niedziela, 15 czerwca 2014

#1626 - Ludzie rysują Blera S03E08 - Magda Babińska


Dziś przed Państwem utalentowana i wszechstronna Magda Babińska! Już w czasie studiów na krakowskiej ASP Magda interesowała się projektowaniem mody, komiksem oraz animacją. Ta ostatnia pasja naznaczyła ostatni etap jej studiowania. W pracowni animacji, kierowanej wówczas przez prof. Jerzego Kucię obroniła dyplom, a jej filmy zdobyły liczne wyróżnienia na festiwalach animacji w kraju i zagranicą. 


Po studiach skierowała swoje kroki w kierunku ilustracji, ze szczególnym naciskiem na ilustrację dziecięcą. W ramach twórczości dla najmłodszych tworzyła niemal wszystko, od oprawy graficznej, przez krótkie animacje przeznaczone do sieci do pojedynczych ilustracji i krótkich komiksów.

Jej digital painty zachwycają bogatą kolorystyką, a ich autorkę cechuje niezwykła umiejętność płynnego przechodzenia od klimatów subtelnych do tych, nieco bardziej mrocznych. Magda tworzy także fantastyczne storyboardy dla polskich i zagranicznych firm reklamowych. Jeśli zajrzeć do jej portfolia, kierunków jest na tyle sporo, że początkowo trudno je ogarnąć. Trudno się dziwić, gdyż nasz dzisiejszy gość jest też osobą bardzo pracowitą, a do tego mocno zdeterminowaną w dalszym rozwoju.

Mimo, że fani komiksu w Polsce nie do końca jeszcze kojarzą jej nazwisko, utalentowanej Magdzie coraz trudniej będzie pozostawać w cieniu. Przede wszystkim za sprawą jej współpracy ze znanym i poczytnym pisarzem Jakubem Ćwiekiem, autorem m. in rewelacyjnego Kłamcy, z którym wspólnie stworzyli wydanego przez wydawnictwo Dobre Historie -  "Świetlika w ciemnościach". Za sprawą Jakuba Magda stworzyła też serię ilustracji do "Dory Wilk", autorstwa Anety Jadowskiej, zaprzyjaźnionej z autorem "Świetlika". Rewelacyjne próbki można zobaczyć na FB lub digarcie Babińskiej.  Być może  w niedługim czasie czekają nas kolejne wspólne przedsięwzięcia Magdy i Jakuba Ćwieka. Także komiksowe, co zważywszy na w pełni ukształtowany i atrakcyjny styl Babińskiej byłoby jak najbardziej na miejscu.

Warto zwrócić też uwagę na jej biograficzne stripy komiksowe, koncentrujące się na przeróżnych urokach posiadania własnej latorośli. Marzy mi się zobaczenie tego zebranego w jednym miejscu. Ze wszech miar warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza, że temat robi się ostatnio popularny, a Magda jako jedna z pierwszych dostrzegła jego potencjał.

W dawnych czasach autorka dzisiejszego Blera zrobiła świetne kolory do mojego komiksu o Janie Pawle Drugim, co jest godne odnotowania, a dla mnie powodem do dumy, że tak utalentowana osoba ze mną współpracowała. Komiks wyszedł jak wyszedł, Papież startował jednym samolotem a lądował drugim, ale kolory były bez zarzutu i dodały ostatecznemu efektowi sporo blasku.

Gdzie podziwiać? Wspomniany digart zawiera całą, powyżej opisaną różnorodność dokonań Magdy, oprócz tego z pewnością warto tez rzucić okiem tutaj.

Brak komentarzy: