poniedziałek, 6 września 2010

#552 - Patronujemy!

Wspieramy polskich komiksiarzy! Kolorowe Zeszyty objęły swoim patronatem sześć zbliżających się premier komiksowych. W najbliższym czasie należy spodziewać się obszernych zapowiedzi, ekskluzywnych materiałów, wywiadów z twórcami, a także przedpremierowych recenzji. Bomba pójdzie w górę już jutro, a na razie przedstawiamy całą szóstkę.

"Laleczki" w dorobku Macieja Pałki zapowiadają się na komiks wyjątkowy. Lubelski komiksiarz kojarzony głównie z brudną estetyką undergroundu, znany ciężkich "Wacianych Kafflików Żyttu", obyczajowych "10 Bolesnych Operacji" (do scenariusza Dominika Szcześniaka), zinowej epopei "Najwydestyluchniejszy" (ze skryptem Bartosza Sztybora) czy nieco lżejszych "Strange Places" (napisanych przez Jerzego Szyłaka). I właśnie w takich, bardziej głównonurtowych klimatach będą utrzymane "Laleczki". Spodziewajcie się pulpy - bezsensownej przemocy, mutantów-zombie, kanibali, sodomizacji i taniego sztafażu postapokaliptycznego sci-fi. Główna historia zostanie zremasterowana przez Bartka Sztybora, a do albumu trafią również szorty: "Ostatnia wyspa" (scenariusz: Daniel Gizicki) i "Ze skrajności w skrajność" (scenariusz: Irek Mazurek). Ze względu na swoją mainstreamowość "Laleczki" nie ukażą się nakładem Timofa i cichych wspólników oficyny, w której Pałka wydawał swoje poprzednie prace. Album zostanie opublikowany przez Wydawnictwo Roberta Zaręby pod szyldem "Strefa Komiksu". Więcej? Sprawdźcie ten adres.

Jeszcze we wrześniu swoją premierę będzie miał album "Tainted", zbierający w jednym woluminie wszystkie wspólne prace Bartosza Sztybora i Piotra Nowackiego. Rozproszone po antologiach, magazynach, zinach i emefkowych katalogach komiksy jednego z najaktywniejszych tandemów twórczych ukażą się w odświeżonych wersjach. Nowe kolory zostaną położone przez rodzimą czołówkę w te branży – Radosława Czyża, Ewę Juszczuk, Tomasza Pastuszkę, Sebastiana Skrobola i Tomasza Zycha. Jak powiedział popularny Jaszczu na łamach "Ziniola" – "Ten album jest ładnym podsumowaniem naszej kilkuletniej współpracy, pewnego jej etapu. W pewnym momencie obejrzeliśmy się za siebie i zobaczyliśmy, że udało nam się wspólnie stworzyć kilka dobrych szortów, które łączyły dwie rzeczy - wszystkie były komiksami niemymi oraz opowiadały o miłości." Oprócz reprintów w "Tainted" znalazło się również miejsce na całkowicie premierową historię, a także kilka rysunkowych niespodzianek.

O "Blerze" komiksowy światek zdążył już zapomnieć, ale w końcu, po licznych perturbacjach album autorstwa Rafała Szłapy ma szansę ujrzeć światło dziennie. "Lepsza wersja życia", pierwsze część planowanej trylogii, dosłownie na dniach trafi (o ile już się tam nie znalazła) do drukarni. Premiera komiksu została zaplanowana na 21. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Dwie kolejne części mają się ukazać odpowiednio w czerwcu 2011 ("Zapomnij o przeszłości") i w październiku 2012 ("Ostatni wyczyn"). Komiks, będący połączeniem estetyki superhero z nutami obyczaju i horroru, zapowiada się na nie lada gratkę dla miłośników rasowego mainstreamu. Pierwszy tom przedstawi narodziny Blera, superbohatera potrafiącego spowalniać czas. Skąd wzięły się jego niezwykłe umiejętności? Dlaczego jego twarz jest owinięta bandażami i co stało się, kiedy wracał do domu? Na odpowiedzi na te pytania trzeba będzie jeszcze poczekać, ale już teraz można odwiedzać stronę projektu pod adresem bler.szlapa.com.

Również na łódzkiej międzynarodówce swoją premierę będzie miał ponad stustronnicowy album "Sprane dżinsy i sztama". Komiks będzie obyczajową opowieścią o paczce kumpli wychowanych na jednym z warszawskich ulicach. Tłem ich przyjaźni będę lata osiemdziesiąte zeszłego wieku, trudne czasy PRL`owej szarzyzny i solidarnościowego zrywu, który miał dać wolność Polsce. Autorami "Dżinsów" będzie międzypokoleniowa spółdzielnia syn-ojciec. Jarosław Płóciennik przygotował scenariusz, a Paweł Płóciennik odział jego opowieść w komiksową formę. Popularny "Szaweł" chciał pokazać jak zmieniały uliczne tradycje przez te dwadzieścia lat, kiedy on dorastał na osiedlu Za Żelazną Bramą. Oprócz tego, jak mówi "Ziniolowi" wierzy, że każdy człowiek ma do opowiedzenia pasjonującą historię. Zależało mu na utrwalenia historii swojego ojca, bo jak mówi – "ludzie czasem odchodzą w niespodziewanym momencie. Ludzie, którzy niosą ze sobą treść całego swojego życia. Zdałem sobie sprawę, że niezwykle ważne jest kultywowanie rodzinnych przekazów, opowieści." Zapraszamy na blog poświęcony projektowy pod adresem sprane.blogspot.com.

Pierwszy numer "Kolektywu" ukazał się w 2007 roku, z okazji Warszawskich Spotkań Komiksowych. Magazyn, który był niejako organem polskie sceny web-komikswej, zrobił na mnie wtedy fatalne wrażenie. Ale dziś, periodyk redagowany przez tercet Bartek Biedrzycki-Jan Mazur-Robert Sienicki, zaliczył niesamowity progres i obok "Kartonu" jest najlepszym komiksowym magazynem na rynku. A dokładniej antologią tematyczną. Siódmy numer "Kolektywu" będzie miał swoją premierę na łódzkim Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. Oprócz kontynuacji "Recours" (Sienickiego i Łukasza Okólskiego), "Miski owoców" (Jakuba Dębskiego i Igora Wolskiego, który jest również autorem efektownej okładki), "Kapitana Minety" (Bartosza Sztybora i Piotra Nowackiego), "Drużyna A.K." (Sienickiego, Mazura, Wolskiego) i "Najwydestyluchniejszego" (Sztybora i Macieja Pałki) w albumie swoje prace zaprezentują między innymi Tomasz Pastuszka ("Karton", "Jeju"), Maciej Łazowski ("Boska Tragedia") czy Konrad Okoński. Pełen spis treści można znaleźć na stronie wydawnictwa Dolna Półka.
Magazyn "Karton" wspieramy nie od dziś. Od pierwszych zapowiedzi, które pojawiły się na Bałtyckim Festiwalu Komiksu w 2009 roku kibicujemy przedsięwzięciu dowodzonemu przez trzech ojców-redaktorów: Tomka Pastuszkę, Piotrka Nowackiego i Bartka Sztybora. "Karton" pięknie przyjął się na naszym rynku, stając się przy tym najlepszym zinem. Do tego dostępnym za przysłowiowego piątaka. Premiera najnowszego numeru będzie miała miejsce rzecz jasna na łódzkiej Międzynarodówce. Notka jest krótka, bo na razie treść "piątki" owiana jest nimbem tajemnicy. I rozwiejemy go, jak tylko będzie to możliwe!

Brak komentarzy: