
Rozpoczyna się sezon nowych atrakcji komiksowych. W stolicy Wielkopolski odbędzie się inauguracyjny wykład Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. 19 października z prelekcją na temat komiksów dokumentalnych wystąpi Michał Traczyk, zastępca redaktora naczelnego magazynu "Zeszyty Komiksowe". Spotkanie odbędzie się w środę, 19 października w Bibliotece Uniwersyteckiej na ulicy Ratajczaka 38/40. Organizatorami PDAKa są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Tranzyt w ramach projektu Centrala – Sztuka Komiksu Europy Środkowej. Pełen plan spotkań można znaleźć na stronie biblioteki. Natomiast w katowickim Rondzie Sztuki pojawi się Rafał Szłapa, w ramach cyklu spotkań "Kto zabił polski komiks?" Jak Krakus ze Ślązakiem autor "Blera" o mordercach rodzimej sztuki obrazkowej porozmawia z Danielem Gizickim. Spotkanie odbędzie się również w środę, 19 października o godzinie 18:00. Wstęp wolny. (KO)
Na 22.Festiwalu miał się ukazać ostatni zeszyt "Kartonu". Niestety, siódmy numer magazynu kultury kartonowej do Łodzi ostatecznie nie dojechał w wyniku nieporozumienia z drukarnią. Ostatnie wspólne dzieło Tomka Pastuszki, Piotra Nowackiego, Bartosza Sztybora i innych twórców ma ukazać się dosłownie na dniach. Redakcja zapewnia, że wszystkie rozpoczęte serie zostaną dokończone. Co było przyczyną upadku "Kartonu"? Jak wynika z tekstu Tomka Pstrągowskiego - proza życia. Asu, który wykonywał mnóstwo pracy przy magazynie, obecnie nie ma czasu, ani siły aby angażować się w swoje hobby. Wielka szkoda, bo "Karton" był jednym z najciekawszych zjawisk na komiksowej mapie Polski. (KO)
1 października swoją działalność zainagurowało mangowe wydawnictwo Omikami. Edytor mający swoją siedzibę w Gołuskach będzie skupiał się na japońskim komiksie spod znaku yaoi/shonen-ai, ale w ofercie mają znaleźć się również pozycje z gatunku shoujo i shonen, prace autorów z Korei i Chin oraz dzieła twórców niezależnych. Omikami będzie publikowało mangi, które w polskim wydaniu będą chcieli przeczytać czytelnicy znad Wisły - według wyników ankiety zorganizowanej na oficjalnej stronie wydawnictwa. Pierwsze trzy miejsce zajęły "CUT", "Keep Out", "Iroku Irokoi Romantan" i właśnie o prawa do tych utworów Omikami będzie się starało w pierwszej kolejności. Oprócz tego do końca listopada będą przyjmowane opowiadania i nowele do pierwszego wydania "Antologii Opowiadań", oscylujących wokół tematyki yaoi i shonen-ai. (KO)
Znane są już plany Egmontu do końca roku. Na stronie Klubu Świata Komiksu zaprezentowano listę tytułów, które ukażą się jeszcze w 2011 roku. Jak zwykle najwięcej powodów do zadowolenia będą mieli fani "Gwiezdnych Wojen" - do sprzedaży trafią aż trzy pozycje na licencji Lucasa i będą to "Star Wars Komiks" 12/2011 (6.50 zł), "Star Wars Komiks Extra" (14.99) i "Star Wars Komiks Wydanie Specjalne" (9.99). W kioskach pojawi się również 14 tom "Fantasy Komiksy", liczący aż 148 stron, a kosztujący tyle samo, co poprzednie wydania. Kolejnymi tomami "Asteriksa", które zostaną wzniowionę bedą "Asteriks na Igrzyskach Olimpijskich" oraz "Asteriks i kociołek". Fanów klasyki polskiego komiksu ucieszy na pewno zbiorcze wydanie "Opowieści Koka" Janusza Christy, choć nie tylko ich. Po cichu liczę, że właśnie ten album będzie jednym z najciekawszych tytułów końcówki roku, a takim z pewnością będzie drugi tom "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów: Stulecie" Alana Moore`a i Kevina O`Neilla. (KO)
1 komentarz:
Rafał Szłapa też jest Ślązakiem :-)
pzdr Z.Tomecki
Prześlij komentarz