sobota, 22 marca 2014

#1560 - Komix-Express 231

Sezon na Hermanna w pełni. Drugim, po "Durango", tytułem na który postawi wydawnictwo Elemental będzie "Jeremiah" autorstwa tego znakomitego niemieckiego belgijskiego twórcy komiksowego. Kolejny tom westernowej serii Swolfsa ma ukazać się na Komiksowej Warszawie, a "Jeremiah" swoją premierę ma mieć w podobnym terminie. Komiks będzie wydawany od numeru pierwszego, w takim samym standardzie, co "Durango". Tempo? Trzy, może cztery tomy na rok - rozpieszczony przez Sidekę powiem "za wolno", ale to i tak dobra częstotliwość. Szkoda tylko, że "Jeremiah" liczy sobie aż 32 tomy, więc publikacja całości zajmie naprawdę sporo czasu, ale chyba warto czekać, bo lektura dwóch tomów wydanych przez Amber (20. i 22.) zaostrzyła apetyt na więcej. W planach Elementala są również inne pozycje będące krótkimi seria, ale z ich premierami musimy poczekać przynajmniej do końca 2015 roku. A tymczasem na celowniku innego polskiego wydawcy znalazł się podobno "Valerian". Według tego, co wróble (czy raczej... motyle) ćwierkają na forku Gildii klasyczna seria Pierre`a Christiana i Jean-Claude`a Meziersa w niedalekiej przyszłości ma zawitać na polski rynek. Być może w "byczych" barwach...
Jest pełna zapowiedz "Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił". Powieść graficzna Setha ukaże się w maju nakładem Wydawnictwa Komiksowego. Za liczący sobie 176 stron album w twardej oprawie będzie trzeba zapłacić 69 złotych. Jego opis poniżej, a tymczasem długo oczekiwane i kilkakrotnie bodaj przekładane "Oczko w głowie tatusia" Mary M. Talbot i Bryana Talbota opuściło drukarnie i w Sklepie Gildii ma 24-godzinną dostępność. Wreszcie!

Jeden ze „100 najlepszych komiksów XX wieku", wyselekcjonowanych przez redaktorów magazynu "Comics Journal". 

Akcja komiksu koncentruje się na poszukiwaniu przez Setha sensu życia i pracy Kalo, zapomnianego autora rysunków satyrycznych, publikującego w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Podjąwszy się tego frapującego zadania, Seth przekopuje się przez stosy podniszczonych książek i czasopism w nadziei odnalezienia i pochwycenia okruchów przeszłości. W swoim zdumiewającym dziele Seth udowodnił, jak wielką narracyjną potęgą może być komiks. Powieść toczy się sennym tempem, strona po stronie odsłaniając przed czytelnikiem zapadające w pamięć obrazy starych fabryk, małych miasteczek i odległych tras kolejowych, zabierając nas w podróż w czasie i przestrzeni. 

Niniejsze wydanie wersją kompletną, zbierającą w całość obszerną, pięknie narysowaną opowieść prezentowaną wcześniej na łamach serii komiksowej „Palookaville".

Również w maju (a dokładnie 14) odbędzie się konferencja pod szyldem "Komiks a problem rasowości" na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Collegium Historicum w sali 118. Cóż więcej mogę dodać? Jeśli jesteście zainteresowaniu wpadajcie na stronę organizatora. A tutaj wyimek z tego, co o konferencji można przeczytać w oficjalnym komunikacie:

Komiks sam w sobie, jako przedstawiciel tak zwanej sztuki masowej, szczególnie w Japonii i USA od zawsze odpowiadał na oddolne potrzeby społeczeństwa, reagując w sposób bezpośredni na zmiany polityczne, społeczne i obyczajowe. Problem rasy i gatunkowości od zawsze był poruszany w komiksie. W okresie wojny służąc jako narzędzie propagandy, a podczas pokoju jako metoda propagowania tolerancji i edukacji zarówno wśród młodych jak i starszych czytelników.

W związku z powyższym w centrum zainteresowania konferencji pozostawać będzie refleksja nad zagadnieniem rasowości w komiksie, który ze względu na specyficzny dla niego sposób definiowania i nadawania znaczeń pozwala na wielowątkowe potraktowanie tej problematyki. Przyjrzyjmy się wspólnie, jak wygląda dyskurs rasowości na wybranych przykładach komiksu historycznego, z uwzględnieniem kontekstów historyczno-kulturowych właściwych konkretnym zeszytom komiksowym, które dzisiaj stanowią uznane źródło historyczne.

W zapowiedziach kultury gniewu pojawiły się dwie nowe pozycje. Reedycja "Łaumy" Karola Kalinowskiego i "Regulamin na lato" Shauna Tana anonsowane są na kwiecień. Za jeden z najlepszych polskich komiksów, który tym razem ukazuje się w serii "krótkie gatki" zapłacić będzie trzeba 34,90 zł, a za nowy komiks australijskiego mistrza - 39,90. Cóż Wam więcej mogę napisać? Obie pozycje wydają mi się komiksami w typie "musiszmieć". Poniżej komplet opisów:

Dorotka, dziewczynka z dużego miasta, wyrusza do Łojm, wsi malowniczo położonej w sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Ale cel tej wizyty szybko przestaje być tylko turystyczny. Na miejscu okazuje się bowiem, że jej babcia zginęła w tajemniczych okolicznościach. Po pogrzebie rodzina postanawia w Łojmach zostać. Choć to dla nich szokująca odmiana, mimo paru niewygód życie w chatce na skraju lasu zaczyna im się podobać. I wszystko byłoby pięknie, gdyby pewnego razu tata Dorotki nie zabił węża, mieszkającego pod kredensem...

Tak właśnie zaczyna się „Łauma” Karola „KaeReLa” Kalinowskiego, wyróżniona m.in. nagrodą dla najlepszego polskiego komiksu roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. W tej obyczajowej historii autor brawurowo łączy elementy komediowe, sceny fantastyczne i chwile prawdziwej grozy. A wszystko to głęboko zanurzone w jaćwieskich wierzeniach i legendach.

Pierwsze wydanie „Łaumy” okazało się wielkim sukcesem i jego nakład bardzo szybko się skończył. Komiksem zainteresowali się nawet filmowcy i ludzie teatru. Sprzedane zostały prawa do właśnie powstającej filmowej adaptacji oraz do wersji scenicznej, która wystawiona została w warszawskim Teatrze Studio i cieszy się wielką popularnością. Drugie wydanie tego komiksu różni się od pierwszego okładką, poprawkami wprowadzonymi przez autora oraz dodaną galerią ilustracji. 


„Nigdy nie łam zasad. Szczególnie jeśli ich nie rozumiesz”. Taką radę znajdziemy na tylnej stronie okładki książki Shauna Tana – „Regulamin na lato”. Tytułowy regulamin jest zbiorem zaskakujących i pozornie mało istotnych wniosków płynących ze wspólnych przeżyć małego chłopca i jego starszego brata. Lakoniczna treść i dopełniające ją wysmakowane ilustracje są zaproszeniem do wspólnej podróży po antypodach dziecięcej wrażliwości i postrzegania świata.

„Regulamin na lato” to najnowsza książka Shauna Tana, australijskiego autora, laureata wielu prestiżowych nagród, a polskiemu czytelnikowi znanego z książek „Przybysz” i „Opowieści z najdalszych przemieść”.

„Regulamin na lato” został wydany przy wsparciu rządu Australii za pośrednictwem Australia Council for the Arts oraz Australian Trade Commission – Austrade.

W czwartek, 20 marca minęło dokładnie 10 lat od premiery pierwszego numeru "Zeszytów Komiksowych". Dotychczas ukazało się 16 numerów, kolejny - siedemnasty - planowany jest na maj (FKW), a jego tematem będą picturebooki/poemiksy, natomiast 18 ukaże się w październiku (MFKiG) i on z kolei poświęcony będzie komiksom dla dzieci. Obecnie w sklepie picturbook.pl można kupić wszystkie dostępne w sprzedaży numery magazynu redagowanego przez Michała Błażejczyka po równe 10 złotych. Życzymy (przynajmniej!) kolejnych tak owocnych 10 lat!

19 marca ukazał się trzeci tom serii "Noe" Darrena Aronofskiego, Ariego Handela i Nico Henrichona. To przedostatnia część z cyklu (finał - "Kto przeleje krew" - planowany jest na 2 kwietnia). Wydawnictwo SQN wstrzeliło się idealnie z w premierę filmowej wersji "Noego", która w Polsce miała miejsce wczoraj, 21 marca. Komiks oparty jest na pierwszej wersji scenariusza do tego obrazu. Krótki opis:

Z nieba spadają ciężkie krople deszczu, a ziemię barwi ludzka krew. Postawione na krawędzi istnienia człowieczeństwo pokazuje swoją prawdziwą naturę. Wody wzbierają, a pod arką trwa straszliwa bitwa – walka o przetrwanie. Przed Noem kolejny trudny wybór, który może obrócić syna przeciwko ojcu.

Obowiązkowy news filmowy - w listopadzie swoją premierę będzie miał pierwszy wykonany w pełni w CGI trójwymiarowy film animowany z Asteriksem w roli głównej. Będzie nim "Osiedle Bogów" ("Le Domaine Des Dieux". Scenariuszem zajmuje się Alexandre Astier, a reżyserią - Astier i Louis Clichy. Głosów dwójce głównych bohaterów udzielą Roger Carel (Asteriks) i Guillaume Briat (Obeliks), a jego francuska premiera odbędzie się 26 listopada.  

Brak komentarzy: