niedziela, 10 lipca 2011

#801 - Komix-Express 96

Na forum Alei Komiksu wydawnictwo Mucha Comics zaprezentowało swoje plany na drugą połowę 2011 roku. Jeszcze w lipcu ukaże się drugi tom "Wolverine: Wróg publiczny" Marka Millara i Johna Romity Jra. Jak skończy się historia Wolverine`a, który po praniu mózgu stał się mordercą na usługach terrorystycznej organizacji, znanej jako HYDRA? Aby się tego dowiedzieć, trzeba będzie zapłacić 79 złotych za liczący 176 stron album w twardej oprawie. W sierpniu na półki trafi drugi tom "New Avengers", zawierający historię zatytułowaną "Sentry", pisaną przez Briana M. Bendisa z rysunkami fantastycznego Stevena McNivena. Jeszcze w tym roku ma ukazać się trzeci tom "NA". Oprócz tych pozycji w harmonogramie na ten rok figurują jeszcze "Fell" i "A God Somewhere". Pierwszy (z dziewięciu do tej pory wydanych) zeszyt serii autorstwa Warrena Ellisa i Bena Templesmitha ukazał się w 2005 nakładem wydawnictwa Image Comics. Seria, choć po dziś dzień nie dokończona, otrzymała dwie nagrody Eisnera w 2006 roku. Pierwsze osiem numerów zebrano w trejdzie "Fell, Feral City" liczącym sobie 152 strony. Natomiast "A God Somewhere" to całkiem świeża rzecz. Album autorstwa Petera Snejbjerga i Johna Arcudiego wydany został przez Wildstorm w czerwcu zeszłego roku wzbudzając umiarkowane zainteresowanie. Jeśli idzie o bardziej dalekosiężne plany, to niewykluczone, że w 2012 Mucha sięgnie po Supermana i X-Men. (KO)

Mateusz Skutnik w mijającym tygodniu skończył prace nad swoim najnowszym komiksem. Będzie nim najnowszy tom jego flagowej serii "Rewolucje". Tytuł na razie jest (oficjalnie) nieznany, ale wiadomo już, że album będzie liczył 84 strony i zostanie wydany we wrześniu nakładem wydawnictwa Timof Comics. W przeciwieństwie do "Dwóch dni" znajdą się w nim dymki z dialogami. Na potrzeby rynków zagranicznych do nowych "Rewolucji" zostanie dołączone anglojęzyczne tłumaczenie. Skutnik na razie nie przewiduje wersji cyfrowej. Co ciekawe, wszystkie te informacje (termin, objętość, wydawca) z grubsza pokrywają się z zapowiedzią "Rewolucji na morzu", którą można znaleźć na Gildii i prawdopodobnie chodzi o tą właśnie pozycję. (KO)

Tymczasem Marcin Podolec wytrwale pracuje nad swoim drugim albumem. "Czasem", do skryptu Grzegorza Janusza, jednego z najlepszych rodzimych scenarzystów, powstaje bardzo sprawnie. Według planu do końca lipca komiks ma być gotowy. Podolcowi zostało jeszcze 20 plansz do narysowania i chce, żeby powstały one do 15 lipca. Kolejne dwa tygodnie poświęci na nanoszenie poprawek, nakładanie szarości, przygotowanie wyklejki i generalnie postprodukcję. Obecnie trwają negocjacje z wydawcą. Wstępny projekt okładki ma zostać pokazany jeszcze w lipcu. Popularny Kolec bardzo chwali sobie model współpracy, który wspólnie wypracował z scenarzystą komiksu, Grzegorzem Januszem. Wzbarnia się przed powiedzeniem czegoś o fabule komiksu, odsyłając nas do scenarzysty. (KO)

W zeszłym tygodniu, szóstego lipca o godzinie 18:00 w zielonogórskiej Galerii BWA odbył się wernisaż wystawy "Butenko pinxit", prezentującej bogaty dorobek artystyczny Bohdana Butenki. Wystawa potrwa do szóstego sierpnia, a jej kuratorką jest Joanna Mielech. Będzie składała się z dwóch części - pierwsza to tradycyjna ekspozycja oryginalnych prac, komiksów i ilustracji znanych między innymi z "Gapiszona", "Gucia i Cezara", grafik przygotowanych dla "Misia", "Świerszczyka" czy "Płomyka". Drugą natomiast tworzą cyfrowe wydruki dzieł Mistrza w dużych rozmiarach. Wystawie "Butenko pinxit" będzie towarzyszył katalog, wydany w limitowanym nakładzie 300 sztuk, a krótką relację z imprezy można przeczytać na stronie Ziniola ( i wygrać owy katalog w konkursie). (MG)

Krakowskie wydawnictwo Post poinformowało, że 14 lipca swoją premierę będzie mieć polskie wydanie pierwszego tomu cyklu "Mglisty Billy" zatytułowany "Dar Ciemnowidzenia" autorstwa Guillaume Bianco. Komiks ten został wyróżniony Nagrodą dla Najlepszego Komiksu Francuskojęzycznego w zeszłym roku, nadawaną przez Instytut Francuski w Krakowie. Album miał mieć premierę w kwietniu, ale prace edytorskie niebezpiecznie się przedłużyły. Album ma mieć twardą okładkę oraz 144 strony. Kosztować będzie 99,99 zł. Tak wysoka cena najprawdopodobniej związana jest faktem, że "do komiksu została dołączona gratis plansza Ouija służąca do wywoływania duchów". Na fejsbukowym profilu wydawnictwa można obejrzeć aż 17 plansz z tego albumu. (MG)

Ukazało się najnowsze, już szóste, wydanie internetowego art-zina "Kofeina". Od tego numeru do składu reakcyjnego, jako stały współpracownik dołączył Michał Misztal odpowiedzialny za dział komiksowy i przygotował swój pierwszy blok poświęcony historyjkom obrazkowym. W numerze obok tekstów literackich można pooglądać rysunki Otusiunia oraz Joanny Grochockiej, przeczytać krótkie komiksy Barbary "lagu i lagu" Okrasy, Edyty "Mei" Bystroń, pierwszy odcinek "Najwydestyluchniejszego" Macieja Pałki i Bartosza Sztybora oraz recenzje komiksowe napisane przez Pawła Deptucha oraz znanego z łam Kolorowych Zeszytów Macieja Gierszewskiego. Szóstą "Kofeinę" można obejrzeć i poczytać on-line pod tym adresem. (KO)

5 komentarzy:

kendo pisze...

Po tym co Janusz pokazał w "Chopin New Romantic", winno się go już nazywać nie jednym z najlepszych a najlepszym rodzimym scenarzystą:-)
A że rysunki Podolca z jego bloga (http://kolec.ownlog.com/79010,kategoria.html), do tego komiksu są wyjebane w kosmos (i nie ma w tym ani krzty przesady), czekam na "Czasem" równie mocno jak np. na nowego "Diefenbacha" i "Rewolucje 6". Czasem wyjdzie jakiś nie do końca udany polski komiks, a w sieci i tak chwalą (to całe smyranie), ale są takie na poziomie światowym które po prostu trzeba chwalić i tak z pewnością będzie z "Czasem". To widać, słychać i czuć:-)

A propos światowego poziomu w polskim komiksie...wie ktoś czy Gawronkiewicz rysuje trójkę "Mikropolis" lub "Ottona i Watsona"? "Mikropolis" rysował, ale czy skończył?

Pamiętam, jak pytałem o Billy`ego w Fankomiksie w Krakowie i się dowiedziałem, że ani komiksu ani autora nie będzie. Kiedy to było... Niezłe opóźnienie.

Maciej pisze...

Co do chwalenia, czasami nie chwalą bo nie wiedzą że to co zasługuje na chwalenie po prostu istnieje.

Maciej Gierszewski pisze...

zapowiedziana cena "Mglistego..." mnie odstrasza!
ciekawi mnie bardzo, czy w związku z tym, że komiks dostał nagrodę, wydawnictwo czasem nie dostało dotacji od organizatora konkursu na wydanie go...

Anonimowy pisze...

Cena za Mglistego mnie powaliła:( Zgroza!

Szymon Kaźmierczak pisze...

@kendo
Z tego co się orientuję to Gawron teraz zajmuje się głównie komiksem do scenariusza Marzeny Sowy.