wtorek, 12 lutego 2013

#1245 - Komix-Express 174

DC Comics planuje kolejną korektę swojej komiksowej oferty. W maju ukażą się finałowe zeszyty sześciu serii - będą to "Deathstroke", "Fury of the Firestorm", "The Savage Hawkman", "Ravagers", "Sword of Sorcery" i "Team 7". Trzy pierwsze pozycje były częścią pierwszej fali Nowej 52 i towarzyszyły restartowi od samego początku,czyli od września 2011 roku. "Ravagers" zadebiutowali w maju 2012 roku, a najkrótszym żywotem mogą pochwalić się "SoS" i "T7" - pojawiły się one we wrześniu zeszłego roku. Redaktor naczelny DC Bob Harras zapewnia jednak fanów tych tytułów, że niektórzy z bohaterów występujących na ich łamach, będą pojawiali się w uniwersum DC. Hawkman będzie ważną częścią "JLA", Deathstroke jest zbyt ciekawą postacią, aby ot tak sobie zniknąć, a Beast Boy, Terra i Caitlin Fairchild mają się pojawiać tu i ówdzie. Amethyst z "Sword of Sorcery" ma wystąpić w "Justice League Dark". Przy okazji kasacji kilku tytułów nie obyło się bez przetasowań wśród twórców poszczególnych serii. I tak w maju Michael Alan Nelson przejmie "Supegirl" zastępując Mike`a Johnsona na stanowisku scenarzysty, Justin Jordan zluzuje Toma DeFalco w "Superboy`u", a duet Justin Gray-Jimmy Palmiotti zajmą się "Batwingiem" do tej pory prowadzonym przez Fabiana Niciezę.

Jedne znikają, a inne się pojawiają - DC zapowiedziało na razie dwa tytuły (z sześciu), które zajmą miejsce tych, które zostały skasowane. Będą nimi "The Green Team" i "The Movement". Przyznam szczerze, że nie pamiętam, żeby któryś z wydawców z wielkiej dwójki tak miał w swojej ofercie tytuł tak bezpośrednio nawiązujący do polityki. Jasne, zdarzyły się gościnne występy Baracka Obamy na okładce, ale żeby tematem serii był ruch Occupy Wall Street - tego jeszcze nie grali. Choć na dobrą sprawę nie wiadomo jeszcze co będzie treścią przygotowywanego przez scenarzystkę Gail Simone i rysownika Freddiego Williamsa III komiksu "The Movement". Nieco więcej można powiedzieć za to o "The Green Team", ponieważ będzie to odświeżenie jednego ze starych konceptów DC. Zielona Drużyna to grupa bajecznie bogatych nastolatków/dzieciaków, którzy za pomocą swoich finansów... ratują świat/zdobywają supermoce? Wersja Arta Baltazara, Franco Aurelianiego i IG Guery ma się znacząco różnić od oryginału wymyślonego przez Joe Simona i Jerry`ego Grandenettiego. Premiera obu tytułów zapowiedziana została na maj.

Znamy datę drugiej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Najprawdopodobniej impreza ma odbyć się w dniach 15-16 marca. Organizowana będzie przez Małopolskie Studio Komiksu, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Instytut Francuski w Krakowie. Nie ma na razie żadnych przecieków o programie, poza tym, że w związku z zaangażowaniem Instytutu w Krakowie pojawi się Anouk Ricard, autorki komiksu "Coucous Bouzon", który został zwycięzcą 11. edycji "Nagrody dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego festiwalu w Angoulême: Polski Wybór". Z tej okazji ma się tam również odbyć premiera polskiej edycji komiksu, którą szykuje (oczywiście) wydawnictwo Post. Tak wygląda opis samego albumu (jak przypuszczam przygotowany przez licealistów):

Nagrodzony przez nas album przedstawia absurdy pracy w korporacji, Okazuje się, że problemy życia codziennego są takie same zarówno nad Wisłą jak i nad Sekwaną. Zwierzęce postaci symbolizują pracowników, którzy zmuszeni są do przyjęcia określonych ról. Infantylny rysunek podkreśla absurd przedstawionych wydarzeń. Wszystko ukazane jest w zabawnej konwencji co może przyciągnąć liczne grono czytelników.

Dnia 8 lutego 2013, o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Łubieńskiego 11) w Gnieźnie w ramach IV Konwentu Fantastyki Fantasmagoria odbył się wernisaż wystawy "Za Imperium. Sceny batalistyczne". Prezentowane na wystawie prace, które są wyborem (jak sama nazwa wskazuje) scen bitewnych, które pojawiają się w pierwszej części trylogii „Za Imperium”. Bastien Vivès oraz Merwan Chabane wykazali się wybitnym ilustracyjnym i narracyjnym talentem w przedstawianiu bitew, kampanii oraz pochodów wojennych. Sztuka batalistyczna w ich wydaniu gloryfikuje waleczność i siłę legionistów oraz ukazuje słabość przeciwników. Zarówno w widowiskowych bataliach, jak i pojedynczych potyczkach przebija się malownicza mozaika charakterów żołnierzy, którzy do walki przystępują z typowym dla siebie męstwem i zapałem. Udział w bitwie to dla nich przede wszystkim sprawa honoru. A sam komiks, wydany przez Centralę jest już do kupienia.

"Dr. Strange", "Ant-Man" Edgara Wrighta i... kolejny Hulk? W branży chodzą plotki, że kandydatem na kolejny obraz marvelowskiej Trzeciej Fazy ma być zielony olbrzym. Kanwą fabuły trzeciej ekranizacji jego przygód miałaby się stać historia "Planet Hulk". Stworzona przez Grega Paka fabuła traktuje o tym, jak Hulk dla bezpieczeństwa jego samego i mieszkańców Ziemi zostaje wysłany przez wierchuszkę marvelowskich herosów w kosmos. Zamiast jednak na spokojną planetę trafia na Sakaar - świat rządzony przez okrutnego Red Kinga, gdzie zmuszony zostaje do walki o życie. Koniec końców Hulk wraca na rodzimą planetę, aby zemścić się na tych, którzy skazali go na wygnanie i mamy, jak się patrzy, sequel "Avengers" oparty (w pewnej mierze) na "World War Hulk". Kevin Feige pytany o komentarz w tej sprawie mówi, że "PH", jak i "WWH" to fajne historie, ale zdaje sobie sprawę z problemami, jakie mogą nastręczyć ich kinowe adaptacje. Obie historie są bardzo mocno zakorzenione w continuity, a poza tym wymagałyby ogromnych zasobów finansowych.

Wydawnictwo Onepress zapowiada książkę z Batmanem. Wygląda na to, że jest to zbiór tekstów/esejów pod redakcją Marka D. White`a, Roberta Arpa i Williama Irwina, który rzuca nieco światła na Mrocznego Rycerza z filozoficznej perspektywy. Wiadomo, że polski przekład zostanie przygotowany przez Olgę Kwiecień-Maniewską, a za publikację liczącą sobie 280 stron będzie trzeba zapłacić 34,90 złote.Fragment książki można znaleźć pod tym adresem, a tak prezentuje się jej wydawnicza zapowiedz:

Albo zginiesz jako bohater, albo dożyjesz dnia, kiedy staniesz się złoczyńcą. Wierzę, że... to, co cię nie zabije, uczyni cię... dziwniejszym Kim jest Batman? Co ukrywa pod czarnym, pancernym kombinezonem? Czy to normalne, żeby w jego wieku bawić się w przebieranki i popisywać gadżetami? Jedno nie ulega wątpliwościom, Batman to najbardziej złożona postać, jaka kiedykolwiek pojawiła się w komiksach. Poświęcił życie, by pomścić śmierć swoich rodziców i innych ofiar zbrodni. Naraża się na śmierć, by chronić miasto Gotham i jego mieszkańców. I w przeciwieństwie do innych superbohaterów jak Spiderman, Superman, Iron Man albo Kapitan Ameryka nie posiada żadnych nadludzkich mocy. Długie lata szkolił swoje ciało i umysł do perfekcji. Jest taki jak my, tylko bardziej zdeterminowany i... bogatszy. Jeśli Batman jest również bohaterem Twojej wyobraźni, ściągnij maskę, za którą ukrywa swoje prawdziwe oblicze. Ta książka pomoże Ci odkryć kilka mrocznych tajemnic, które od kilkudziesięciu lat usiłuje przed nami zataić.


Wydawnictwo Komiksowe w ofensywie. W zapowiedziach gildiowego edytora na 2013 rok pojawiły się nowe pozycje. Na maj tego roku zaplanowano "Teczkę" Toma Taylora i Colina Wilsona. Będzie to niewielki, bo liczący zaledwie 20 stron, albumik będący adaptacją równie krótkiej, bo mającej tylko dziesięć minut sztuki teatralnej pióra Taylora. Polski przekład zostanie przygotowany przez Grzegorza Ciecieląga. Natomiast na sierpień planowany jest pierwszy tom "Krucjaty". Wygląda na to, że seria autorstwa Jeana Dufauxa i Phillipe Xaviera ukontentuje miłośników pleców konia w europejskim wydaniu spod znaku Lombardu. Pierwszy tom, "Simoun Dja", liczący sobie 52 strony, zostanie przetłumaczony przez Szymona Grzegorza Przewłockiego. Oprócz tego nakładem WK ukaże się również "Rycerz Ciernistego Krzewu" (data - maj 2013). Warto również pochwalić operatywność Wydawnictwa - na "Fotografa" uzyskano dotację na wsparcie wydania komiksowo-fotograficznego reportażu Didiera Lefèvre`a, Emmanuela Guiberta, Frédérica Lemerciera w ramach programu Boy-Żeleński, organizowanego przez Wydział Kultury Ambasady Francji w Polsce. Jak widać - kolejny raz udowodniono, że się jednak da. Integral zaplanowany jest na łódzką międzynarodówkę. A poniżej opisy dwóch nowych pozycji - kolejno "Teczki" i "Krucjaty".

Dwoje ludzi. Dworzec kolejowy. Porzucona teczka. Osobiste uprzedzenia a troska o bezpieczeństwo. Czy wszechobecna wojna z terroryzmem sprawi, że górę wezmą podejrzenia i obawy? Powstały na podstawie sztuki teatralnej komiks Colina Wilsona i Toma Taylora to koncepcyjny majstersztyk, w którym twórcy na co dzień pracujący dla korporacyjnych gigantów (DC Comics, Dark Horse) dają się poznać od nowej strony.

Ziemia Święta jest ponownie zagrożona wybuchem wojny. Pod wodzą Grzegorza d'Arcos i niepokojącego diuka Tarente, chrześcijanie szykują się do odbicia Jerozolimy z rąk sułtana Abdula Razima. Mężny Walter z Flandrii przeciwstawia się wyprawie, uważając ją za szaleństwo. Ale nikt się z nim nie liczy, a w cieniu działa Qua’dj, demon który postanowił posiąść dusze wojowników. Jego ponurym planom przeciwstawia się Walter i zachwycająca, lecz groźna Syria d’Arcos.

2 komentarze:

CD Jack pisze...

"Tak wygląda opis samego albumu (jak przypuszczam przygotowany przez licealistów)" - autorami opisu są jurorzy konkursu :)

CD Jack pisze...

A właściwie to nie tyle opis co cytat z ich wypowiedzi tłumaczącej ten wybór.