sobota, 3 grudnia 2011

#912 - Komix- Express 116

Był taki moment, że sporo osób w komiksowie mocno napalało się na pewien tajemniczy projekt o nazwie "X2". Miała odbyć się huczna premiera w Warszawce, a mały - nawet jak na nasz rynek - nakład albumu Daniela Grzeszkiewicza i Dariusza Cybulskiego był wręcz rozchwytywany przed premierą. Niestety z całej akcji nic nie wyszło i rewelacyjny graficznie album nie trafił nawet do tych stu osób. Na szczęście niebawem czytelnicy będą mogli zapoznać się z twórczością Daniela Grzeszkiewicza. Oto wydawnictwo Ważka, zapowiedziało wydanie sporego albumu, zbierającego najlepsze komiksy z szuflady tego twórcy. Tytuł publikacji to "Gedeon zebrany". Na razie twórca wyselekcjonował około 100 stron czarno-białego materiału, ale jak zapowiada, na razie selekcji nie zakończył. Zatem czekamy. Poza albumem Grzeszkiewicza, Ważka zapowiedziała wydanie jeszcze czterech innych publikacji. W lutym 2012 ma pojawić się trzecia część "Bi bułki" Rafała "Otoczaka" Tomczaka (o albumie w newsie numer siedem, opowiada Kuba) a w maju 2012 "GadKaszmatka" Dominika Szcześniaka. Ten drugi album ma być czymś na kształt "Osiedla Swoboda", czyli historią "o gościach, co siedzą na ławce". Zobaczymy jak Szcześniak poradzi sobie z nieuniknionymi porównaniami do kultowego komiksu Michała Śledzińskiego. Daj Boże, aby "GadKaszmatka" była choć w połowie tak dobra jak znakomity album Śledzia. Album ma liczyć 120 stron w twardej oprawie i posiadać "mnóstwo gościnnych występów". (KC)

Czwartą zapowiedzią Ważki jest część druga świetnie przyjętej książki "The Very Best OFF The Ziniols: The Greatest Hits", czyli "kolejne 220 stron tego, co najlepsze w xerowanych „Ziniolach”, które ukazywały się w latach 1998-2005." Będzie także sporo nowego materiału, czyli nowe komiksy osób związanych z Ziniolem plus wspomnienia redaktora naczelnego tego magazynu. Piąta-ostatnia zapowiedziana publikacja, będzie nosić tytuł: "Grzebiąc pod ziemią. Historia polskiego komiksu undergroundowego" i tu muszę zacytować tekst ze strony Ważki:

"Książka opisująca nurt komiksów undergroundowych i alternatywnych w Polsce, spis powszechny zinów, z uwzględnieniem współczesnych publikacji tego typu. Niezbędnik dla tych, którzy interesują się teorią komiksu i pierwsza publikacja poświęcona temu zagadnieniu w Polsce."

Ważka wchodzi w rok 2012 z półobrotu. Sporo zapowiedzi i pewnie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ja jako jedna z osób, które napalały się na "X2", z pewnością kupię album Grzeszkiewicza. (KC)

Wiadomo, że większość z nas woli czytać na papierze. Jednak czasem w sieci można znaleźć prawdziwe komiksowe perełki (legalne!) najwyżej próby, do poczytania online. Ostatnio pojawiły się co najmniej trzy takie publikacje, obok których absolutnie nie można przejść obojętnie. Mateusz Skutnik umieścił na swojej stronie internetowej 24-stronicowy komiks, który stworzył...w 24 godziny. Akwarelkowa robota jest tak znakomita, że nadal nie wierzę, ze Skutnik miał na ten komiks tylko dobę. Okładka do tego albumu jest również wyjątkowej urody: (KC)


Również drugi komiks Kultury Gniewu stworzony na zlecenie MSZ, czyli "Tymczasem", jest już do przeczytania w sieci! Scenarzystą jest nie kto inny, tylko Grzegorz Janusz a rysownikiem albumu (powtarzam: ALBUMU!!!) Przemysław Truściński. Tak, dobrze widzicie. To ALBUM Truścińskiego. Ja na ten ALBUM TRUSTA poczekam jednak do czasu, aż dowiem się jak zdobyć go na papierze. Trzeci komiks dostępny legalnie w sieci, również jest nie byle jaki, bo oto Polter umieścił na swojej stronie zdobywcę Grand Prix 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Czy komiks o długim tytule "O psie, który czuł się człowiekiem" Bereniki Kołomyckiej i Michała Narożniaka, zasłużył Złota Palmę Miasta Łodzi? Możecie się o tym przekonać sami. (KC)

Centrala na zbliżający się sezon prezentowo-mikołajkowy przygotowała akcję "Mądre Komiksy na Mądre Święta". Jeśli nie macie jeszcze komiksów Centrali, albo szukacie jakiegoś fajnego, a oryginalnego prezentu, oferta poznańskiego wydawnictwa jest jak znalazł. Ceny na wybrane z oferty komiksy, książki i magazyny obniżona jest od 30 do 60%, a przy zamówieniach powyżej 150 złotych przesyłka zostanie nadanie kurierem. Do każdego zamówienia powyżej 50 złotych dokładany jest elegancki pakiet 12 pocztówek świąteczno-noworocznych, a cała promocja trwa do 15 grudnia. Spieszcie, się bo objętych promocją jest tylko 15 egzemplarzy poszczególnych tytułów. A oto one:

"Matador", Jay Wright, (ze 111 zło na 66 zło)
"Stuck Rubber Baby", Howard Cruse, (z 51,50 zło na 36 zło)
"Pozdrowienia z Serbii", Aleksandar Zograf, (z 42 zło na 29 zło)
"We Włoszech wszyscy są mężczyznami", Luca de Santis, Sara Colaone, (z 39,90 zło na 24 zło)
"Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych", Adam Rusek, (z 49,90 zło na 29 zło)
"Anna chce skoczyć", Lucie Lomová, (z 34,90 zło na 14 zło)
"Zeszyty Komiksowe" nr 10 - "Granice komiksu", (z 24,90 zło na 15 zło)
"Zeszyty Komiksowe" nr 11 - "Komiks w Europie Środkowo - Wschodniej", (z 39 zło na 22 zło)
"Zeszyty Komiksowe" nr 12 - "Komiks historyczny" (z 39 zło na 25 zło) (KO)

W masie publikacji historycznych zalewających nasz rynek trudno czasem wyłowić naprawdę wartościowe pozycje, które nie ograniczałyby się jedynie do ukomiksawiania naszych mniej lub bardziej chlubnych dziejów. Chlubnym natomiast wyjątkiem od tej reguły ma być antologia poświęcona historii Gliwic. Nadzorujący projekt Mikołaj Ratka zaprosił do współpracy oddział rysowników, którzy przygotują w sumie osiem szortów poświęconych najważniejszym wydarzeniom z życia tego śląskiego miasta. W swoich założeniach antologia nie ma zastępować podręcznika, nie ma być suchym streszczeniem faktów, tylko barwnymi opowieściami inspirowanymi faktami, z wielką historią przewijającą się gdzieś w tle. Zapowiada się ciekawie, bo Ratce udało zebrać się doborową kadrę i są to między innymi: Marek Turek, Przemysław Surma, Daniel Gizicki, Kajetan Wykurz, Marcin Surma, Rafał Szłapa, Tomasz Kontny, Anna Helena Szymborska, Daniel Gizicki, Grzegorz Pawlak, Dominik Szcześniak i Maciej Pałka. (KO)

Tuż przed nowym rokiem, 29 grudnia w Centrum Kultury i Promocji na ulicy Rynek 5 w Jarosławiu będzie można spotkać się z dwoma Marcinami - Podolcem ("Czasem, "Kapitan Sheer") i Surmą ("Karton", "Jeju", "Maszin"). Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w Sali Lustrzanej, a potem odbędzie się wernisaż komiksowej wystawy w Galerii w Holu u Attavantich. Wystawionych zostanie około 40 plansz komiksowych. Kolorowe zapraszają wszystkich Jarosławian! (KO)

Otoczak pracuje nad nowym albumem! "Bi Bułka i Profesor Sztuka" będzie już trzecim autorskim komiksem Rafała Tomczaka z cyklu "Bi Bułka". Czego można się po nim spodziewać? Ci, którzy z niecierpliwością czekają na kolejnego Otoczaka już wiedzą, a ci, którzy nie mają pojęcia z czym się go je - cóż, spodziewajcie się niespodziewanego. O swoim nowym dziele Tomczak na łamach "Ziniola" mówi tak:

W trzeciej Bi Bułce jest parę piłek o sztuce, względności pojęcia dobrej i złej plastyki, kiczu i pięknie, miernocie i geniuszu. O tym, że sztuka to dziwka i kochana matka, wróg i przyjaciel, że nie jest lekko, a czasami aż za. I to wszystko w undergroundowym komiksie! Heh. Oto wyjaśnienie dlaczego album nazywa się Profesor Sztuka. Postać o tym tytule i nazwisku zresztą naprawdę istnieje, byłem jego uczniem na studiach, a uczył mnie rysunku. Wykorzystałem ten ciekawy związek nazwiska i profesji.

Sam autor zapowiada, że trzecia "Bi Bułka" jest po części bardzo bliska swoim dwóm poprzedniczkom, ale zmieniły się do niej "zamek" i "klucze", cokolwiek miałoby to znaczyć. (KO)

Zaglądacie czasem na polską wersję bloga Neila Gaimana? Polubiliście profil tego bloga na facebooku? Nie? Więc dużo tracicie. Poza znakomicie przetłumaczonymi wpisami Gaimana, dziewczyny odpowiedzialne za "Neil Gaiman - blog po Polsku", ukrywające się pod pseudonimami Varali i Noita, wrzucają na fejsa świetne linki. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm ostatnim. Jakiś czas temu pojawił się w sieci 42-minutowy wywiad z Pauliną Braiter, znaną powszechnie tłumaczką Neila Gaimana. Świetnie przełożyła na język Polski np. "Sandmana" i "Amerykańskich Bogów' a w wywiadzie odpowiada między innym na trudne pytanie o wpadki w pracy tłumacza. Polecam polską wersję bloga Gaimana a także ten fascynujący wywiad z Braiter. (KC)

Druga informacja wprost z fejsbukowego profilu NeilGaiman-pl, jest nie mniej komiksowa. Wydawnictwo Znak (kto nie ma wydanego przez nich "Pana Blakiego" ten...), wprowadziło na rynek fantastyczną książkę Edwarda Goreya "Osobliwy Gość i inne utwory", album zbierający osiem książek, naprawdę lubiącego czarny humor twórcy. Pięć z tych ośmiu rozdziałów niemal 200-stronicowej pozycji, ma formę alfabetu. A jaki to alfabet, można przekonać się czytając jeden z nich - Cmentarzyk, który wydawnictwo udostępniło na swojej stronie. Znakomita grafika, świetny humor i rewelacyjne tłumaczenie Michała Rusinka. Cena 49,90 zł, ale w sieci można znaleźć nawet za ok 37 zł. Mój egzemplarz jest już w drodze. Nie zastanawiaj się, tylko kupuj. (KC)

Sporo ostatnio komiksu w tv i w radiu. W Tygodniku Kulturalnym rozmawiano o "Stuck Rubber Baby" Howarda Cruse (komiks został wybrany wydarzeniem tygodnia!), oraz "Czasem" Grzegorza Janusza i Marcina Podolca. Ten ostatni był bohaterem programu "Jeden dzień z życia". Ponadto komiksy polecała śliczna Antonina Turnau w programie "Wszystko o kulturze". Może ktoś się skusi na jakiś album, skoro takie dziewczyny polecają komiksy. Wywiadu radiowego o plecach konia i nie tylko, udzielił Maciej Pałka a Rotring wrzucił na YouTube filmik o Przemysławie Truścińskim. Ale prawdziwym hitem tej zimy będzie film dokumentalny "W ostatniej chwili - o komiksie w PRLu"! Premiera już 30 Grudnia (Piątek) na TVP 2 o godzinie 16.00. A już się bałem, że film zobaczy nieliczne grono na TVP Kultura. Na szczęście się myliłem. (KC)

27 komentarzy:

Jan Sławiński pisze...

Nic o przyszłoweekendowym Krakowskim Festiwalu Komiksu? Smuteczek.

Pan Latar pisze...

Hej ziom, ja napisałem o Krakowskim Festiwalu Komiksu i chciałem dać we wstępie. Ale Kuba uważa, ze jutro damy specjalny wpis tylko o festiwalu, więc to wrzucił do kopii roboczych. Fajnie?:-)

Anonimowy pisze...

Wystarczy by komiks był o "kochających inaczej" a już staje się wydarzeniem tygodnia :) Fascynujące!

Czekam na komiks z księdzem-transwestytą molestującym nieletnie działaczki pro-ekologicznej bojówki. Z pewnością wysmakowani kulturoznawczo uczestnicy tej audycji uczynią ten tytuł wydarzeniem roku! Bo jakże ważka to tematyka.

A tak serio to szkoda, że mądrale zasiadający w tym programie nie byli tak szczodrzy w przypadku np. "Pozdrowień z Serbii" czy "Składu głównego"...

Paweł Deptuch pisze...

Jeszcze parę słów o tym by się przydało http://www.youtube.com/watch?v=f3POeMZahj4& Świetna animacja Grześka Przybyśa z Wrocka, który razem z Daimidą będą gośćmi najbliższego komiksofonu.

Kuba Oleksak pisze...

Oj Grzyby, Grzybu - widziałeś ile newsów upchaliśmy do K-E i o której godzinie wpis się pojawił?

Spokojnie, dzisiaj przed T-A pojawi się osobny wpis poświęcony Kafce

Jan Sławiński pisze...

@Krzysiek - jasne, że fajnie :)
@Kubo - szacunek, zresztą jak zawsze. A ponarzekać sobie czasem muszę ;) Po prostu lekko się zdziwiłem, tyle, a po cichu domyślałem się, że osobny tekst się szykuje.

Bartek "godai" Biedrzycki pisze...

troll mode on

Czemu nie napisaliście, że mam katar, a mimo to napisałem kolejny tekst na KL?!

centrala pisze...

Fajnie że pojawia się impreza w Krakowie ! Sprostowanie co do akcji MĄDRE KOMIKSY na MĄDRE ŚWIĘTA - przesyłka jest gratis ZAWSZE (a przy zamówieniu pow. 150 zł - kurierem).
@Anonimowy: czytałeś SRB ? widziałeś ten odcinek na TVP Kultura?

Rob pisze...

Nie napisaliście, że w tym tygodniu znowu nic nigdzie nie napisałem.

Maksimum żenady i amatorki.

Maciej Gierszewski pisze...

Krzychu & Kuba chcieli zadowolić wszystkich i ch...j, i znów się nie udało, przykro nam.

Maciej Pałka pisze...

Nie, no. Widać, że ubiegłotygodniowa zjebka pomogła.

weryfikacja słowna: lament

Krzysztof Ryszard Wojciechowski pisze...

Czy tylko mi się ten odcinek Tygodnika Kulturalnego nie odtwarza? Inne latajo, a ten jak na złość nie chce ...

Pan Latar pisze...

Tego odcinka chyba już nie ma na stronie TVP. Nie dość, że (jako jedyny) pojawił się aż tak późno, bo już nawet kolejny z 18 listopada wrzucili wcześniej, to jeszcze teraz powisiał z tydzień i zniknął. Na stronie Tygodnika Kulturalnego są wszystkie pozostałe a między 4. a 18. listopada jest obecnie dziura. O tutaj. Ktoś sabotuje polski komiks:-)

Pan Latar pisze...

Benedykt Szneider wrzucił fajną ilustrację na twittera.

Rafal pisze...

Śliczny ekspresik. Powaga. A zapowiedź Ważki książki o zinach - perełka.
Jeden smuteczek - że nic o Komiksowych Kronikach Poznania, z tego, co wiemy, pierwszym w Europie projekcie digitalizacji pasków z pracy przedwojennej. Chlip, chlip.

Rafal pisze...

*z prasy

Kuba Oleksak pisze...

Odpowiem, tak jak Krzysiek - "będzie za tydzień".

A Tosia Turnau ani taka pikna, ani taka fajna nie jest. Coś o tym, Krzyśku, wiem!

Pan Latar pisze...

Nie jest fajna?

To się dobrze maskuje makijażem i uśmiechem:D
Wydaje się ładna i miła...

Maciej Pałka pisze...

BTW: Na kolorowych też pisaliście o x2: http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2011/01/680-tajemnica-zaginionego-komiksu.html

Krzychu zalinkował nawet na forko gildii a gniazdo olał.

Kuba Oleksak pisze...

Kluczowe jest owe "wydaje się"... ale, ale Krzysztofie, komenty na Kolorowych to ostatnie miejsce, gdzie będą prał krakowskie brudy :)

Pan Latar pisze...

Krakowskie brudy możesz prać pod wpisem o Krakowskim festiwalu Komiksu:D:D:D

Greg pisze...

"Tymczasem" Truścińskiego można śmiało dostać za darmoszkę w MSZ.
Pisali o tym tu

Ja spróbowałem i mi się udało dostać :)

Maciej Gierszewski pisze...

---> Greg, a na jaki adres napisałeś?

Greg pisze...

joanna[beztego].[beztego]muszalska-posmyk[małpa]msz.gov.pl

Unknown pisze...

o jak miło, thx. mam świadków, że ten komiks powstał w 24 godziny.
w sumie to w 23 i 45 minut.
m

Maciej Gierszewski pisze...

--> Greg, wielkie dzięki za namiar!
[skuteczny]

Pan Latar pisze...

Link z Tygodnikiem Kulturalnym o Czasem i Stuck Rubber Baby
znowu jest aktywny.