niedziela, 21 grudnia 2008

#97 - Trans-Atlantyk 18

#1 Trzeba przyznać, że gwiazdy były tradycyjnie domeną DC. Dla Marvela przestrzeń kosmiczna była śmietnikiem, na którym składowano pomyłki scenarzystów i bohaterów pozbawionych swoich serii. Od pewnego czasu redaktorzy Domu Pomysłów próbują to zmienić i udaje się im to ze świetnym skutkiem, czego dowodem są „Planet Hulk”, „Annihilation” i powrót Novy. Nadszedł czas na marvelowy odpowiednik „Sinestro Corps War”, którym zajmą się Dan Abnett i Andy Lanning, główni architekci kosmicznej części uniwersum. Może i na ziemi zakończyła się Tajna Inwazja, ale w kosmosie, wojna dopiero się zaczyna. „War of Kings” będzie zderzeniem sił, które znalazły się w kosmosie – uciekający przed Skrullami Inhumans pod wodzą Black Bolta mają sprzymierzyć się z Imperium Kree w walce z Vulcanem, stojącym na czele Imperium Shi`Ar. Scenarzyści zapowiadają, że swoją rolę do odegrania będą mieli Starjammers z Havokiem, Nova Corps i Guardians of the Galaxy oraz trochę zapomniany Darkhawk. Czy „Wojna Królów” będzie epickim wydarzeniem z szekspirowskimi akcentami, na jakie się szykuje? Przekonamy się o tym w marcu. (J.)

#2 W trakcie "Secret Invasion" do świata Marvela na dobre wrócił jednooki Nick Fury. Wielokrotnie podczas trwania eventu podkreślano, że jeśli tylko przeżyje on najazd Skrulli, to dostanie swój własny tytuł. Ciężko było by się spodziewać, że Marvel przywrócił swego herosa tylko po to, żeby zaraz go odstrzelić. Tym samym pierwszy numer serii "Sercet Warriors", traktującej o losach Fury'ego i jego nowej bandy młodych herosów, trafi do sklepów 4go lutego. Jako że jest to - zdaniem Quesady - najciekawsza post inwazyjna nowa seria to i jej promocja jest inna niż wszystko. Przedstawiona przy okazji marcowych zapowiedzi okładka drugiego numeru zawiera przyklejoną do niej żółtą karteczkę z adresem strony agentofnothing.com i hasłem "eagleeye". Po wpisaniu tego do przeglądarki, a następnie podaniu hasła, dostajemy się do bazy danych S.H.I.E.L.D., która zawiera grafiki, numer zerowy serii oraz przekaz od Nicka F. Tyle na zachętę. W przyszłości Marvel podrzucać ma kolejne hasła, które odsłaniać będą inne ciekawostki i extrasy związane z serią. Wystarczy tylko wytężyć wzrok i szukać kolejnych podpowiedzi. (a.)

#3 Joe Quesada na łamach swojej myspace`owej kolumny ogłosił nazwiska rysowników pracujących dla Marvela, którzy w przyszłości mogą stać się gwiazdami ołówka. Dom Pomysłów co roku wybiera grupę sześciu najbardziej obiecujących i utalentowanych grafików i tak, w tym roku do „Young Guns” zaliczeni zostali: Daniel Acuña („Eternals”), Stefano Casselli („Avengers: The Initiative”), Mike Choi („X-Force”), Marko Djurdjevic (okładki do „Daredevila”), Rafa Sandoval („Incredible Hercules”) oraz Khoi Pham („Mighty Avengers”). Najbardziej doskwiera mi brak w tym zestawieniu Francesco Mattina, który rysuje świetne okładki do świetnych „Thunderbolts”. W poprzednich latach taki honor spotkał między innymi Davida Fincha, Leinila Francisa Yu, Steve`a McNivena, Ariela Olivettiego czy Simone Bianchiego. (J.)

#4 W tym tygodniu swoje plany na marzec 2009 przedstawił Marvel, DC i Image. Wydawnictwo, którym rządzi i dzieli Joe Q., wypuści tego miesiąca kilka nowych mini serii związanych z "Dark Reign" ("DR: Elektra", "DR: Fantastic Four" czy "New Avengers: The Reunion"), a oprócz tego dojdzie do małego crossovera na łamach "Deadpoola" i "Thunderbolts". Mnie najbardziej jednak cieszy trzeci numer mini-serii "Ultimate Wolverine vs. Hulk" (#2 wyszedł prawie trzy lata temu), oraz kolejna część "Wolverine: Old Man Logan". Przy tym drugim jednak lekką grozę budzi zapowiedź potyczki Logana z czymś takim jak Venom Tyrannosaurus Rex.. Oprócz tego warto odnotować "Ultimates Omnibus", "Immortal Iron Fist Omnibus" oraz "Daredevil Omnibus" Brubakera i Larka. W DC natomiast kilka nowych tytułów, związanych głównie z obecną/przyszłą sytuacją Batmana. Tak więc dostaniemy pierwszy numer (z trzech) "Batman: Battle for the Cowl" oraz dwa one-shoty "B:BftC - Comissioner Gordon" oraz "Gotham Gazette: Batman Dead?". Oprócz tego startuje 12 częściowa maxi-seria "Superman: World of New Krypton" oraz "Azrael: Death's Dark Knight" Fabiana Niciezy, który to przedstawi losy nowego Azraela (zgodnie z panującymi trendami, na razie nie można powiedzieć kto nim jest). Image natomiast wypuści kolejną graficzną ucztę pod nazwą "Popgun" (vol3), oraz Kirkmanowy one-issue-crossover w "Invincible" #60. Jest na co ciułać kasę. Jak co miesiąc zresztą. (a.)

#5 Po reanimacji Archie Comics, redaktorzy DC sięgnęli po kolorowych bohaterów własnego imprintu Milestone Media, który został zamknięty w 1997 roku. Kolorowych, bo ludzie z Milestone widząc, że super-bohaterowie rekrutują się głównie wśród białych, chcieli wprowadzić herosów reprezentujących mniejszości etniczne. Taki komiksowy wkład w rozwój multikulturalizmu. Nad projektem, który Dan DiDio zapowiedział na konwencie w San Diego w 2008 roku, ma czuwać Dwayne McDuffie („Justice League of America”), jeden z redaktorów „pierwszego” Milestone. Przy takiej liczbie bohaterów i serii, DC może wkrótce cierpieć na deficyt scenarzystów i rysowników, ale to temat na dłuższe rozważania… (J.)

#6 James Jean opuszcza funkcję twórcy okładek do serii "Fables". Pięciokrotny zwycięzca Nagrody Eisnera w kategorii "Best Cover Artist" (2004-2008; w tym roku zrównał się w ilości wygranych z Brianem Bollandem) odchodzi z "Baśni" wraz z numerem 81. Okładkę kolejnej części zilustruje w zastępstwie Marc Buckingham, natomiast od #83 na dłuższy czas coverową pałeczkę przejmie 27-mio letni Joao Ruas. I co by nie mówić - jest kozakiem. Wspomniany numer będzie pierwszym z "The Great Fables Crossover" - 9cio częściowej historii po raz pierwszy splatającej losy serii "Fables" i "Jack of Fables" (do której okładki wykonuje nie kto inny jak Brian Bolland). (a.)

#7 Dla fanów "Baśni" mam jeszcze jedną informację: Bill Willingham, na forum Fabletown, zapowiedział wydanie "Fables" HC w formacie deluxe. Rozmiarami i wyglądem ma to być podobne do twardo okładkowych wydań "Y - the last man" a wychodzić ma średnio raz do rok. Pierwszy wolumin zawierać będzie zeszyty 1-10, czyli pierwsze dwa trejdy "Legends In Exile" oraz "Animal Farm", a ukazać ma się na rynku w okolicach września przyszłego roku. Twórca okładki nie jest jeszcze znany. (a.)

#8 Czarne chmury zawisły nad ekranizacją kontynuacji "Sin City". Ledwo co informowaliśmy o kwietniowych planach odnośnie rozpoczęcia zdjęć do filmu, a już pojawiło się info, że Mickey Rourke owszem, daje swoje błogosławieństwo produkcji, ale sam nie ma zamiaru brać w niej udziału. Dodatkowym problemem powstania kontynuacji "Miasta Grzechu" może być fakt, że Miller, który przeżywa fascynację światem filmu i komiksowych ekranizacji, ma na oku przeniesienie losów Bucka Rogersa na taśmę filmową. Sam oczywiście napisze i wyreżyseruje historię. A kim jest Buck Rogers? No cóż, to bohater wojenny, który zapada w śpiączkę, budzi się z niej w XXV wieku i wraz z dwójką przyjaciół musi chronić świat przed siłami zła. Po raz pierwszy bohater ten pojawił się w sierpniu 1928 roku w magazynie "Amazing Stories". Oprócz występów komiksowych, Buck pojawiał się również w słuchowisku radiowym, serialu telewizyjnym oraz filmie pełnometrażowym. Obecnie prawa do postaci posiada Dynamite Entertainment, które jakiś czas temu informowało o planach stworzenia nowej serii traktującej o przygodach Pana Rogersa (za którą odpowiedzialny były Alex Ross oraz John Cassaday). Ponad to, kilkanaście dni temu, Hermes Press wypuściło pierwszego HC'ka zbierającego paski komiksowe z przygodami dzielnego żołnierza. Kolejne tomy w planach. (a.)

Brak komentarzy: