niedziela, 22 czerwca 2014

#1631 - Komix-Express 247

Obsada serialowego „Daredevila” powiększa się. Do Charliego Coxa, który moim zdaniem świetnie nadaje się do roli nieco gamoniowatego Matta Murdocka, dołączyła dwójka aktorów. W Kingpina, króla przestępczego półświatka Nowego Jorku i najzacieklejszego wroga DD, wcieli się niejaki Vincent D'Onofrio. Aktor występujący zarówno na wielkim („Full Metal Jacket”, „Ed Wood”, „JFK”), jak i mały ekranie („Law and Order: Criminam Intent”), podobnie, jak Cox, wydaje się doskonale pasować do wyznaczonej mu roli. Jeśli idzie o drugie nazwisko, to jeszcze nie wiadomo kogo zagra Rosario Dawson. Aktorka znana z „SinCity”, „Clerks 2” czy „Facetów czerni 2” (żeby trzymać się tylko obrazów z komiksowym rodowodem) to nazwisko z pierwszej hollywoodzkiej ligi. Według Jepha Loeba, szefa Marvel Television Dawson zagra charyzmatyczną postać, która ma do odegrania kluczową rolę w rozwoju Matta, jako przyszłego obrońcy Hell`s Kitchen. 

Zatem - kto? Karen Page? Milla Donovan? Typhoid Mary? A może, najbardziej oczywisty strzał, czyli Elektra? Na dobrą sprawę do każdej z nich mniej lub bardziej pasuje taki opis. W każdym razie - na „Daredevila” czekam niecierpliwie. Wydaje mi się, że pośród mrowia serialowo-komiksowych projektów ten ma największą szansę wypalić. Tak, wiem Dom Pomysłów wespół z ABC zaliczył wielką wtopę z „Agentami T.A.R.C.Z.Y”, czyli serial, który chciałem jak najszybciej wyrzucić z pamięci, ale liczę, że tym razem będzie zupełnie inaczej. W tym przekonaniu upewnia mnie profil produkcji, jego grupa docelowa i forma dystrybucji. Zdjęcia zaczynają się latem, a premierę zaplanowano na rok przyszły. Trzymam kciuki.

Niestety, tego samego nie mogę powiedzieć o „Gotham”. Pierwszy trailer produkcji Bruna Hallera mnie rozczarował. O ile pomysł wyjściowy jest świetny, bo przecież z podobnego konceptu wyszło dzieło miary „Gotham Central”, to drżę jak będzie z jego realizacją. Póki co w sieci pojawił się drugi zwiastun serialu, tym razem skupiający się na złoczyńcach - Fish Mooney (w tej roli Jada Pinkett-Smith), Pingwinie (Robin Lord Taylor) i Catwoman (Camren Bicondova). I jest on dobry., ale wciąż nie jestem przekonany co do „Gotham”. Coś mówi, że nic dobrego z tego nie wyjdzie. Ale chciałbym się mylić.


Premiera pierwszego zeszytu „Vreckless Vrestlers” na Comixology zaplanowana została na 25 czerwca, ale Ameryka to za mało – Łukasz Kowalczuk chce ruszyć także na podbój rynków francuskojęzycznych. Jego seria traktująca o międzywymiarowej lidze zapaśników ukaże się w barwach wydawnictwa Wetta. W przeciwieństwie do amerykańskiej edycji oprócz wersji cyfrowej dostaniemy również wydanie zbiorcze całego (pierwszego?) turnieju. W katalogu działającego od 2004 roku wydawnictwa znajdują się prace takich tuzów, jak Simon Bisley czy Frank Miller – teraz znajdzie się tam również Kowalczuk. Poza tym prace nad kolejnym zeszytem „VV” trwają w najlepsze. Autor dokłada wszelkich starań, aby drugi numer ukazał się na poznańskiej Ligaturze (zaplanowanej na 7-10 sierpnia). Jeśli wszystko pójdzie bez przeszkód, to całość zostanie zakończona na przełomie 2014 i 2015 roku. Oby tak się stało!

Premiera debiutanckiego albumu Tomasza SpellaGrządzieli zaplanowana została na sierpień. Pierwotnie „Ostatni Przystanek” miał ukazać się na FKW, a po nie dotrzymania tego terminu autor zaliczył kolejną obsuwę i nie wyrobił się (z przyczyn od niego niezależnych) na BFK. Koniec końców rzecz udało doprowadzić się do końca i komiks ujrzy światło dzienne, jako jedna z premier Kultury Gniewu na Ligaturze (bo jeśli sierpień, to przypuszczam, że premiera będzie miała miejsce pewnie w Poznaniu). Więcej o projekcie możecie poczytać na Ziniolu, który swego czasu kibicował Grządzieli. Oprócz tego, że całość liczyła będzie sobie sto stron znany jest jeszcze opis, który można znaleźć na Gildii:

Miałem w głowie kilka pomysłów na shorty krążące wokół tematyki tramwajów, jako, że przez 3 lata dojeżdżałem nimi do liceum. Postanowiłem je połączyć, dodać jeszcze drugie tyle i tak w sumie powstały "Tramwaje" (tytuł wciąż roboczy, bo po chyba 2 latach pracy nad tym komiksem wciąż nie mogę się zdecydować). Album liczyć sobie będzie 100 stron. Wszystko jest już w tuszu, a obecnie koloruję całość w takim tempie, jakby sufit miał się lada chwila nade mną zarwać. Jeśli wszystko pójdzie gładko, "Tramwaje" zostaną wydane w przyszłym roku na Komiksowej Warszawie nakładem Kultury Gniewu.

Komiks jest całkowicie niemy i opowiada splatające się historie kilku postaci, które każdy z nas może na co dzień spotkać w każdym tramwaju - menela, emerytów walczących o miejsca siedzące, kanarów i innych. Tyle, że poddane ostrej hiperboli i rzucone z impetem o ścianę. To swoista laurka wystawiona temu środkowi komunikacji miejskiej i całemu Gdańskowi. Uznałem, że to będzie dobry, pełnometrażowy debiut na rozgrzewkę - komiks nie zadający ważnych pytań, ale stawiający na rozrywkę po pachy i efektowny graficznie. Miałem dziką frajdę rysując go i mam nadzieję, że czytelnik będzie miał równie dużo zabawy w czasie jego lektury. Ludzie się piorą po mordach, tramwaje rozjeżdżają przechodniów i demolują Gdańską Starówkę.

Lubisz komiksy, rysunki satyryczne, ilustracje? Może pasjonujesz się rysowaniem, a może właśnie na odwrót – masz dużo do powiedzenia, ale nie za bardzo umiesz przekazać to za pomocą obrazków? Chciałabyś stworzyć własną, króciutką historyjkę i przyłożyć rękę do powstania zina? To zapraszamy do Katowic! 28 czerwca w Inkubatorze Społecznej Aktywności przy ulicy Młyńskiej odbędą się warsztaty komiksowe. Poprowadzi je Anna Krztoń absolwentki katowickiej ASP, która od podstaw wytłumaczy proces tworzenia własnego komiksu, komiksowego paska, planszy czy rysunku. Celem warsztatów będzie też stworzenie, przez każdą z uczestniczek, paska/planszy/rysunku odnoszących się do Katowic. Po zakończonych warsztatach całość powstałych prac zostanie opublikowana w formie internetowego zina. Organizatorzy zapewniają papier i narzędzia do rysowania, ale jeśli masz swoje ulubione pisaki/mazaki/kredki - koniecznie zabierz je ze sobą. Zapisy przyjmowane są za pomocą formularza zgłoszeniowego umieszczonego tutaj. W treści zgłoszenia należy podać imię, nazwisko i nazwę warsztatów. Ilość miejsc na warsztatach - około 10.

W zeszłym tygodni pojawił się program Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. Niestety, na imprezę trwająca od 27 do 29 czerwca ostatecznie nie dojedzie Roman Surżenko i właściwie jedynym zagranicznym gościem będzie Igor Baranko. Oprócz niego pojawią się Jakub Dębski, Mateusz Skutnik, Tomasz Grządziela i Łukasz Kowalczuk. Nie jest to powalający zestaw gości - zresztą, w programie, który prezentuje się dość ubogo, przeważają prelekcje. Zresztą, sprawdźcie sami.

1 komentarz:

Kapral pisze...

Anna Kto??? Zapraszamy na kolejne warsztaty komiksowe z cyklu "uczył Marcin Marcina" :)