niedziela, 15 czerwca 2014

#1625 - Komix-Express 246

Tomasz Kołodziejczak w ramach kolejnej serii pytań i odpowiedzi na Alei Komiksu rozwiewał nadzieje i wątpliwości czytelników. Interesujących (i nowych) informacji pojawiło się jak na lekarstwo. Ci, którzy spieniężyli „Cromwella” albo „Arq” na Allegro mając nadzieję, że z okazji przyjazdu Andreasa do Łodzi Egmont wznowi któryś z tych komiksów (jak się mówiło tu i ówdzie) mogę się czuć srodze rozczarowani. „Na Łódź nic (Andreasa – przyp. mój) nie wydajemy” - podkreśla Kołodzejczak. „Jesienią będę mógł coś powiedzieć na temat różnych jego komiksów, natomiast ARQ dokończymy w 2015 raczej w jednym integralu”. Także jesienią mają pojawić się konkrety w sprawie „Blueberry`ego”. „Jesień” to zresztą pojęcie kluczowe w całym wywodzie – właśnie wtedy, tuż po targach książki we Frankfurcie zostanie ostatecznie zatwierdzony plan wydawniczy na rok 2015, który jest w trakcie opracowywania. Wiadomo już, że wstępnie klepnięto dodruk pierwszego tomu „Amerykańskiego wampira”


Wydawnictwo Hanami zapowiedziało premierę drugiego tomu znakomitej serii „Monster” na 1 lipca 2014 roku. Ci, którzy jednak nie mogą się doczekać, aż album wpadnie w ich ręce, mogą wybrać się na Bałtycki Festiwal Komiksu, na którym komiks Naokiego Urosawy (27-29 czerwca) będzie można zdobyć przedpremierowo. 400 czarno-białych stron, cena z okładki – 65 złotych, okładka miękka ze skrzydełkami. Opis:

Tenma, który wpadł w pułapkę zastawioną przez „Johana”, jest teraz poszukiwanym seryjnym zabójcą. Za każdym razem o włos wymykając się policji, ściga „Johana”, aby zapobiec kolejnym morderstwom i udowodnić swoją niewinność. Zbliża się do monstrum, śledząc jego tajemniczą przeszłość. 

Ninę złapała grupa neo-nazistów. Tenma jej szuka, gdyż Nina to jedyna osoba, która jest w stanie powiedzieć, czym jest „Johan”. W międzyczasie Tenma dowiaduje się strasznej rzeczy. Ultraprawicowcy planują uczynić „Johana” nowym Hitlerem.

W tym samym terminie co BFK we Wrocławiu odbędą się Dni Fantastyki. Będzie to już dziesiąta edycja konwentu, na której nie zabraknie także i działu komiksowego. W ciągu trzech dni przez gościnne kąty Centrum Kultury „Zamek” (Plac Świętojański 1) przewinie się sporo twórców, krytyków, entuzjastów i wydawców związanych z komiksem. Odbędą się prelekcje, panele dyskusyjne, spotkania autorskie i warsztaty. Oczywiście, nie ma mowy, aby dolnośląska impreza dorównywała rozmachem komiksowo sprofilowanym festiwalom, ale pomijając brak jakichś zagranicznych akcentów, program przedstawia się bardzo atrakcyjnie. Wśród gości znaleźli się Przemysław Truściński, Marzena Sowa, Marek Turek, Joanna Karpowicz, Krzysztof Gawronkiewicz, Barbara Okrasa, Daniel Gizicki, Paweł Piechnik i Bartosz Sztybor. Oprócz tego o swoich ulubionych komiksach opowie Wojciech Birek, Szymon Holcman pokażę komiksy, których nie wyda w ramach KG, a bardzo by chciał, a lekcje o stereotypach w czeskim komiksie da Michał Słomka.

Wiadomo coraz więcej o najnowszym evencie Marvela, czyli „Axis”. Scenariuszem głównej mini-serii ma zająć się Rick Remander, a fabuła skupi się na Red Skullu. Po tym, jak posiadł moce Charlesa Xavier na łamach „Uncanny X-Men”, villain pamiętający czasy II Wojny Światowej ma stać jednym z największych zagrożeń Ziemi-616 (kto by się spodziewał!). Tom Brevoort opisuje „Axis” jako superprodukcję w stylu Micheala Bay`a. „Wszystko jest wielkie, wszystko jest spektakularne i skupione na relacjach pomiędzy poszczególnymi postaciami!” - zachwyca się jeden z najważniejszych redaktorów Domu Pomysłów. Dla Remandera ten event będzie ukoronowaniem jego pracy w Marvelu i domknięciem wątków, które pojawiały się w jego komiksach od czasu  pojawiania się szyldu Marvel NOW!. Składająca się z dziewięciu części historia wystartuje w październiku. Nie wiadomo jeszcze kto zajmie się oprawą graficzną - Jim Cheung przygotował grafiki promocyjne, ale to jeszcze nic nie znaczy. Wśród tie-inów do „Axis” wymieniane są następujące tytuły - „Iron Man”, „Loki: Agent of Asgard”, „Magneto”, „Captain America” i „Uncanny Avengers”. 

Jeszcze więcej filmowych plotek z kinowego uniwersum DC. Drew McWeeny z HitFix, powołując się na swoje źródła, zapewnia, że w „Batman v Superman” zobaczymy Aquamana. W jego rolę ma wcielić się znany z ról Khala Drogo i Conana Jasona Momoa. Aktor zaprzecza jakoby miał sodegrać rolę władcy mórz i oceanów, a Zack Snyder wraz z swoją ekipą wcale nie pracuje nad jego kostiumem. Rola Artura Curry`ego w filmie miałaby mieć niewielka, a więcej czasu na ekranie miałby dostać w „Justice League”. Oprócz niego w tym obrazie mieliby się pojawić również Max Lord i Martian Manhunter, z którego nie tak dawno nabijał się David S. Goyer. W roli głównego villaina zobaczymy Darkseida (to akurat żadne zaskoczenie). DC nie komentują tych doniesień. No cóż, plotkujemy dalej i czekamy na Comic Con na oficjalne stanowisko w tej sprawie. Co by jednak nie mówić, specjaliści od reklamy w Warnerze mają łeb nie od parady!

4 komentarze:

Krzysztof Tymczyński pisze...

Naprawdę czekam na czasy w którym przestaniesz pisać nazwisko RemEndera bez błędu :)

Kuba Oleksak pisze...

Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek :)

Simon pisze...

Mała korekta, Red Skull posiadł moce Xaviera na łamach "Uncanny Avengers". pozdr

Natalia SStefania Borucka pisze...

To i ja się czepnę, że to Urasawa, nie Urosawa :)