środa, 11 czerwca 2014

#1623 - Komix-Express 245

Po prawie półrocznej przerwie wracają „Wieże Bois-Maury”. Już 20 sierpnia ma ukazać się 20 szósty tom cyklu tworzonego przez Hermanna Huppena. Jeśli idzie o cenę i jakość wydania to nic się nie zmieniło, natomiast w kwestii tłumaczenia Grzegorz Przewłocki została zastąpiony przez Wojciecha Birka. A tymczasem w zapowiedziach Taurus Media pojawiają się kolejne tytuły. Warszawski edytor zaklepał „Black Science” i „Valeriana”. Ta pierwsza pozycja to dość świeża, amerykańska seria wydawana przez Image Comics od 2013 roku. Jej autorami są Rick Remander i Matteo Scalera. Do tej pory (kwiecień 2014) ukazało się sześć zeszytów i jedno wydanie albumowe (pod koniec maja), które zbiera ja w jednym trejdzie. Seria zbiera dość entuzjastyczne recenzje za Oceanem. Jeśli idzie o tą druga pozycję to sądzę, że nie trzeba jej nikomu przedstawiać – seria pisana przez Pierre`a Christiana z rysunkami Jean-Claude Mezieresa to klasyka komiksu frankofońskiego. Przygody pary agentów podróżujących w czasie i przestrzeni, tytułowego Valeriana i Laureliny ekscytują fanów science-fiction już od 1967 roku. Taurus zdecydował się wydawać je w formie integrali, co mnie bardzo cieszy. Jego plan wydawniczy przedstawia się następująco:

Czerwiec (23.06):
- „Żywe Trupy” tom 20
- „Srebrny Księżyc nad Providence” tom 2 (koniec serii)
- „Silas Corey: Siatka Aquili” 2 z 2 

Sierpień (26.08):
- „Murena” tom 8 (zakończenie drugiego cyklu)
- „Skorpion” tom 10
- „Locke and Key” tom 1

Wrzesień (26.09)
- „Żywe Trupy” tom 21
- „Orły Rzymu” tom 3

Październik (28.10)
- „WEST” tom 5
- „Wartownicy” tom 3

Listopad (25.11)
- „Black Science” tom 1
- „Valerian” integral tom 1
- „Elryk” tom 2

Tomasz Samojlik wyróżniony Świadectwem Otwartego Umysłu. Znakomity artysta komiksowy został w ten sposób doceniony za propagowanie wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej, którą przemyca w swoich dziełach przeznaczonych głównie (choć nie tylko!) dla młodszego czytelnika. Przypomina w nich o lokalnej historii, wplata elementy gwary podlaskich wsi i opowiada nie tylko o tym, kto w puszczy mieszka, ale i wyjaśnia, dlaczego takie zakątki warto chronić. Okolicznościowy dyplom został przyznany podczas ósmego finału plebiscytu białostockiej Gazety Wyborczej „Przystanek Młodzi”. Gratulacje!

W zapowiedziach Kultury Gniewu dość niespodziewanie (tzn. ja się niczego nie spodziewałem) pojawiło się kolejne dzieło Shauna Tana. Z premedytacją nie piszę komiks, bo „Zagubione, znalezione” komiksem nie są - to książką. A właściwie trzema książkami. Wszystko powinien wyjaśnić Wam poniższy opis:

"Zgubione, znalezione" to trzy niezwykłe książki słynnego Shauna Tana – "Czerwone drzewo""Zguba" i "Króliki" – ukryte w jednej okładce. Pierwsza z nich opowiada o dziewczynce, która odnajdzie iskierkę nadziei w ponurym świecie. Bohaterem drugiej jest chłopiec, który przyprowadzi do domu tajemniczą zgubę. W trzeciej opowieści pokojowo nastawione do świata istoty stawią czoła niespodziewanej inwazji.

Wszystkie trzy opowieści to popis zachwycającej wyobraźni i niesamowitego talentu Shauna Tana, autora głośnych "Opowieści z najdalszych przemieś"ć oraz "Przybysza", laureata prestiżowej nagrody im. Astrid Lindgren za twórczość dla dzieci i młodzieży. Na podstawie znajdującej się w tym zbiorze Zguby Tan zrealizował nagrodzony Oscarem film animowany. "Zgubione, znalezione" zostało wydane przy wsparciu rządu Australii za pośrednictwem Australia Council for the Arts oraz Australian Trade Commission – Austrade.

Liczący sobie 128 stron "album" kosztować będzie 70 złotych. Jego premierę przewidziano na czerwiec.

Serialowe "Powers" ma ruszyć w grudniu. Długo to zajęło - prawa do znakmitego komiksu autorstwa Briana M. Bendisa i Micheala Avon Oeminga kupiono już w 2001 roku, ale dopiero w 2009 Bendis potwierdził, że wymyślone przez niego postacie i historie ożyją na małym ekranie. Niestety, choć zdjęcia rozpoczęto już w 2011 (a ojciec wersji komiksowej był zaangażowany w projekt), stacja FX nie była zadowolona z efektów. Start serialu, zaplanowany na 2012, opóźnił się. Jeszcze raz kręcono pilota, poprawiano skrypt i wydawało się, że latem zeszłego roku swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek. Nic z tego - musieliśmy czekać aż do festiwalu E3, żeby Sony oficjalnie potwierdziło, że "Powers" żyją i mają się dobrze. Serial ma stać się pierwszym, który będzie dostępny na PlayStation Network.

W tą sobotę, 14 czerwca w lubelskim Domu Kultury Narnia (zlokalizowanym przy ulicy Lwowskiej 12) odbędzie się dwudziestoczterogodzinny maraton rysowania komiksów. Impreza organizowana przez Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza" rozpocznie się o godzinie 9:00. Będzie to kolejna realizacja zabawy spod znaku 24 Hours Comic Day, która zwykle ma miejsce w październiku. Zasady są proste – w ciągu 24 godzin trzeba narysować 24 plansze komiksu na zadany temat. Do zabawy zaproszenie są zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Organizatorzy zapewniają miejsce pracy, materiały plastyczne oraz posiłek regeneracyjny, a wstęp na imprezę jest darmowy. Ponadto podczas niej odbędzie się wystawa prac zaproszonych artystów i kiermasz zinów.

Wydawnictwo Ongrys prosi o pomoc w przygotowaniu wznowienia przygód Tajfuna! W 2006 roku, gdy wydawnictwo Mandragora przygotowywało książkowe wydanie trzech komiksów o Tajfunie, autor dysponował kompletem plansz w kresce. Obecnie nie posiada już niektórych plansz - najprawdopodobniej niektóre zostały zakupione przez kolekcjonerów, być może też są lub były częścią wystaw. Wydawnictwo Ongrys przygotowuje wznowienie tych komiksów, zwracamy się więc z prośbą do kolekcjonerów i miłośników twórczości Tadeusza Raczkiewicza o pomoc w skompletowaniu materiałów.

Poniżej są zaprezentowanie plansze, którymi nie dysponuje autor. Bardzo prosimy osoby będące w posiadaniu którejkolwiek z tych plansz (w wersji czarno-białej) o przesłanie do wydawnictwa skanu lub kserokopii (plansza jest duża, nie zmieści się w całości na jednej odbitce, więc kopia może być w kilku częściach, najlepiej na dwóch kartkach A3). Jeśli ktoś ma informacje kto może posiadać te plansze, jeśli ktoś widział je na wystawie lub na zdjęciach z jakiejś wystawy - prosimy o kontakt z wydawnictwem.Brakujące plansze to:
- „Zagadka układu C2”: 1, 9, 10, 11, 14, 22, 23, 46
- „Afera Bradley'a”: 10, 13, 16, 17, 18, 19, 30, 44
- wydanie Mandragory: strony tytułowe poszczególnych komiksów

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Black Science? WOW! Swietny komiks! Jeden z najlepszych jakie przeczytalem w tym roku. Mega wciagajacy oraz przepiekny od strony graficznej.

-donTomaszek-

Anonimowy pisze...

Wiadomo ile albumów będzie zbierał integral Valeriana?

misiokles pisze...

"Już 20 sierpnia ma ukazać się 20 tom cyklu tworzonego przez Hermanna Huppena". A nie dopiero szósty tom?

Anonimowy pisze...

"komiksem nie są - to książką. A właściwie trzy książkami"

są książką LUB to książka.

trzema nie trzy

Kuba Oleksak pisze...

Co do "Valeriana" - nigdzie nie spotkałem się z informacją po ile tomów Taurus będzie to zbierał.

Co do "Black Science" - don T napisałbś coś więcej? Dla mnie ta seria to jednawielkaniewiadomo, ale skoro mówisze, że dobre...

Co do reszty - dzięki, za uwagę. Co miało zostać poprawione, zostało poprawione.