środa, 31 lipca 2013

#1340 - Komix-Express 194

Centrala rusza na podbój Wysp. Michał Słomka na antenie Tok FM zdradził, że poznańskie wydawnictwo chce spróbować swoich sił na rynku brytyjskim. Na szczęście nie oznacza to, że Centrala, jak i Fundacja Tranzyt, przestaną działać na polskim poletku. Oferta ma jednak zostać okrojona do maksymalnie 10 tytułów rocznie, bo jak mówi Słomka wciąż są rzeczy, które chce przedstawić rodzimemu czytelnikowi. Ale właśnie z perspektywy takiego odbiorcy - ta informacja może nieco martwić. Z punktu widzenia całego rynku - to olbrzymia szansa. Hanami incydentalnie próbowało zaistnieć na czeskim rynku, ale do rangi precedensu w skali naszego kraju urasta zakładanie wydawniczej filii na jednym z największych europejskich rynków komiksowych. Pierwszymi pozycjami przysposobionymi dla brytyjskiego czytelnika mają być "Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka oraz "Bartnik Ignat" Tomasza Samojlika. Jestem bardzo ciekaw jak rozwinie się ta inicjatywa, a póki co prezentuje centralowe zapowiedzi prawie do końca roku: 

Lipiec:
"Pasterz" Anna Sailamaa
"Zeszyty Komiksowe" nr 2 (wyd. II)

Sierpień:
"Paying for it" Chester Brown
"Zeszyty Komiksowe" nr 3 (wyd. II)

Wrzesień:
"Bartnik Ignat i skarb puszczy" Tomasz Samojlik

październik:
"Za imperium" t. 2, "Kobiety" Merwan, Vives
Książka o TM-Semic Łukasz Kowalczuk
"Zeszyty Komiksowe" nr 16 ("Lata dziewięćdziesiąte")
"Hilda i Trole" Luke Pearson

Listopad:
"Leksykon powieści graficznych", red. Jerzy SzyłakEgmont przedstawił swoje zapowiedzi na wrzesień. I trzeba przyznać, że warszawski edytor osłodził pierwszy, jesienny w praktyce miesiąc naznaczony powrotem do szkoły i studencką sesją poprawkową pakietem naprawdę znakomitych pozycji! W kolekcji "Mistrzowie Komiksu" ukaże się wznowienie "Strażników" Alana Moore`a i Dave`a Gibbonsa z kolorami Johna Higginsa w tłumaczeniu Jacka Drewnowskiego. Nowa, jednotomowa edycja, licząca sobie 416 stron będzie kosztowała 119 złotych. Nie przypuszczam, żeby Egmont pokusił się jednak o edycje z nowymi kolorami, znaną z wersji "Absolute". Również we wrześniu dostaniemy pierwszy tom prequelowego cyklu "Strażnicy: Początek", a w nim historie z Jedwabną Zjawą i Gwardzistami Darwyna Cooke`a i Amandy Conner. 288 stron, 90 złotych, twarda oprawa. Wśród innych premier nowe tomy "Lucyfera" (numer 9. "Przełom") oraz "Hellboy`a" (tom 11. "Piekielna narzeczona i inne opowieści"). Żeby nie było zbytnio po amerykańsku ofertą uzupełniają kolejne wznowienia "Asteriksa", czyli epizody "U Belgów" i "Kiedy niebo spadło na nam głowę". Premiera tego pakietu odbędzie się 9 września z wyjątkiem obu tomów "Strażników", którzy pojawią się na konwencie Polcon (29.08-1.09)


W zapowiedziach wydawnictwa Lokator Media pojawił się kolejny komiks Nicolasa Presla. Jako drugi tom serii Melancholicznej ukaże się "Boska kolonia". Album, którego premierę przewidziano na październik liczył sobie będzie 280 stron. Oto jego opis:

XV wiek, Europa, być może jedno z księstw Italii. Pochodzący z zamożnej rodziny żarliwych katolików młodzieniec śni koszmar o potępieniu: schodzi do piekielnej czeluści, gdzie spotyka samego siebie, skazanego na wieczyste męki w towarzystwie złoczyńców i bezecników. U malarza, który na zamówienie ojca tworzy rodzinne portrety, kupuje domowy ołtarzyk przedstawiający ukrzyżowanie. W jego centrum znajduje się dobrze znana scena z trzema krzyżami. Wśród ludzi zgromadzonych wokół umierającego Chrystusa widać młodzieńca, jego ojca oraz tajemniczego poetę przyozdobionego laurem. Lewe skrzydło ołtarza daje wyobrażenie raju, prawe zaś – piekła. Obraz jest uderzająco podobny do sennego koszmaru. Młodzieniec postanawia wytrzebić w sobie namiętności, by uniknąć kary za grzechy.

Ojciec wysyła go jednak do afrykańskiej kolonii. Poznaje tam inną kulturę, która fascynuje go i zarazem przeraża zbyt swobodnym stosunkiem do cielesności. Młodzieniec modli się przed ołtarzem, biczuje do krwi, ćwiczy wolę i bezskutecznie próbuje zapanować nad budzącymi się pragnieniami. W snach nawiedza go poeta. Prowadzi młodzieńca przez kolejne stadia historii (od starożytności aż po wiek dwudziesty), pokazując mu katastrofy wywołane przez człowieka, by zrozumiał, że źródłem konfliktów jest ślepa wiara w niepodważalny charakter naszych systemów wartości. Czy bohater odrobi lekcję poety? Czy porzuci dzieło zniszczenia, które otrzymał w spadku? Czy wywinie się przeznaczeniu?

Powieść graficzna Presla, pełna odniesień do literatury i sztuki (Dante, Piero della Francesca, Joseph Conrad), jest poruszającą opowieścią o zagładzie inności, której odbieramy prawo do istnienia, ponieważ nie przypomina tego, w co wierzymy.
W dziecięcym imprincie Kultury Gniewu ukaże się "Wilk, pies i owce". Nie, nie będzie to komiks, ale książka napisana przez Przemysława Wechterowicza, autora kilkunastu publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Dlaczego o niej piszemy? Ano dlatego, że będzie bogato ilustrowana i to nie przez byle kogo, ale przez samego Bartosza Minkiewicza! Niewiele więcej wiadomo o tym projekcie, oprócz tego, że ma ukazać się już wkrótce - na przełomie lata i jesieni 2013 roku. Ma być przyjazna dla dzieciaków od 4 roku życiu. 


Z pozoru kuriozalny pomysł przełożenia komiksu na ścieżkę dźwiękową okazał się zaskakującym przebojem. Po sukcesie audio-komiksu na podstawie "Żywych trupów" Roberta Kirkmana studio Sound Tropez przygotuje podobne słuchowisko, którego kanwą będzie kultowa seria "Thorgal" autorstwa Jeana Van Hamme`a i Grzegorza Rosińskiego. Jeszcze nie wiadomo kto weźmie udział w tym przedsięwzięciu, ale patrząc na obsadę poprzednich projektów (Sonia Bohosiewicz, Anna Dereszowska, Jarosław Boberek, Jacek Rozenek) można być raczej spokojnym o jakość realizacji i dobór obsady. Pozostaje jednak jedno kluczowe pytanie - czyim głosem przemówi dziecię z gwiazd?


Obowiązkowy news filmowy - Marvel ogłosił, że kontynuacja filmowych "Mścicieli" będzie zatytułowana "Avengers: Age of Ultron". Joss Whedon zapewnił jednak, że nie będzie miała nic wspólnego z niedawno nie kończonym eventem napisanym przez Briana M. Bendisa. Zamiast tego traktować będzie o genezie klasycznego, tytułowego villaina, w której (niestety!) zabraknie Hanka Pyma. Druga część ma być mroczniejsza od pierwszej. Jej akcja ma rozgrywać się nie tylko w Ameryce, ale całym świecie, a fani Hawkeye`a mają być szczególnie ukontentowani. Bohater grany przez Jeremy`ego Rennaar ma dostać większą rolę. Wciąż nic nie wiadomo o debiucie Vina Diesela w kinowym wszechświecie Marvela. Z aktorem podobno kontaktowali się ludzie Kevina Feige`a w sprawie ewentualnego udziału w jednej z produkcji Marvel Studios. Plotkowano, że „ożywi” Visiona. Póki co Dom Pomysłów nic oficjalnego w tej sprawie nie ma do ogłoszenia. Więc – albo coś jest na rzeczy, tylko Diesel puścił farbę za wcześnie, albo to sytuacja z gatunku „wiele hałasu o nic”. Rzecz z pewnością wyjaśni się przed 1 maja 2015, kiedy "Avengers: Wiek Ultrona" trafi do kin.


Longshot ratuje świat. Trzeciorzędny aktorzyna, drugoligowy X-Men i podrzędny lowelas z Mojoverse stanie przed nie lada wyzwaniem na łamach nowej mini-serii pisanej przez Chrisotopher Hastingsa znanego z webkomiksu "The Adventures of Dr. McNinja" z ilustracjami Jacopo Camagniego. Hastings, który dla Marvela pisał "Deadpoola", znany jest raczej z komiksów o zacięciu humorystycznym i choć w "Longshocie" nie braknie elementów komediowych, będzie to raczej rzecz tradycyjnie superbohaterska. Na scenie pojawi się tajemniczy villain, którego celem będzie wyeliminowanie wszystkich, którzy mają nadmiar szczęścia, a w roli kobiecej zobaczymy pewną agentkę S.H.I.E.L.D, którą łączy z głównym bohaterem przeszłość.


Do Ricka Remandera piszącego „Uncanny Avengers” dołącza rysownik Steve McNiven. Artysta rozpocznie swoją prace wraz z numerem 14. i wskoczy w sam środek historii „Ragnarok Now!”. Dokładnie w momencie, gdy kulminacyjna historia serii zaczyna nabierać rozmachu. Remander odgraża się, że już wkrótce krew zacznie się lać strumieniami, a któryś z głównych bohaterów może zginąć. Na horyzoncie majaczy potencjalny konflikt pomiędzy wracający z wymiaru Z Kapitanem Ameryką i Wolverinem, a machinacje Kanga i Red Skulla powoli zaczynają nabierać odpowiednich kształtów. Będzie wielka bitwa z Apocalypse Twins i Czterema Jeźdźcami Apokalipsy, a w numerze 17. dostaniemy epicki finał – Remander zapewnia, że jeszcze nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy.


Nightcrawler powróci zza grobu – przynajmniej w pewien sposób. Jeden z klasycznych członków X-Men, który debiutował w klasycznym „Giant Size X-Men” #1 w 1975 roku pozostawał martwy od 2010 roku, kiedy zginął na łamach „Second Coming”. Kurt Wagner wróci jednak na łamy komiksów w on-goingu zatytułowanym „Amazing X-Men”. Choć bohater ma pozostać martwy (przynajmniej na początku), to jednak jego historia się nie skończyła. W nowej serii pisanej przez Jasona Aarona z rysunkami Eda McGuinnesa dużą rolę do odegrania będzie miała Firestar oraz Azazel, a skład kolejnej formacji X-Men wejdą Northstar, Wolverine, Beast, Iceman i Storm. Komiks zadebiutuje we wrześniu, a Aaron opisuje go, jako dopełnienie tego, co pisze w „Wolverine and the X-Men”.

2 komentarze:

Lokus pisze...

Kubo, ja naprawdę rozumiem przyzwyczajenia, ale już któryś raz przekręcasz nazwisko Ricka RemEndera

Natalia Borucka pisze...

Biedny Nightcrawler, nie dość, że brzydki i ma słabą moc, to jeszcze nie jeździ na rowerze BO NIE ŻYJE XD

Faktycznie coś się Wam sklepało z czcionką, zupełnie inny krój i rozmiar niż zwykle.