niedziela, 28 kwietnia 2013

#1283 - Komix-Express 181

Nominacje (i zresztą same nagrody!) do nagród Eisnera są jednym z najlepszych probierzy kondycji amerykańskiego rynku komiksowego. Pokazują najbardziej modne trendy, tytuły, które odcisnęły w danym roku najmocniejsze piętno i kierunki, w jakich podążają czołowi twórcy. I jak patrzę na nominacje do komiksowych Oscarów to widzę potwierdzenie (kolejne!), że nurt super-hero pozostaje w odwrocie. Zwykle to właśnie einserowskie jury doceniało to, co u kalesoniarzy najlepsze, ale nieobecność wśród nominowanych tytułów może oznaczać zwyczajny brak dobrych, superbohaterskich komiksów. W stawce przeważają komiksy niezależne spod znaku Fantagraphics czy Drawn and Quarterly oraz pozycje głównego nurtu z mniejszych oficyn. Honoru strzelających laserami z dupy broni ten, który strzela z łuku, czyli „Hawkeye” Matta Fractiona i Davida Aji. Nie jest rodzynkiem, bo jeszcze kilka nominacja dla super-hero by się znalazło – choćby dla J.H. Williamsa za okładki dla „Batwoman”, dla „Daredevil Born Again: Artist’s Edition” czy Chrisa Samnee za robotę przy „Daredevilu” ale... to z grubsza tyle. W 2010 wyróżniono 20 tego typu pozycji, rok później – 15, w 2012 – jeden więcej. Teraz jest ich sześć. Gdzie te dobre superbohaterskie produkcje? Ano nigdzie! Czołowi twórcy predestynowani do pisania takich wolą pracować na własny rachunek przy swoich autorskich seriach,. Może za mniejsze pieniądze, ale nie muszą się użerać z upierdliwymi redaktorami i naginać do wydawniczej polityki majorsów. I dzięki temu może delektować się taki perełkami, jak „Saga”, „Fatale”, „Adventure Time”, „Prophet” czy „Manhattan Project`s” (nominowanymi właśnie do Eisnerów).

Nakładem warszawskiego wydawnictwa Taurus Media ukaże się „Fest”. Będzie to pierwsza antologia komiksów twórców z województwa śląskiego. Na stronach albumu znalazło się piętnaście historii, które opisują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość komiksowego Śląska. Dzięki nim czytelnicy będą mogli przekonać się, do czego ślonsko godka przydaje się w kosmosie, gdzie można sprzedać cień, czy Śląsk stać na własnego superbohatera, jak pokonać diabła oraz skąd wzięły się familoki. I na tym bynajmniej nie koniec! Obyczaj przeplata się tu z sensacją, komedia z horrorem, groteska z powagą. W gronie autorów „Fest” znaleźli się m.in. gwiazda śląskiego komiksu Marek Turek, charakterystyczni Paweł Garwol i Roman Lipczyński oraz zinowe znakomitości w osobach Krzysztofa Kałuszki, Marcina Palmąki i Mariusza Zawadzkiego, którym towarzyszy plejada utalentowanych scenarzystów i rysowników. Niech świadczy o tym fakt, że komiksy, które znalazły się w zbiorze, doczekały się już nagród na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Zapowiada się cokolwiek smakowicie. Premiera albumu została przewidziana na Festiwal Komiksowa Warszawa (16-19 maja). Całość liczyła będzie 120 stron w kolorze lub w czerni i bieli. Cena pozostaje nieznana.  

Innym komiksem, który pojawi się w Warszawie będzie „Dark Country”, czyli po polsku - „Nowożeńcy”. Będzie to niejako powrót dawno niewidzianego Thomasa Otta na polski rynek. Ostatni raz albumu szwajcarskiego mistrza scratchboardingu i makabry pojawił się w 2008 roku, ciesząc się zarówno ciepłym przyjęciem krytyków, jak i entuzjastycznymi reakcjami czytelników. Komiks, który Ott przygotował wraz z Thomasem Jane`m (tak, tym samym który wcielił się w najbardziej nieudanego Punishera w historii) i Tab Murphy`m stanowi adaptację filmu pod tym samym tytułem. „Dark Country” swoją premierę miało w 2009 roku i było dla Jane`a reżyserskim debiutem. Budżet zamknął się w 5 milionach dolarów, a film raczej przeszedł bez echa.

Nasza Księgarnia kontynuuje mozolne dzieła wydawania „Fistaszków” na naszym rynku. Już w maju, dokładnie 15 dnia tego miesiąca, swoją premierę będzie miał kolejny, ósmy tom paskowego arcydzieła Charlesa M. Schulza. Ten album będzie obejmował stripy z lat 1965-1966. Jak zwykle przekład polskiej edycji przygotuje Michał Rusinek, a za liczący sobie 344 strony album będzie trzeba zapłacić 64,90 złotych. Tak przedstawia się opis tej pozycji:

W tym tomie światem „Fistaszków” wstrząsają dwa wielkie wydarzenia. Po pierwsze Snoopy wkłada pilotkę i gogle, po czym wspina się na dach budy, by wyruszyć na pierwszą z wielu potyczek z osławionym Czerwonym Baronem. Po drugie zaś Charlie Brown na letnim obozie zaprzyjaźnia się z chłopcem o imieniu Roy, który wprowadzi do kręgu zaprzyjaźnionych dzieci swoją koleżankę – piegowatą i energiczną Peppermint Patty…

Na Alei Komiksu pojawiły się nieoficjalne zapowiedzi Egmontu na miesiąc czerwiec. Na początek wakacji w Klubie Świata Komiksu mają ukazać się cztery pozycje. Zgodnie z tym, co mówił Tomasz Kołodziejczak doczekamy się kolejnego, 15. tomu „Armady” Jeana Davida Morvana i Philippe`a Bucheta oraz kolejnego „białego „Asteriksa” - tym razem będą to „Galijskie początki”. Na razie nie podano cen obu pozycji – czyżby więc w Egmoncie szykowała się jakaś podwyżka ceny za standardowej objętości europejski album? Być może czerwcowym hitem okaże się pierwszy tom zrestartowanego „Action Comics”, czyli „Ludzie ze stali” po polsku. 256 stron, Grant Morrison, Rags Morales, Andy Kubert, Brent Anderson, twarda oprawa i 99 złotych. Ofertę uzupełnia drugi tom „Wojny Sambre`ów” zatytułowany „Werner i Szarlotta” Bernarda Yslaire`a i Marc-Antoine Boidina (tu też nie podano ani ceny, ani ilości stron).

Jakiś czas temu swojego kresu dobiegł tegoroczny Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura 2013. Wśród tych, którzy z uśmiechem mogli wracać z Poznania z pewnością są zwycięzcy konkursu  „Silence”. Oto oni: 

Miejsce pierwsze - Evgeny Yakovlev (Kazachstan)  „Forgotten”; 
Miejsce drugie - Sara Divjak (Chorwacja) „Fossil”;  
Miejsce trzecie - Joanna Karpowicz, Mateusz Wiśniewski (Polska) „ Desperate case of Bateson George”; 
Wyróżnienia: Aleksandar Zograf (Serbia) „The Lonely Path” oraz Jasper Rietman (Holandia) „TRI/P”. 

Na konwencie przyznano również nagrody "Subiektywny radar" za rok sezon 2012/13. I tak, nagrody powędrowały:

Dla wydawnictwa SmallPress.pl za przemyślaną koncepcję wydawniczą i wspieranie komiksu alternatywnego;
Dla bloga Lupus Libri za profesjonalną promocję komiksu i ilustracji;
Dla Krzysztofa Ryszarda Wojciechowskiego (Rękopis znaleziony w Arkham) za działalność recenzencką i publikacje ciekawych tekstów o komiksach;
Dla dwutygodnika kulturalnego "artPAPIER" za poszerzenie oferty o dział komiksu i sprzyjanie rozwojowi krytyki komiksowej;
Dla Galeria Łącznik z Krakowa za działalność wystawienniczą promującą ilustracje i komiks.

I na zakończenie garść innych newsów. Premierowy numer „Profanum” będzie miał swój dodruk – widać, że po tym, jak pierwsze wydanie rozeszło się błyskawicznie, podjęto jedyną słuszną decyzję, aby ci, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z tym tytułem nadrobili zaległości. A ci którzy już go mają – może kupią dla nowej (no, może nie do końca) okładki? Premiera na Komiksowej Warszawie. Również w stolicy, tylko, że w klubie Kosmos, w piątek 17 maja (ul. Koszykowa 55) swoją premierę będzie miał album „Za furtką”. Komiksowy debiut Dominik Węcławek z rysunkami Karoliny Danek ukaże się nakładem Centrali, a jego pojawienie się w obiegu uświetni wystawa. A jak wystawy, to również w Krakowie – od 26 kwietnia do 10 maja w Galerii Łącznik będzie można oglądać ekspozycję prac Joanny KarpowiczAnubis, mój przyjaciel”.

1 komentarz:

Chibusa Otaku pisze...

Fajnie prowadzisz bloga, jest coś ciekawego do poczytania, będę wpadać :D zapraszam do mnie: http://chibusa-o-zarciu-i-zyciu.blogspot.com/