poniedziałek, 28 stycznia 2013

#1233 - Komix-Express 172

Faza Druga, czyli cykl filmów Marvel Studios, którego zwieńczeniem będzie kontynuacja "Avengers" jest już w pełni rozplanowana. Rozpocznie się niebawem wkrótce, bo wraz z premierą "Iron Mana 3" czwartego maja 2013 roku. Dom Pomysłów nie ryzykuje wiele zakładając, że kolejne produkcje okażą się sukcesem i zabiera się za pracę na tytułami wchodzącymi w skład Phase Three. Szef studia Kevin Feige potwierdził, że obok "Ant-Mana" Edgara Wrighta, jednym z pierwszych tytułów Fazy Trzeciej będzie "Doctor Strange`a". O kinowym debiucie Sorcerer Supreme mówiło się już od jakiegoś czasu - już w lecie 2010 roku zakontraktowano Thomasa Donnelly`ego i Joshuę Oppenheimera do przygotowanie scenariusza. Pojawiła się wtedy koncepcja tworzenia filmu o relatywnie niskim budżecie (do 20 do 40 milionów dolarów), poświęconego mniej znanym bohaterom i Strange miał być częścią tej inicjatywy. Przy obecnych budżetach Marvel Studios tak koncepcja zostanie pewnie odesłana do lamusa. Feige chciałby, aby Faza Trzecia była zupełnie inna od dwóch pozostałych. Marvel stawia wyraźnie wyraźnie na dywersyfikację swoich produkcji i wydaje się, że jest to jak najbardziej rozsądny krok - bo przecież blockbustery w stylu "Avengers" mogą się znudzić i widzowie będą chcieli czegoś innego. "Ant-Man" i "Doktor Strange" mają to zapotrzebowanie zaspokoić. Oba filmy zapoczątkują trzecie uderzenie w 2015 - jakie inne pozycje będą im towarzyszyć? "Black Panther" od dwóch lat ma już scenarzystę i wydaje się oczywistym wyborem. Swego czasu "The Runaways" byli bardzo blisko swojej ekranizacji, ale nic z tego nie wyszło. Wśród kandydatów wymienia się również Luke`a Cage`a i Iron-Fista. ale nie zdziwiłby się, gdyby Marvel zdecydował się na jakąś zupełnie zaskakująca markę (tak, jak to było w przypadku "Guardians of the Galaxy").

Znamy już zwycięzców 6. edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim - najlepszą pracę podejmująca temat "Po/Powstaniu" okazał się autorski komiks Zofii Mróz zatytułowany "Na szczęście". Jury oceniło go wyżej, niż prace jednego z najwybitniejszych współczesnych komiksiarzy, Jacka Frąsia, który ze swoim "PoPo Show" zajął miejsce drugie oraz komiks duetu Łukasz Bogacz-Roman Gajewski "Kwestia Podejścia", który zajął najniższe miejsce na podium. Oprócz trzech najlepszych prac wyróżniono również pięć innych komiksów, a dwie specjalne nagrody przyznał członek jury, reżyser Wojciech Smarzowski. Oto pełna lista nagrodzonych:

I miejsce – "Na szczęście" – scenariusz i rysunek Zofia Mróz
II miejsce – "PoPo Show" – scenariusz i rysunek Jacek Frąś
III miejsce – "Kwestia Podejścia" scenariusz Łukasz Bogacz, rysunek Roman Gajewski

Wyróżnienia:
"Knajpa morderców" – scenariusz i rysunek Agata Lędźwa.
"Przed świtem" – scenariusz i rysunek Krzysztof Remiszewski.
"Odsiecz Warszawska" – scenariusz i rysunek Tomasz Wilk.
"Ucieczka w nieznane" – scenariusz Maciej Jasiński, rysunek Tadeusz Raczkiewicz.
"Bohaterowie" – scenariusz i rysunek Zofia Łaska.

Wyróżnienie i wyróżnienie specjalne za scenariusz:
"Psia Krew" – scenariusz Monika Golińska, rysunek Leszek Goliński.
"Bałwanek Warszawski" – rysunek i scenariusz Radosław Ruciński.

Prace nad projektem "Lust Boat" wciąż trwają, ale jego tajemniczy autorzy, ukrywający się pod pseudonimami au i gdi, zdradzili szczegóły dotyczące wydania papierowego. Nie są one jeszcze stuprocentowo pewne. Pierwszy zeszyt serii ma ukazać się w przedsprzedaży. Będzie kosztował 25 złotych (wysyłka jest już doliczona), za które dostaniemy 48 kolorowych stron. Oprócz samej historii w albumie znajdą się szkice, step-by-step proces tworzenia stron, oryginalne opowiadanie, na którym został oparty scenariusz oraz bonusy od Ojca Rene. Tak, spodziewajcie się grubych kutasów w męskich dupach i ustach. Nakład w przedsprzedaży musi wynieść 150 egzemplarzy. Premiera przewidziana jest na maj i odbędzie się na Komiksowej Warszawie.

Już wkrótce swoją premierę będzie miał pierwszy tom serii "Za Imperium" Merwana Chabane`a i Bastiena Vivèsa. "Honor" ukaże się w lutym, ale już można zdobyć go w przedsprzedaży - do 10.02. cena albumu wynosi tylko 29,90 złotych, zamiast okładkowych 34,90 i jak zwykle w przypadku poznańskiego wydawnictwa - nie trzeba płacić za przesyłkę. Przyznam, że jest to tytuł na który czekam z wyjątkową niecierpliwością. Liczę, że stanie się on takim samym przebojem, jaki był "Goiliat" i Tom Gauld w roku ubiegłym. A tak przedstawia się opis "Honoru":

Imperium jest u szczytu swojej potęgi. Żadna armia świata nie jest w stanie przeciwstawić się niepokonanym legionom. W tym czasie kapitan Glorim Cortis otrzymuje rozkaz od Cesarza, aby udać się ze swoim elitarnym oddziałem na niezwykłą misję, która ma zapoczątkować nową epokę: poszukiwanie nieodkrytych terytoriów poza granicami Imperium. Jeśli dotychczas Bastien Vivès prezentował swój ilustratorski i narracyjny talent raczej w krótkich historiach, to tym razem udowodnił, w liczącej trzy tomy, współpracy z Merwanem, że posiada spektakularny warsztat.

Powoli, powoli krystalizuje się program Bydgoskiej Soboty z Komiksem. Lokalny konwent organizowany 23 marca ugości Tony`ego Sandovala. Meksykański rysownik pojawi się w Polsce, aby promować kolejny już po "Wybrykach Xinophixeroxa", "Nokturno", "Trupie i sofie" album swojego autorswa, a będzie nim "Doomboy". Komiks ukaże się nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy. Inną premierą bydgoskiej imprezy będzie "X2" Daniela Grzeszkiewicza i Dariusza Cybulskiego. Ten tytuł już dwa lata czeka na swoją premierę - oficjalnej nigdy jej nie miał, a jego niewielki nakład (próbny?) rozszedł się bardzo szybko. W czasie BSzK dostępna będzie nowa edycja, a Grzeszkiewicz będzie bohaterem jednej z wystaw.

W ten sam weekend, w Poznaniu odbędzie się jeden z największych konwentów fantastycznych w naszym kraju - Pyrkon. Jego organizatorzy zapowiadają atrakcje przeznaczone również dla komiksiarzy i do tej pory w programie pojawiły się dwa punkty, którymi mogą być zainteresowani.

W czasie konwentu będziecie mogli spotkać Ilonę Myszkowską, znaną bardziej pod pseudonimem Kobieta-Ślimak, oraz Karolinę Burdę, w sieci podpisującą się jako Kariolka. Ilona Myszkowska zasłynęła webkomiksem "Chata Wuja Freda". Jego popularność sprawiła, iż w 2012 roku ukazały się trzy papierowe albumy autorstwa Kobiety-Ślimak: "Ślimacze Opowieści", "Ślimacze Opowieści 2. Miłość i patologia" oraz "Chata Wuja Freda. (Prawie) trzy lata absurdu". Niedawno zaczął ukazywać się kolejny webkomiks według scenariusza Ilony, tym razem rysowany przez Kiciputka, zatytułowany "Barwy Biedy". Karolina Burda najbardziej kojarzona jest z komiksem "WydawNICtwo". Wcześniej rysowała także "Jebudubu", "Skryptorium Kawerny" oraz "Serialową kreskę" – ostatni z komiksów według scenariusza Jakuba Ćwieka.

Timof ujawnił jaki komiks będzie "marcową nowością z Portugalii" w jego ofercie. "Nieskończona miłość, którą do ciebie czuję i inne historie" Paulo Monteiro to album, który w 2011 roku zdobył na Festiwalu Komiksu w Amadorze tytuł Najlepszego Albumu Portugalskiego. Zapowiada się co najmniej ciekawie. Inną, zapowiedzianą przez warszawskiego edytora nowością ma być książka Barta Beaty'ego zatytułowana "Comics vs Art". Tak się złożyło, że kiedy Timof ogłosił, że w 2013 ukaże się jej Polska wersja, Sebastian Frąckiewicz na swoim blogu popełnił jej obszerną recenzję. Z innych, drobnych informacji warto wspomnieć o tym, że niestrudzony Sławomir Lewandowski pracuje nad kolejnym komiksem. "Dobro i zło" ma ukazać się w tym samym czasie, co kolejna odsłona jego westernowej serii. A tymczasem w planach Wydawnictwa Komiksowego znalazł się album znanego z "Kobiet" (polskie wydanie - Kultura Gniewu) Yoshihiro Tatsumiego "A Drifting Life". Komiks miałby mieć swoją premierę w przyszłym roku.

Koniec "Rise of the Third Army" to jednocześnie początek "Wrath Of The First Lantern" - jak widać w świecie Zielonych Latarni wszystko rozgrywa się od eventu, do eventu. W tym przypadku jednak znacznie mniejszego, bo ograniczającego się zaledwie do dwóch serii - "Green Lantern: New Guardians" oraz "Green Lantern Corps". Po nieudanej próbie zniszczenia wolnej woli w szeregach Korpusu porażka Strażników spowodowała uwolnienie Pierwszej Latarni. First Lanterna można policzyć w poczet licznych pomyłek Strażników, bo to kolejne zagrożenie dla całego kosmosu DC. Crossover rozpocznie się w 17. numerach "GLC" Petera Tomasiego (premiera - 13 luty) i "GL: NG" Tony`ego Bedarda (z 20 lutego). Obaj scenarzyści zapewniają, że ich historia będzie nieco różna od tego, co można było przeczytać ostatnio na kartach komiksów z uniwersum Latarników. Zamiast epickich starć pomiędzy kosmicznymi armiami, "Wrath Of The First Lantern" ma bardziej skupić się na poszczególnych bohaterach i ich emocjach. Oprócz Guy`a Gardnera i Kyle`a Raynora, dla których przewidziano główne role w tej historii, swoją cegiełkę w tym przedstawieniu ma dołożyć również Carol Ferris.

2 komentarze:

Maciej Gierszewski pisze...

w BYD będzie jeszcze jedna premiera, cytując info z FB/Bydgoska Sobota Z Komiksem: "A oto i kolejna z premier zaplanowanych na Bydgoską Sobotę z Komiksem. "Awantura 2.0" to antologia krótkich komiksów stworzonych przez Wojtka Birka, Andrzeja Janickiego, Arkadiusza Klimka, Przemysława Kłosina, Bartłomieja Kuczyńskiego, Jacka Michalskiego, Krzysztofa Różańskiego, Michała Śledzińskiego i Macieja Jasińskiego. W Bydgoszczy będzie można spotkać się z autorami, a także przedstawicielami wydawnictwa ATY. No i oczywiście zakupić egzemplarze "Awantury 2.0"

Anonimowy pisze...

Korekt: Kyle Rayner a nie Raynor.