środa, 9 stycznia 2013

#1212 - Komix-Express 168

Wystartowała trzecia edycja plebiscytu Komiksy Roku, "najbardziej prestiżowego komiksowego podsumowania roku". Tym razem w typowaniu 50 najlepszych komiksów minionego roku udział wzięli Przemysław Gulda ("Gazeta Wyborcza"), Bartosz Sztybor ("HIRO"), Marceli Szpak ("Ultramaryna", "Dwutygodnik"), Grzegorz Teszbir ("Lupus Libri") oraz niżej podpisany. Środowisko komiksowe chyba zdążyło się już przyzwyczaić do dość nietypowej formuły całej zabawy i obeszło się bez większych kontrowersji wokół KR. Nie brakło oczywiście trollowaniu w stylu "cały ten konkurs to żenada i kompromitacja" albo autorów obrażonych, że ich komiksy nie znalazły się w zestawieniu. Ale gorących dyskusji, jakie miały miejsce w roku zeszłym jakby brakuje. Nie wiem czy to źle, czy wręcz przeciwnie... W każdym razie gorąco zachęcam do głosowania - choćby dlatego, że do zgarnięcia są całkiem fajne komiksowe nagrody! No i niech wygra najlepszy (czyli Alana Moore i jego "Zagubione Dziewczęta").

Fans4WOŚP wystartowało! Już 7 stycznia ruszają pierwsze aukcje w ramach akcji Fans4WOŚP, w której fani fantastyki, komiksów, filmów i gier wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Kolejne przedmioty będą pojawiały się na aukcjach do końca stycznia. Zawsze znajdziecie je na tej stronie. Zapraszamy do udziału w licytacjach i jednocześnie dziękujemy tym, którzy przekazali przedmioty na aukcję: Fabryka Słów, Techland, Timof Comics, Granna, Wydawnictwo Erica, Electronic Arts, Poltergeist, Kawerna, Kuźnia Gier, Sklep.Gildia.pl, Jacek Szurlej, Halina Łukaszuk, Agata Wawryniuk, Maciej 'repek' Reputakowski, Joanna Karpowicz. Pełną listę przedmiotów, które zostaną wystawione na aukcjach znaleźć można pod tym adresem. Za wysyłkę wylicytowanych przedmiotów odpowiada gildiowy sklep. A jeżeli chciałbyś wspomóc akcję, czekamy na Ciebie. Wszelkie informacje znajdziesz na naszym fanpage`u.

Snucie komiksowych planów na rok 2013 trwa w najlepsze. Warszawska Kultura Gniewu ogłosiła kolejny tytuł w swoim katalogu, a jest nim "Castle Waiting" Lindy Medley. W naszym kraju ukaże się prawdopodobnie pod nazwą "Zamek Śpiący". Komiks, w którym pojawią się wątki znane z klasycznych baśni i motywy mitologiczne może pochwalić się bardzo ciekawą historią. W 1996 roku autorka własnymi siłami wydała pierwszą część zatytułowaną "The Curse of Brambly Hedge", choć nie bez finansowej pomocy Xeric Foundation. W takiej formie ukazało się w sumie siedem numerów, aż w 1999 Medley powiedziała dość. W 2001 roku dzięki wsparciu Cartoon Books poznaliśmy dalszy ciąg historii (kolejne cztery numery). Rok później Medley wróciła do formuły DIY i ukazało się następne pięć numerów "Castle Waiting". Wreszcie, w 2006 sprawy w swoje ręce wzięło wydawnictwo Fantagraphics, zbierając od kupy wszystko to, co do tej pory się ukazało w porządnym hardcoverze i publikując nowe odcinki.

Ale to jeszcze nie koniec! Kilka dni po tym, jak KG ogłosiła zapowiedz "Castle Waiting" na blogu Sebastiana Frąckiewicza pojawił się wykaz ponad 20 komiksów, jakie mają ukazać się do końca 2013 roku. Lista jest doprawdy imponująca! Zacznijmy od reedycji największych przebojów warszawskiego wydawnictwa, które nierzadko wyprzedawały się w ekspresowym tempie - będą nimi "Osiedle Swoboda" Michała Śledzińskiego (trzecie wydanie, drugi dodruk trzeci dodruk!), "Phenian" Guy`a Delisle`a i "Przybysz" Shauna Tana. Nakładem Kultury ukaże sie również kolorowa wersja "Ostatniego Żubra" Tomasza Samojlika. Jego inny komiks - "Norka zagłady" (premiera - już w lutym!) będzie częścią oferty dla dzieciaków. W serii dla młodszych/najmłodszych znajdą się również "Uczta u królowej" ("Maya make a Mess") Rutu Modan, nominowany do tegorocznej nagrody Angouleme "Jim Curious" Matthiasa Picarda, czyli komiks w wersji 3D (będą okulary!) oraz Shauna Tana "Tales from outer suburbia". A co czeka nas w dorosłej KG? "Zaduszki" Rutu Modan, "David Boring" Daniela Clowesa, "Jerozolima", "Alina and the others" z "Albert and the others" Delisle`a, "Reprobus" Markusa Farbera oraz "Zrozumieć komiks" ("Understanding Comics") Scotta McClouda. Białe-czerwone barwy reprezentować będą Śledziu ze swoim trzecim "Na Szybko Spisane", spin-offowym "Niedźwiedziem" (na spółę z Kurtem), drugi epizod "Bez końca" oraz ostatni, publikowany jedynie w prasie lokalnej odcinek "Kapitana Żbika" autorstwa Bogusława Polcha i Władysława Krupki. No i "Bosnian Flat Dog" Maxa Anderssona, który ciągle czeka na swoją kolej...

2012 dla niezależnego wydawnictwa ATY nie był taki, jaki być miał. Pomimo zapowiedzi nie ukazała się "Awantura 2.0", drugi "Triceps" i piąty "Biceps", a wieści o "Nienawiści Atomowego Rycerza" brak. Ale w 2013 braki mają zostać nadgonione. Nowej "Awantury" trzeba spodziewać się już w marcu, podczas Bydgoskiej Soboty z Komiksem. Piąty "Biceps" ukaże się na majowej Komiksowej Warszawie (która będzie miała miejsce 16-19 maja na... Stadionie Narodowym?), a drugi "Triceps" światło dzienne ujrzy w grudniu (najprawdopodobniej). Oprócz tego w katalogu ATY pojawią się jeszcze dwie nowe pozycje - szósty "Bicek" trafi do sprzedaży na MFKiG w Łodzi, a na FKW trzecią odsłonę będzie miał "Szkicownik" (jego bohatera właśnie poznaliśmy – będzie nim Tomasz Leśniak!). Oprócz tych zapowiedzi w planach są jeszcze dwie, może trzy inne publikacje, ale o nich na razie sza. Nie braknie również kolejnych kart z Komiksowej Serii Karcianej - jak dobrze pójdzie to w najbliższym roku ukaże się ich więcej niż do tej pory!

Mateusz Skutnik nie zwalnia tempa - w tym roku ma ukazać się kolejny, ósmy już tom znakomitej serii "Rewolucje". Jego najnowsza odsłona ma nosić tytuł "W kosmosie". Jak Skutnik pisze na swojej stronie do tej pory gotowych jest już 46 stron komiksu, ale to dopiero połowa pracy. Tak sobie optymistycznie i po cichu liczę, że komiks mógłby się ukazać nawet na Komiksowej Warszawie, skoro według swojego autora projekt znajduje się na priorytetowej liście zadań na rok 2013. W nieco innej sytuacji znajduje się kontynuacja "Blakiego". Według Skutnika czwarta część nie-przygód pewnego człowieczka z wyglądu przypominającego gwiezdnowojennego Yodę jest w całości rozpisana i rozrysowana na brudno, ale nie ma tak wysokiego priorytetu, jak "Rewolucje". I będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Cullen Bunn najpierw pomagał Rickowi Remanderowi w pisaniu "Venoma", a teraz samodzielnie będzie prowadził tytuł z pewnym zabójczym symbiotem z kosmosu w roli głównej. Dla serii rozpoczyna się nowa era - Flash Thompson, obecny posiadacz Venoma, przenosi się do Filadelfii, a jego tropem podąża żądny zemsty Eddie Brock, były Anti-Venom, złączony obecnie z Toxinem. Bunn bardzo chce związać ze sobą te dwie postacie, nic nie robiąc sobie z głosów "Brock to jedyny i słuszny Venom". Oprócz tego w komiksie ważną rolę do odegrania będzie miała Valkyrie (bohaterka innego bunnowego tytułu - "Fearless Defenders"), która wpląta się w romans z Flashem, a swoje pięć groszy dorzuci również Daimon Hellstrom. Bunn nie przejmuje się tym, że jego ujęcie w "Fear Itself: The Fearless" nie spotkała się ze zbyt życzliwym przyjęciem fanów i stoi w sprzeczności w tym, co można przeczytać na łamach "New Avengers". Chce dalej rozwijać tą postać, w kierunku, którego nikt nie będzie potrafił przewidzieć.

Ostatnie tygodnie są bardzo ciężkie dla Petera A. Davida. Znakomity scenarzysta komiksowy (i nie tylko) podczas swoich wakacji na Florydzie miał wylew. Obecnie artysta przebywa w szpitalu, gdzie dochodzi do siebie. Wciąż nie wiadomo, kiedy wróci do swojego domu. Twórca, który w annałach komiksowych zapisał się skryptami do takich serii jak "Aquaman", "The Incredible Hulk", "Young Justice", "X-Factor" stracił kontrolę nad prawą częścią swojego ciała. Nie może poruszać ręką i nogą, uszkodzeniu uległ jego wzrok, ale jego stan z każdym dniem się poprawia, choć szansa na pełny powrót do zdrowia jest bardzo niewielka. Uszkodzenia są nieodwracalne, ale przy odpowiedniej rehabilitacji jest szansa, aby "obejść" nie funkcjonujące prawidłowo obszary mózgu. PAD i jego żona Kathleen dziękują za wszystkie wyrazy wsparcia i konkretną pomocą, którą otrzymują od życzliwych. Wracaj do zdrowia, Peter!

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Nikt jeszcze nie strollował to ja kontrolnie strolluję. Redaktor jak zwykle wykazał się tym co zawsze. Normalnie ja nie wiem, jak tak w ogóle.

arcz pisze...

Chciałem tylko napisać, że w planach moich oraz wydawnictwa ATY nigdy nie było komiksu "Zemsta Atomowego Rycerza".

Grant Morrison pisze...

anonimowy, nie rób siary.

"Flash Thompson, obecny posiadacz Venoma, przenosi się do Filadelfii, a jego tropem podąża żądny zemsty Eddie Brock, były Anti-Venom, złączony obecnie z Toxinem." lepsze niż moda na sukces...

Anonimowy pisze...

Osiedle Swoboda - III wydanie, II dodruk. Zdrówko:)

Anonimowy pisze...

No tak, arch, podobnie, jak "Pobite Gary" nie wyszły u timofa, tylko w jego imprincie. Chyba, że Fifarafa już nie jest imprintem ATY.

Kuba Oleksak pisze...

@Arcz
Zaraz, zaraz, to przypomnij jak z tą "ZAR" było, bo tyle lat już minęło, że mi się to wszystko zatarło...

#NN
Rzeczywiście, OS to dopiero II dodruk - poprawione!

jaszczu pisze...

Chyba chodzi o to, że to jest "Nienawiść Atmowego Rycerza" a nie zemsta, dziamdziaczki.

arcz pisze...

Dokładnie tak, "Nienawiść" a nie "Zemsta". Jak by jednak nie było to w 2013 tej nie będzie, może w przyszłym. Zamiast tego inne rzeczy.