sobota, 7 stycznia 2012

#941 - Komix-Express 121

Jest odpowiedź Kultury Gniewu na zapowiedzi Timofa i to nie w postaci kalendarzy czy koszulek, a rasowych albumów! W ubiegłym roku KG wydała bardzo małą ilość komiksów, bo zaledwie siedem, w tym tylko pięć "swoich" (liczę także dodruk/drugie wydanie Osiedla Swoboda) i dwa na zlecenie MSZ. Trochę mało. W latach poprzednich ukazywało się dwa razy więcej książek z logiem Kultury. Jak się okazało ta ilość nie wynikała z kryzysu, który od dłuższego czasu wyniszcza rynek księgarski. Po prostu wydawcy też mają życie osobiste (serio!) i akurat w roku 2011, Gniewni mieli mniej czasu na pracę po godzinach. Jak zapowiedział Szymon Holcman w Radiu Afera, on i koledzy z teamu KG, postarają się nadrobić stracony czas i wydać więcej pozycji w roku 2012. Pewnie się uda, bo już na pierwszą cześć roku zapowiedziano co najmniej 6 albumów. Na przełomie stycznia i lutego ukażą się trzy albumy. Pierwszy to "Bezdomne wampiry" Tadeusza Baranowskiego, które na szczęście będzie można kupić za kwotę ze 100 razy mniejszą, niż najnowsze wydanie "Skąd się bierze woda sodowa". A już się bałem, ze KG pójdzie śladem ekskluzywnych wydań TB. Album będzie zbiorem ostatnich istniejących historii ze Szlurpem i Burpem.  (KC)

Drugą zapowiedzią jest pierwszy zeszyt dwutomowej historii "Yorgi", stworzonej przez Jerzego Ozgę i Dariusza Rzontkowskiego pt. „Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa”. Komiks w klimatach science-fiction jest w stu procentach mainstreamowy i wejdzie do szerszej dystrybucji poprzez saloniki prasowe. Jest to swego rodzaju eksperyment KG i jeśli wypali (czytaj: dobrze się sprzeda), to być może seria będzie kontynuowana. Drugi tom ukaże się w kwietniu, na razie nie podano tytułu. Trzecia pozycja to pewniak - "Bez końca" Pawła Garwola i Romana Lipczyńskiego. Razem z trzema polskimi komiksami, miał ukazać się "Baby’s in black" Arne Bellstorfa, opowiadający o początkach Beatlesów w Hamburgu. Niestety nawala drukarnia, ale wielkiego opóźnienia nie będzie. Album ukaże się także w przeciągu kilku miesięcy.

A zatem wyliczamy: "Yorgi" razy dwa, "Bezdomne wampiry", "Bez końca", Beatlesi i...teraz szósty. Gdzie szósty? Otóż szóstym wydanym w tym roku komiksem KG będzie - uwaga uwaga - "Epileptic" Davida B.! W końcu! Podobno świetnie sprzedaje się "Uzbrojony ogród", dlatego także na ten album nie zabraknie chętnych. I to na razie tyle pewniaków, ale jest nieźle prawda? Polska vs. reszta świata 4:2. Więcej Polaków - to dla KG priorytet. Są co najmniej dwa powody. Przede wszystkim wydawnictwo dostaje dużo fajnego materiału od Polaków, więc dlaczego mieliby wydawać zagraniczniaków? Lepiej mieć w ofercie swoich, a nuż jakieś Reprodukt zapyta o jednego czy innego twórcę znad Wisły. Po drugie - ceny licencji. Rosnące kursy walut nie zachęcają do zakupu praw do tytułów zagranicznych. A zatem fani polskich komiksów, tacy jak Marek Turek powinni być w pełni ukontentowani. Teraz Polska! Tymczasem w magazynie KG zostało już tylko maksymalnie 30 (z 200) sztuk komiksu "Chopin. New Romantic" Jeśli ktoś nie ma, to ma ostatnią szansę.

Początek roku 2012 zdaje się być bardzo owocny dla polskiego komiksu. Do sprzedaży trafił pierwszy zeszyt serii "Orzeł Biały" i swoją premierę miał album "Ból". Premiera kolejnej rodzimej superbohaterskiej produkcji towarzyszyły spotkanie z jej autorami (scenarzystą Maciejem Kmiołkiem, rysownikiem Adamem Kmiołkiem i kolorystką Darią Widermańską-Spalą) odbyła się w czwartek, 5 stycznia w stołecznej Komikslandii. Za pierwszą publikację wydawnictwa Wizuale trzeba będzie zapłacić 10,99 zł. "Ból" Piotra Harmacińskiego i Kamila Boettchera kosztuje nieco więcej, bo 15 zł, ale komiks ma dwa razy więcej stron 64). Przypominam oba wydawnicze opisy tych publikacji:
  
"Ból" - Odległa przyszłość. Nikt nie może czuć się bezpiecznie w obliczu ludzkiej plagi. Tropikalna planeta zlokalizowana w otchłani kosmosu staje się areną krwawych walk a jej mieszkańcy ofiarami ziemskiej ekspansji. Tubylcy zmuszeni są oswoić się z nowym doznaniem - bólem...
  
"Biały orzeł" - Jak to jest wypaść z 15 piętra i przeżyć? Aleks Poniatowski już zna odpowiedź na to pytanie. Jak i czemu do tego doszło? Tych odpowiedzi muszą dopiero poszukać Biały Orzeł i jego pomocnik Hudini. Poznaj bohaterów w ich pierwszej misji, która niespodziewanie zaprowadzi ich na trop afery mogącej przynieść śmiertelne zagrożenie nie tylko im ale i całej Polsce. Jaką rolę ogrywają w niej były przyjaciel Aleksa, Wiktor Ross, potężny Super Żołnierz i diaboliczna Czarna Śmierć? Sprawdź w pierwszej części trylogii "Pierwszy Lot". (KO)
  
Wciąż trwa głosowanie na Komiks(y) Roku. Fani wspierają swoje ulubione tytuły, wydawcy mobilizują swój elektorat, a komiksiarze trzymają kciuki za owoce swoich całorocznych (a niekiedy i dłuższych) starań. Na moment, kiedy pisze te słowa prowadzi "Przypadki pana Muchy" Mariusza Włodarskiego i Patryka Dudzińskiego i ma sporą przewagę nad albumami centrali - "Pozdrowieniami z Serbii", "Stuck Rubber Baby", "Lonely Matadorem", "Wszyscy we Włoszech są mężczyznami". Wyniki są zatem dość zaskakujące i Ci, którzy obstawiali triumf, któregoś z pewniaków - Eisnera, Moore`a, Bilala, Janusza czy Skutnika - są pewnie zaskoczeni. Na stronie z podziwu godną regularnością pojawiają się kolejne wpisy z wywiadami z krytykami, którzy dokonywali selekcji (z Sebastianem Frąckiewiczem, Maciejem Pałką i ostatnio Sylwią Kaźmierczak - na swoją kolej czekają jeszcze Kasia Nowakowska i Bartosz Sztybor). A czy Wy już oddaliście swój głos? (KO)
  
W sieci zadebiutowała strona Polish`d Comics. Z inicjatywy Piotra Nowackiego i Bartka Biedrzyckiego, przy wydatnym wsparciu Karola Kalinowskiego, Michała Śledzińskiego i Norberta Rybarczyka powstało miejsce, w którym zebrano pokaźną ilość polskich niemych komiksów. W bazie znajdują się prace najlepszych współczesnych komiksiarzy znad Wisły, a żeby wymienić tylko kilka nazwisk - Jacek Frąś, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Janusz, Marek Lachowicz, Marek Turek, Dennis Wojda. Komiksów jest sporo i naprawdę jest co czytać/oglądać. Baza została wzbogacona o kilka słów po hiszpańsku i angielsku. Godai poinformował mnie o pojawieniu się Polish`d Comics jakoś na początku tygodnia. Pewnie nie tylko mnie. Ale do piątkowego wieczoru nie widziałem żeby jakiś serwis o tym poinformował (o ile się nie mylę). Szkoda, bo to projekt, który warto wspierać. (KO)
  
Po 31 stycznia ukaże się "Radosav. Poranna mgła" komiks, który zajął trzecie miejsce w ligaturowym pitchingu w zeszłym roku, a do tego czasu będzie go można kupić w przedsprzedaży. Zamiast 34.90 kosztował będzie jedynie 29.90 złotych. Praca serbskiego komiksiarza Borisa Stanića liczy sobie 76 kolorowych stron i ukaże się oczywiście nakładem Centrali. A tak wygląda jej opis: Oto opowieść o naszym dziadku Radosavie. Staram się opowiadać właśnie tak, jak on mi opowiadał. Wiele wspólnych rodzinnych obiadów spędziliśmy na żartach i opowieściach o jego niesamowitych przygodach. Oczywiście rzeczywistość jest o wiele bardziej okrutna i gdyby ta książka opowiadała o prawdziwym życiu, jej strony ociekałyby krwią i potem. Życie dziadka nie było lekkie, ale on sam nie byłby Radosavem, gdyby w mrocznych chwilach nie dostrzegał piękna i powodów, aby podążać dalej. Wydawać by się mogło, że o jego charakterze zdecydowało imię. Cały był radosny! Nie było dla niego rzeczy niemożliwych. Pomagał każdemu i był wsparciem dla całej rodziny. Marzył o tym, aby starość spędzić na podróżach z naszą babcią Branką. Zmarł ze zmęczonym, ale także z pełnym radości sercem, i ja go teraz wysyłam w tę wymarzoną podróż. (KO)
  
W telegraficznym skrócie - wydawnictwo ATY zaprezentowało teaser "Awantury 2.0". Nie mam pojęcia w jakiej formie jeden z najciekawszych magazynów komiksowych z lat dziewięćdziesiątych powróci w 2012 roku, ale nazwiska zaangażowanych w ten projekt, każą na niego czekać z niecierpliwością. Birek, Janicki, Klimek, Kłosin, Kuczyński, Michalski, Różański, Śledziński - musi być dobrze! Czekam na kolejne szczegóły. A tymczasem pierwszy numer "Konstruktu" w formie cyfrowej ma zostać udostępniony ostatniego stycznia, drugi - 29 lutego. A kiedy nowe, premierowe odcinki? (KO)

8 komentarzy:

Maciej Gierszewski pisze...

a czy KG nie miała wydać jeszcze komiksu Marii Rostockie? czy mi się to jedynie ubzdurało?

Maciej Pałka pisze...

http://ziniol.blogspot.com/2011/11/kibicujemy-218.html

superjednostka pisze...

Epileptic, łuhuuu!

Maciej Gierszewski pisze...

o, Maćku, dzięki.

Rob pisze...

Polish'd Silence - nawigacja zaimplementowana tej stronie jest szalenie niewygodna.

Rob pisze...

A, w sumie brakuje mi w niej jeszcze paru słów o autorach.

godai pisze...

Rob: tam, gdzie dostaliśmy od autorów, jest parę słów.

Pracuję nad zlinkownaiem nazwisk w komiksach, żeby było łatwiej. Na razie jest po nazwiskach, czyli standardowo ;)

Krzysztof Cuber pisze...

W najnowszym Tygodniku Kulturalnym, goście dyskutowali o Robocie od Timofa i Matadorze z Centrali. Odcinek jest już online.
A dziś o 17:05 na TVP Kultura, ponownie wyemitują film dokumentalny "Komiksy idą na wojnę".