niedziela, 29 sierpnia 2010

#546 - Trans-Atlantyk 102

Podczas trwającego właśnie konwentu w Baltimore rozdano Nagrody Harveya, drugie po Eisnerach najważniejsze wyróżnienia dla komiksiarzy. Z tych wygranych, które mogą bardziej zainteresować rodzimego czytelnika warto wspomnieć o podwójnym zwycięstwie Roberta Kirkmana, którego "Żywe Trupy" uznane zostały za Najlepszą Serię, a on sam za Najlepszego Scenarzystę (właśnie za pracę nad umarlakami). Robert Crumb okazał się Najlepszym Artystą (za "Book of Genesis" do którego przymierza się Wydawnictwo Literackie), a uwielbiany na całym świecie Mike Mignola to zdaniem głosujących Najlepszy Twórca Okładek (za "Hellboya"). To co mógł wygrać to wygrał również Brian Lee O'Malley, którego piąty tom "Scotta Pilgrima" wygrał w kategorii Nagroda Specjalna za Humor. Trzy nagrody powędrowały do Davida Mazzucchelliego za jego powieść graficzną "Asterios Polyp", dwie do Rona Guillory'ego za nową hitową serię "Chew" i jedna dla "Wednesday Comics" jako Najlepszej Antologii. Galę, podobnie jak w zeszłym roku, poprowadził Scott Kurtz, który zdobył również swojego pierwszego Harveya za "PvP" - Najlepszą Pracę Online. Pełna lista zwycięzców póki co na Bleeding Cool. (ŁM)

Anna Wieszczyk, młoda polska artystka o której wspominaliśmy pod koniec zeszłego roku przy okazji publikacji jej szorciaka w czwartej części antologii "Popgun", coraz lepiej radzi sobie za wielką wodą. Na początku przyszłego miesiąca, dokładnie 8 września, do sklepów trafi pierwszy numer czteroczęściowej mini-serii "Lucid" gdzie za warstwę graficzną odpowiada właśnie nasza rodaczka, a za scenariusz Michael McMillian (występujący w takich serialach jak "Czysta Krew" czy "Mentalist"). Historia tego komiksu, wydawanego przez połączone siły Archaia Entertainment i Before the Door Pictures, skupia się na Matthew Dee i innych międzynarodowych szpiegach, którzy do wypełniania swoich obowiązków używają magii. Kilka słów o "Lucid" Anna przekazała w wywiadzie, który ukazał się w ostatnich dniach na Newsaramie - tam też do wglądu kilka plansz ze środka. Natomiast w artykule dotyczącym panelu poświęconemu tej mini-serii na konwencie w San Diego, można zobaczyć okładki do dwóch zeszytów komiksu. Annie gratulujemy kolejnego sukcesu i trzymamy kciuki za dalszą karierę w ojczyźnie superbohaterów! (ŁM)

Keith Giffen wraca do rysowania. Jak widać twórcy, piszącemu skrypty do "Doom Patrol" i "Booster Golda" przygotowywanie scenariuszy już nie wystarcza. Po niemal dekadzie bez ołówka w ręku, artysta wraca do gry. W listopadowych zapowiedziach figurują dwa tytuły z oprawą wizualną przygotowaną przez Giffena. Będzie to szesnasty numer wspomnianego "Doom Patrol" ze scenariuszem pisarza Briana Keene'a i "Outsiders" #34 napisany przez Dana DiDio. Oprócz tego Giffen niejako wróci do pisana swojej ulubionej formacji JLA w "Justice League: Generation Lost", będącej kontynuacją "Formerly Know as the Justice League", mini-serii jego autorstwa. Tym samym zastąpi Judda Winnicka. "Już od jakiegoś czasu chciałem narysować jakiegoś annuala lub one-shota, tylko, aby sprawdzić czy dalej jestem w dobrej formie". I po tym jak artysta narysował "Jokers Asylum: Mad Hatter" wiedział już, że trudno będzie mu rozstać się ołówkiem. (KO)

Wrzesień będzie miesiącem sporych zmian w świecie Pierwszej Rodziny Marvela, czyli Fantastycznej Czwórki. W historii "Three", która będzie miała początek w 583. numerze serii, jeden z wieloletnich członków tej drużyny odejdzie w zaświaty a pozostała przy życiu reszta będzie musiała jakoś radzić sobie z tą stratą. Jak zapowiada Tom Brevoort, jedna z ważniejszych postaci w Marvelu, jest to dopiero początek dużych zmian w F4, a nadchodząca historia jest dopiero środkowym punktem opowieści, którą Jonathan Hickman ma zamiar opowiedzieć podczas swojej trwającej przygody nad tym tytułem. Zapowiada się ciekawie, pytanie tylko czy nie wyjdzie tak jak zawsze? (ŁM)

Dzięki sporemu sukcesowi komiksu "Grandville", jego autora, Bryan Talbot ogłosił, że pracuje nad kontynuacją swojego autorskiego tytułu. Już w grudniu ukaże się "Grandville Mon Amour", w którym poznamy ciąg dalszy steampunkowej historii osadzonej w alternatywny świecie, w którym te mięczaki, Francuzi, rządzą właściwie całym znanym światem. Imperium ze stolicą w Paryżu po śmierci Napoleona XII musi stawić czoła społecznej rewolucji, wspieranej przez Socjalistyczną Republikę Brytyjską. Pierwsze "Grandville" było detektywistyczną opowieści osadzoną w niezwykłym uniwersum, kontynuacja zapowiada się na komiks nieco innego rodzaju. (KO)

Na konwencie w Baltimore, podczas panelu poświęconemu wydawnictwu DC Comics podano do wiadomości, iż po trwającej obecnie mini-serii "Batman Beyond" (sześć numerów, ostatni pojawi się w listopadzie) Terry McGinnis dostanie swoją własną serię regularną. Nie podano jednak kto za nią będzie odpowiadał, jednak jeśli bonzowie wydawnictwa będą zadowoleni ze sprzedaży obecnej mini (póki co waha się ona między 30. a 35. tysięcy sprzedanych egzemplarzy), to jest duża szansa, że i za ongoing odpowiadać będzie Adam Beechen (scenariusz) oraz Ryan Benjamin (rysunek). Więcej szczegółów zapewne pod koniec roku. (ŁM)

Wydawnictwo Dynamite Entertainment zakupiło prawa do postaci Vampirelli już w marcu, ale dopiero teraz wystartuje nowa seria z seksowną krwiopijczynią w roli głównej. Być może ma to coś wspólnego z popkulturową modą na wampiry… Premierowy numer "Vampirelli" ukaże się w listopadzie, a jego autorami będą scenarzysta Eric Trautmann ("Checmate", "Action Comics", "Mighty Crusaders") i rysownik Wagner Reis ("Black Terror", "Stingers"), a okładkę przygotuje J. Scott Campbell. Pisząc przygody klasycznej postaci Trautmann starał się nie mieszać w originie i charakterze postaci, niczego nie retconować, aby nie wprowadzać jeszcze większego zamętu w świecie skąpo ubranych wampirów. Jednocześnie seria ma być bardzo przystępna dla nowych czytelników. Co ciekawie Trautmann obiecuje, że Vampirella w swoim ikonicznym, czerwonym kostiumie najczęściej będzie pojawiać się na okładkach. W historiach, które planuje opowiedzieć, bohaterka będzie występować również ubrana. (KO)

"Geek Honey of the Week"
(ponownie witamy na naszych łamach Tanyę Tate, która postanowiła wziąć udział w Światowym Dniu Publicznego Czytania Komiksów w... domu / więcej zdjęć na Bleeding Cool!)

1 komentarz:

Anonimowy Grzybiarz pisze...

Mały (chyba) błąd w drugim akapicie:
"W listopadowych zapowiedziach na listopad"...

Dobry trans. W sumie znałem tylko info o zmianie na regularną serię BB, tak same nowe info.