sobota, 23 kwietnia 2022

#2446 - Komix-Express 438

Tematem numer jeden dzisiejszego wydania Komix-Expressu jest zapowiedź Festiwalu Komiksowa Warszawa. Dziesiąta edycja stołecznej imprezy odbędzie się tradycyjnie w majowym terminie, a konkretnie w dniach 26-29 maj 2022. Lokalizacja imprezy pozostaje bez zmian od zeszłego roku i będzie nią Plac Defilad przed Pałacem Kultury. Za bilety nie zapłacimy ani złotówki, ponieważ wstęp na imprezę pozostaje wolny. Na miesiąc przed FKW`22 poznaliśmy już kilka punktów programu festiwalu i są one naprawdę potężne. Pierwszym zapowiedzianym zagranicznym gościem okazał się Paco Roca. Nie będzie zbytnią przesadą napisanie, że do Polski zawita gwiazda współczesnego europejskiego komiksu. W 2021 roku na naszym rynku ukazały się dwie znakomite pozycji autorstwa Francisco Martíneza Rocki, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko - "Koleje losu" (Timof Comics) oraz nagrodzony Eisnerem w 2020 "Dom" (Kultura Gniewu) - i w zasadzie z miejsca zdobyły uznanie tak krytyków, jak i czytelników. Przełomem w karierze hiszpańskiego twórcy okazał się komiks zatytułowany "Zmarszczki", który nie tylko spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków (w jego rodzimym kraju osiągnął status komiksowego bestsellera), ale w 2011 roku został zekranizowany, a film na jego podstawie otrzymał nominacje m.in. do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz do nazywanej "animowanym Oscarem" nagrody Annie. 


Na FKW`22 pojawi się również Javier de Isusi, autor wydanej przez Non Stop Comics "Boskiej Komedii Oskara Wilde’a", która w 2020 roku została wyróżniona prestiżową nagrodą Premio Nacional del Cómic. Urodzony w Bilbao twórca z wykształcenia jest architektem, który porzucił wyuczony zawód, aby poświęcić komiksowi.  Uwagę czytelników i krytyków zwrócił na siebie wydawaną w latach 2004-2010 komiksową tetralogią "Los viajes de Juan Sin", która doczekała się przekładu na języki francuski, portugalski i fiński, a we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Dlaczego warto się pojawić na Festiwalu Komiksowa Warszawa? Festiwale i konwenty są krwioobiegiem naszego rynku, a FKW pozostaje jedną z najciekawszych propozycji w tym zakresie. Nikt mnie nie przekona, że fejsbuki i inne formy cyfrowego uczestnictwa w kulturze komiksowej są w stanie zastąpić atmosferę i energię imprezy komiksowej. Dla mnie, po latach spędzonych na forach dyskusyjnych wyjazd na pierwszy w życiu konwent (a była to Warszawa właśnie, choć nie FKW) było jak wejście na zupełnie inny poziom. Warsztaty, premiery, spotkania, wystawy, giełda, a przede wszystkim - ludzie. Możliwość spotkania się na żywo i z innymi fanami, z twórcami, krytykami, recenzentami, wydawcami, ziniarzami, działaczami jest nie do przecenienia. Festiwale są solą komiksową i basta. 

Przepiękny plakat promujący Festiwal Komiksowa Warszawa autorstwa Joanny Karpowicz

Wielka wystawa prac Grzegorza Rosińskiego w Łodzi i Warszawie. Wystawa w przekrojowy sposób opowie o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących go wydarzeń. Zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe stworzone na przestrzeni lat, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów jego twórczość malarska - czytamy w oficjalnym komunikacie. Monograficzna prezentacja prac prawdopodobnie najwybitniejszego polskiego twórcy komiksowego zostanie zrealizowana w koprodukcji Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 i Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz działającego w Warszawie Staromiejskiego Dom Kultury. Jej scenarzystami są Maria Lengren i Piotr Rosiński, który jest także kuratorem wystawy. Patronat nad ekspozycją objęli prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wystawę będzie można oglądać w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 od 28 września 2023 do 31 marca 2024 roku, a w warszawski Pałacu Kultury i Nauki zawita w czerwcu 2024 roku.


Stare, ale warto napisać - animowana adaptacja komiksu "Insekt" autorstwa Saschy Hommera w reżyserii Marcina Podolca wyprodukowana przez Yellow Tapir Films zakwalifikowała się do konkursu Busan International Short Film Festival. O tym, że jest to olbrzymi sukces, niech świadczy fakt, iż organizatorzy postawili na polską produkcję wybierając spośród 2548 zgłoszonych filmów ze 111 krajów. Festiwal rozpoczyna się już w tym tygodniu, w środę 27 kwietnia, a "Insekt" będzie na nim pokazywany, jako zdobywca wyróżnienia w konkursie głównym 17. Międzynarodowego Festiwalu Athens ANIMFEST, a wcześniej był prezentowany na holenderskim Kaboom Animation Festival.

Komiksowi stranieri - w kwietniu 2022 roku ukazała się amerykańska edycja pierwszego tomu "Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika" autorstwa Bereniki Kołomyckiej. "Tiny Fox and Great Boar: There" opublikowała oficyna ONI Press, natomiast jesienią, a konkretnie pod koniec listopada, swoją premierę ma mieć drugi tom cyklu, czyli "Tiny Fox and Great Boar: Furthest". Znakomita polska seria celująca w dziecięcego czytelnika podbija kolejny rynek - wcześniej komiks Kołomyckiej trafił do Norwegii i Hiszpanii. "Lisek" ukazuje się w Polsce od 2015 roku. Premierowy album powstał jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w drugiej edycji konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci, organizowanego przez Egmont. We wrześniu zeszłego roku ukazał się jak dotąd ostatni, siódmy tom cyklu zatytułowany "Porządki".

Koniec świata. Wokół „Postapo”
- pod takim szyldem odbędzie się spotkanie inaugurujące kolejny sezon Śląskiej Akademii Komiksu. W Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12, Katowice) prowadzący Matylda Sęk-Iwanek i Tomasz Kontny będą rozmawiać z autorami rzeczonego komiksu, czyli ze scenarzystą Danielem Gizickim oraz rysownikami Łukaszem Rydzewskim i Grzegorzem Pawlakiem. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 28 kwietnia, o godzinie 18:00. Dodajmy, że dla Kontnego będzie to debiut w roli prowadzącego spotkanie organizowane przez ŚLAK i zastąpi w tej roli Marcelego Szpaka. Oprócz spotkań autorskich, Śląska Akademia Komiksu przygotowała w tym sezonie warsztaty komiksowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, jak i dwie wystawy, o których pewnie dowiemy się niebawem. Szczegóły - tutaj.

Nie mam wątpliwości, że jedną z najgłośniejszych, najlepiej sprzedających się i najszerzej dyskutowanych premier w 2022 roku będzie saga "Batman: Knightfall". Nostalgia za Semikiem i 90`s, "ekskluzywna" edycja, no i sama postać Mrocznego Rycerza - nie mam wątpliwości, że Egmont trafi w dziesiątkę. Album, który swoją premierę będzie miał 27 kwietnia będzie liczącym sobie 684 stron kolosem, w którym pomieszczono nie tylko początek sagi o upadku Batmana, ale również historie "Batman: Miecz Azraela" i "Batman: Venom" (swoją drogą - obie naprawdę znakomite), które nie zostały uwzględnione w edycji amerykańskiej (podobnie jak "Batman: Legends of the Dark Knight Annual #2".) Album zawierać będzie materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach: "Batman: The Sword Of Azrael" #1–4, "Batman Legends of the Dark Knight" #16–20, "Batman: Vengeance of Bane" #1, "Batman" #484–491, "Legends of The Dark Knight Annual" #2, "Detective Comics" #654–658.

Z rozpiski zaprezentowanej przez Egmont wynika, że jeszcze w 2022 roku dostaniemy dwa kolejne (drugi i trzeci) tomy "Knightfall", a w 2023 - pozostałe dwa (czwarty i piąty), ukaże się one akurat na 30-lecie rozpoczęcia publikacji tej historii. Jaka będzie ich zawartość? Portal Batcave przygotował nieoficjalną i orientacyjną rozpiskę tego, czego nie wydał TM-Semic, a co zobaczymy w edycji Egmontu. Wiele wskazuje na to, że w języku polskim otrzymamy najbardziej kompletne wydanie historii o upadku Batmane, które będzie nawet lepiej zbudowane, niż w Stanach, czy we Francji, z której Egmont ostatnio sporo czerpie pod kątem wydawania większych, współczesnych eventów DC Comics, jak podaje Batcave. Po szczegóły w tym temacie odsyłam tym linkiem


POD SKRYTPEM: Szukając odpowiedniej formuły dla Komix-Expressu chciałbym, aby przeglądowi najważniejszych wiadomości "przewodził" temat konkretnego wydania. W tym tygodniu jest to zapowiedź FKW`22, ale w przyszłości planuje prezentować ekskluzywne materiały związane z polskimi twórcami i ich projektami. Z założenia projektuje, że kolejne odsłony K-E będą ukazywały się regularnie, dwa razy w tygodniu - w soboty oraz w środy. Życie pokaże, czy uda mi się dotrzymać tych terminów.

Brak komentarzy: