czwartek, 28 kwietnia 2022

#2448 - Komix-Express 439: zapowiedź "Warchlaków" 6

29 kwietnia 2022 ukaże się szósty numer "Warchlaków". Najnowsza odsłona periodyku, który otrzymał nagrodę Złotego Kurczaka dla najlepszego zina w 2016 i 2017 roku, jest wydrukowana i już dostępna w przedsprzedaży (w niektórych sklepach). Pierwotnie, jego premiera miała się odbyć na tegorocznym Poznańskim Festiwalu Sztuki Komiksowej, ale druk trochę się przeciągnął. Niemniej, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że warto było czekać. 

Jeśli śledzicie niezależną polską sceną komiksową, to doskonale wiecie, że "Warchlaki" są pozycją, której nie można przegapić. Inicjatywą, którą od stycznia 2020, jako redaktorka naczelna kieruje Marta Falkowska, przez lata wyrobiła sobie znakomitą markę. Każdy kolejny numer to dla mnie okazje na spotkanie zarówno ze starymi znajomymi, jak i z całkiem nieznanymi twórcami. Wszystko wskazuje na to, że w przypadku "szóstki" nie będzie inaczej. 

Na łamach Kolorowych niniejszym chciałem zaprezentować obszerną zapowiedź szóstego numeru "Warchlaków" wzbogaconą o krótką, acz treściwą rozmową z red.nacz. Falkowską.

Jak doszło do tego, że to akurat Ty przejęłaś od Jerzego Łanuszewskiego stanowisko osoby głównodowodzącej "Warchlakami"?

Marta Falkowska: W 2019 roku Jerzy inwestował już większość sił w Wydawnictwo 23, był świeżo po wydaniu "Broma" Unki. Spotkaliśmy się na Pyrkonie i podczas luźnej rozmowy przy piwie zapytał, czy byłabym zainteresowana przejęciem "Warchlaków". Powiedziałam DOBRA i ot, cała historia (domyślam się, że wszyscy są teraz zawiedzeni).

No, okej, może nie do końca cała, bo następnego dnia obudziłam się zlana zimnym potem i aż do ZK w 2020 od czasu do czasu pytałam się i Jerzego i Basi czy na pewno chcą oddać swoje dziecko. Czemu to akurat mi została złożona propozycja? Chcę wierzyć, że to zasługa mojej wspaniałej osobowości. O prawdziwy powód należy się chyba jednak pytać samego Jerzego.

W jakim kierunku pod Twoim przewodnictwem zmierzał będzie "apokaliptyczny zin komiksowy"? Jakie element wypracowanej formuły będą kontynuowane, a co będziesz chciała zmienić?

Marta Falkowska: "Warchlaki" pozostaną "Warchlakami", czyli apokaliptycznym, magicznym zinem, którego tematyka inspiruje osoby tworzące do coraz bardziej pokręconych pomysłów. Piątka była dość wyjątkowa pod względem tematyki i myślę o niej jako rozpoczęciu nowego etapu magazynu, ale bez żadnych radykalnych kroków. Teraz zastanawiam się już nad siódemką. Kiedy przygotowywałam dla Ciebie spis osób, które wzięły udział w tworzeniu najnowszego numeru, do głowy przyszedł mi pewien pomysł. Muszę jeszcze tylko zrobić mały research i zobaczę czy za dwa tygodnie przypadkiem go nie znienawidzę.

Jeżeli chodzi o rzeczy "nowe" to chciałabym zapraszać do współpracy coraz więcej osób mniej kojarzonych z komiksem. Na razie się udaje, bo i Hania Oloś i Iza Dudzik stworzyły do "Warchlaków" przefantastyczne okładki.  

Czy uważasz, że na rynku wciąż jest miejsce dla zinów/magazynów komiksowych? Zastanawiałem się nad tym oglądając stoiska na giełdzie na KFK - zinów nie brakowało, ale były to głównie produkcje autorskie...

Marta Falkowska: To jest pytanie, które niektórzy zadają sobie od 2008 roku, a ziny zdają się na przekór ewoluować i coraz więcej osób zwraca się ku tej formie. Ja poznałam termin "zin" jako określenie na niezależną antologię komiksową i pewnie, gdzieś z tyłu głowy, zawsze tym dla mnie będzie. Zdecydowanie jest na nie miejsce na polskim rynku komiksowym. Uważam je wręcz za kluczowe dla rozwoju naszej sceny. Antologie zinowe to pierwsze kierunki obierane przez osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w komiksie, ale jeszcze się boją, dopiero zapoznają się z formą i długie historie trochę je przerażają. 

Ostatnio rozmawiałam ze znajomą i padło stwierdzenie, że "komiksowo nie rośnie", a dla mnie rośnie cały czas - trzeba tylko popatrzeć w stronę webkomiksów i zinów właśnie. Do "Warchlaków" nieustannie zgłaszają się nowe osoby. W najnowszym numerze jest parę świeżych nazwisk, w tym jedna artystka która narysowała swój pierwszy komiks w życiu! Ziny/magazyny komiksowe to dla mnie doskonały wskaźnik tego, co będzie działo się na rodzimym rynku komiksowym w przeciągu najbliższych paru lat.     

"Szósta" zamknięta i czeka na premierę - czego możemy się spodziewać? Przygotowaliście z tej okazji coś specjalnego?

Marta Falkowska: Szósty numer jest powrotem do magii i tajemnicy. Temat jest bardzo "warchlaczy", bo na tapet poszła apokalipsa. W numerze znajdują się opowieści o końcach świata; zarówno epickich, jak i tych mniejszych, wewnętrznych.

"Koniec świata w dobie międzynarodowego spisku wróżbitów finansowych" wyszedł cieńszy niż "Miłość w cieniu Piramidy", jestem jednak bardzo zadowolona z tego numeru i myślę, że czytelnicy będą również. Jeżeli chodzi o elementy "specjalne", to szóstka będzie pierwszymi "Warchlakami" posiadającymi okładkę ze skrzydełkami.


"Warchlaki" #6

"Stało się. Koniec Świata nadchodzi! I to nie jakieś pitu-pitu jak ten, który miał nastąpić w 1999 roku, czy to pośmiewisko z 2012! Legitna apokalipsa jest tuż za rogiem! Pakujcie zapasową parę majtek i już, lećcie do najbliższego punktu magicznego, nie ma na co czekać. Widzimy się w innej rzeczywistości! Ku chwale Komety!"

Format: 148x210 mm (A5)
Liczba stron: 106
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 40zł
Data wydania: 29 kwiecień 2022

Scenariusz: Piotr Szulc, Wiktor Talaga, Mateusz Piątkowski, Jerzy Łanuszewskie, Tomasz Kontny, Ola Skórka, Natalia Reszka, Sinsitra, Zuzanna Lewandowska, Ottoich, Kekube

Ilustracje: Magdalena Zwierzchowska, Marcjanna Urbańska, Jacek Kuziemski, Barbara Okrasa, Antoni Serkowski, Ola Skórka, Natalia Reszka, Sinsitra, Zuzanna Lewandowska, Ottoich, Kekube, Małgorzata Lewandowska, Karol Patoła, Igor Myszkiewicz

Opowiadania: Iwo Kruk, Eśka Możejko
Okładka: Iza Dudzik

Przykładowe kadry:




Furda tam zapowiedzi Egmontu, dla ojca pięciolatka prawdopodobnie najważniejszą premierą w roku 2022 będzie kolejny tom przygód detektywa Misia Zbysia. Dwa lata temu - co do dnia! - zapowiadaliśmy szósty tom przygód detektywa Misia Zbysia i jego asystenta Borsuka Mruka pt. "Wielki bałagan" - czytamy na oficjalnym profil Kultury Gniewu. Dzisiaj zapowiadamy tom ósmy - "20 tysięcy powodów, aby odnaleźć Mikołaja" Autorami kolejnej odsłony jednej z najlepszych serii komiksowych dla dzieciaków będą Maciej Jasiński (scenariusz), Piotr Nowacki (rysunek) i Tomasz Kaczkowski (kolor). Z ciekawostką w tym temacie pospieszył popularny Jaszczu. Ósmy tom zapowiedzianego właśnie na czerwiec detektywa Misia Zbysia jest pierwszym, który powstał w 100% cyfrowo - napisał na swoim oficjalnym profilu.

Piotr 
"Zealot" Marzec zaistniał na polskim rynku dobrze przyjętym albumem "Słodkie chłopaki", który w swojej zinowej wersji zgarnął dwa Złote Kurczaki. Całkiem niedawno Marzec ogłosił, że pracuje nad nowym projektem zatytułowanym "Smoła", a za język w tym temacie pociągnął go profil "All Comics Are Beautiful". Czego można spodziewać się po tym komiksie? O "Słodkich Chłopakach" ktoś napisał: "plansze czarne jak smoła". A ja mówię: czarno to dopiero będzie. Użyję o połowę mniej czerni i pół komiksu narysuję w wakacyjnym słońcu i jeszcze podam to jako komiks obyczajowy o dwóch dziewczynach na wakacjach w domku u babci a to i tak będzie taki komiks, że po przeczytaniu pójdziesz pod prysznic - zapowiada artysta. 

Storyboard całości zamyka się w 350 stronach, a pierwsze plansze z tej historii zostały opublikowane w katalogu festiwalowym MFKiG 2020. Szymon Holcman powiedział, że nie rozpoznał w "Smole" Lyncha. Mój kolega Radzisz po przeczytaniu storybordu powiedział, że strasznie mu się kojarzy z "Silent Hill". Nie znam niestety "Silent Hill", ale wiem, że diabeł biega nocą po leśnych drogach a trujące kwiaty, trujące liście drzew, białe motyle krążą wokół mnie - kończy Marzec i daje jakiś obraz tego, czego po "Smole" można się będzie spodziewać.

Stare, ale warto napisać - poznaliśmy nominacje do nagród przyznawanych przez magazyn "Nowa Fantastyka" za rok 2022. W najbardziej mnie interesujących kategoriach nominowano:

Zagraniczny komiksu roku:

• Diego Agrimbau, Lucas Varela, „Człowiek” (Timof Comics)
• J.M. DeMatteis, Jon J Muth, „Moonshadow” (Mucha Comics)
• Daniel Warren Johnson, Mike Spicer, „Wonder Woman ‒ Martwa ziemia” (Egmont Świat Komiksu)
• Jody LeHeup, Nathan Fox, „The Weatherman 1-2” (Non Stop Comics)
• Stanisław Lem, Jon J Muth, “Podróż siódma” (Wydawnictwo Literackie)
• Darcy Van Poelgeest, Ian Bertram, „Ptaszyna” (Centrala)

Polski komiks roku:

• Jan Mazur, Robert Sienicki, „Ostatni pisarz” (Kultura Gniewu)
• Unka Odya, „Brom 2” (Wydawnictwo 23)
• Krzysztof Owedyk, „Oszołomiające bajki urłałckie” (Kultura Gniewu)
• Marek Turek, „Fastnachtspiel” (Wydawnictwo 23)

Nagrody zostaną wręczone podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki. W komiksowych kategoriach o nominacjach decydowało jury w składzie: Jakub Demiańczuk, Paweł Deptuch, Waldemar Miaśkiewicz, Przemysław Pawełek, Kamil Śmiałkowski, Marceli Szpak, Tymoteusz Wronka, Łukasz Wiśniewski i Marcin Zwierzchowski.

... koniec końców, nie sposób choćby nie wspomnieć o ukazaniu się katalogu wydawniczego Egmontu. W końcu największy polski wydawca zaprezentował swoje plany na roku 2022 i dla wielu czytelników w Polsce jest to naprawdę ważne wydarzenia. Jeśli jeszcze go nie widzieliście to znajdziecie go pod tym linkiem. Przymierzam się do napisania szerzej o planach wielkiego E, ale nic w tym temacie nie obiecuje. 



Brak komentarzy: