Kiedy Piotr Szreniawski na łamach forum Wraka opublikował niedokończony wywiad, który przeprowadziliśmy z nim na spółkę z Łukaszem, postanowiliśmy potraktować ten incydent bardzo dyplomatycznie i nie wywlekać go na światło dzienne. No cóż, zwyczajnie nie dogadaliśmy się i po wymianie kilku kurtuazyjnych maili podziękowaliśmy Pszrenowi za współpracę. Bardzo żałowałem, że Szreniawski puścił w eter wywiad, który był jeszcze w surowej formie. Brakowało kilku jego odpowiedzi, których nie chciało mu się udzielić, brakowało odpowiedniego szlifu i wstępu. Co gorsza, najbardziej rozpoznawalny poemiksiarz wymienił nasze nazwiska przy okazji tekstu, którego nie chcieliśmy firmować w takiej formie. Planowaliśmy obok wywiadu puścić prezentację wybranych poemiksów i artykuł przybliżający to dość osobliwe zjawisko na naszej scenie komiksowej. Kiedy w Łodzi z ciekawości sięgnąłem po "Album Odrzuconych" przygotowany przez JaponFana, zaskoczyła mnie tam obecność "naszego" wywiadu z Pszrenem. Byłem przekonany, że ten temat został przez nas definitywnie zamknięty. Jak widać, myliłem się, bo Szreniawski znowu wywlekł opublikowany bez naszej zgody tekst. (KO)

Tuż po premierze siódmego numeru "
Kolektywu" na łódzkiej eMeFce Dolna Półka
ogłosiła nabór prac do kolejnego numeru. Tematem albumu, który będzie miał swoją premierę na drugiej edycji Komiksowej Warszawy, będzie "
Kontakt". Ostateczny termin na zgłaszanie prac to 15 lutego 2011 roku. Komiksy nie mogą liczyć więcej niż dziesięć stron, w formacie 180×250 mm w rozdzielczości 600DPI, w skali szarości lub czarni i bieli. Strona powinna posiadać 5 mm spadu, który zostanie obcięty w procesie produkcji. Materiały, które nie będą spełniać tych wymogów, zostaną odrzucone, podobnie, jak komiksy, w których użyto czcionki Comic Sans. Redakcyjny kolektyw z nadesłanych prac wybierze najlepsze, które pojawią się na kartach "Kolektywu". Propozycje i gotowe materiały należy przesyłać na adres dolnapolka na gmail.com.
(KO)

7 października 2010 roku w Czeskim Centrum w Warszawie na Alei Róż 16
odbył się wernisaż komiksowej wystawy "
W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi w komiksie". Ekspozycja, która poprzednio była pokazywana w czeskiej Pradze, prezentuje prace dziewięciu artystów komiksowych z Czech i Polski, rozprawiaje się ze stereotypami w postrzeganiu Czechów przez Polaków i vice versa. Na ścianach Czeskiego Centrum będzie można podziwiać prace między innymi Krzysztofa Gawronkiewicza, Karola Kalinowskiego i Bereniki Kołomyckiej. Wystawę będzie można oglądać do 31 października. Oprócz tego w zapowiedziach Centrali pojawił się nowy tytuł, który umknął uwadze naszych komiksowych serwisów. W styczniu 2011 roku na sklepowe półki zawita album "
We Włoszech wszyscy są mężczyznami" traktujący o wygnaniu gejów z faszystowskich Włoch. Komiks autorstwa Luki de Sanctisa i Sary Colaone uchodzi za jeden z najważniejszych włoskich komiksów historycznych.
(KO)
JPF na grudzień zaplanowało premierę pierwszego tomu bijącej rekordy popularności mangi "
One Piece". Komiks autorstwa
Eiichiro Ody zadebiutował na łamach "Shonen Jumpa", w sierpniu 1997 roku, bardzo szybko zaskarbiając sobie wielką sympatię czytelników. Już w grudniu tego roku ukazał się pierwszy zbiorczy tomik, a ostatni, 59. do sklepów trafił przed dwoma miesiącami. W sumie sprzedano ponad 190 milionów egzemplarzy komiksu z przygodami małoletniego poszukiwacza przygód, pragnącego odnaleźć tytułowy skarb i zostać Królem Piratów. Zobaczymy, jak "One Piece" przyjmie się w Polsce. Czyżby kroił się kolejny przebój na miarę "Dragon Balla" i "Naruto"?
(KO)

W zeszłym tygodniu poznaliśmy zwycięzców
konkursu na krótką formę komiksową, odbywającego się przy
Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Jury w składzie Wojciech Birek (przewodniczący), Dominika Węcławek, Paweł Timofiejuk, Michał Błażejczak i Witold Tkaczyk przyznało trzy równorzędne wyróżnienia dla Rafała Szłapy (za komiks „Punkt Widzenia”, będący niejako spin-offem "Blera"), Tomasza Przybyszewskiego i Martyny Kamińskiej ("Komórka") oraz Bartosza Sztybora i Tomasz Zycha ("Kryminał w siedmiu aktach"). Sztybor odebrał również trzecią nagrodę, którą podzielił się z rysownikiem Sebastianem Skrobolem ("Oby się nie powtórzył!"). Na drugim stopniu podium znaleźli się Paweł Więcek i Leszek Wicherek ("Restauracja"), a na pierwszym Maciej Jasiński i Jakub Mathia ("Człowiek Kolejka"). Nagroda Grand Prix powędrowała na ręce Branko Jelinka za pracę "Oskar Ed".
(KO)

W Łodzi przyznano również
inne wyróżnienia. Za najlepszy album mijającego sezonu publiczność uznała "
Łaumę" Karola "KRLa" Kalinowskiego, która otrzymała największą liczbę głosów i w zeszłym roku. Tym razem, dosłownie o włos pokonała "Osiedle Swoboda" Michała Śledzińskiego. Za najlepszego polskiego wydawcę uznano krakowskiego
Ongrysa, co zostało przyjęte, jako sporo niespodzianka, gdyż w kuluarach typowano w pierwszej kolejności Timofa, a w drugiej – Kulturę Gniewu. Doktoratem Humoris Causa nagrodzono
Marka Misiorę, który od lat niestrudzenie kataloguje komiksy, które pojawiają się na polskim rynku. Nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostali odznaczeni
Szarlota Pawel, która otrzymała "nagrodę specjalną", a brązowy medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" powędrował do Marka Szyszki. Honorowymi odznaczeniami zostali nagrodzeni Agnieszka Papis, Piotr Kabulak i Przemysław Truściński ze Stowarzyszenia Twórców Contur.
(KO)

Rodzimi wydawcy przygotowali aplikację pozwalającej na
czytanie e-booków na iPhonie, iPadzie oraz innych urządzeniach Apple’a.
Woblink, bo tak owo cudo się nazywa, w najbliższych dniach ma pojawić się w Appstorze. Już w pierwszym etapie wdrażania aplikacji dostępnych będzie dzięki niej wiele popularnych tytułów czołowych polskich wydawców, m.in.: Albatrosa, Czarnej Owcy, Maga, Muzy, Prószyńskiego, WAB, Wydawnictwa Otwartego, Znaku i Zysku. Będą to nowości i prawdziwe bestsellery, a także komiksy. Wśród dostępnych tytułów wymienia się takie pozycje, jak "Wilq", "Funky Koval" czy "Jeż Jerzy". Za podrzucenie newsa dziękujemy
Pawłowi Deptuchowi!
(KO)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz