niedziela, 15 marca 2009

#147 - I co dalej w roku 2009?

Muszę przyznać, że pierwszy dzień WSK w dużej mierze mi umknął - zarówno towarzysko, zakupowo jak i przy okazji wszelkiego typu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W zasadzie jedyne co mnie ciekawiło podczas tego weekendu to niedzielny panel wydawców, więc poniżej kilka najciekawszych, według mnie, informacji, które spisywałem na odwrocie planu imprezy.
Na pierwszy ogień poszedł Tomasz Kołodziejczak z Egmontu, który zanim miał okazję odpowiedzieć na pytania prowadzącego Macieja Pietrasika i publiczności, dostał od organizatorów WSK'ową nagrodę za 10 letnią pracę nad promocją komiksu w Polsce. Fakt faktem, ciężko wyobrazić sobie, żeby rynek wyglądał tak jak wygląda obecnie, bez twórcy "Klubu Świata Komiksu" (w sensie pozytywnym oczywiście). Ze swojej strony również dziękuję!

Egmont:
- jednym z kolejnych komiksów, który wyjdzie w ramach projektu Zebra, będzie "Tabula Rasa" Gawronkiewicza i Janusza
- tradycyjne pytanie o dodruki ekskluzywów spotkało się z tradycyjną odpowiedzią
- jeśli chodzi o inne komiksy to obecnie wydawca zastanawia się nad wznowieniami "Hellboya" i "Armady"
- "Preludia i Nokturny" w kolorach z "Absolute Sandman" może kiedyś w przyszłości ukażą się na rynku - wszystko zależy oczywiście od sprzedaży kolejnych twardo okładkowych wydań "Sandmana".
- kolejna seria wydawnicza Sensacja, zostanie zainaugurowana w maju zbiorczym wydaniem "Largo Wincha", który będzie zbierać cztery pierwsze tomy serii, wydane u nas przez Motopol. Drugiego tomu (zbierającego kolejne cztery części) można się spodziewać pod koniec roku.
- możliwe, że również w ramach Sensacji wyjdzie zbiorcze wydanie pięciu tomów komiksu "Al'togo" za który odpowiedzialny jest Sylvain Savoia ("Marzi") i Jean-David Morvan
- najprawdopodobniej na MFK ukaże się długo wyczekiwana "Give Me Liberty: Martha Washington" - nie wiadomo jeszcze w jakiej cenie i nie wiadomo w jakiej formie - czy jednym opasłym kilkusetstronicowym, czy w dwóch sprzedawanych jednocześnie (jak to było w przypadku "Świat Edeny" Moebiusa) - Egmont jednak skłania się ku temu drugiemu rozwiązaniu
- w tym roku czeka nas kolejny album z Batmanem - tym razem będzie to kontrowersyjne dzieło Millera i Lee "All Star Batman and Robin"
- Egmont planuje również wydanie gier planszowych na motywach wykreowanego przez Janusza Christę świata Kajko i Kokosza
- można również oczekiwać wznowienia wywiadu rzeki "Janusz Christa - wyznania spisane" wraz z DVD/CD

Kultura Gniewu:
- na początek Szymon Holcman poinformował wszystkich zgromadzonych, że w magazynach wydawnictwa zostało około 100 egzemplarzy ostatnio wydanych "Trzech Cieni" i "Przybysza"
- długo zapowiadani "Klezmerzy" coraz bliżej - problem z liternictwem rozwiązany i nie ma większych przeszkód, aby komiks ten zagościł w najbliższym czasie na naszym rynku
- w porównaniu z rokiem ubiegłym w ofercie wydawnictwa będzie dużo więcej komiksów rodzimych artystów - co miesiąc jeden lub nawet dwa tytuły. Jednak oprócz dwóch kolejnych zeszytów z serii "Wartości Rodzinne" i ostatniego tomu "Na Szybko Spisane" nie padły żadne konkrety.
- w kwietniu "No Comment" Ivana Bruno, a dalej "Pinokio" i "Pan Naturalny"
- najbliższy reedycji jest "Ghost World" - jednak będzie to wydanie znacznie bogatsze, wzorowane na wznowieniu z okazji 10-lecia komiksu wydanego przez Fantagraphics. Reedycja Kultury zawierać ma wszystkie bonusy z jubileuszowego wydania z wyjątkiem scenariusza filmowego.
- Szymon Holcman zaapelował również o branie przykładu z Sylwii Sputnik i mniej marudzenia a więcej optymizmu

Hanami:
- w kwietniu "Dziennik z zaginięcia" opowiadający o losach bezdomnego artysty komiksowego
- w maju drugi tom serii "Muzyka Marie"
- natomiast jeszcze w tym roku można oczekiwać dwóch kolejnych komiksów pana Taniguchiego (padły tytuły, lecz nie zdążyłem zanotować)
- w planach wydawnictwa również "Ristorante Paradiso" - prawdopodobnie pierwszy w Polsce komiks kulinarny, oraz "Japan as Viewed by 17 Creators" - antologia w której udział wzięli tacy artyści jak Jiro Taniguchi, Joann Sfar czy Nicolas de Crécy. Tyle tylko, że wydanie to ma szansę być wzbogacone o historie artystów z Polski.

Timof:
- tutaj w zasadzie nie padły żadne nowe wiadomości, a najciekawszą dla mnie jest udział Hornschemeiera i Mawila w Ziniolu #5

Taurus:
- w 2009 roku czekają nas jeszcze dwa tomy "Żywych Trupów" - pierwszy z nich pod koniec kwietnia
- kolejny tom "Najgorszej Kapeli Świata" niedługo zagości na półkach sklepowych i zawierać będzie ostatecznie 3 i 4 część historii
- następny komiks Jasona to "Hey, wait..", który u nas ukaże się pod tytułem "Stój!"
- dokończona zostanie seria "Ja, Wampir" - 3 i 4 tom prawdopodobnie jeszcze w tym roku
- również fani "Queen and Country" mogą się spodziewać kolejnej części tego komiksu
- możliwe, że na MFK uda się wydać komiks Richarda Camary "Czerwony Kapturek"

Mucha Comics:
- w 2009 można się spodziewać od wydawnictwa około 10 komiksów
- druga połowa kwietnia powinna przynieść komiks legendę "Marvels" oraz crossover "Avengers Disassembled"
- kolejny tom "Astonishing X-men" zostanie wydany, jak tylko ukaże się wydanie zbiorcze pierwszych zeszytów z runu Ellisa i Bianchiego
- Mucha startuje z nowymi kalesonami - "New Avengers", których w tym roku ma zamiar wydać dwa tomy
- podczepiając się pod nadchodzącą ekranizację losów Logana "X-Men Origins: Wolverine" duńczycy wydadzą historię Millara i Romity Jr. "Enemy of the State" (Wolverine v.3: #20-25) i oprócz tego może wyjdzie jedna lub dwie historie z Rosomakiem w roli głównej
- do końca roku mają ukazać sie takie komiksy jak "War Stories", "Zero Girl", oraz ostatni tom z cyklu "Loveless" zbierający ostatnie 9 zeszytów serii

Ostatnim z wydawców była Mroja Press, od której możemy spodziewać się komiksów niemal każdego miesiąca (oprócz lipca, sierpnia i możliwe, że grudnia). Plan wydawniczy do końca tego roku prezentuje się mniej więcej tak:
- maj: Lewis Trondheim/Jean-Pierre Duffour "Gare Centrale/Dworzec Centralny"
- czerwiec: Pierre Dragon/Frederik Peeters "RG"
- wrzesień: Lewis Trondheim - "Lapinot et les carottes de Patagonie"
- październik: Haimo Kinzler - "Krigstein" (t.1)
- listopad (lub grudzień): Alan Moore/Melinda Gebbie -"Lost Girls"

Wydawcy podzielili się również informacjami odnośnie artystów, których mają zamiar / chcieliby w najbliższym czasie sprowadzić do naszego kraju. I są to: Daniel Clowes (MFK, przy okazji wizyty może udałoby się wydać komiks "David Boring"), Ivan Bruno, Konstanty Komardin, Andrij Tkalenko i Jelena Woronowicz (MFK - jeśli uda się wydać drugi tom "Suki"), Igor Baranko, Charlie Adlard (może się uda na MFK) czy też sam Jason (duża szansa, że pojawi się w Łodzi).

I to by było na tyle - jak widać obecny rok zapowiada się nad wyraz atrakcyjnie, więc nie ma co narzekać i smęcić, tylko bić brawo i kupować (a wszelkie powyższe braki w planach wydawniczych będę uzupełniał jak tylko pojawią się poprawne wersje wiadomości - czyt. kiedy pojawią się na WRAK'u zapewne).

7 komentarzy:

Marcin Łuczak pisze...

arcz, wielkie dzięki za esencję informacji z WSK. Czekałem na coś takiego i bylem ciekaw kto pierwszy to zrobi.

Egmont - cieszy Tabula Rasa i nowa seria "Sensacje" (zastanawiałem się czy któryś wydawca wznowi largo). Niezłym zaskoczeniem jest "All star Batman i Robin", które pewnie nabędę, jeśli tylko będzie rozsądnie wydany (jakościowo i cenowo). Czy p. Kołodziejczak powiedział w jakiej formie miały by być wznowione armady i hellboye (czy integral, jaka oprawa)?

KG - widać, że nie zwalniają tempa i chwała im za to. Wezmę pewnie niezłą cześć z zapowiedzi.

Hanami - "Japan as Viewed by 17 Creators" zapowiada się nieźle. Czekam też na "Dziennik z zaginięcia".

Taurus - i znów dużo dobrego. Trupy obowiązkowe, Jason i Kapela raczej też.

Mroja - nareszcie "Lost Girls". Cieszy też Peeters i Trondheim.

No i goście na MFK zapowiadają się goście, chociaż do przebicia Manary i Moebiusa jeszcze daleko.

Jeszcze raz wielkie dzięki za te informacje.

Łukasz Mazur pisze...

Jeśli chodzi o wznowienia to była to jedynie informacja co ewentualnie jako pierwsze może doczekać się kolejnych wydań, bez podawania ich formy, więc na jakieś konkretniejsze info trzeba będzie poczekać.

Jak dla mnie obecność Jasona / Clowesa to większy wabik niż Manara / Moebius ;)

aha - uzupełniłem plany o Muchę!

Marcin Łuczak pisze...

Wiadomo, kwestia gustu. Jak będzie Jason i/lub Clowes, to ja też na pewno nie będę narzekał. Po prostu na MFK'08 nie dotarłem i pluję sobie teraz w brodę, bo taka okazja już się pewnie nie powtórzy.

Dzięki za plany Muchy - ciekawie jest, ale pewnie i tak wszystko się opóźni o conajmniej pół roku. A "Enemy of the state" to świetna wiadomość dla mnie. Komiksy Romity Jr. łykam bez gadania, a Miller to dodatkowy plus.

Pharas pisze...

Fajnie, że będzie Tabula Rasa. Ciekawe tylko czy będzie tam coś więcej niż w Arenie czy tylko przedruk z Areny. Tak czy siak kupuję.

Norbi pisze...

Japan as Viewed by 17 Creators - gorąco polecam. Mnie ciekawią te polskie dodatki.

Trzy Cienie i Przybysz < 100 = Szok. A mówią nadal coś o jakimś kryzysie!

Łukasz Mazur pisze...

@Pharas - nie wiem czy dobrze zapamiętałem, ale 'Tabula Rasa' jest chyba obecnie przerysowywana kadr po kadrze.

@Norbi - odnośnie do kryzysu to z wypowiedzi wydawców można wyciągnąć wniosek, że właśnie nie jest tak źle jak to wszyscy przedstawiają :)

Johny pisze...

Świetny wpis, naprawdę bardzo lubię tutaj wracać!
___________
low price