niedziela, 8 marca 2009

#139 - Trans-Atlantyk 28

W dzisiejszym wydaniu Trans-Atlantyka - ze względu na święto jakie dziś obchodzi cała Polska - królują kobiety. Staraliśmy się znaleźć kilka 'cycatych informacji' z ostatniego tygodnia, ale przyznam szczerze, że nie było to proste zadanie. Jest więc kilka informacji nie takich znowu świeżych jak zwykle, ale mamy nadzieję, że mimo to nadal ciekawych. A wracając jeszcze do wczorajszego wpisu, całą tą "Meksykańską sobotę" chciałbym uzupełnić linkami do recenzji "Trupa i Sofy", które pojawiły się blogu Ziniola (dzisiaj) i Motywu Drogi (kilkanaście dni temu). Mającym dzisiaj wolny czas, przypominam o komiksowej imprezie z okazji premiery nowego numeru "Jeju" (temat przewodni: kobieta w komiksie) w Kawangardzie. Oprócz kolejnego dziecka Tomasza Pastuszki do nabycia będą również premiery z Dolnej Półki - "Szrama: Istota Legendy" i "Kolektyw" #4! Warto więc chyba wpaść chociażby na chwil parę. Przechodząc powoli do esencji naszego niedzielnego cyklu, składamy jak najlepsze życzenia naszym czytelniczkom (szczerze wierzymy, że takie mamy)! (a.)

#1 „Battle of the Cowl” zmienił i zmieni wiele w nietoperzastym zakątku uniwersum DC. Jedną z nowych serii, która zastąpi zamkniętą niedawno „Birds of Prey”, będzie „Gotham City Sirens”. Główne role mają w niej odgrywać najzgrabniejsi reprezentanci gothamskiego półświatka, czyli Catwoman, Posion Ivy i Harley Quinn. Nowa seria ruszy w czerwcu, wraz z „Batman: Streets of Gotham” (z rysunkami Dustina Nguyena), innym on-goingem, którego autorem skryptów będzie Paul Dini („Detective Comics”, „Countdown to Final Crisis”), w powszechnej opinii uchodzący za jedynego, trzymającego fason scenarzystę, pracującego przy bat-seriach. (J.)

#2 Od dawien dawna zapowiadana mini-seria "Spider-Woman" Bendisa i Maleeva w końcu ujrzy światło dzienne. Przygody pajęczej bohaterki pojawią się na papierze jednak dopiero w czerwcu, wcześniej zaś seria zostanie przedstawiona w formacie motion comic - czyli w postaci ruchomych kadrów z podkładem dźwiękowym. W internecie pojawi się 10 odcinków trwających po 6 minut i odpowiadających pięciu numerom serii, które będą do pobrania z Marvel.com i iTunes. Historia skupi się na losach Jessiki Drake, która dostaje szansę od od agentki Brand na odkupienie swoich 'win' z Inwazji Skrulli. Występy gościnne zaliczą oczywiście najważniejsi w uniwersum, jak np. Avengers. Za reżyserię wersji motion (która ma zawierać więcej, niż papierowy odpowiednik), odpowiada Alex Maleev, którego grafiki do tytułu powalają na łopatki. (a.)

#3 Raina Telgemeier jest autorką w Polsce kompletnie nierozpoznawalną. Za oceanem znana jest głównie za sprawą „The Baby-sitters Club”, komiksowych adaptacji bestsellerowej serii książek dla młodszych i starszych nastolatek, które łącznie sprzedały się w nakładzie 175 milionów. Praca nad tym komiksem przyniosła jej nominację do nagród Eisnera i Ignatza, została także wyróżniona przez American Library Association i YALSĘ. Obecnie, oprócz pracy nad tajnym projektem, którego tytułu nie może jeszcze zdradzić, przygotowuję papierową edycję swojego autobiograficznego web-komiksuSmile” (przewidywana premiera w 2010 roku, wydawnictwo Scholastic) oraz pisze skrypty do… „X-Menów”. A dokładniej do ich mangowej mutacji z wydawnictwa Del Rey (rysunki – Dave Roman). (J.)

#4 Masquerade to jedna z bohaterek serii "Project Superpowers" za którą odpowiedzialny jest między innymi duet znany z ""Earth X", czyli Jim Krueger i Alex Ross. Seria ta opowiada o współczesnych losach superbohaterów ze Złotej Ery, których historie były publikowane w połowie ubiegłego wieku przez takie wydawnictwa jak Fox Comics czy Nedor Comics. Solowe przygody bohaterki są trzecim - po "Black Terror" i "Death-Defying 'Devil" - spin-off'em do głównej serii. Pierwszy numer z przygodami potrafiącej wcielić się w dowolną osobę bohaterki ukazał się w lutym tego roku dzięki wydawnictwu Dynamite Entertainment. (a.)

#5 Na sklepowe półki trafił właśnie pierwszy numer czteroczęściowej mini-serii „New Avengers: Reunion” z przepiękną okładką Jo Chena w dwóch wariantach, do scenariusza Jima McCanna, z rysunkami autorstwa duetu David Lopez-Alvaro Lopez. Na jej łamach dowiemy się więcej o losie drugoligowej Mścicielki, Bobbi Morse, znanej lepiej jako Mockingbird, żony (a może raczej eks-żony?) Clinta Bartona. Była jedną z najwcześniejszych ofiar inwazji Skrullów,która spędziła najpiękniejsze lata swojego życia więziona przez małych, zielonych ludzików. Ja tam czekam najbardziej na jej konfrontacje ze swoim „mężem”, który dowie się, że pod jej „nieobecność”, Clint jako Ronin, nieźle poczynał sobie z Echo (którą z kolei łączyło coś więcej z Daredevilem w swoim czasie). (J.)

#6 Inną bohaterką, którą powróciła zza grobu (kolejny zresztą raz) jest kolejna z rejestru kochanek Matta Murdocka, czyli Elektra Natchios. Ta sama, którą Marvel obiecał pozostawić martwą jej autorowi, Frankowi Millerowi, dobrych kilka lat temu. Scenarzysta nowej, pięcioczęściowej mini-serii „Dark Reign: Elektra” Zeb Wells („Amazing Spider-Man”) przyznaje się do inspiracji klasykiem Millera i Sienkiewicza „Elektra: Assassin”, a wątkiem przewodnim jego historii mają być interesy łączące Normana Osborna z byłą szefową Hand. Pierwszy numer ukaże się pod koniec marca, oprawą wizualną zajmie się Clay Mann („Daredevil”). (J.)

#7 Megan Fox - aktorka znana chociażby z filmowych przygód Transformersów - niedługo będzie mogła pochwalić się rolami w kolejnych ekranizacjach komiksów. Po pierwsze - zagra ona główną rolę w filmie "Fathom", będącym adaptacją komiksu zmarłego w ubiegłym roku Michaela Turnera. Po drugie - wystąpi w filmowej wersji przygód Jonaha Hexa, gdzie zagra rolę Leili. I to by było na tyle. Nie ukrywam, że ten news to jedyne pretekst do wrzucenia na Kolorowe zdjęcia Megan. Nie wiadomo kiedy podobna sytuacja może się powtórzyć. (a.)

#8 Nie jest to może news pierwszej świeżości, ale warto o tym wspomnieć. Brian Reed, odpowiedzialny m.in. za przygody Carol Denvers, znanej także jako Ms. Marvel, kilka tygodni temu, bez skrępowania, zapowiedział zgon swojej bohaterki, który ma nastąpić wraz z numerem 37 serii. Jednak śmierć heroiny, nie wiąże się z zaprzestaniem wydawania serii pod tytułem "Ms. Marvel". Jak wiadomo od kilku tygodni, w świecie Marvela są (póki co) dwie bohaterki noszące tę ksywę - Pani Denvers i Pani Moonstone, która przebiera się w ciuchy tej pierwszej na potrzeby swoich występów w Dark Avengers. I to właśnie ta druga przejmie serię, po śmieci poprzedniczki, choć nie wiadomo jeszcze czy sama dołoży 3 grosze, do jej przejścia na tamten świat. (a.)

Na koniec, pozostając jeszcze przy kobiecych klimatach, wracamy do cyklu, który zapoczątkował Julek hen hen w starych wydaniach Trans-Atlantyka. Jednak "Geek Honey of the Month" zostaje zastąpione przez..

.."Geek Honey of the Week"
(i na pierwszy ogień idzie całkiem znana Masuimi Max we wdzianku Poison Ivy)

1 komentarz:

Gonzo pisze...

za Masumi siekierka. acz za mało widać.