„Mikstura, czyli komiks i literatura” zrobiła zawrotną karierę wśród niemieckojęzycznych czytelników, jeśli wierzyć notkom prasowym, wydawcy i samemu autorowi. Na rynku ukazało się właśnie rodzime wydanie książki wzbogacone o polskie akcenty. Do panteonu największych pisarzy dołączyli krajowi klasycy - Witold Gombrowicz z „Dziennikami”, Sławomir Mrożek z „Opowiadaniami” i „Solaris” pióra Stanisława Lema. Kolejna trójka uzupełnia listę płac wśród rysowników i są to Przemysław Truściński (adaptacja „Złego” Leopolda Tyrmanda, komiksowy „Wiedźmin”) Krzysztof Ostrowski („Plastelina” i wokal Cool Kids of Death) i Maciej Szymanowicz (nawias pusty). Książka Roberta Jazze Niederlego to dzieło na wskroś interdyscyplinarne i komparatystyczne. Muszę przyznać, że przepis na „Miksturę” wydał mi się szalenie interesujący, gdyż z wielkim zainteresowaniem śledzę wszelakie spotkania literatury, szczególnie tej z najwyższej półki, z jak najszerzej pojmowanym komiksem. I pewnie z tego powodu moje rozczarowanie było jeszcze większe. Bo „Mikstura” to straszna kupa jest. Niezrażony niepochlebnymi opiniami, jakie można było spotkać w sieci dałem szansę Niederlemu i okrutnie się zawiodłem.
Opis każdej z 55 lektur obowiązkowych ogranicza się do krótkiego, w założeniach ironicznego i zabawnego komentarza, jednostronicowej ilustracji, bądź obrazkowej historyjki uzupełnionej o muzyczną polecankę. Niestety, problemem z pisaniem o literaturze, jest to, że tą literaturą znać trzeba. Chociaż pobieżnie. Wielokrotnie miałem wrażenie, że rysownik nie widział na oczy książki, którą ilustruje swoją pracą, a sam Niederle albo jej zwyczajnie nie przeczytał, albo kompletnie nic z niej nie zrozumiał. Jego komentarze są drętwe, żarty, zamiast zabawne, są żałosne i przypominają wynaturzenia słabo rozgarniętego licealisty, a ironia jest z dupy. Interpretacje poszczególnych utworów, tak w warstwie tekstowej, jak i wizualnej, są powierzchowne, nieciekawe i często nie mają nic wspólnego z książkami, których dotyczą.
Nie dziwi mnie, że przy układaniu kanonu Niederle łaskawszym okiem spojrzał na literaturą austriacką i niemieckojęzyczną w ogóle, wszak książka skierowana jest do przeciętnego Hansa czy Juergena. Spieranie się z autorem o panteon najwybitniejszych osiągnięć literackich w historii ludzkości, to zajęcie o tyle wdzięczne, co z góry skazane na niepowodzenie. Skoro Jelinek jest, to czemu nie ma Wisławy Szymborskiej? No dobra, to jeszcze mogę wytłumaczyć wspomnianym austrocentryzmem , ale skoro na liście znalazł się Nietzsche, to czemu nie ma na niej Platona albo Monteskiusza, jak już zdecydowaliśmy się wprowadzć na Parnas filozofów? Skoro jest Oskar Wilde, to czym wytłumaczyć brak Jorisa Karla Huysmensa? Gdzie podziali się Balzak, Hugo, Rabelais, Racine, Moliere, Rousseau, Rimbaud, Ionesco - czy Niederle wie, że literatura francuska nie ogranicza się tylko do tego ateisty Woltera, Camusa i „Małego Księcia”? O braku tak „niszowych” zjawisk jak złoty wiek hiszpańskiego teatru, polski romantyzm czy znakomity, skandynawski modernizm wspominać nie wypada przy braku reprezentantów średniowiecza czy baroku.
Jak piszę, spór o kryteria selekcji i sam kanon do niczego mnie nie zaprowadzą. Natomiast o wiele bardziej boli mnie subiektywizm znamionujący kiepskie oczytanie w literaturze światowej, okropna i nie dająca się niczym wytłumaczyć poprawność polityczna – o ile z każdej innej książki autor robi sobie niewybredna często żarty (także z „Biblii”), o tyle komentarz ilustrowany i werbalny odnośnie „Koranu” przypomina raczej utrzymaną w przesadnie życzliwym tonie encyklopedyczną notkę o tym, jaką to wspaniałą religią jest islam, a muzułmanie to otwarci i światli ludzie. Na domiar złego, jeśli bym się postarał pewnie znalazłbym ideowy klucz w tej wyliczance, który pasowałby do miałkiej, liberalno-lewackiej dziurki. Bleh.
Oczywiście w tej beczce dziegciu można znaleźć kilka kropel miodu. Krótka forma Nicolasa Mahlera to chyba najjaśniejszy punkt książki, przy opracowaniach Szekspira i Thomasa Bernharda nawet się uśmiałem, polscy graficy również stanęli na wysokości zadania. Niestety, to trochę za mało aby uratować „Miksturę”, która jest książka zwyczajnie słabą.
11 komentarzy:
mam nadzieję, że ten pomysł wykorzysta ktoś bardziej kompetentny jeszcze raz! bo to aż się prosi o recykling. :)
czy na sali jest korekta?
Korekta jest sprzeczna z naszą religią.
to Wasza religia jest do dupy
a Oleksak niech się w końcu nauczy poprawnie władać językiem polskim. bo jak się czyta takie kwiatki: "Wielokrotnie miałem wrażenie, że rysownik nie widział na oczy książki, do którą ilustruje swoją pracą," to ręce opadają.
Japierdolę, chodzi Ci tylko o to niewymazane "do"? A coraz bardziej denerwuje mnie Twoje nadęcie i protekcjonalność, skoro miarą oceny mojego poziomu znajomością języka polskiego jest to "do".
Naprawdę tak boli Cię brak korekty u człowieka, którym z jakichś powodów pogardzasz?
Tak robię błędy, a potem je poprawiam, ukrzyżujcie mnie!
to nie był jedyny błąd, stale popełniasz podobne błędy i co gorsze wciąż nie wyciągasz wniosków. I nie pogardza Tobą. Jesteś mi całkowicie obojętny.
I jak widać masz jakiś problem, bo każde wskazanie błędu powoduje u Ciebie oburzeniową biegunkę. Zamiast fukać i się obrażać szukając jakichś teorii spisku jak to Cię nie lubią i chcą Ci dopiec, poprawiaj teksty PRZED publikacją. To przecież takie proste.
Gizicki, weż prześledz w komciach, jak reaguje na błędy wytykane przez Pjp, Timofa czy kogokolwiek innego, dobrze bo ja tam żadnego fukania nie widze.
I skoro jestem Ci obojetny i nie masz ze mną problemów, to może powstzymasz się od osobistych wycieczek, hę? (że nie umiem pisać po polskiemu, że szukam jakichś spisków). Bo jak Kingpin się zachowujesz.
zacytuję: "Naprawdę tak boli Cię brak korekty u człowieka, którym z jakichś powodów pogardzasz?
Tak robię błędy, a potem je poprawiam, ukrzyżujcie mnie!"
jakby nie patrzeć sam sobie dopowiadasz i wymyślasz.
a starych komentarzy mi się nie chce przeglądać, pamiętam, że już się kiedyś rzucałeś i tyle, a fakt, że i tym razem zacząłeś fukać tylko to potwierdza.
a kto to jest Kingpin?
Co sobie dopowiadam i wymyślam? Ze robię błędy a potem je poprawiam? Co tu jest domyślonego i wymyślonego, bo nie chwytam?
A Kingpin to taka postać ze Spidermana, o.
"którym z jakichś powodów pogardzasz?"
"ukrzyżujcie mnie!"
chyba prościej się nie da.
"A Kingpin to taka postać ze Spidermana, o."
Chyba z "Daredevila" jak już.
Że tak się tylko wtrącę - niby z DD, ale pierwszy raz pojawił się u Pająka (ASM#50).
I teraz można zacząć grzecznie dyskutować do kogo bardziej Kingpina przypisać ;)
Prześlij komentarz