niedziela, 8 lutego 2009

#123 - Trans-Atlantyk 25

#1 W okresie wakacyjnym będzie zapewne dosyć głośno o nowej serii Image Comics "Haunt", a to głównie z powodu dwóch osób, które będą się między innymi nim zajmować. Pierwszą z nich jest znany reformator świata komiksowego Robert Kirkman, a drugą nieśmiało powracający do rysunkowych spraw Todd McFarlane. Trzeba jednak napisać, że będze on jednak jedynie / "jedynie" inkerem oraz twórcą okładek, bo za graficzną oprawę środka będzie odpowiedzialna inna znana dwójka - Greg Capullo oraz Ryan Ottey. Ciężko powiedzieć coś więcej o tym tytule, bowiem została zaprezentowana jak na razie tylko jedna promocyjna grafika (więcej w każdą środę na Comic Book Resources), ale postać na niej widoczna jak nic przypomina jednego z bohaterów Marvela z którym Pan McFarlane miał już do czynienia. Czy naprawdę w mejnstrimie rodem z USA wszystko już zostało wymyślone i pozostaje tylko powielać pewne schematy? Czy to tylko zasługa leniwych twórców? "Smash" Loeba i Liefelda zdaje się potwierdzać tę drugą hipotezę. (a.)

#2 Guy Delisle zdążył odwiedzić już Birmę, Chiny czy Koreę Północną i przebywa obecnie w izraelskiej Jerozolimie, wraz ze swoim synkiem i żoną, która jest na kolejnej misji Lekarzy bez Granic. Jeśli choć trochę kumacie francuski, bo ja ni w ząb, to na jego blogu możecie poczytać trochę więcej. Pierwsze ilustracje wskazują, że być może powstanie następny travelog Delisle`a. I z jednej strony się cieszę, bo szykuje się kolejny komiks godny uwagi, a z drugiej strony martwię się o samego autora, który za pośrednictwem jego prac, stał mi się bliską osobą i liczę, że jemu i jego rodzinie nic się stanie w Ziemi Świętej. (J.)

#3 Wydawnictwo First Second podpisało ze Scottem McCloudem kontrakt na dwa powstające właśnie utwory. O pierwszym niewiele wiadomo, o drugim tyle, że będzie nosił tytuł „The Sculptor” i ukaże się na wiosnę 2013 roku. McCloud jako komiksowy teoretyk głównie dzięki „Making Comics” i „Reinventing Comics” osiągnął już chyba wszystko, co było do osiągnięcia w tej dziedzinie. Teraz będzie się chciał sprawdzić jako autor wielkiej, amerykańskiej powieści graficznej, a przynajmniej tak wynika ze słów Marka Siegela z First Second. Zobaczymy, jak poradzi sobie z komiksową praktyką. (J.)

#4 Jeszcze nie tak dawno pisałem o nowym projekcie Jeffa Smitha, a wyraźnie zapracowany twórca „Bone`a” przygotowuje kolejny tytuł. W przeciwieństwie jednak do „RASL”, przeznaczonego dla wyraźnie dorosłego czytelnika, „Little Mouse Gets Ready” skierowany jest do młodszego odbiorcy. Mała Mysz należy, podobnie jak bohaterowie wspominanego „Bone`a”, do postaci, które autor wymyślił w dzieciństwie. Komiks ukaże się nakładem wydawnictwa Toon Books, które jest zarządzane przez… Arta Spiegelmana i Francoise Mouly. „Little Mouse” będzie również szkolną lektura w niektórych amerykańskich szkołach, które wykorzystują komiks w edukacji szkrabów. Premiera planowana jest na sierpień tego roku. (J.)

#5 Stan Lee pozwał do sądu udziałowców Marvel Entertainment żądając części zysków z filmowych przygód Spider-Mana, Hulka, X-Menów i Iron-Mana, których jest twórcą. Chodzi o kwotę rzędu 750 milionów dolarów. Marvel powołując się na dożywotnią umową ze Stanem podpisaną w 1998 roku opiewającą na (zaledwie!) milion rocznie pójdzie z legendarnym twórcą na sądowy bój. To zresztą nie pierwsza batalia o pieniądze pomiędzy legendarnym artystą a komiksowym potentatem – ostatnia miała miejsce w 2007 roku. (J.)

#6 Adam Hughes zaprezentował na deviantarcie swoje wersje postaci ze "Strażników", które wykonał na życzenie Zacka Snydera jeszcze zanim produkcja filmu ruszyła na dobre. Te kilka szkiców czterech z sześciu głównych bohaterów komiksu, to efekt rozmów artysty z reżyserem "300". Dodatkowo miały powstać jeszcze wersje kolorowe, przypominające okładki komiksów, ale jako że rysownik zajęty był serią "Catwoman", a nikt z produkcji się do niego nie odzywał to koniec końców nigdy nie ujrzały światła dziennego. W galerii autora możecie podziwiać jego wersję nieco Batmanowego Night Owla, Silk Spectry, Ozymandiasa wyglądającego niczym Aleksander Wielki czy też Comediana. Zgodnie z życzeniem reżysera Dr. Manhattan i Rorshach mieli pozostać tacy sami jak w komiksie. (a.)

#7 YALSA, czyli Young Adult Library Service Associaton (nie podejmuje się przekładu na polski język, bo pewnie znowu coś poplącze) opublikowało listę 53 powieści graficznych rekomendowanych dla dzieci w wieku 12 do 18 lat. Każda z wyróżnionych pozycji pozytywnie wpływa kształtujący się umysł młodego człowieka i jest dziełem wysokich lotów pod względem komiksowego rzemiosła. W najlepszej dziesiątce znalazły się między innymi: „Atomic Robo” Clevingera i Wegenra, obsypane nagrodami „Skim” Mariko i Jilliam Tamaki, rozrywkowa „Umbrella Academy” Gerarda Way`a i Gabriel Ba czy ostatni hit Vertigo -„Cairo”. (J.)

#8 W kwietniu bieżącego roku wystartuje nowa regularna seria autorstwa Marka Waida („Kingodm Come”, „Superman: Birthright”) z wydawnictwa Boom! Studios. Główny bohater „Irredeemable”, któremu znudziła się już jasna strona mocy, postanawia przejść do drużyny przeciwnej. Do pierwszego numeru posłowie napisze sam Grant Morrison, okładki namalują John Cassaday i Barry Kitson, a rysunkami zajmie się Peter Kraus („Power of Shazam”). (J.)

Ostatnim czasy zaniedbywałem mój porno kącik w TA, ale ostatnio znalazłem całkiem niezłe, także pod względem komiksowym, wilgotne damskie fikołki w stylu yuri. Tylko dla dorosłych, kochani! (J.)

"Grafa tygodnia"
(Henatajce - albo je uwielbiasz, albo pukasz się w czoło myśląc - "to jest kompletnie popierdolone")

3 komentarze:

pjp pisze...

Ej, ale ten nius #2 to taki słabo trans-atlantykowy :D.

Anonimowy pisze...

understanding comics przede wszystkim, a niejego sequele!

Kuba Oleksak pisze...

Właściwie sam nie wiem dlaczego napisałem akurat o Making i Reinventing. Przyznam, że specjalistą od McClouda nie jestem i dzięki za poprawkę.