wtorek, 15 kwietnia 2014

#1574 - Komix-Express 235

W kolejnej serii pytań i odpowiedzi do Tomasz Kołodziejczaka wciąż brak dobrych wiadomości dla fanów Alana Moore`a. Szef wszystkich szefów w Egmoncie potwierdził, że na kontynuację „Sagi o Potworze z Bagien” (absolutnie) i „Top Ten” (raczej nie) nie ma co liczyć, a w temacie reedycji „V jak Vendetta” nie pojawiły się żadne konkrety. Po jeszcze bardziej kolekcjonerskie wydanie „Strażników” redaktor Świata Komiksu odesłał do DC Comics, które przygotowało dla niepoprawnych fanbojów edycje w formacie Absolute. Szanse na wznowienia wyprzedających się w ekspresowym tempie „LND: Stulecie” są i jeśli już taka edycja miała by się pojawić, to w jednym tomie zbierze wszystkie trzy części trylogii. Ci, którzy spodziewali usłyszeć coś dobrego w sprawie komiksów z Troy, kontynuacji „Bouncera”, „Rozbitków czasu”, przygód Giuseppe Bergmana, wznowień „Sambre”, „Wiecznej wojny” czy „Cromwell Stone” też musieli obejść ze smakiem – Egmont bardzo wyraźnie ogranicza swój segment komiksu europejskiego, co nie dziwi biorąc pod uwagę koniunkturę na rynku. Ale dziwię się, że na fali popularności komiksu amerykańskiego nie próbuje się dać drugiej szansy wspomnianym wyżej komiksom Moore`a czy choćby „Hellblazerowi”. Tym bardziej, że w temacie „Amerykańskiego Wampira” Kołodziejczak zaczyna się powoli łamać i zamiast stanowczego "nie" pojawiło się opcja, że seria Scotta Snydera dostanie swoją drugą szansę w 2015 roku.

Ale nie popadajmy w nadmierny pesymizm – dla czytelników, których szczyt komiksowych marzeń nie wyznaczają albumy z logiem „Nowe DC” na okładce pojawiły się również dobre wieści. Swoich wznowień doczekają się „Umowa z Bogiem” Willa Eisnera, „Piotruś Pan” Loisela, trylogia Nikopola oraz połączone wydanie „Polowania” i „Falang Czarnego Porządku” (skąd taka hossa na Enkiego Bilala – nie mam pojęcia!). Trwać będzie reedycja „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” w dotychczasowej formie – nie ma się co spodziewać edycji zbiorczej. Pojawił się również wstępny termin premier nowych wydań „Yansów” - jeśli dobrze zrozumiałem, to trzy grubaski zbierające po 4 tomy ukażą się w 2014, a jeden w rok później. „Planujemy je na jesień, ale produkujemy te tytuły wspólnie z oryginalnymi wydawcami, więc dokładne terminy będziemy podawać, kiedy sami uzyskamy potwierdzenia” - dodaje Kołodziejczak. Cena – około 99 złotych za album, premiera pierwszego z nich – prawdopodobnie wrzesień. „Blueberry” jeszcze nie jest stracony – do czerwca ma zostać podjęta decyzja co z serią Gira dalej. Kontynuowane będą również serie  „XIII”, „Valerian” i Largo Winch” (być może także „Skład główny”) ale... Nie ukażą się nakładem Egmontu, tylko w barwach innych wydawnictw. 

Jeśli idzie o linię „Nowe DC Komiks” (koszmarna nazwa, koszmarna) to plany na rok 2014 dotyczące pozycji z New 52 zaprezentowane zostaną na ulotce dołączonej do „Śmierci Rodziny”. W okolicach października, listopada Egmont podejmie decyzję, które serie kontynuować, a które sobie odpuścić – oczywiście będzie ona zależna od wyników sprzedaży. A tak prezentuje się rzeczona lista:

„Superman” tom 3 - „U kresu dni” - maj
„Batman Detective Comics” tom 3 - „Imperium Pingwina” - czerwiec
„Liga Sprawiedliwości” tom 3 - „Tron Atlantydy - lipiec
„Wonder Woman” tom 1 - „Krew” - sierpień
„Batman” tom 4 - „Rok zerowy, Tajemnicze miasto” - wrzesień
„All Star Wastern” tom 1 - „Spluwy i Gotham” - październik
„Szpon” tom 1 - „Utrapienie sów” - listopad
„Batman: Mroczny Rycerz” tom 1 - „Nocna trwoga” - grudzień

Jeśli idzie o pozostałe wieści – wcześniej czy później możemy spodziewać się amerykańskiego „Wiedźmina” i „Sandman: Overture”. Wznowienie „Batman: Rok pierwszy” ukaże się w przyszłym roku, podobnie, jak dwa pierwsze tomy „Baśni”, które osiągają zawrotne ceny na rynku wtórnym. Jest również szansa na reedycję „Śmierci” Neila Gaimana i premierę „Cages” Dave`a McKean, ale pewnie nie wcześniej niż w 2015. W październiku na MFKiG swoją premierę będzie miał „Człowiek z Panamy” autorstwa Zbigniewa Kasprzaka. 

Egmontowe nowości/zapowiedzi na kwiecień – kiedy piszę te słowa do sprzedaży trafiły już cztery komiksy z wiosennej oferty warszawskiego wydawnictwa, a dosłownie na dniach swoją premierę mają mieć dwa kolejne. Tymi, które można już kupić są szósty tom „Calvina i Hobbesa” Billa Wattersona zatytułowany „Rozwój nauki robi brzdęk” (II wydanie), „Sandman: Refleksje i przypowieści” (II wydanie) Neila Gaimana, „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” tom piąty, czyli „Przyjaciel Javin” (II wydanie) oraz „Star Wars: Mroczne Czasy – Posłaniec ognia”. Nowości – jak na lekarstwo. Pakiet uzupełniają komiksy, które powinny stać się przebojami miesiąca, czyli „Batman: Śmierć Rodziny” Scotta Snydera i Grega Capullo oraz czwarty tom „Thorgal: Louve” zatytułowany „Crow” Yanna i Surżenki. Warto wspomnieć, że najnowszego Batka dołączona zostanie specjalna obwoluta imitująca maskę Jokera za skóry. Egmont przykładający się do edycji swoich komiksów - to coś nowego!

Autorem zdjęcia jest Bartosz Czartoryski

Egmontowe zapowiedzi na czerwiec – o nowościach majowych już pisałem, więc trzeba wspomnieć o tym, co największy (wciąż!) komiksowy wydawca w Polsce zaplanował na pierwszy miesiąc wakacji. Na pierwszy rzut oka prezentują się one znacznie bardziej ciekawie, niż ta mizeria, którą zaserwowano nam w kwietniu (maja nie liczę, bo to miesiąc festiwalowy). Ze wznowień dostaniemy kolejny album „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” (tym razem będzie to „Księga Bogów”), „Sandmana: Dom Lalki”  oraz „Złoto Alaski” (w ramach miękkokładkowej serii „Jonka, Jonek i Kleks” Szarloty Pawel). Z rzeczy premierowych - „Batman: Detective Comics - Imperium Pingwina” (które ma być podobno duży lepsze od dwóch poprzednich tomów), dziesiąty tom „Lucyfera” zatytułowany „Gwiazda Zaranna” oraz „Żyda Fagina” Willa Eisnera w ramach serii Mistrzowie Komiksu. Prawdopodobnie w lipcu ukaże się „Batman: The Man Who Laughs”, czyli reinterpretacja pierwszego spotkania Mrocznego Rycerza z Jokerem według Eda Brubakera oraz wznowienie „Zabójczego żartu”.

4 komentarze:

Mirosław G. pisze...

A skąd informacja, że ma być wznowiony Dom Lalki?

Anonimowy pisze...

No nie dogodzisz...z jednej strony przy komentowaniu nowości narzekanie na reedycje, a z drugiej smutek że nie będzie wznowień. Dwa lata temu narzekania że nie ma w sprzedaży komiksów super-hero, a są średnie europejczyki, teraz że nie ma europejczyków a jest nowe DC.... Mimo że Europejczyków w tej chwili wychodzi więcej niż kiedykolwiek.
Ja po odpowiedziach wydawcy jestem bardzo zadowolony, smuci się tylko mój portfel. Dzięki Egmont !

Kuba Oleksak pisze...

Mirosławie

Informacje o wznowieniu "Domu lalki" dostałem od samego Egmontu, tuż przed tym, jak pojawiły się oficjalne zapowiedzi, z których komiks wypadł.

Mirosław D. pisze...

A szkoda. że Dom Lalki wypadł z planu, iż gdyż mi brakuje właśnie tego tomu