niedziela, 26 lutego 2012

#0974 - Komix-Express 128

Dzieje się w Polsce, czyli spotkania autorskie, wystawy i komiksowe bitwy... Dwaj Marcinowie z Jarosławia zawitają do Krakowa. 2 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (przy ulicy Rajskiej 1) najpierw, o godzinie 18:00, odbędzie się wernisaż prac Marcina Podolca i Marcina Surmy, a potem, o godzinie 18:50 będzie miało miejsce spotkanie z dwójką rysowników. A nieco dalej, bo w Sosnowcu, w zeszły piątek w Zamku Sieleckim (przy ulicy Zamkowej 2) zawisły pracy Pawła Garwola, który na początku roku zadebiutował albumem "Bez końca" wydanym w Kulturze Gniewu. I właśnie z tego komiksu będą pochodziły prace, które będzie można oglądać do 25 marca. Wreszcie, we Wrocławiu startuje Wrocławska Bitwa Rysowników. 21 marca w klubokawiarni Mleczarnia odbędzie się pierwsza gala zawodowego rysowania. Imprezę poprowadzi Paweł Wojciechowicz, do walki zawodników zagrzewać będzie Naphta, a w programie Bitwy zaplanowano również konkursy dla widzów. Do tej pory poznaliśmy dwie pierwsze pary - z faworyzowanym Robertem Sienickim zmierzy się utalentowany Grzegorz Przybyś, a Konrad Czernik skrzyżuje flamaster z Sebastianem Skrobolem. Na swoją prezentację czekają jeszcze dwaj kontenderzy, ale już wiadomo, że będzie się działo!

Zima się jeszcze nie skończyła, a w naszej sieciosferze pączkują nowe blogi. Wydawnictwo Centrala poszło śladem Kultury Gniewu i na nowej stronie będzie nadawało komiksowe Sygnały z Centrali. W każdy wtorek na blogu poznańskiego edytora będzie pojawiał się zestaw informacji z Europy środkowej i wschodniej, a także dawka subiektywnych wieści z kraju. Natomiast Sebastian Frąckiewicz zrobił małą przeprowadzkę - komiksowy publicysta zmienia "Przekrój" na "Politykę", a także opuszcza bloga "Pod Chmurką" (przynajmniej na razie) i przenosi się na "Outline". Witryna ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu, a jej autor będzie starał się pisać o komiksach, ale nie tylko dla komiksiarzy. Będzie o wszystkich ciekawych rzeczach, które dzieją się w komiksie - nie tylko polskim. A na nowej platformie firmowanej nazwiskiem Tomasza Lisa pojawił się blog innego publicysty znanego z komiksowa . W barwach NaTemat.pl Łukasz J. Chmielewski wystartował z "Dobrą Kreską", gdzie pisze komiksie. Dla dorosłych.


Marek Turek kończy pracę nad "N.E.S.T.`em", swoim ostatnim komiksowym projektem. Jak donosi Ziniol, gliwicki komiksiarz, autor "Bajabongo" i "Fastnachtspiel" pracę nad albumem rozpoczął w wieku 33 lat, a wszystko wskazuje na to, że skończy ją mając 42 wiosny na karku. Jak (przekornie?) mówi jeden najoryginalniejszych twórców w naszym kraju - to nie będzie żaden przełomowy komiks. Nie sprzeda się w setkach tysięcy egzemplarzy na całym świecie. Ba, będzie dobrze, jeśli po kilku latach zwróci się przynajmniej koszt jego wydania w naszym pięknym kraju. Prosta historia, opowiedziana w skomplikowany sposób i rysowana metodą od czasu do czasu. Materiał, po dorysowaniu brakujących stron, wkomponowaniu dialogów i narracji, zaprojektowaniu grafik i okładki, trafi do wydawcy - ale Kultura Gniewu (?) jeszcze nie zająknęła się o nowym komiksie Turka. Czekamy na dalsze wieści.

Tylko w sieci ukazała się trzecia odsłona brytyjskiej antologii "New British Comics" prezentującej dokonania niezależnych twórców pochodzących z Wysp. O pierwszych dwóch edycjach pisaliśmy na łamach Kolorowych - ich recenzje znajdziecie tu i tu. Trzecia w całości dostępna jest na platformie Issuu, do ściągnięcia lub przeczytania on-line za darmo. To w sumie 80 czarno-białych stron komiksowej lektury. Karol Wiśniewski, który jest organizatorem całego projektu, nie planuje na razie druku wersji papierowej w języku polskim (wersja angielska jest dostępna i kosztuje 4 funty). W środku znajdziecie nowe prace twórców, znanych z poprzednich wydań "NBC" - Dana White`a, Lawrence Elwick (który jest również autorem okładki) i Paula O'Connella, Johna Miersa, Matthew Craiga i Richarda Johnsona, Dave`a Thomsona, Craiga Collinsa i Iaina Lauire`go, Roba Millera, Wilbura Dawbarna, Vana Nima, Davida Ziggy`ego Greene`a i WJC.

1 komentarz:

Maciej Gierszewski pisze...

z blogów, które ostatnio powstały, warto jeszcze wspomnieć o blogu Rafała Wójcika - Komiks w bibliotece,

który mieści się pod adresem:

abrewiacje.wordpress.com