niedziela, 2 września 2018

#2453 - Komix-Express 409

No i wszystko jasne - Wydawnictwo KBOOM będzie w Polsce publikowało komiksy amerykańskiej oficyny Valiant Entertainment. Premierową pozycją w ofercie nowego gracza na rynku będzie mini-seria "The Valiant" (po polsku "Waleczni"), która zadebiutowała w 2014 roku. Komiks autorstwa Jeffa Lemire`a, Matta Kindta, oraz Paolo i Joe`go Rivery ukaże się na MFKiG w Łodzi. Tłumaczeniem zajmie się Bartłomiej Fajer, a cena okładkowa wyniesie 42 złote. Oficjalna zapowiedź prezentuje się następująco:

Wieczny Wojownik, mistrz broni wszelakiej i tajemnych sztuk walki, trzyma straż od ponad 10 000 lat. Jest obrońcą Ziemi oraz Geomantów - tych, którzy mówią w jej imieniu. Podczas swojej długiej warty Wojownik zawiódł już trzy razy. Za każdym razem ginął Geomanta i rozpoczynała się nowa era mroku. Świat trafiał we władanie Nieśmiertelnego Wroga, demona przybierającego nową postać z każdym swym przybyciem... Jego jedynym celem było utrzymywanie świata w chaosie i ciemności. Przerażający stwór powrócił raz jeszcze. Lecz tym razem Wieczny Wojownik posiada siłę większą niż jakikolwiek inny wojownik. Tym razem ma... DRUŻYNĘ!


Dodajmy, że ludzie stojący za KBOOM mocno podkreślili, że nie mają nic wspólnego z okrytym niesławą wydawnictwem Fantasmagorie. Jeśli chcecie dowiedzieć nieco więcej o planach oficyny to zapraszam do następnego wydania Komix-Expressu, na łamach którego pojawi się krótki wywiad z przedstawicielami KBOOM.

Zeszytówka wróciła do kiosków - może nie kosztuje przysłowiowego piątaka, ale za to jest w pełni polska, nasza! Jak się okazało projekt "Wydział 7", o którym już na łamach Kolorowych pisałem, już wkrótce ruszy na podbój rynku prasowego! Premierowy odcinek cyklu ukaże się we wrześniu, na MFKiG. Autorami "Operacji Totenkopf" będą Tomasz Kontny, Grzegorz Pawlak i Marek Turek, a alternatywny cover wyjdzie spod ręki Roberta Adlera. Cena 32-stronnicowego zeszytu sięgnie 15 złotych w dystrybucji kioskowej. Wydawcą będzie Ongrys. Stay tuned, specjalnie dla was mam nadzieję uzyskać trochę więcej szczegółów!

Kolejna z naszych przebija się za Oceanem - polska artystka Katarzyna Witerscheim, znana z serii "Slavonica", której prace zdobiły między innymi karty "Warchlaków" i "Bicepsa" będzie tworzyć dla Black Mask Studios. Rysowniczka zajmie się oprawą graficzną mini-serii "Sex Death Revolution" do scenariusza nominowanej do Nagrody Eisnera Magdalene Visaggio. Konkretnie Witerscheim będzie rysować od drugiego numeru, którego premierę zaplanowano na 28 listopada (jedynka zadebiutuje 31 października i narysuje ją Becca Farrow). Główną bohaterką komiksu jest czarodziejka Esperanza. W pewnym momencie życie mieszkanki Manhattanu diametralnie się zmienia i staje się kimś innym, osobą, którą była dawno, dawno temu. Jak czytamy w zapowiedzi całość ma być utrzymana w konwencji urban fantasy.

Nakład pierwszego numeru publikowanej na amerykańskim rynku serii "The Punisher" do scenariusza Matthew Rosenberga z rysunkami Polaka, Szymona Kudrańskiego został wyprzedany. Drukarnie pracują już na drugim wydaniem. Dodruk pojawi się na półkach sklepowych 3 października, a od pierwszej edycji będzie różnił się okładką, którą przygotuje nasz rodak. Rzecz jasna nie ma się co trąbić o spektakularnym sukcesie Kudrańskiego, bo w zasadzie wyprzedania się jedynki tak popularnej serii można było się spodziewać, szczególnie, że nowy on-going korzysta na popularności swojej serialowej adaptacji. Niemniej, fajnie jest napisać, że na amerykańskim rynku komiks z rysunkami Polaka wyprzedał się w zasadzie na pniu.

Pojawiły się szanse na kolejny album z cyklu "Osiedla Swoboda". Śledziu jeszcze na Krakowskim Festiwalu Komiksu w 2017 roku wspominał o tym, że chciałby wrócić w znajome rewiry, a teraz na Twitterze pochwalił się postępami prac w tym temacie. Kontynuuję epizod z Kufajem i Sztamą porzucony dwa lata temu. Narychtowałem 22 świeżych plansz w szkicu (taki "layoutowy" ostatnio mi wystarcza), lecę trzecią w czerni, fajno jest - ćwierkał Śledziu w miniony piątek. Jak postępują prace? Uporządkowałem plansze (rysowane klasycznie i cyfrowo) oraz teksty z "uniwersum" OS, które tworzyłem przez ostatnie lata (2010-2018). Trochę się tego uzbierało (a jeszcze więcej trzeba będzie dorysować). Nowy album OS na warsztacie. Tęskno za Swobodą, więc ciskaj Śledziu, ciskaj!

Kończy się pewna epoka - jak donosi blog Thorgalverse 36. album kultowego "Thorgala" będzie ostatnim rysowanym przez Grzegorza Rosińskiego. Po premierze "Aniela", którą na rynku frankofońskim zaplanowano na 23 listopada, oprawą graficzną cyklu będzie zajmował się Fred Vignaux. Jeśli chcecie zobaczyć jak mistrz pożegnał się ze swoim dziełem kliknijcie tutaj.


Bliżej, coraz bliżej... W zasadzie można już odliczać dni pozostałe do rozpoczęcia się 29. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, bez wątpienia największej imprezy tego typu w Polsce, corocznego święta każdego komiksiarza. W dniach 14-16 września w Atlas Arenie, salach konferencyjnych Stadionu Miejskiego, na terenie EC1 Łódź - Miasto Kultury oraz po raz pierwszy w Łódź Sport Arenie czeka nas moc komiksowych atrakcji. Ponad sto spotkań, prelekcji, wykładów i warsztatów, strefy Manga Corner i Star Wars, cosplay, atrakcje dla najmłodszych część growa, mnóstwo premier zaplanowanych specjalnie na MFKiG... Długo można by wymieniać, ale dla mnie najciekawiej zapowiada się możliwość spotkania z gośćmi. Do Łodzi przyjadą Brian Azzarello, Mikel Janin, Peter Milligan, William Maury, Grzegorz Rosiński, Mawil, Sascha Hommer i silna reprezentacja twórców z Niemiec oraz inni autorzy z Czech i Australii. Z kolei 14 września odbędzie się Dzień Komiksu Historycznego z wystawami, warsztatami i konkursami dla dzieci. W programie znajdą się spotkania z autorami najnowszych tytułów poświęconych historii Polski, premiera albumu "100 na 100 — Antologia Komiksu na Stulecie Odzyskania Niepodległości" oraz prelekcje dla nauczycieli i edukatorów.

Brak komentarzy: