niedziela, 15 lipca 2018

#2436 - Trans-Atlantyk 410

Dzisiejsze wydanie Trans-Atlantyku rozpoczniemy dość nietypowo, bo od plotek, które pojawiły się na... 4Chanie. Rzecz jasna trudno uznać największy amerykański imageboard za sprawdzone źródło informacji, ale część niepotwierdzonych informacji, które tam się pojawiły od jakiegoś czasu krążą po sieci i powtarza je Rich Johnston z BleedingCool, który jest jednym z najlepiej poinformowanych ludzi w branży. Konkrety? Po raz kolejny powtórzono plotkę o "Green Lanternie" pisanym przez Granta Morrisona - tym razem pojawiła się pogłoska o formacie (run liczący sobie 12 numerów) i fabule (Hal Jordan przeżywa przygody podróżując po multiwersum).  Z kolei Tom King miał nie przejąć się krytyką, jaka spadła na niego po tym, co zrobił w "Batman" #50 i dalej będzie realizował swój wielki plan. Na ciąg dalszy cliffhangera, który pojawił się w numerze ślubnym, poczekamy do listopada/grudnia. W najbliższym czasie można spodziewać się Batmana wątpiącego w słuszność obranej przez siebie drogi, co poskutkuje tym, że Bruce poprosi Dicka, aby na pewien czas przejął pelerynę. Potwierdzono, że Peter Tomasi przejmie "Detective Comics", ale dopiero po 1000. numerze - mamy zobaczyć Gacka, który jeździ po całym świecie i tropi członków Ligi Zabójców. Z kolei "Heroes of Crisis" ma znajdować się w opłakanym stanie. King planował zrobić z tej historii kameralny dramat, ale Dan DiDio chciał kolejne "Identity Crisis" i konflikt gotowy. Plotki zdradzają również kto ma być oskarżonym o zabójstwo, kto ma być ofiarą i kto ma być prawdziwym zabójcą - jeśli nie boicie się ewentualnych spoilerów zapraszam do przewinięcia tekstu do samego końca. Na łamach "Justice League" w styczniu będzie miał miejsce wielki crossover z "Justice League Dark" i "Justice League Odyssey", w którym głównym zagrożeniem będzie Superboy Prime. Z kolei ten ostatni tytuł ma mieć spore problemy i nie wiadomo kiedy w ogóle się ukaże. Redakcja DC zażyczyła sobie wprowadzenie zmian po tym, jak Stjepan Sejic skończył już pracę nad dwoma pierwszymi zeszytami. Artysta miał się mocno wkurzyć i zapowiedział, że zamiast 12 zrobi tylko 4 zeszyty.

Scenarzystka G. Willow Wilson i rysownik Cary Nord w listopadzie przejmują "Wonder Woman". W 58. zeszycie on-goinga z Dianą Prince w roli głównej ruszy historia "The Just War", w której tytułowa bohaterka rusza na pomoc Steve`owi Trevorowi, po tym jak jego oddział zaginął w akcji w jednym z rozdartych krwawą wojną krajów Europy Wschodniej. Jak się okaże w konflikt zamieszany jest również Ares, bóg wojny, który jednak zachowuje się... nieco dziwnie. Dan DiDio określił zatrudnienie autorki, która stworzyła Kamalę Khan jako niesamowitą okazję, a sama Wilson mówi o tym, że jest zaszczycona szansą pracy przy prawdziwej ikonie komiksu kobiecego z liczącą sobie półtorej dekady historią. Dla G. Willow Wilson będzie to pierwsza praca dla DC Comics, po tym jak podpisała ekskluzywny kontrakt z Marvelem w 2014. Wcześniej, w latach 2007-2011 scenarzystka pracowała przy między innymi "Supermanie", "Vixen" czy "The Outsiders", a pod szyldem Vertigo wydała "Cairo" i "Air". Wiadomo, że nadal będzie pracować przy swoich marvelowskich projektach, a na SDCC zapowie komiks, nad którym pracuje dla Dark Horse.

A w świecie mutantów zbliża się "Extermination", a więc historia, która ma jednocześnie służyć jako finał przygód "oryginalnej piątki" X-Men wyciągniętej z przeszłości, ciągnącej się od 2012, przygotowanie sceny pod nowe status quo i kolejne przetasowania w ofercie wydawniczej x-komiksowych. Im bardziej coś się zmienia, tym bardzie pozostaje takie samo - powracający niczym refren cytat z x-komiksów pasuje idealnie w tej sytuacji, szczególnie, że Marvel dał do zrozumienia, że przymierza się do powrotu "The Uncanny X-Men". A wracając do "Extermination" - całość ma zamknąć się w pięciu zeszytach. Premierowy numer ma ukazać się pod koniec sierpnia. Pisze Ed Brisson, rysuje Pepe Larraz. Twórcy zapowiadają wielką historię, która zmienia na zawsze świat mutantów, w zasadzie mówiąc przy tej okazji wszystko to, co mieliśmy okazję usłyszeć dziesiątki razy przy podobnych okazjach.

Ostatni teaser - "Set it right" - sugeruje, że w  "Extermination" doczekamy się powrotu starego Cyclopsa.


Spider-Gwen i Otto Octavius powracają - na San Diego Comic-Con Marvel ma zapowiedzieć serie z ich udziałem. Jeden z największym wrogów Człowieka Pająka po raz kolejny dostanie swój własny on-going. Będzie on zatytułowany "The Superior Octopus" i w zasadzie tyle o nim wiadomo. Niewiele więcej można napisać o powrocie Gwen. Po tym, jak jej ostatni on-going dobiegnie końca wraz z lipcowym numerem 34. w tym tygodniu, zapowiedziano że bohaterka, która zadebiutowała w "Edge of Spider-Verse" powróci w serii zatytułowanej "Ghost Spider". Dodajmy, że właśni takim pseudonimem Gwen będzie posługiwać się w animacji "Marvel Rising"

Amerykański rynek komiksowy w 2017 roku skurczył się o 6.5% - wynika z raportu przygotowanego przez Miltona Grieppa z ICv2 z Johna Jacksona Millera z Comichronu. Całkowita sprzedaż zeszytów komiksowych i powieści graficznych w USA i Kanadzie zamknęła się w sumie $1.015 miliarda dolarów, co w stosunku do roku 2016 oznacza spadek o 70 milionów. Po trwającym kilka lat wzroście sprzedaż w sklepach komiksowych spadła - komentował Miller. W trzecim kwartale 2017 zanotowano jeden z najgorszym spadków w branży. Z kolei Griepp zwraca na uwagę na to, co w obecnej sytuacji można nazwać pozytywami - rynek graphic novels i sprzedaży cyfrowej wciąż pozostaje silny, wyraźnie rośnie sektor drukowanych komiksów dla dzieci. Niestety, dystrybucja głównym "kanałem" sprzedaży komiksowej - poprzez specjalistyczne sklepy - w 2017 spadła o 10%. Trudno w takiej sytuacji być optymistą.

Poniżej macie bardzo fajne zestawienie:


Solowy film z udziałem Czarnej Wdowy nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Jak donosi "The Hollywood Reporter" Marvel Studios zdecydowało, że Cate Shortland stanie za kamerą. Pochodząca z Australii reżyserka znana z "Salta", "Lore" i "Berline Syndrome" na ostatnie prostej miała wyprzedzić Ammę Asante i Maggie Betts. W sumie filmowa dywizja Domu Pomysłów miała spotkać się z aż 70 kandydatami na to stanowisko. Shortland weźmie na warsztat scenariusz przygotowany przez Jac Schaeffer. Według doniesień akcja filmu z  Scarlett Johansson w roli głównej ma chronologicznie rozgrywać się przed pierwszymi "Avengers". 


 

UWAGA! Poniżej spoiler dotyczący "Heroes in Crisis"!

 

Booster Gold, Harley Quinn i Wally West to trójka podejrzanych o morderstwo w evencie. Ich ofiarami mają być Ray Palmer i Kyle Rayner, a prawdziwym zabójcą ma okazać się Hunter Zolomon udający Wally`ego.

Brak komentarzy: