sobota, 1 lipca 2017

#2337 - Komix-Express 387

Wojciech Łowicki pracuje nad wieloodcinkowym serialem telewizyjnym poświęcony klasycznemu komiksowi polskiemu. Będzie to pierwszy taki fabularyzowany dokument pełen wywiadów, anegdot i ciekawostek. To pierwsze tego typu tak szerokie ujęcie tematu - komentuje pomysłodawca przedsięwzięcia i prosi o kontakt wszystkich, którzy mogliby pomóc w realizacji jego projektu. Pomimo dużej ilości materiału cały czas poszukiwane są kolejne, najlepiej unikatowe zdjęcia czy filmy (nawet krótkie nagrania wideo). Zależy nam wyłącznie na materiałach związanych z twórcami klasycznymi, czyli działającymi głównie w okresie PRL-u. Mogą to być nawet współcześnie powstałe nagrania (filmowe relacje ze spotkań, wywiady, fotografie z fanami) pod warunkiem, iż dotyczącą mistrzów, których twórczość przypadła przede wszystkim na czasy przed rokiem 1990. Każdego kto chciałby udostępnić tego typu nagrania prosimy o kontakt: Wojciech Łowicki wojciech.lowicki@wp.pl (w razie pytań nr tel. 725 110 010). Więcej informacji o serialu ma pojawić się już wkrótce, a premiera pierwszego odcinka ma mieć miejsce w okolicach lipca.W zapowiedziach Mucha Comics pojawił się kolejny komiks autorstwa znakomitego specjalisty od kryminałów, Eda Brubakera. "Fade Out" będzie jego kolejnym, po "Criminal", "Incognito" i "Fatale", utrzymanym w klimacie noir projektem zrealizowanym wespół z Seanem Phillipsem. To jednocześnie pierwszy komiks stworzony po podpisaniu ekskluzywnego pięcioletniego kontraktu z Image Comics. Całość zamyka się w dwunastu zeszytach, które wydawane były między sierpniem 2014 roku, a styczniem 2016. Historia przedstawiona na jego kartach inspirowana jest nie tylko klasyką gatunku, taką jak "Sunset Boulevard", czy całkiem współczesnymi obrazami w stylu "L.A. Confidential", ale Bru sięga również do prawdziwe doświadczenia swojego wujka, który swego czasu pracował w Hollywood. Image reklamowało swoją produkcję w sposób następujący:

Film noir, który ciągle nie może zostać skończony. Pisarz nękany wojennymi koszmarami i niebezpieczną tajemnicą. Podejrzana śmierć gwiazdki startującej do wielkiej kariery. Maniakalny szef studia filmowego i jego szef ochrony, który zrobi wszystko, aby kamerą się kręciła.

Na początku scenarzysta bał się, że jego ostatnia praca okaże się zbyt ciężkostrawna dla przeciętnego czytelnika. Mylił się i to grubo - "Fade Out" nie tylko zbierało pochlebne recenzje, ale sprzedawało się lepiej, niż jakikolwiek wspólny komiks Bru i Phillipsa wcześniej. Jest szansa, że w Polsce ukaże się w jednym wydaniu - Mucha rozważa bowiem publikację całości w integralu zbierającym wszystkie trzy tomy. Premiera zaplanowana jest na 2018.

Takie cudeńko wygrzebali redaktorzy Alei Komiksu. Tuż przy warszawskim Centrum Handlowym Arkadia (al. Jana Pawła II 82) można usiąść na ławce ozdobionej grafiką autorstwa Tadeusza Baranowskiego przedstawiającą bohaterów "Antresolki Profesorka Nerwosolka". (fot: Andrzej Włudecki).OMG! Wytwórnia Słowobrazu zapowiada "Legion - Kroniki". Grube, liczące sobie 232 strony zbiorcze wydanie sagi "Les chroniques de Légion" odpowie przynajmniej na część pytań pozostawionych po finale "Jam jest Legion". Premiera komiksu zaplanowana jest na wrzesień, ale dopiero po MFKiG. Opis przedstawia się tak:

Trzy równolegle prowadzone wątki, z których każdy przypada na inną epokę historyczną, tworzą zamkniętą całość, wymykając się jednocześnie prostym klasyfikacjom gatunkowym. Z jednej strony jest to opowieść, która dzięki talentowi scenarzysty Fabiena Nury’ego skłania czytelnika do refleksji: A gdyby tak być nieśmiertelnym i przenosić świadomość z ciała do ciała? A do tego jeszcze móc kontrolować umysły ludzi ze swojego otoczenia? I na dodatek być jedynym (no, prawie) takim okazem na świecie? Wreszcie: Co by się stało, gdyby niezmącona wiara w nieśmiertelność i istnienie władzy absolutnej okazała się jedynie ułudą? Od strony graficznej jest to dzieło wyjątkowe, ponieważ poszczególne historie wcieleń głównych bohaterów zostały nakreślone przez różnych znakomitych rysowników. Swojego talentu użyczyli: Mathieu Lauffray ("Long John Silver"), Mario Alberti ("Nathan Never"), Zhang Xiaoyu ("Krucjaty"), Tirso ("Le Manoir des murmures") i Éric Henninot ("XIII Mystery – Little Jones"). Prawdziwa uczta dla oczu!

Kultura Gniewu rusza z nową serią dla dzieci. Pod szyldem Krótkich Gatek w lipcu swoją premierę będzie miał pierwszy album cyklu "Hotel Dziwny" autorstwa Floriana Ferriera i Katherine Ferrier. We Francji seria liczy sobie już siedem tomów, jest więc co nadrabiać. Oficjalna zapowiedz prezentuje się następująco:

Mieszkańcy Hotelu Dziwnego budzą się z zimowego snu, żeby z przerażeniem stwierdzić, że wiosna jeszcze nie nadeszła. Co więcej, wygląda na to, że zima ma się świetnie, a cykl przemienności pór roku został nieodwracalnie zakłócony! Nie zastanawiając się długo, bohaterowie wyruszają na wyprawę, aby odnaleźć Pana Wiosnę i dowiedzieć się, co się z nim właściwie dzieje. Po drodze czekają ich mniej lub bardziej niebezpieczne przygody i niecodzienne spotkania.

Album ukaże się pod patronatem zaprzyjaźnionego z Kolorowymi serwisu Są komiksy dla dzieci. Jest to pierwsza (ale mamy nadzieję nie ostatnia) publikacja, która uzyskała oficjalną rekomendację strony zawiadywanej przez Macieja Gierszewskiego, a trzeba wam wiedzieć, że kto jak kto, ale akurat on zna się na rzeczy.

Marvel pokazał pierwszy zwiastun "Inhumans". Adaptacja klasycznej kreacji Jacka Kirby`ego i Stana Lee będzie pierwszym popkulturowym przedsięwzięciem, które w taki sposób połączy kino z telewizją. Pierwsza dwa odcinki serialu będą miały swoją premierę w multipleksach sieci IMAX na całym świecie i będą wyświetlane przez dwa tygodnie od początku września 2017 roku. Mają w pełni pokazać możliwości, jakie drzemią w najnowszych technologiach. Następnie, kolejne epizody kręcone imaxowymi kamerami, będą będą emitowane na antenie ABC. No i wszystko fajnie - szkoda tylko, że jaki koń jest każdy widzi... Dość powiedzieć, że to najbardziej zminusowany trailer marvelowskiej produkcji w historii.Lipcowe nowości z Egmontu - prawdziwy Spider-Man powraca! W lipcu do rąk czytelników trafi pierwszy tom "Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera". Po wydarzeniach z finału serii "The Superior Spider-Man" Peter Parker znów zamieszkuje swoje ciało, lecz czy poradzi sobie z problemami, które odziedziczył po swoim największym wrogu? Jeśli idzie o DC Comics to na rynek trafią drugi tom serii będącej kontynuacją monumentalnej sagi "Wieczny Batman" - "Wieczni Batman i Robin" oraz kontynuacja "Wojna Darkseida" na łamach "Ligi Sprawiedliwości". Na fanów komiksów superbohaterskich czekają jeszcze: "Avengers: Wieczni Avengers", "Thunderbolts: Punisher kontra Thunderbolts", "Harley Quinn – Joker nie śmieje się ostatni"

Oprócz tego premierę będzie miał bestsellerowy cykl fantasy "Zdobywcy Troy". Wspaniale narysowana historia o Troy, niezwykłej planecie, której mieszkańcy posiadają magiczne zdolności. Niedawno odkryta, stała się własnością potężnego Konsorcjum Kwiatów, przedsiębiorstwa zarządzanego przez książąt-kupców z Meirrionu. Na Troy zakazano używania nowoczesnej technologii, aby przymusowi osiedleńcy rozwijali w sobie talenty do czarów. Zbiorczy album "Zdobywcy Troy" zawiera pierwsze cztery tomy cyklu i rozgrywa się cztery tysiące lat przed zdarzeniami znanymi polskim czytelnikom z komiksów o Lanfeuście. Scenariusz napisał główny twórca tego uniwersum Christophe Arleston, a rysunki są dziełem cenionego grafika Ciro Toty. A po pełną listę egmontowych premier odsyłam na stronę Klubu Świata Komiksu

2 komentarze:

Jarek Obważanek pisze...

Serial już został oficjalnie zapowiedziany: https://www.facebook.com/naplasterki/posts/1380897118659541

Kuba Oleksak pisze...

Dzięki za info - wrzuciłem już na FB trailer z Twojego linka.