niedziela, 23 czerwca 2013

#1316 - Komix-Express 190

Zgodnie z zeszłotygodniową obietnicą Komix-Express ukazuje się w niedzielę i jest to termin docelowy. Choć samo południe to akurat dość niewygodna godzina... Ale mam nadzieję, że uda mi się utrzymać tę tendencję tak długo, jak się tylko da. Jak za chwilę przeczytacie połowa zawartości dzisiejszego wydania  dotyczy tego, co działo się w minionym tygodniu na polskim rynku, a druga część - wydarzeń za Oceanu, które zwykle był treścią Trans-Atlantyku. Na dłuższą metę nie dałbym rady prowadzić pełnowymiarowego T-A, a krótki eksperyment z przywróceniem tej kolumny nie okazał się do końca udany. Postanowiłem więc, że w K-E pogodzi rodzime i zagraniczne newsy (zresztą w praktyce tak to wyglądało od jakiegoś czasu). Kończąc ten organizacyjny wstęp zapraszam do lektury!

W internetowym Sklepie Gildii pojawiła się możliwość przedpremierowego zamówienia dołożenia do schowka pierwszego tomu „Wież Bois-MauryHermanna Huppena (data premiery - wrzesień 2013?). Jeden z największych klasyków komiksu europejskiego, którego pierwsza część opublikowana została na łamach magazynu „Vecu” w 1982 na swoją polską premierę czeka już od kilku, ładnych lat. Pierwsze przymiarki do przedstawienia jej polskiemu czytelnikowi robił Egmont i choć było to w czasach znacznie lepszej koniunktury, nic z tego nie wyszło. Kto mógłby podjąć się publikacji jednej z najznakomitszych sagi historycznej, która stanowi poniekąd hołd dla średniowiecznych „chanson de geste”? Skoro na Gildii pojawiła się ta wiadomość to pierwszym strzałem powinno być Wydawnictwo Komiksowe. Nota bene kierowana przez Wojciecha Szota oficyna zapowiedziała ostatnio wydanie integrala „Kota Rabina”, a w dalszej perspektywie może i dokończenie tego, czego Post do końca doprowadzić nie potrafił. Wypada trzymać kciuki z WK i wypatrywać kolejnych wieści. A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o komiksie Huppena, zapraszam na Kazet.

Jeszcze w czerwcu swoją premierę ma mieć nowy album Pawła Płóciennika. Tym razem Szaweł znowu spróbował czegoś innego, a mianowicie – komiksu dla dzieci. „Naleśniki z jagodami” będzie można kupić na tegorocznym Bałtyckim Festiwalu Komiksu, ale ich prapremiera odbędzie się 26 czerwca w warszawskiej kawiarnio-lodziarni "Om Nom Nom" (ul. Lipowa 7 a) o godzinie 19:00. Komiks ukaże się w ramach akcji „Komiks - Amuletem Dziecięcej Fantazji”, a jego wydawcą będą Publikacje Kreatywne. „Naleśniki z jagodami” mają być rozprowadzane bezpłatnie w domach dziecka, szpitalach dziecięcych i innych placówkach dla najmłodszych. Ich nakłada wyniesie 1200 egzemplarzy i ukażą się w dwóch wersjach – z miękką i twardą okładką.

Z okazji roku tuwimowskiego Dom Literatury w Łodzi organizuje konkurs na krótką formę komiksową, której tematem będzie jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Pula nagród w konkursie zatytułowanym po prostu "Julian Tuwim" jest doprawdy zacna – do zgarnięcia jest aż 10 000 złotych. Pełna informacja prasowa wygląda tak:

Dom Literatury w Łodzi ogłasza konkurs na krótką formę komiksową „Julian Tuwim”. Temat należy rozumieć wielorako, w tym dotyczy on: postaci i biografii Juliana Tuwima; bezpośredniego lub pośredniego nawiązania do jego twórczości; jego związku z Łodzią, Warszawą, Inowłodzem, Tomaszowem Mazowieckim czy Spałą.

Uczestnik konkursu może przysłać tylko jedną pracę komiksową stanowiącą zamkniętą całość, o maksymalnej objętości ośmiu plansz. Prace należy przesłać na adres: Dom Literatury, ul. Roosevelta 17, 90-056 Łódź, z dopiskiem „Komiks Tuwim”. Termin nadsyłania prac upływa z dniem 31 sierpnia 2013 roku (decyduje data stempla pocztowego).

Nagrody zostaną wręczone w dniu 5 października 2013 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Swoją premierę miał kolejny album, który ukazał się w cyklu „Mega Manga” (tym, samym w którym ukazały się tak zacne pozycje, jak „Gyo” i „Uzumaki”, a także dwutomowy „Klan Poe”). Jest nim pierwsza część dyptyku „7 miliardów igieł”. Za liczącą sobie 400 stron opowieść zapłacić trzeba niecałe 45 złotych. Druga część zapowiadana jest na wrzesień 2013, więc jeśli ukaże się planowo, długo nie będzie musieli czekać na finał mangi Nobuaki Tadano. Oprócz tego, wydawnictwo JPF zapowiedziało, że pozostałe tytuły, które ukazały się pod szyldem „MM” doczekają się swoich wznowień. W jakiej formie, cenie i standardzie - nie wiadomo. A tak przedstawia się opis „7 miliardów igieł”:

Hikaru Takabe to cicha i zamknięta w sobie dziewczyna. Nieodłączne słuchawki na uszach skutecznie odgradzają ją od rówieśników, a ostatnią rzeczą, jakiej pragnie, jest rozmowa z kimkolwiek. Pewnego dnia, podczas wycieczki szkolnej Hikaru, spacerująca samotnie brzegiem morza, jest świadkiem pewnego niezwykłego zjawiska astronomicznego...

Dziewczyna nagle budzi się w klasie podczas lekcji. Nie wie, w jaki sposób się tam znalazła ani co się z nią działo od tamtego feralnego wieczoru podczas wycieczki. W jej uszach, zamiast płynącej ze słuchawek muzyki, znienacka rozlega się dziwny, obcy głos, obwieszczający zdezorientowanej Hikaru: NIE JESTEŚ SAMA.

Na profilu Muzeum Komiksu pojawiła się informacja o pracach nad kontynuacją "Kapitana Klossa". W projekt zaangażowani są Włodzimierz Włodarczyk i Grzegorz Bernatek, którzy pracując nad komiksem szukają równocześnie mecenasa, który chciałby sfinansować ich pomysł. Będzie im o tyle trudno, że ich "praca" polega na montowaniu scen (rysunków, kadrów, stron) z poprzednich epizodów w nowe historie. Zaprezentowany fragment historii "Genialny plan pułkownika Krafta" zmontowany został również z fragmentów "Podziemnego Frontu". Niestety, nie wygląda to dobrze, a sama koncepcja wydaje mi się kompletnie chybiona. Czy w Polsce nie da się robić tak, jak w komiksowo cywilizowanych krajach i do reaktywacji kultowego przecież serialu "normalnie" zatrudnić rysowników i scenarzystów, którzy zrealizują kolejne epizody?

Pierwszym tytułem w nowym cyklu marvelowskich powieści graficznych będzie „Avengers: Endless Wartime”. Album zostanie przygotowany przez Warrena Ellisa (scenariusz) i Mike`a McKone`a (rysunki). To właśnie autor „Transmetropolitan” maglował włodarzy Marvela oby odważniej sięgnęli po format OGN i dopiął swego – Tom Brevoort nie musiał długo zastanawiać się komu powierzyć napisania scenariusza do tego projektu. W „Endless Wartime” przeniesiemy się do Slorenii, niewielkiego, wschodnioeuropejskiego państewka, które zasłynęło z tego, że zostało najechane przez Ultrona jakiś czas temu. Historia ma być umieszczona w obecnym continuity, ale będzie dało się ją czytać bez znajomości tego, czym obecnie żyje Ziemia-616. Ellis zapewnia, że jego praca będzie bardzo filmowa – całość ma bardziej przypominać letni blockbuster, niż komiksowe serial zebrany w trejda. Co ciekawe, scenarzysta podczas pracy nad komiksem zdecydował się nawiązać współpracę z Rianem Hughes, artystą znanym z występów w magazynie „2000AD”, który ma zająć się designem (cokolwiek miałoby to znaczyć). Na koniec warto dodać, że komiks będzie dostępny w globalnej sieci sprzedaży – jego dystrybucją za Oceanem ma zająć się Pannini. jak to ma wyglądać w praktyce - tego Marvel jeszcze nie ogłosił.

Marvel zapowiedział dwa tie-iny do „Infinity”. W „Infinity: The Hunt” do scenariusza Matt Kindta z rysunkami Stevena Sandersa zobaczymy Hnka Pyma, Wolverine`a i She-Hulk, jako selekcjonerów młodych herosów. Każdy z nich wybierze swój zespół, który wystawi do zawodów, utrzymanych w stylu klasycznego crossovera „Contest of the Champions” z 1982 roku. Kindt podkreśla, że jego mini-seria będzie się stanowczo różniła od tego, co można przeczytać w „Avengers Arena”. Na łamach „The Hunt” pojawią się młodzi bohaterowie reprezentujące rożne „szkoły” - Uniwersytet Braddocka, Avengers Academy, Future Foundation, Szkołę im. Jean Grey, przybyszów z Wakandy, Latverii i Atlantydy. Natomiast „Infinity: The Heist” Frank Tieri (skrypt) i Al Barrionuevo (oprawa graficzna) ekipa doborowych łotrów wprost z galerii villainów Iron-Mana będzie chciała wykorzystać chaos związany z kosmiczną inwazją i okraść Stark Enterprises. W zespole dowodzonym przez Spymastera zobaczymy między innymi Blizzarda i Unicorn, a całość ma przypominać „heist movies” w stylu „Oceans Eleven”. Zarówno „The Hunt”, jak i „Heist” zamkną się w czterech zeszytach i zadebiutują we wrześniu.

Brian M. Bendis skończył z hukiem – trzeba mu to przyznać. Finał „Age of Ultron” był mocny, ale jeśli nie chcecie popsuć sobie ewentualnej przyjemności z jego lektury odpuście sobie dalszą lekturę tej wiadomości. Delikatna konstrukcja kontinuum czasoprzestrzennego świata Marvela (całego!) w wyniku ostatnich podróży w czasie mocno ucierpiała. Rzeczywistość cofnęła się do stanu sprzed „Avengers vs. X-Men”, w Ultimate Universe pojawił się znany z Ziemi-616 Galactus (to właśnie będzie treścią mini-serii „Hunger” Joshuy Hale Fialkova i Leonarda Kirka), a na horyzoncie majaczą już kolejne konsekwencje. Jak widzieliśmy w dziesiątym numerze mini-serii reperkusje „AoU” dotknęły między innymi Milesa Moralesa i pirackiego Thinga, więc nie zdziwiłbym się, gdybyśmy wkrótce mieli przeczytać marvelowską wersję „Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach”. Axel Alonso mówi, że starcie z Ultron otwarło kilka międzywymiarowych portali, które doprowadzą do wielu nieoczekiwanych spotkań. "Pojawienie się Petera Pakrera w U-verse było jedynie kostką lodu – przybycie Galactusa będzie prawdziwą góra lodową!". Oczywiście, więcej jest pytań i odpowiedzi – co z Sue Storm i Wolverinem, którzy jako jedyni zachowali pamięć o tym, co się wydarzyło? Jaki będzie ostateczny los oryginalnych X-Men z przyszłości? Jaką rolę będzie miała Angela i wreszcie – jaki to wszystko będzie miało wpływ na „Infinity”? Stan Lee by tego nie wymyślił...

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Gdzie te Wieże ? :)

Anonimowy pisze...

Nie ma możliwości przedpremierowego zamówienia Wież Bois Maury - komiks na razie pojawił się tylko w zakładce "zapowiedzi" w sklepie gildii. Bez wydawcy, bez ceny, bez daty premiery.

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/wieze-bois-maury/1

Tutaj natomiast podana jest data wrzesień 2013, więc pewnie po wakacjach możemy spodziewać się premiery.

"Wypada trzymać kciuki z WL i wypatrywać kolejnych wieści" - co to za WL?

Kuba Oleksak pisze...

Tukej. I mogę dać go do schowka. Więc zamówić.

http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/222719-wieze-bois-maury-1-babette

Anonimowy pisze...

Dać do schowka, więc zamówić?

To tutaj można zamówić kolejnego Corto Maltese:

http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/213201-corto-maltese-9-la-giovinezza

A tutaj Bośniackiego płaskiego psa:

http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/147607-bosniacki-plaski-pies

Bez jaj Panowie!

Unknown pisze...

dodanie do schowka nie oznacza możliwości zamówienia tytułu. Tytuły w zapowiedziach bez ceny okładkowej są po to by czytelnicy mogli zorientować się w planach wydawniczych.

Kuba Oleksak pisze...

Okej, zatem poprawiłem tak, aby było bardziej zgodnie ze stanem rzeczywistym :)

Jan Sławiński pisze...

Skoro rzeczywistość cofa się do czasu przed "AvX" to co dzieje się z tą serią? Znika czy zostaje zrestartowana?

kryzyskurwa pisze...

Tzn. Cyclops pozostaje badguyem czy to się nie wydarzyło?

Kuba Oleksak pisze...

Ja "AoU" jeszcze nie czytałem, więc opierami się na tym, co dzieje się w mediach. W seriach, które śledzę nie ma mowy o cofnięciu rzeczywistości (ale mam małe opóxnienie). I tak, wygląda, że Cyclops tak, jak Tony Stark jakiś czas po "CW" zostanie "zresetowany".

Trochę to wygląda tak, że Ultron sobie, a reszta Marvela sobie. Jakakolwiek synergia nie istnieje, ale ufam, że nie wszystko dzieje się równocześnie.

Janku - o jakie "AvX" ci chodzi?

Jan Sławiński pisze...

A pomyliłem coś chyba, chodziło o crossover "Avengers vs. X-Men" a ja myślałem, że to seria jest. Nieważne.

Anonimowy pisze...

W zapowiedziach sklepu gildii kolejne tomy Wież Bois Maury odpowiednio na październik, listopad, grudzień i styczeń. Nie wiem, czy się ekscytować, bo to wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe.