sobota, 28 maja 2011

#768 - Komix-Express 90

Jerzy Wróblewski będzie miał swoją własną ulicę. Jeden z najwybitniejszych polskich rysowników lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych najmocniej kojarzony jest z Bydgoszczą, gdzie kończył tamtejsze Liceum Plastyczne i debiutował w "Dzienniku Wieczornym". Al ulica jego imienia zostania nazwana w Inowrocławiu, mieście z którego pochodził. 26 maja miejscy radni podjęli odpowiednią uchwałę, a uroczyste odsłonięcie tablicy będzie miało miejsce 11 czerwca podczas Dni Inowrocławia. W planach jest również wystawa prac Wróblewskiego. "To nietuzinkowa postać. Z krwi i kości inowrocławianin" - tak o artyście mówi pomysłodawca całego przedsięwzięcia Włodzimierz Podczaski z wydawnictwa Forza Cuiavia. Ulica, która ma przyjąć imię inowrocławskiego rysownika to boczna droga od ulicy Jacewskiej. Początkowo chciano nazwać imieniem ojca Binio Billa skwer przy ul. Św. Ducha. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale to chyba pierwszy przypadek w polskiej historii, aby w taki sposób uhonorowano twórcę stricte komiksowego. Bo wiem, że pomniku doczekał się Zbigniew Lengren. (KO)

W stołecznej Galerii RAL9010, znajdującej się przy ulicy Złotej 48/54, można już oglądać wystawę prac Tomasza Bereźnickiego. Pochodzący z Krakowa artysta najbardziej znany jest ze swoich komiksów traktujących o Powstaniu Warszawskich, z których jeden zwyciężył w konkursie "Epizody Powstania Warszawskiego" w 2006 roku, a w 2008 jego praca zajęła drugie miejsce. Na ekspozycji zatytułowanej "Portret w komiksie" zaprezentowane zostaną dzieła pochodzące z lat 2005-2011. Wystawa będzie czynna do 11 czerwca (wernisaż miał miejsce 14 maja), a wstęp na nią jest wolny. (KO)

Polskie Stowarzyszenie Komiksowe objęło swoim patronatem ogólnopolski konkurs plastyczny "Kolorowy Świat Książki - Bazgroł 2011". PSK zaprasza wszystkie dzieciaki z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów do wzięcia udziału w zabawie. To już druga edycji akcji, która w zeszłym roku nosiła nazwę "Sie czyta - sie wie!". Organizatorzy nie stawiają żadnych wymagań odnośnie wielkości, ani objętości prac. Ma być pięknie, kolorowo i... książkowo! Temat konkursu, z którym muszą zmierzyć się najmłodsi, brzmi "Mój przyjaciel wyszedł z książki". Ostateczny termin nadsyłania komiksów to 30 września 2011. W połowie października zostaną wybrane najlepsze prace. Ich autorzy zostaną nagrodzeni akcesoriami komputerowymi, sprzętem RTV, książkami, grami komputerowymi i planszowymi, płytami i całą furą mniejszych i większych gadżetów. Dodatkową nagrodą będzie zaproszenie na koszt redakcji laureata/-tów wraz z opiekunami na uroczyste wręczenie nagród do Krakowa. Więcej informacji o akcji można będzie znaleźć już wkrótce na stronie konkursu bazgrol.com. (KO)

Na stronie Graphicly można w całości przeczytać pierwszy zeszyt serii "Lucid". Opublikowany nakładem Archaia Entertainment i Before the Door Pictures komiks miał swoją premierę 31 lipca zeszłego roku, a piszę o nim w tym wydaniu K-X, ponieważ jego oprawą graficzną zajęła się Anna Wieszczyk. Nasza rodaczka przygotowała okładkę, zrobiła szkic, nałożyła tusz i ożywiła kolory historii napisanej przez Micheala McMilliana, aktora występującego w takich serialach, jak "Czysta Krew" czy "Mentalista". Za podesłanie informacji dziękuje Łukaszowi Mazurowi. (KO)

W mijającym tygodniu ukazał się siódmy numer internetowego magazynu "Literadar", z którego okładki straszy twarz komiksowego Chopingate i nagłówek z pytaniem "dokąd zmierza polski komiks?". Natomiast w środku można znaleźć szereg tekstów poświęconych sztuce opowiadania obrazem, między innymi wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem z wydawnictwa Egmont, tekst o triumfie kultury frajerów, artykuł o Usagim Yojimbo, przegląd zbliżających się premier filmów komiksowych oraz rzecz o komiksowym dziennikarstwie. Kawał dobrej lektury. (KO)

1 komentarz:

Maciej Pałka pisze...

Ziniol kibicował komiksowi Lucid.