niedziela, 26 lipca 2009

#207 - Trans-Atlantyk 48

Trwający jeszcze weekend upływa pod znakiem największej imprezy komiksowej za Oceanem, mającej miejsce w słonecznej Kalifornii. Na nią twórcy, wydawcy, redaktorzy a przede wszystkim fani czekają cały rok, jak nie przymierzając komiksiarze znad Wisły wyczekują eMeFKi. Obszerną relację z San Diego Comic Con przeczytacie w najbliższym tygodniu, jak tylko uwiniemy się z nawałem nowinek, premier, wywiadów i zapowiedzi, od których pękają zagraniczne serwisy. Komiksowy Polter już przedstawił laureatów nagród Eisnera. Tymczasem najważniejsze komiksowe wydarzenie, przynajmniej z perspektywy polskiego czytelnika, wcale nie jest związane z imprezą w San Diego, tylko z nadchodzącym festiwalem w Chicago (6-9 sierpnia bieżącego roku). Właśnie wtedy swoją premierę będzie miał „Frankenstein's Womb” ze scenariuszem Warrena Ellisa, znanego z pracy nad takimi tytułami jak „Transmetropolitan”, „Hellblazer” czy „Authority” i grafikami Marka Oleksickiego, debiutującego na rynku amerykańskim. Komiks zostanie wydany zarówno w wersji miękkookładkowej, twardookładkowej, jak i w ekskluzywnej edycji, przygotowanej z okazji konwentu, w limitowanym nakładzie 1500 egzemplarzy, z specjalną okładką, którą prezentujemy obok. Rysownikowi znanego z „Odmieńca” raz jeszcze gratulujemy i oczekujemy dalszych sukcesów! (j.)

#1 Ważniak wraca! Uwielbiany przez wielu ostatni Czarnian, pojawi się w listopadzie w dwu numerowej historii "Highway to Hell" i to za sprawą całkiem ciekawego duetu. Graficzną stroną rozwałki zajmie się Sam Kieth, a scenariusz będzie dziełem Scotta Iana - założyciela i gitarzysty zespołu Anthrax. Ma być to podobno historia z dużą dawką ekstremalnej przemocy i czarnego humoru, dodatkowo okraszona przegenialnymi rysunkami twórcy Maxxa, jakiej jeszcze świat nie widział, ale mój sceptycyzm podpowiada że "Ostatniego Czarniana" czy "Lobo Powraca" to raczej nie przebije. W każdym razie powrót Lobo po dłuższej przerwie do świata DC jest jakimś wydarzeniem. Dodatkowo, dla rodzimych fanów Scotta Iana, może to być jakieś pocieszenie po odwołanym wtorkowym koncercie Anthraxu w Warszawie. (a.)

#2 Człowiek Nietoperz pokonał Kapitana Amerykę! Co prawda nie w bezpośredniej walce na łamach komiksu będącego crossoverem pomiędzy uniwersum DC a Marvela, a na liczby. Czerwiec był miesiącem debiutu nowej serii z przygodami nietoperzastego "Batman and Robin" oraz wydarzenia jakim był sześćsetny numer przygód Kapitana. Wydawałoby się, że wsparty ogromną kampanią promocyjną jubileuszowy zeszyt serii "Captain America" bez problemu powinien zająć miejsce pierwsze w rankingu najlepiej sprzedających się komiksów czerwca, ale rzeczywistość okazała się niezwykle brutalna. Czerwcowym liderem okazał się pierwszy numer nowej Batmańskiej serii od Granta Morrisona, która sprzedała się o ponad 50 tysięcy egzemplarzy więcej niż CA#600, który znalazł zaledwie 120 tysięcy nabywców. I na co było to całe przekładanie terminu wydania komiksu ze środy na poniedziałek? (a.)

#3 Pierwszego października do sklepów trafi ilustrowana praca naukowa Alana Moore'a, traktująca o historii pornografii. Hardcover "25,000 Years of Erotic Culture" jest pełną, niepociętą, 96-stronicową wersją eseju, który Moore opublikował pod koniec 2006 roku w magazynie "Arthur", którego fragment znajduje się tutaj. Jak mówi twórca "Ligi Niezwykłych Dżentelmentów": "Kultury seksualnie postępowe dały nam literaturę, filozofię, cywilizację i całą resztę, podczas gdy kultura nastawiona restrykcyjnie przyniosła mroczne dzieje i holocaust". Dla fanów brodatego twórcy rzecz obowiązkowa. Dla fanów golizny, którzy nie ograniczają się jedynie do zdjęć i obrazków, również. (a.)

#4 Marvel odkurza stare i zapomniane postaci ze swojego katalogu przy pomocy zasłużonych twórców. Jakiś czas temu informowaliśmy o powrocie Starra Zabójcy (Way, Corben), natomiast w pierwszej połowie sierpnia do sklepów trafi pierwszy zeszyt nowych przygód Dominica Fortune - herosa, który dawno, dawno temu pojawiał się w komiksach Domu Pomysłów. Za jego powrót odpowiada sam jego twórca - Howard Chaykin, ceniony głównie za serię "American Flagg!", który ostatnio silnie związał się z wydawnictwem kierowanym przez Joe Quesadę. Przy tej mini-serii wchodzącej w skład imprintu MAX, będzie on odpowiedzialny za całość - rysunki, tusz, kolory i scenariusz. Historia będzie miała miejsce w latach 30 ubiegłego wieku, kiedy to heros zostanie zatrudniony do pilnowania trójki celebrytów i w międzyczasie odkryje międzynarodowy spisek, któremu będzie musiał stawić czoła. (a.)

#5 Powstanie komiksowa adaptacja książki (filmu?) „Zmierzch”. Chciałoby się zapytać – dlaczego dopiero teraz? Manga wydaje się idealnym nośnikiem do zaprezentowania miłosnych perypetii nastoletnich emo-wampirów. Scenariuszem ma zając się autorka oryginalnego cyklu Stephanie Meyer, a rysunkami koreański rysownik Young Kim. I właściwie nie wiem, jaki komentarz mam do tego newsa dopisać… (j.)

#6 Pozostając jeszcze w temacie wampirów - Vampirella powraca… kolejny raz. Z okazji swoich czterdziestych urodzin ponętna wampirzyca skąpo odziana w czerwony lateks będzie bohaterką nowej, czteroczęściowej mini-serii „Vampirella: The Second Coming” autorstwa scenarzysty Phila Hestera („The Wretch”, „Green Arrow”, „Swamp Thing”) i młodego rysownika Daniela Sampere. Wydawnictwo Harris Comics odkopuje klasyczną ikonę kiczowatego horroru lat siedemdziesiątych, otoczoną kultem przez jej miłośników i znaną także w Polsce za sprawą Egmontu (wyszedł zaledwie jeden album, ale za to scenariuszem samego Marka Millara). Seria ma na nowo zdefiniować (ile razy już to słyszeliśmy…) postać i uniwersum seksownej krwiopijczyni. Pierwszy zeszyt ukaże się we wrześniu, jego cena wyniesie 1,99 $, a okładki wykonają Arthur Suydam (ten od „Marvel Zombies”), Joe Jusko, Ryan Stegman i Jose Gonzalez. (j.)

#7 Pozostając jeszcze w temacie ponętnych i seksownych – już na Motywie Paweł wspomniał o Scarlett Johansson odchudzającej się do roli Black Widow z drugiej części filmowego „Iron-Mana”. Siłą rzeczy na Kolorowych też musimy o tym wspomnieć, choćby w ramach „obowiązkowego newsa filmowego”. Marvel powoli zaczyna promować swój produkt, choćby poprzez zaproponowanie cieszącemu się wielkim powodzeniem wśród fanów Paulowi Cornellowi („Captain Britain and MI: 13”, „Doctor Who”) napisania mini-serii o Czarnej Wdowie. Czteroczęściowe „Black Widow: Deadly Origin” z rysunkami Toma Raney`a („Annihilation Conquest”, „Stormwatch”) wyjaśni kilka tajemnic z życia avengerki i byłej sowieckiej agentki Nataszy Romanowej. I zamiast okładki pierwszego zeszytu, wolę zaprezentować Scarlett w jej lateksowym wdzianku, robiącej konkurencję dla arczowej geek-honey. Swoją drogą czy zauważyliście obecny w trend upodobniania komiksowych pierwowzorów do ich filmowych interpretacji? (j.)

#8 I na sam koniec złamię tę monotonię newsów o pięknych niewiastach. Kiedy kasowano małżeństwo i resetowano życie Petera Parkera redaktorzy pracujący nad rodziną tytułów ze Spider-Manem planowali pozostawienie tylko jednej serii (klasycznej „The Amazing Spider-Man”), wydawanej z regularnością do jednego tygodnia. Taka sytuacja nie mogła utrzymać się zbyt długo, bo od jakiegoś czasu mnożą się pajęcze specjale (jak choćby wspominane tydzień temu spotkanie Spidera z Deadpoolem) czy spin-offy („Amazing Spider-Man Family”, „Amazing Spider-Man Extra”), a w październiku wystartuje kolejna. Na łamach miesięcznika „Web of Spider-Man” znajdzie się nieco więcej miejsca dla łotrów, którzy powrócą w ramach historii „The Gauntlet” – Elektro, Lizarda czy Rhino. Swoje pięć minut dostanie również Spider-Girl. Wśród rysowników pojawią się między innymi Val Semeiks, Ron Frenz czy Barry Kitson, a scenariuszami zajmą się Fred Van Lente, Tom DeFalco czy sam J.M. DeMatteis, który w nowoczesnej historii Człowieka Pająka zapisał się złotymi zgłoskami. (j.)

"Geek Honey of the Week"
(dzisiejsza niedziela należy do iluzjonistki z uniwersum DC - Zatanny, w którą wcieliła się Megan van Burkleo)

Brak komentarzy: