niedziela, 12 lutego 2017

#2305 - Trans-Atlantyk 385

Projekt "Image United" zostanie dokończony? Na Emerald City Comic-Conie na panelu poświęconym 25-leciu Image Comics niemal w komplecie ojcowie-założyciele wydawnictwa. Spotkanie z Toddem McFarlane`m, Jimem Valentino, Erikiem Larsenem, Robem Liefeldem, Markiem Silvestrim i Whilce Portacio prowadził będzie ojciec "Żywych Trupów" Robert Kirkman, a zabraknie jedynie Jima Lee. Nietrudno zauważyć, że wszyscy oni pracowali przy "Image United", który wystartował w listopadzie 2009. Po ukazaniu się trzech (z sześciu planowanych) zeszytów o projekcie słuch zaginął, choć wydawnictwo nigdy oficjalnie go nie skasowało. Jeszcze w grudniu 2010 roku Kirkman zapewniał, że historia definitywnie zostanie zakończona. Wtórował mu Larsen, który na początku 2011 deklarował, że czwarty numer jest w 60% skończony. Od tamtego czasu sporo wody w Missisipi upłynęło, a dalszy ciąg opowieści o starciu Youngblood, Shadowhawka, Savage`a Dragona, Invincible, Witchblade, Cyberforce i Fortressa z Omega Spawnem jak nie było, tak nie ma. Czy na zaplanowanym na marzec konwencie w Seattle coś się zmieni? Lepszej okazji nie potrafię sobie wyobrazić. Jeśli nie tam i wtedy to już chyba nigdy... (KO)


Marvel uchylił rąbka tajemnicy w sprawie "Secret Empire", swojego kolejnego letniego eventu. Zamykająca się w dziewięciu częściach historia będzie jednocześnie kulminacją wątków dwóch pisanych przez Nicka Spencera on-goingów - "Captain America: Sam Wilson" i "Captain America: Steve Rogers" - oraz kontynuacją niedawno zakończonej "Civil War II". Puntem wyjścia fabuły ma być fakt przejęcie kontrola nad S.H.I.E.L.D. przez Steve`a Rogersa, który jak się okazało jest agentem Hydry. Do tej pory działał w przykryciu, przygotowując się do realizacji planu, który zobaczymy na kartach "Tajnego Imperium". Redaktor naczelny Domu Pomysłów Tom Brevoort zapowiada, że jego pierwszy krok zostanie pokazany na łamach trzech serii. To bardzo klasyczny historia w gruncie rzeczy - komentuje Brevoort. Będziecie wiedzieć, którzy kolesie są tymi dobrymi, a którzy tymi złymi. Nie będzie to kolejne starcie między herosami, ale walka herosów z jednym villianen... Dla nas jest to świetna okazja, aby całe uniwersum Marvela, które w ostatnim czasie było mocno podzielone, zjednoczyło się w walce ze wspólnym wrogiem. Czy ty wrogiem będzie Rogers? To, rzecz jasna, w żaden sposób nie zostało potwierdzone... Zerowy numer głównej mini-serii wyjdzie w kwietniu, jedynka - w maju. Scenariuszem zajmie się wspomniany Spencer, a o oprawę graficzną zadba zespół Steve McNiven, Daniel Acuna, Andrea Sorrentino, Leinil Francis Yu, Mark Brooks (ten ostatni będzie autorem okładek). (KO)

"The Screaming Citadel" - tak zatytułowany będzie kolejny starwarsowy crossover, w którym w głównych rolach obsadzono Luke`a Skywalkera i doktor Aphrę. Historia ma zamknąć się w pięciu zeszytach i rozegra się na łamach nowego on-goinga "Doctor Aphra", głównej serii "Star Wars" oraz one-shota zatytułowanego po prostu "Star Wars: The Screaming Citadel". Jej autorami będą Kieron Gillen i Jason Aaron (scenariusz) oraz Marco Checchetto i inni rysownicy, których nazwiska poznamy wkrótce. Akcja komiksu będzie kręcić się wokół tytułowej Wrzeszczącej Cytadeli, która jest zamkiem zlokalizowanym na krańcach galaktyki. Całość ma być utrzymana w estetyce... horroru. Opowieść grozy w uniwersum Gwiezdnych Wojen? Tego (chyba!) jeszcze nie było. Aaron podkreśla, że jednym z najciekawszych elementów ma być chemia pomiędzy Luke`m i Aphrą. Historia startuje w maju. (KO)

Tom Scioli rusza z nowym web-komiksem. Nie znacie? Jeśli nie kojarzycie jego nominowanego do Eisnera "Godland" z Image Comics lub totalnie odjechanego "Transfmormers vs. G.I.Joe" to sprawdźcie jego stronę. Obok ukończonych jakiś czas temu "American Barbarian" postapokaliptycznego eposu o zemście i "Final Frontier" będącym "Fantastyczną Czwórką" po kwasie pojawiła się pierwsza strona "Princess" przynosząca na myśl skojarzenia z "Metal Hurlant" i Moebiusem. Ja osobiście zakochałem się w jego inspirowanej stylem Jacka Kirby`ego kresce, retro-strylistyce i pewnej (zamierzonej!) naiwności i sądzę, że każdy kto ceni komiksową pulpę będzie zadowolony. Strzelam, że Łukasz Kowalczuk będzie wręcz zachwycony. (KO)

Znany z "Mysiej straży" David Petersen zilustruje powieść Kennetha Grahame`a z 1908 roku. Brytyjski ekonomista i pisarz, pochodzenia szkockiego zasłynął pełnymi humoru powieściami "The Golden Age" ("Złoty wiek") z 1895 i "Dream Days" ("Dni marzeń", której częścią jest "Opieszały smok") z 1898, a współcześnie ceniony jest przede wszystkim za baśń "O czym szumią wierzby" ("The wind in the willows"). I to właśnie do książki zaliczanej do klasyki literatury dziecięcej Petersen przygotuje rysunki. Oryginalne wydanie zostało zilustrowane przez E.H. Sheparda, a w Polsce ukazało się w 1938 roku w przekładzie Marii Godlewskiej. Książka, która będzie zawierać w sumie 20 kolorowych i 50 czarno-białych ilustracji Petersena ukaże się nakładem IDW Publishing. Przykładowe plansze prezentują się przepięknie - dość powiedzieć, że artysta pracował nad tym projektem trzy lata! (KO)

Aż dziw bierze, że Luke Cage musiał tak długo czekać na swój solowy on-going - pomimo tego, że Brian M. Bendis uczynił go jednym z najbardziej prominentnych członków Avengers, a Netflix obsadził w serialu, ostatnia seria regularna z jego udziałem ukazywał się w 1992 roku! W maju ruszy kolejna - autorami "Luke`a Cage`a" będą David Walker i Nelson Blake II, a punktem wyjścia historii będzie podróż głównego bohatera do Nowego Orleanu na pogrzeb Dr. Noaha Bursteina. Naukowiec, za sprawą, którego Cage`a zyskał super-moce, był dla niego niczym ojciec - przynajmniej do tej pory, bo przy okazji ostatniej posługi na jaw wyjdą tajemnice, które zmienią wszystko... Walker obiecuje opowieść mocno unurzaną w noir oraz pojawienie się dwóch villainów - jeden z nich będzie całkowicie nową kreacją, a drugi klasyczną postacią z mitologii Luke`a Cage. Seria zastąpi cykl "Power Man and Iron Fist" i obok "Jessiki Jones", "Iron Fista" i "Daredevila" uzupełni ofertę tytułów z ulicznymi bohaterami Marvela, którzy obecnie tworzą ekipę Defenders. (KO)

Nie bez echa przeszła na rynku amerykańskim wieść że Alterna Comics, mały niezależny wydawca, chce sprzedawać swoje komiksy, przynajmniej częściowo, poza dystrybucją Diamond Comics Distributors. Zmniejszająca się baza sklepów specjalistycznych i wysokie ceny nie powodują, zdaniem Alterny, napływu nowych czytelników. Z rynkową stagnacją (a w domyśle również, z preorderowymi przekrętami) wydawnictwo zamierza więc powalczyć szeroko zakrojoną dystrybucją bez pośrednictwa Diamonda  – jak za starych, dobrych czasów komiksy mają wrócić do kiosków i supermarketów. Póki co, Alterna przygotowała odrębny line-up komiksów (na ten moment są to cztery tytuły), które będą dedykowane do nowej sprzedaży, cała reszta nadal ma być sprzedawana tak jak dotychczas, w ramach dystrybucji Diamonda. Kolejną zmianą są ceny – średnio za pojedynczy zeszyt trzeba będzie zapłacić... 1.50$. Odbędzie się to kosztem gorszego papieru, ale mimo wszystko taka cena działa na wyobraźnię. Chociaż cała akcja ma na razie posmak eksperymentu to trudno takiej inicjatywie nie kibicować. Brawa więc za odwagę i za chęć przewietrzenia rynku. (PSz)

Interesująco brzmi i wygląda ubiegłotygodniowa premiera nowej mini-serii od BOOM! Studios zatytułowanej "Death Be Damned". Komiks, celujący w gusta fanów "Pretty Deadly" oraz "Sixth Gun", z akcją osadzoną na Dzikim Zachodzie, przedstawi tragiczny los Mirandy Coller, która razem z rodziną ginie z rąk kilku bandytów. Śmierć bohaterki nie zabiera jej jednak w zaświaty – nieoczekiwanie Miranda odradza się jako upiór, a jedyną możliwością na ponowne połączenie się ze zmarłymi bliskimi jest zemsta, której musi dokonać na oprawcach. Z coraz większymi wyrwami w pamięci i z pomocą miejscowego grabarza Miranda wyrusza na swoje ostatnie, ponure żniwo. "Death Be Damned" to wspólne dzieło trzech scenarzystów - Bena Ackera i Bena Blackera, autorów m.in. "Deadpool vs Gambit" czy "Thunderbolts" oraz Andrew Millera współtwórcy serialu telewizyjnego "The Secret Circle". Rysunkami do komiksu zajmie się Hannah Christenson, mająca już na swoim koncie epizody przy "Harrow County" i "The Storyteller: Dragons". Premierowy zeszyt możecie kupić na ATOM Comics. (PSz)

Patronem dzisiejszego wydania Trans-Atlantyku był ATOM Comics najlepszy polski sklep z amerykańskimi komiksami.

https://www.atomcomics.pl/

Brak komentarzy: