środa, 22 maja 2013

#1295 - Alfabet z dymkiem: C (część druga)

Jak się dało palec, trzeba dać całą rękę. A przynajmniej pół.

W zeszłym tygodniu mieliście okazję przeczytać pierwszą część haseł na literę C. Nazbierało się ich wiele. Prawdę mówiąc, sam się nie spodziewałem, że aż tyle ważnych haseł na trzecią literę alfabetu się znajdzie.

Dziś ponownie tylko część.

Zapraszam do lektury (i uzupełnień).

Sylvain Chomet - w Polsce znany jest przede wszystkim miłośnikom świetnych, europejskich animacji. Autor genialnych, wyświetlanych także w Polsce filmów: Trio z Belleville, Starsza pani i gołębie czy Iluzjonista. Również nasi fani komiksów mieli okazję poznać prace ze scenariuszem Chometa - nagrodzonego  Dziadka Leona (pierwszy tom otrzymał nagrodę René Goscinnego w 1996 roku, a w 1998 nagrodę Alph'art na festiwalu w Angoulême dostał drugi tom: Brzydki, biedny i chory), który opbulikowany został nakładem wydawnictwa Egmont. Autorem rysunków w tych komiksach jest Nicolas de Crécy (zobacz niżej).

chomet 
:: stąd ::

Janusz Christa - człowiek, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych twórców polskiego komiksu dla dzieci. Autor Kajka i Kokosza, a także Kajtka i Koka oraz Kursu na Półwysep Jork. Od lat pięćdziesiątych XX w. publikował paski komiksowe w Przygodzie oraz przede wszystkim w Wieczorze  Wybrzeża. Urodzony w Wilnie, po wojnie związał swoje życie z Trójmiastem. Zmarł w 2008 roku. Polecam świetny blog poświęcony jego twórczości (z bardzo dokładnymi analizami nawet poszczególnych kadrów(!), śledzeniem inspiracji, wpływów, zwłaszcza z komiksu francuskiego) :: Na plasterki! Christa dla zaawansowanych :: 

christa 
:: stąd ::

CLAMP - kobieca grupa twórczyń mang, z których wiele doczekało się także realizacji anime. Grupa zawiązała się w latach osiemdziesiątych i opublikowała wiele tytułów (ogółem do 2007 roku sprzedanych w nakładzie ponad 100 milionów egzemplarzy). W Polsce dotychczas ukazały się chyba tylko cztery tytuły - trzy nakładem JFP (Chobits, Wish oraz X/1999), a jeden nakładem Waneko (Cardcaptor Sakura). Początkowo CLAMP składał się z jedenastu osób, obecnie jego skład tworzą: Satsuki Igarashi, Nanase Ohkawa, Tsubaki Nekoi oraz Mokona. Ofiacjalna strona grupy nie działa, jest tylko odnośnik do twittera. Zamieściłem ich hasło z trzech powodów - bo to grupa kobieca, a o kobietach póki co pisałem mało, bo piszę mało o mandze (słabo się znam, prawdę mówiąc), bo poraziła mnie ilość sprzedanych na świecie egzemplarzy. Polscy twórcy (i twórczynie) mogliby pozazdrościć.

Clamp_at_Anime_Expo_2006 
:: "CLAMP na Anime Expo 2006. Od lewej: Satsuki Igarashi, Nanase Ohkawa, Tsubaki Nekoi, Mokona. Zdjęcie zrobione przez John (Phoenix) Brown"; stąd ::

Corto Maltese - przepiękny komiks autorstwa Włocha, Hugona Pratta, w Polsce wydawany przez Wydawnictwo POST. Po raz pierwszy ukazał się w 1967 roku. Imię głównego bohatera, marynarza, awanturnika, poszukiwacza przygód, uznawane jest za eponim od weneckiego Corte Maltese. Seria ma nawet swoją własną stronę. Doczekał się także wersji animowanej. W 1999 roku, gdy światowe (w tym polskie) gazety codzienne i tygodniki miały manię publikowania 100 najlepszych dzieł XX w., francuski Le Monde umieścił Balladę o Słonym Morzu Pratta wśród najważniejszych książek stulecia (zresztą obok Gala Asteriksa Goscinnego i Uderzo z 1959 roku oraz Niebieskiego Lotosa Herge'a z 1936. Nawiasem mówiąc, zabawne, że mamy na liście trzy komiksy, a żadnego spośród polskich czterech noblistów...

Corto Maltese 
:: stąd ::

Nicolas de Crécy - uznany i nagradzany francuski twórca komiksów. Współautor (razem z Sylvainem Chometem - zob. wyżej) wydanego po polsku Dziadka Leona, a także takich komiksów jak Prosopopus, Salvatore czy też wydany po polsku Pan Owoc.

Cromwell Stone  - cudny czarno-biały album Andreasa, jednego z najbardziej tajemniczych, zamkniętych w sobie twórców komiksowych z Francji. Opowiada historię Cromwella Stone'a, ocalałego z katastrofy statku, który stara się rozwikłać tajemnicę śmierci współocalałych towarzyszy. Jeśli ktoś lubi powieść grozy, prozę Lovecrafta i Poego, powinien być usatysfakcjonowany. Nie wiedziałem wcześniej, że Andreas tworzył ten komiks przez 20 lat. To widać. Choć gdybym ja rysował przez dwadzieścia lat, to nawet jeden kadr by mi taki nie wyszedł...

cromwell_stone_1_illus1 
:: stąd ::

Guido Crepax - zmarły w 2003 roku włoski arcymistrz komiksu erotycznego, najbardziej znany w świecie z wykreowania postaci Valentiny. Liczne komiksy z nią w roli głównej oddają podobno ducha rewolucji seksualnej i psychodelii lat sześćdziesiątych XX w.  W Polsce ukazały się potężne dwa tomy: Justyna. Historia O (oparta na dziełach markiza de Sade'a) oraz Emmanuelle. Bianca. Rysunki są przepiękne. Ale tylko dla dorosłych! (choć dorastające nastolatki na pewno w szafie wyśledzą). W 1999 roku Crepax wydał także adaptację Procesu Kafki, która niestety nie została opublikowana w Polsce. Pełna listę jego dzieł zamieściło :: Museo del fumetto e della comunicazione :: czyli Muzeum Komiksu Fundacji Franco Fossatiego w Mediolanie.

valentina_crepax_unghia 
:: stąd ::

Robert Crumb - genialny twórca undergroundowego komiksu amerykańskiego. Najbardziej znany z takich publikacji jak Kot Fritz (również sfilmowany) oraz Pan Naturalny (w Polsce oba wydała kultura gniewu) oraz niedawno wydanej kontrowersyjnej wersji Księgi Rodzaju, czyli Genesis (opublikowane u nas przez :: Wydawnictwo Literackie :: ). Crumb jest także zapalonym muzykiem. Ma dwie kapele :: R. Crumb & His Cheap Suit Serenaders :: oraz :: East River String Band :: Jeśli ktoś chce poczuć zew Dzikiego Zachodu, warto posłuchać:)

R Crumb Adventures 
:: stąd ::

No i znowu muszę przerwać... Ciąg dalszy niebawem. A tymczasem:

Aneks

Alph'art - jedna z najważniejszych nagród komiksowych, przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Angoulême. Wiele komiksów tam nagrodzonych ukazało się także po polsku (wspomniane prace Chometa i Nicolasa de Crécy'ego, ale także świetny Kurczak ze śliwkami Marjane Satrapi, Strażnicy [Watchmen] Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa, Indiańskie lato Milo Manary czy Torpedo Jordiego Berneta i Enrique Sancheza Abuliego. Warto śledzić, w końcu to nagroda w kraju, w którym komiks jest dobrem narodowym. Przyznawana jest w czterech kategoriach: francuski komiks realistyczny, zagraniczny komiks realistyczny, francuski komiks humorystyczny oraz zagraniczny komiks humorystyczny.

4 komentarze:

Adam pisze...

Andreas jest raczej z Niemiec nie Francji...

Rafal pisze...

Zgoda, urodził się w Niemczech. Ale studiował w Belgii i od początku lat siedemdziesiatych mieszka, pracuje, publikuje we Francji. Co do narodowości - zgoda, co do obywatelstwa - nie mam pojęcia, jakie ma, podejrzewam, że francuskie. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Radosław Koch pisze...

Strasznie dziwny jest ten alfabet, jest miejsce na Giorgia Cavazzano (jeden z wielu słynniejszych twórców komiksów Disneya), a na Carla Barksa (najsłynniejszy twórca komiksów Disneya, dla niektórych oprócz Rosy) nie było wcześniej miejsca

Rafal pisze...

@Radosław - dzięki za uwagę. Gwoli wyjaśnienia - alfabet docelowo (i początkowo) skierowany był (i w sumie nadal jest) do bibliotekarzy, a także osób średnio zorientowanych w kulturze komiksowej, które odwiedzają mojego bloga Komiks w bibliotece oraz ściśle branżowy portal dla bibliotekarzy Pulowerek. Posty z alfabetem idą także na KZ na zaproszenie Kuby. Zgodziłem się z przyjemnością, bo to dla mnie zaszczyt, ale też nie uważam się za superspecjalistę od komiksu. Wśród bibliotekarzy może jestem (pomijając Bogdana Ruksztełło-Kowalewskiego z Pracowni Komiksowej i Michała Jankowskiego z MSK, nie mówiąc o Adamie Rusku z BN, do którego się nie umywam), ale w porównaniu do wielu osób czytających KZ - z pewnością jeszcze wiele muszę się nauczyć. I właśnie również z komentarzy tutaj się uczę. Poza tym, post na blogu musi być w miarę krótki i muszę hasła wybierać, często subiektywnie. Wielu ważnych zjawisk brakuje, a z pewnością wiele osób będzie czuło duży niedosyt, gdy się zaczną litery, na które zaczyna się wiele nazwisk, tytułów, miejsc, inicjatyw. Będę musiał jeszcze bardziej okrajać i selekcjonować.