niedziela, 19 lutego 2012

#969 - Komix-Express 127

"Coucous Bouzon" Anouk Ricard zwycięzcą nagrody dla najlepszego komiksu Festiwalu w Angouleme: Polski Wybór w 2012 roku. Młodzi przedstawiciele polskich liceów francuskojęzycznych pod przewodnictwem Rafała Szłapy w krakowskim Instytucie Francuskim nagrodziło komiks, który "przedstawia absurdy pracy w korporacji". I jak czytamy dalej w uzasadnieniu - okazuje się, że problemy życia codziennego są takie same zarówno nad Wisłą jak i nad Sekwaną. Zwierzęce postaci symbolizują pracowników, którzy zmuszeni są do przyjęcia określonych ról. Infantylny rysunek podkreśla absurd przedstawionych wydarzeń. Wszystko ukazane jest w zabawnej konwencji, co może przyciągnąć liczne grono czytelników. Praca Ricard na pobitym polu pozostawiło wydanego również na polskim rynku "Julię i Roema" Enkiego Bilala, nową prace Frederika Peetersa pod tytułem "Aāma" a także "Atar Gull" Nury`ego i Brüno, "Beauté – Désirs exaucés" Huberta i Kerascöeta i "En route pour le Goncourt", Kierzkowskiego i Ephrena. Czekam na polską premierę "Coucous Bouzon", która ukaże się, podobnie, jak inne komiksy wybrane w ramach Polskiego Wyboru, nakładem wydawnictwa Post.

Wydawnictwo Centrala zapowiedziała, że na drugiej edycji Festiwalu Komiksu Historycznego (tak, impreza będzie miała miejsce, choć z tego, co wiem organizatorzy jeszcze jej nie zapowiedzieli) ukaże się nowy komiks Lucie Lomovej, autorki, która debiutowała na polskim rynku albumem "Anna chce skoczyć". "Dzicy", bo o nim właśnie mowa, to biograficzna opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach, zapisana przez Alberto Vojtěch Frič, czeskiego podróżnika i botanika, który w 1908 wyprawił się do Paragwaju. "Dzicy" zdobyli na praskim konwencie Komiksfest w 2011 roku dwie główne nagrody - dla Najlepszego czeskiego komiksu i za Najlepszy scenariusz, a francuskie stowarzyszenie Artemisia nominował komiks do Prix Artemisia 2012. Liczący 152 kolorowe strony komiks będzie kosztował 39.99 złotych, a 1% ze z jego sprzedaży będzie przeznaczony dla Stowarzyszenia Checomacoco, wspierającej programy pomocy dla Indian z plemienia Czamakoko.

Oprócz tego, że Paweł Timofiejuk sprowadzi do polski Igorta, na naszej ziemi pojawi się również Judith Vanistendael. Włoski komiksiarz, który nazywa się naprawdę Igor Tuveri pojawi się na październikowym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi, a w maju córka pisarza Geerta van Istendaela zagości w stolicy i będzie gościem majowego Festiwalu Komiksowa Warszawa. Pod koniec lutego ukaże się "Dziewczyna i murzyn" Vanistendael, a na MFKiG swoją premierę będą miały "Dzienniki ukraińskie" Igorta. I na razie oprócz tego, że komiks się ukaże nakładem wydawnictwa Timof i Cisi Wspólnicy i będzie kosztował 79 złotych nic więcej nie wiadomo.

Daniel Chmielewski startuje z web-komiksem. "A beautiful shambles" ma być poniekąd odpoczynkiem od ciężkiej pracy nad "Zapętleniem", a nie jego zastępstwem. Wbrew plotkom rozsiewanym tu i ówdzie Daniel w pocie czoła pracuje nad swoim opus magnum, a jego sieciowy projekt ma być czymś zupełnie odmiennym. Jak pisze sam autor - "to porzucenie skomplikowanej kompozycji i przemyślanej konstrukcji na rzecz prostych (pewnie czasem banalnych) impresji". A owe impresje będą inspirowane fascynacją drugim człowiekiem. Tempo aktualizacji? Nieokreślone - kolejne epizody mają pojawiać się co kilka tygodni, w wersji zarówno polskiej, jak i angielskiej. Pomysłów Chmielewskiemu nie brakuje, gorzej z czasem. Kolorowe projektowi kibicują i obiecują nabijać licznik odwiedzin.

Koło Komiksu Collegium Civitas zaprasza na konferencję dotyczącą komiksu "Batman: Zabójczy Żart", który wkrótce ma zostać wznowiony w ramach ekskluzywnej serii "Mistrzowie Komiksu" nakładem wydawnictwa Egmont. W trakcie multimedialnego spotkania zostanie przedstawiona geneza jednej z najlepszych w historii opowieści o Mrocznym Rycerzu, będącą znaczącą inspiracją dla filmowego hitu Mroczny Rycerz w reżyserii Christophera Nolana. Ponadto szczególny nacisk zostanie położony na warstwę graficzną i fabularną albumu, dzięki czemu ujrzymy wpływ "Zabójczego Żartu" nie tylko na franczyzę związaną z Batmanem, ale również i na popkulturę amerykańską. Dla uczestników przewidziane są niespodzianki od organizatorów konferencji. Spotkanie poprowadzi Michał Siromski, znany w Polsce batmanolog, uczestnik sympozjów komiksologicznych odbywających się w trakcie Międzynarodowych Festiwali Komiksu i Gier w Łodzi oraz redaktor magazynu KZ. Wszystkich zainteresowanych, studentów oraz komiksowych wielbicieli zapraszamy do Collegium Civitas 6 marca o godzinie 15:00, Pałac Kultury i Nauki na XII piętrze aula A.

8 komentarzy:

Kaźmierczak Szymon pisze...

"Czekam na polską premierę "Coucous Bouzon", która ukaże się jak zwykle nakładem wydawnictwa Post"
która to już polska premiera tego komiksu? ;)

rafał sz. pisze...

Kubuś,
Spieszę poinformować, że moje nazwisko odmienia się w dopełniaczu; kogo? Czego? Rafał Szłapy

Pozdrawiam
rafał sz.

rafał sz. pisze...

*Rafała Szłapy:)

centrala pisze...

My natomiast pozwalamy sobie zwrócić uwagę, że polski, francuski i czeski tytuł komiksu Lucie Lomovej mówi o chęci a nie postanowieniu Anny. Z tym drugim, tytułowa bohaterka miała problemy.

godai pisze...

Kuba, udziel mi uprawnień. Ja dla dobra fandomu będę ochotniczo robił korektę redakcyjną tego, co wieszasz. Serio.

Anonimowy pisze...

Rany boskie, polska języka być trudna?

Kuba Oleksak pisze...

Szłapa i Anna zostali poprawienie :)

Mam nadzieję, że pozostałe trzy newsy nie bardzo ucierpiały podczas dość ciężkiego weekendu, jaki mi się w zeszłym tygodniu przytrafił :)

Rob pisze...

Mnie się rzuciło w oko: "Pomysłów Chmielewskiemu nie brakuje, gorzej z czasów"