niedziela, 5 lutego 2012

#961 - Komix-Express 125

Luty miesiącem komiksowych remanentów. Spoglądając wstecz Śledziu stwierdził, że nie licząc dodruku "Osiedla Swoboda" przez ostatnie półtora roku nie ukazał się żadna pełnometrażowa produkcja jego autorstwa. Co nie znaczy, że były redaktor "Produktu" sobie folguje - wciąż pojawiają się nowe paski na Bears of War, a współpraca z KRL`em przy "Nas Jedno Pub" i "Play`em" kwitnie w najlepsze. W pierwszym półroczu 2012 ukażą się przynajmniej trzy komiksy z nazwiskiem Michał Śledziński na okładce - przede wszystkim swoją premierę będzie miał trzeci tom "Na Szybko Spisane". Oprócz tego nakładem ATY ukaże się "Szkicownik", a w cyberprzestrzeni zadebiutuje pierwszy tom "Strange Years", zrobiony z Arturem Kurasińskim. A tymczasem w Lubline Maciej Pałka pisze o statusie swoich trzech tajemniczych projektów, ukrytych pod literkami D, E i F. I jeśli nie został przysypany przez stosy materiałów źródłowych i referek, to skończyło się (przynajmniej na razie) na "pracy koncepcyjnej". Tajemnicze projekty na razie znalazły się w stanie hibernacji (to z pewnością można powiedzieć o dwóch pierwszych komiksach), ale na horyzoncie pojawiają się nowe pomysły. Śledziu i Pałka patrzą w przyszłość, a KRL pokazuje plansze z komiksu, który nigdy nie powstanie. Część z pomysłów została przetransferowana do innego projektu, ale te sześć przykładowych plansz robi spore wrażenie! (KO)

Już 11 lutego, w sobotę, przyznana zostanie Nagroda dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego festiwalu w Angoulême: Polski Wybór. Już po raz jedenasty uczniowie z francuskojęzycznych liceów wybiorą komiks, który uznają za najlepszy. W zeszłym roku taki zaszczyt spotkał "Parentezę" Elodie Durand, która będzie gościem Instytutu Francuskiego w Krakowie. Oprócz tego, że nakładem Postu ukaże się jej komiks, wraz z Rafałem Szłapą poprowadzi warsztaty dla młodych twórców. Na ogłoszenie wyników zapraszamy do siedziby Instytutu na ulicy Stolarskiej 15 na godzinę 18:30. (KO) 

A tymczasem we Wrocławiu odbędzie się kolejna, ósma już edycja Komiksofonu. 22 lutego, tradycyjnie w klubie Puzzle pojawią się dwaj komiksowi artyści, opowiadający o swoich muzycznych inspiracjach - Robert Służały i Konrad Czernik. Roberta pamiętamy z pierwszego zeszyty "Benka Dampca", a Konrad to artysta koncepcyjny pracujący w Techlandzie przy takich produkcjach, jak "Dead Island" czy "Call of Juarez". Obecnie pracuje nad własnym komiksem. W programie przewidziano sesję rysowania na żywo i prezentację prac obu twórców z dobranym przez nich podkładem dźwiękowym. (KO)

Jak podaje Jacek Jastrzębski z Alei Komiksu do sprzedaży pod koniec stycznia trafił nowy komiks Tadeusza Raczkiewicza, jednego z ostatnich klasyków komiksu epoki PRL`u, który pozostaje wciąż aktywny twórczo. Autor "Tajfuna" narysował "Asurito Sagishi", komiksową adaptację powieści pod tym samym tytułem, napisanej przez Mariusza Zielke, który jest również scenarzystą albumu. Zapowiedz tego liczącego 44 strony komiksu pojawiła się podczas ostatniego MFKiG w formie ośmiostronnicowej broszurki rozdawanej za darmo. Rzecz ukazała się nakładem wydawnictwa Principium i kosztuje 27,90 zł. Po przykładowe plansze odsyłam na stronę Alei. (KO)

Sebastian Frąckiewicz poinformował na swoim blogu, że pracuje nad książką o polskiej kulturze komiksowej.  Ma mieć ona formę wywiadów. Jak mówi sam autor - "zestaw rozmówców będzie obejmował nie tylko osoby z komiksowego getta. Książki nie wyda żaden wydawca komiksowy (będzie nim oficyna 40 000 Malarzy - dopisek Kuby) i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinna ukazać się w maju". O postępach pracy nad pozostającym jeszcze bez tytułu projektem będziemy informować na bieżąco. Szczególnie, że rzecz ma okazać się bardzo kontrowersyjna... (KO)

Szybki przegląd tego, co jeszcze się wydarzyło w komiksowie na zakończenie Komix-Expressu powoli staje się naszą nową tradycją. Paweł Timofiejuk poinformował, że na tegorocznym MFKiG pojawi się Igort, znany polskiemu czytelnikowi z albumu "5 to liczba doskonała". Stop. Dzięki temu, że Centrali udało się uzyskać państwowe dofinansowanie, kolejne dwa numery "Zeszytów Komiksowych" kosztować będą mniej niż 20 złotych. Oprócz tego pierwsze dziewięć numerów tego magazynu zostanie wznowionych, a tematem kolejnego, po "Mandze po polsku" wydania, będzie postać Michała Śledzińskiego. Stop. Na stronie Booklipsa można obejrzeć i przeczytać w jaki sposób Craig Thompson pracował nad "Habibi", a na Onecie pojawił się tłumaczony z niemieckiej prasy artykuł o Marjane Satrapi. Koniec tranmisji (KO)

3 komentarze:

Sebastian Frąckiewicz pisze...

Z tą kontrowersyjnością to przecież pisałem na blogu, że to taki żart trochę

pozdr.

Sebastian

Anonimowy pisze...

Jak już piszecie, że Timof zaprosił Igorta, to może warto wspomnieć nie tylko o "5 to liczba..." (KG), ale i planowanych "Dziennikach ukraińskich" (Timofa właśnie;)

r. sienicki pisze...

A ja powiem, że chyba współpraca z KRL`em przy "Nas Jedno Pub" nie kwitnie w najlepsze, bo komiks już dawno został zakończony.