sobota, 7 maja 2011

#755 - Komix-Express 87

W przyszły weekend 88. wydanie Komikx-Expressu i 138. wydanie Trans-Atlantyka nie ukaże się w ogóle, a aktywność Kolorowych Zeszytów nieco się obniży. Powód jest dość prozaiczny - biorę udział we własnym weselu i zwyczajnie nie będę w stanie odpowiednio wcześniej wszystkiego przygotować, zaplanować i opublikować. Jak tylko nieco ogarnę się po nocy poślubnej, to wszystko powinno wrócić do normy. Ta mała przerwa nie ma nic wspólnego z pojawiającymi się tu i ówdzie komentarzami, że "koniec jest bliski", a Kolorowe wkrótce przestaną istnieć. Ostatnimi czasy nie mogłem po prostu wygospodarować tak wiele czasu na prowadzenie strony - z przyczyn oczywistych. Stąd również na Kolorowych pojawiły się tekstu wcześniej publikowane, choć już niedostępne w sieci. (KO)

W sieci ukazało się wydanie specjalnie komiksowego magazynu "Kazet", które jest poświęcone postaci Thora. Nordycki bóg piorunów i jedna z ikon Marvela z okazji premiery filmowej adaptacji jego przygód została wręcz rozebrana na czynniki pierwsze. Wśród mnóstwa artykułów poświęconych herosowi dzierżącemu młot Mjolnir można oczywiście znaleźć recenzję filmu w reżyserii Kennetha Branagha, z Chrisem Hemsworthem, Natalie Portman, Anthonym Hopkinsem i Tomem Hiddlestonem w rolach głównych, który niedawno wszedł na ekrany polskich kin. Kolorowe Zeszyty serdecznie zapraszają do lektury! (KO)

Zgodnie z dobrym, amerykańskim zwyczajem, na blogu "Bicepsa" ukazały się trzy, tajemnicze teasery. Są cycki, jest cytat z książki Stanisława Grzesiuka "Pięć lat kacetu" i trzy tajemnicze daty - 1984, 2001, 2011. Ale o co chodzi z tą colą, pizzą i burgerem? Jak pisze "B" w naszych komentarzach idzie o nowy projekt ATY. Natomiast dwójka zina w szerokiej dystrybucji będzie dostępna na festiwalu Komiksowa Warszawa, do 12 do 15 maja 2011 roku. Dzisiaj rano podano również spis treści zina, który będzie grubszy(64 strony) i nieco... tańszy (7,77 zł). Na pokładzie "B" udało zebrać się naprawdę doborową ekipę - w napisach końcowych można zobaczyć nazwiska Śledzia, Tadeusza Baranowskiego, Roberta Adlera, Tomasza Pastuszki czy Tomka Niewiadomskiego. Cieszy większa dawka publicystyki, powrócą Pawełek, Pstrąg i Holcman, zadebiutują Konwerski, Wyrzykowski i Chaciński, a przebojem numeru może okazać się wspólny komiks Tomka i Lenki Leśniaków. Nowy numer zapowiada się naprawdę pysznie. Przypominam równiez, że na drugiej edycji KW, w niedzielę w sali Gagarina, o godzinie 15:30, odbędzie się również spotkanie z redaktorami "B", a także "Kolektywu" i "Kartonu". (KO)

Michałowi Śledzińskiemu wreszcie uda się zawitać na Rondzie Sztuki. Już 21 maja, o godzinie 16, do Katowic trafi redaktor "Produktu", twórca "Osiedla Swoboda" i "Na Szybko Spisane". Czy Śledziowi, który niemal w pojedynke zrewolucjonizował polski komiks (jak reklamowany jest przez organizatorów), uda się odpowiedzieć wreszcie na pytanie "kto zabił polski komiks?". Takich ambicji raczej nie będą mieć Robert Sienicki i Agata Wawryniuk, którzy z kolei pojawią się we Wrocławiu na trzecim spotkaniu z cyklu "Komiksofon". Miejsce - kawiarnia Puzzle, Przejście Garncarskie 2, na drugim piętrze, data - 11 maja, godzina - 19. Impreza odbędzie się oczywiście we Wrocławiu, a nie w Poznaniu. Na oba spotkania wejść można za friko. (KO)

Pierwszy tom znakomitej mangi "Pluto" Osamu Tezuki i Naoki Urasawy spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem przez polskich czytelników. Wydawnictwo Hanami błyskawicznie zapowiedziało premierę drugiego tomu, który ma się ukazać już 17 maja. Album będzie liczył nieco więcej stron (212), niż jego poprzednik, a jego cena będzie o cały jeden grosz wyższa (wyniesie dokładnie 31,40 zł). A tymczasem pod koniec kwietnia, tuż przed długim, majowym weekendem na półkach ukazały się dwie kolejne mangi z Hanami i teraz trafiły do sprzedaży. Są to: czwarta częśc serii "Ikigami" Motoro Mase (30,45 zł) oraz "Suppli Extra" Marii Okazaki (27,30 zł). (KO)

4 komentarze:

Biceps Zin pisze...

Sprostowanie:
1) teasery nie promowały drugiego numeru Bicepsa, tylko inny tytuł, który wyjawimy światu jutro pod wieczór.
2) sprawdziłbym jeszcze jak to dokładnie jest z tymi cenami, co jest droższe itp :]

PS. A newsem tygodnia jest dzisiejszy ślub Daniela Chmielewskiego i Olgi Wróbel! Najlepszego!

IcekMały pisze...

Dołączam się do życzeń. :)

Andrzej Janicki pisze...

Don't Worry, Be Happy - Najlepsze życzenia dla młodych komiksowych par.
:)

Anonimowy pisze...

"(...) nie ukaże się w ogóle, a aktywność Kolorowych Zeszytów nieco się obniży (...)"

A gdzie podziała się reszta redakcji "Kolorowych..."? Przecież było Was kilku... Nikomu z nich nie będzie chciało się zastąpić Cię na zaledwie jeden weekend?

Pozdrawiam

Troll Bedrzih