sobota, 28 sierpnia 2010

#545 - Komix-Express 52

Październik to dla rodzimego komiksiarza głównie Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, ale w tym roku z dziesiątym miesiącem roku związane jest też inne ważne wydarzenie - 10-lecie Kultury Gniewu! W związku z nim, wydawnictwo odda w ręce czytelników między innymi reedycję "Prosiacka" Krzysztofa Owedyka czy "Zakazanego Owocu" Dariusza Palinowskiego - komiksu, dla którego powstało KG. To na MFK. Natomiast pod koniec miesiąca, a dokładnie 23. października, w warszawskim klubie CDQ (tym samym w którym odbywała się tegoroczna edycja Ligi Bitew Komiksowych) odbędzie się specjalny koncert z okazji okrągłych urodzin wydawnictwa! Na scenie zagra Coke Bust (USA), Straighjacket Nation (Australia), Short Fuse (Niemcy), A Bit of Braindead (Niemcy), Ape Attack! (Niemcy) oraz jedyny rodzimy band, Government Flu. Podczas tego wydarzenia odbędą się również spotkania z Pałą i Prosiakiem, "legendarnymi punkowymi autorami komiksów", których od dawien dawna nie było okazji spotkać na festiwalach czy innych komiksowych spędach! Tak więc pod koniec miesiąca kolejna dobra okazja do zobaczenia się w większym gronie! Więcej szczegółów pod tym adresem. (ŁM)

Z ciekawą w gruncie rzeczy inicjatywą wyszedł w tym tygodniu Wojciech Grzegorek. Popularny JAPONfan ogłosił, że kompletuje materiały do "Albumu odrzuconych"– antologii zbierającej komiksy, które nie załapały się do zinów, magazynów bądź konkursów; tytuł świadomie nawiązuje do paryskiego Salonu Odrzuconych z XIX w. Wysłać prace może każdy, kto w pewnym momencie został niedoceniony przez srogie oko redakcyjnych selekcji. Nie liczy się jakość, jedynie kolejność zgłoszeń (a ilość miejsc ograniczona), zgodnie z filozofią naczelnego redaktora, że każdej pracy należy się docenienie i konstruktywny feedback. Wysoka jakość edytorska chyba również nie jest przewidziana, bo cena jednego egzemplarza ma wynieść około 2 złotych. Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do tej inicjatywy, przewidując publikowanie słabszych prac jedynie dla poprawienia samopoczucia ich autorów. Sądzę jednak, że warto wstrzymać się z krytyką do momentu premiery na MFK. Może wyjść z tego ciekawy eksperyment. (RW)

Interesujących inicjatyw ciąg dalszy. Na blogu Ziniola Dominik Szcześniak rozpoczął akcję pt. "Kibicujemy komiksiarzom". Kibicowanie polega na regularnym śledzeniu postępów w realizacji kilku projektów znajomych Lucka – zarówno tych, które już na dniach zjadą z prasy drukarskiej i będą miały oficjalne premiery ("Tainted" Sztybora i Nowackiego, "Sprane dżinsy i sztama" Płócienników, "Wykolejeniec" Kołomyckiej i Janusza), jak i takich w bardzo zaawansowanym stadium ("Bler" Rafała Szłapy) czy też wciąż w fazie koncepcyjnej (album Olgi Wróbel). Co tydzień raport, ekskluzywne informacje, anegdoty. Kolorowe Zeszyty oczywiście śledzą i kibicują, zaś redaktorowi naczelnemu Ziniola jeszcze raz gratulują urodzonego w tym tygodniu potomka! (RW)

Nowości od JPF – do sprzedaży trafiły czterdziesty szósty numer "Naruto", piąty "Ouran High School Host Club" oraz dwunasty odcinek "Heat". Nie pamiętam, czy wspominaliśmy o konkursie na komiks HAI-RO organizowanym przy okazji szczecińskiego JAPAN FESTU przez Stowarzyszenie Enso i wspieranym przez wydawnictwo JPF właśnie, ale na wszelki wypadek można wspomnieć ponownie – termin składania prac do 30 września 2010 r. (RW)

Pomimo wcześniejszych zapewnień o odejściu od historii obrazkowych, Michał Śledziński zaprezentował na blogu pierwszą planszę planowanego na rok 2011 nowego komiksu. Na razie niewiele wiadomo o tym projekcie, poza tym że plansza wygląda bardzo dobrze. Według słów Śledzia, który całą historię wymyślił kilka miesięcy temu podczas pobytu w Niemczech, w nowym projekcie a być "smutek, mało słów", a także "plecy konia, kosmos, wojenka i space marines (przez moment)". Tytuł i okładka zostaną ujawnione w przyszłym roku. No to zatem - czekamy! (RW)

Duże Ilości Naraz Psów to prawdopodobnie najpopularniejszy obecnie polski komiks internetowy, czego dowodzić można na podstawie toplisty, facebookowej grupy skupiającej monstrualną liczbę ponad 5 tys. fanów oraz faktu, że paski Dema przysyłają mi na skrzynkę moi zupełnie niekomiksowi znajomi. Daleko posuniętą prostotę graficzną Dakub Jebski nadrabia absurdalnie pokręconym humorem - i to w zupełności wystarczy. Od 2007 roku w Internecie, od października 2010 na papierze - albumowa wersja Psów doczeka się premiery w okolicach MFK 2010, nakładem Demlandu, własnej oficyny autora. 48-stronicowy album, zatytułowany przewrotnie "Brak Zrozumienia Dla Realizmu" zawiera w większości premierowy materiał DINP wraz z gościnnymi udziałem ludzi rysujących lepiej niż Dem oraz bonusowe historie z bohaterami innych jego komiksów. Co tu dużo mówić, szykuje się premiera, która dla części czytelników będzie tym najlepszym wydanym w 2010 roku albumem komiksowym w Polsce, zaś dla innych - właśnie tym najgorszym, ze względu na spartańskie rysunki Dema. Jak przyjdzie co do czego to i w redakcji Kolorowych przyjrzymy się temu wydawnictwu. (RW)

W zeszłym tygodniu trzecim spin-offem Kolorowych Zeszytów został blog Pawła Deptucha poświęcony serii Roberta Kirkmana "Invincible". Obok "Larsenofilii" Łukasza Mazura i "Wywiadówki" Tomka Kontnego jest to już trzeci komiksowy blog publikujący pod banderą KZ'tów. Po co to wszystko? Chcemy w ten sposób wspierać ciekawe inicjatywy, rzetelnie przygotowane przez miłośników komiksu, które niekoniecznie dostają tyle feedbacku, na ile zasługują. Strona "Niezwyciężonego" jest właśnie taką witryną. Warto ją odwiedzać, by wiedzieć co dzieje się w świecie jednej z najciekawszych serii komiksowych ukazujących się za Oceanem. A w przyszłości, kto wie, może Kolorowe oplotą Internet siecią fantastycznych komiksowych blogasków? (KO)

Już w październiku ukaże się nowy komiks wydawnictwa Hanami. Będzie to "Pitu Pitu", dwutomowy zbiór krótkich historii inspirowanych japońskim folklorem. Ich autorem będzie Daisuke Igarashi, twórca znany z antologii "Japonia widziana oczyma 20 autorów". Był nominowany i nagradzany podczas Japan Media Arts Festiwal (za serię "Majo" oraz "Kaiju no kodomo"), zdobył również nagrodę Nihon Mangaka Kyokai Sho, przyznawaną przez stowarzyszenie japońskich twórców komiksowych. Album, przenoszący swojego czytelnika w niezwykły świat dalekowschodnich cudów będzie kosztował 32 złote i liczył 245 stron. A w związku z dzisiejszym Dniem Publicznego Czytania Komiksów Hanami zorganizowało konkurs. Aby zgarnąć jeden z dwóch bonów na zakupy w internetowym sklepie wydawnictwa, należy zrobić zdjęcie w mangą Hanami, a potem wysłać mailem lub zamieścić na facebooku. (KO)

Mangowe wydawnictwo Waneko od września wprowadza system, który ma rozwiązać problem dziurawych kolekcji. Dzięki "print on demand" (czyli "drukowi na życzenie") będą zbierane zamówienia na te tomy poszczególnych serii, których nakład został wyczerpany. Jeśli znajdzie się odpowiednia liczba chętnych, którzy zdecydują się na dokonanie przedpłaty, dany komiks wraca do drukarni i po około dwóch tygodniach trafia do rąk nabywcy. Pierwsza tura trwa do końca września i obejmuje dodruk czterech pierwszych tomów "Yami No Matsuei" i drugiego tomu "Paradise Kiss". Jeśli ten system się sprawdzi, następne w kolejce czekają brakujące albumy "GTO" i "Saiyuki". Jestem bardzo ciekaw czy taki system w naszych warunkach ma szansę się sprawdzić i czy z podobnymi inicjatywami wyjdą inni, niekoniecznie mangowi wydawcy. (KO)

1 komentarz:

Szalony Kapelusznik pisze...

Ekhm. Pierwotnie "Album odrzuconych" mial byc rozdawany za darmo. Ale musze sobie kupic Trabanta. Co nie znaczy ze edytorsko nie przyłoże wszelkich staran zeby stało to na wysokim poziomie.