niedziela, 22 sierpnia 2010

#541 - Trans-Atlantyk 101

Zanim przejdziecie do lektury newsów zza wielkiej wody, polecamy udać się z wizytą na blogi Olgi Wróbel oraz Daniela Chmielewskiego i zapoznać się z pewną sympatyczną wiadomością! Olgo, Danielu - serdeczne gratulacje i życzenia wszystkiego najlepszego od całej kolorowej ekipy!

W przyszłą sobotę, 28 sierpnia, odbędzie się pierwsza edycja "Międzynarodowego czytania komiksów w miejscach publicznych". Jest to świeży pomysł autorów strony The Daily Cross Hatch, którzy w ten sposób chcą wyjść z komiksem do ludzi. Pomysł zrodził się w głowach Briana Heatera i Sarah Morean, którzy zauważyli, że podczas czytania kadrów i dymków w przestrzeni publicznej często pojawia się uczucie jakby robiło się coś wstydliwego. Data wydarzenia nie jest przypadkowa - 28 sierpnia to data urodzin legendarnego Jacka Kirby'ego, bez którego superbohaterski komiks byłby znacznie biedniejszy. Autorzy akcji zrobili również specjalną instrukcję (oczywiście w formie komiksu), która wyjaśnia "co i jak". Kolorowe Zeszyty oczywiście przyłączają się do tej zacnej inicjatywy! Natomiast na Alei Komiksu, oprócz informacji o tym wydarzeniu, do przeczytania jest krótki wywiad z jednym z jego inicjatorów! (ŁM)

Szósty listopada będzie w Marvelu "Dniem Uncanny X-Force" - nowego miesięcznika, który powstał na zgliszczach bezprzymiotnikowej serii traktującej o tej mutanckiej grupie do zadań specjalnych. W związku z tym "świętem" wydawnictwo przygotuje niespodzianki zarówno dla czytelników jak i sprzedawców. Ci pierwsi będą mogli dostać specjalne wydanie pierwszego numeru, wzbogaconego o kilka stron z pierwszym pojawieniem się nowej grupy (które miało miejsce podczas "Second Coming"), plakaty czy też edycję komiksu z białą okładką. Natomiast dla sprzedawców przygotowano specjalną imprezę na której będą mogli zobaczyć pierwszy numer w wersji Premiere Variant. Za nową serię odpowiada coraz lepiej radzący sobie w Marvelu Rick Remender (scenariusz) oraz fantastyczny Jerome Opena (grafika) - ten sam duet, który udanie rozpoczął przygody Franka Castle w "Punisher (v2)". Gdybym miał dorzucić do swoich comiesięcznych zamówień jakąś nową pozycję to byłby to zapewne ten właśnie miesięcznik (ale i tak poczekam na wydanie zbiorcze). (ŁM)

Im bliżej do premiery filmowej adaptacji "Thora", tym więcej pojawia się zapowiedzi związanych z marvelowym wcieleniem nordyckiego boga grzmotów i błyskawic. Już październiku ukaże się pierwszy numer mini-serii "Astonishing Thor", autorstwa Roba Rodiego ("Elektra", "Rogue") Mike'a Choi ("X-Force", "Witchblade") i z okładkami Esada Ribica ("Silver Surfer: Requiem", "Sub-Mariner: The Depths"). Historia ma traktować o wydarzeniach związanych z eventem "Siege". Również w październiku wystartuje "Warriors Three", inna mini-seria, której głównymi bohaterami będą Fadral, Hogun i Volstagg, tytułowa trójka wojowników z Asgardu. Co ciekawe, scenariusz tego komiksu przygotuje autor "Baśni", Bill Willingham, któremu do tej pory było nie po drodze z trykociarzami, jeśli nie liczyć pracy przy "JSA". Oprawą graficzną zajmie się Neil Edwards ("Fantastic Four", "Farscape: D'Argo's Lament"), a okładki przygotuje Salva Espina. (KO)

Niezależne wydawnictwo Drawn & Quarterly przedstawiło swój plan wydawniczy na kilka najbliższych miesięcy. Już w lutym ma ukazać się nowy album Adriana Tomine, znanemu polskiemu czytelnikowi ze znakomitych "Niedoskonałości", wydanych nakładem Kultury Gniewu. Choć nie wiem, czy akurat w przypadku "Scenes from an Impending Marriage" określenie "album" jest adekwatne. Z pewnością nie pod względem objętości, bo całość będzie liczyć zaledwie 40 stron, więc bardziej na miejscu byłby termin zeszyt. W środku znajdzie się zaledwie mini-komiks, który został przygotowany dla gości ślubnych państwa Tomine kilka lat temu. Opowiada on o przygotowaniach do weselno-ślubnej uroczystości, w charakterystycznym dla autora "Niedoskonałości" stylu. Drobnostka, która fanów Adriana Tomine będzie kosztować niecałe dziesięć dolarów. (KO)

O "Chaos War", kolejnym evencie Marvela, wspominaliśmy już kilka tygodni temu. Crossover, który skupi się na boskim panteonie Domu Pomysłów, wystartuje w październiku i, podobnie jak trwający obecnie "Shadowland", będzie obfitował w mnóstwo tie-inów i one-shotów. Wszystko zacznie się od otwierającego historię wydania specjalnego "Chaos War: Chaos King", w którym poznamy losy tytułowego Boga Chaosu, Amatsu Mikaboshi, po odparciu inwazji Skruli w "Sacred Invasion". Scenarzysta Brandon Montclare (edytor pracujący dla DC Comics) i rysownik Micheal William Kaluta ("Madame Xandu", "Korak, Son of Tarzan") przedstawią historię i powody inwazji obcych bóstw na naszą ziemię. Do walki z japońskim bóstwem stanie ziemski God Squad, dowodzony przez powracającego zza grobu Herculesa, w którego skład wchodzą nordycki Thor, Sersi z rasy Eternals, rzymska Venus, Daimon Hellstrom prosto z piekła, Amadeus Cho oraz Galactus i Silver Surfer. One-shot "Chaos War: God Squad" zostanie przygotowany przez scenarzystę Marca Sumeraka ("Power Pack", "Franklin Richards") i grafika Dana Panosiana ("Partners") . (KO)

Mikaboshi pojawił się na kartach mini-serii "Ares", kiedy porwał młodego Alexandra, syna olimpijskiego boga wojna. Autorem tej historii był Micheal Avon Oeming ("Powers", "The Mice Templar"), który przy okazji "Chaos War" znowu napisze one-shot z Aresem w roli głównej. Komiks, którego premierę zaplanowano na październik, zostanie narysowany przez Stephena Segovię ("Dark Wolverine", "Mighty Avengers"). Aresa nawet śmierć nie powstrzyma, by dobrać się do skóry samozwańczego Chaos Kinga. Ambicje odegrania nie mniejszej roli w wojnie ma również Thor. Jego występ w evencie przygotuje sam JM DeMatteis ("Ostatnie Łowy Kravena", "Formerly Known as the Justice League"), który po wielu latach wraca do Marvela, oraz rysownik Brian Ching ("Iron Man: Kiss and Kill", "Star Wars: Knights of the Old Republic"). Dwuczęściowe "Chaos War: Thor" skupi się nie tylko na superbohaterskim aspekcie nordyckiego boga, bo DeMatteis obiecuje rozwinąć wątek ludzkiego alter-ego Thora, czyli doktora Donalda Blake'a. (KO)

Przy okazji "Chaos War" nie tylko Ares powróci zza grobu. Kanadyjski zespół superherosów, który został dosłownie zmieciony z powierzchni ziemi w 2005 roku, przez istotę zwaną The Collective również pojawi się na polu bitwy. Grupa dowodzona przez Guardiana wkroczy na scenę wydarzeń po trzecim numerze głównej mini-serii "Chaos War", w listopadzie. One-shot "Chaos War: Alpha Flight" napisze Jim McCann ("Hawkeye and Mockingbird", "New Avengers: Reunion"), a oprawą graficzną zajmie się Reilly Brown ("Cable and Deadpool", "New Warriors"). W wyniku machinacji Mikaboshiego do życia przywróceni zostaną również niektórzy martwi Avengersi. I tym właśnie tytułem chwalił się Fred Van Lente kilka tygodni temu. Mini-seria "Chaos War: Dead Avengers" wystartuje w październiku, a rysować ją będzie Tom Grummet ("The Death of Superman", "Superboy"). Jak widać, Van Lente ("Marvel Zombies", "Incredible Hercules") ma dobrą rękę do "martwych" herosów, ale jak obiecuje, tym razem nie będą to zombiaki. Vision, drugi Yellowjacket, oryginalny Swordsman, Deathcry, Doktor Druid i Kapitan Mar-Vell to Mściciele, którzy pojawią się w tym komiksie. (KO)

W ostatnich dniach dosyć zaskakująca była informacja o zakończeniu wydawania serii "Daredevil". Co prawda przesłanki ku temu pojawiały się od jakiegoś czasu (zabawa z typowaniem następcy Matta czy grafika z napisem "The End"), ale kto brałby to na poważnie? Daredevil zniknie z uniwersum Domu Pomysłów wraz z zakończeniem historii "Shadowland", która trwa w najlepsze. Jednak jak zapowiadają bonzowie wydawnictwa (i co jest raczej oczywiste), powróci on po jakimś czasie w glorii i chwale, zapewne z nowym tytułem za który będą odpowiadać topowi twórcy (może powrót Bendisa do pisania przygód Śmiałka?). Axel Alonso i Tim Breevort liczą, że przerwa w publikowaniu przygód Daredevila wyjdzie mu (a raczej wydawnictwu) tylko na dobre i że stęsknieni za bohaterem czytelnicy ruszą całym stadem do sklepów po przygody powracającego Matta Murdocka. Skoro udało się z Thorem, to czemu miało by się nie udać z DD? Seria z jego solowymi przygodami zakończy się wraz z listopadowym numerem (#512). (ŁM)

Widzieliście może "Black Dynamite"? Fantastyczny film z 2009 roku, który stał się kultowy już po samym trailerze i który - jeśli jeszcze nie widzieliście - zobaczyć musicie? Otóż Ape Entertainment planuje wydawanie serii komiksowej bazującej na filmie! Jakichkolwiek szczegółów brak, ale mimo wszystko jest to informacja godna odnotowania. Jeśli całość miałaby wyglądać jak "Afrodisiac" (AdHouse Books) to kupuję od razu po pięć sztuk każdego zeszytu! W dwóch słowach - jaram się! (ŁM)

"Geek Honey of the Week"
(Poniższe zdjęcie z serwisu piczon.pl podesłało nam tylu czytelników, że musieliśmy je tu umieścić! Serdeczne podziękowania!)

3 komentarze:

r. sienicki pisze...

Kusi mnie sprawdzenie tych ostatnich odcinków Daredevila. Jestem ciekaw co wymyślą. Mam nadzieję, że nie jakieś kosmiczne promienie z dupy jak w Batmanie.

kolec pisze...

o, nie ma aktualizacji dzisiaj :(

Anonimowy pisze...

Calkiem fajny kostium.

Zapraszam do promocji w LinEye