sobota, 24 lipca 2010

#512 - Komix-Express 47

Sezon ogórkowy w pełni, kanikuła daje się we znaki, wiele w polskim światku komiksowym się nie dzieje. Poniższa informacja nie jest może pierwszej świeżości, ale jakoś dopiero teraz w tym tygodniu do nas dotarła i ze względu na dawną świetność i znaczenie tego przedsięwzięcia, jest chyba warta wzmianki. Na przełomie maja i czerwca nastąpiły ostateczny zgon konkursu na pasek komiksowy, który początkowo odbywał się na forum Wraka (72 edycje), zaś później przeniósł się na Forum Gildii. Zapoczątkowany w lutym 2005 m.in. przez Marka Turka, Mateusza Skutnika i Marka Lachowicza, miał na celu ćwiczenie sztuki jaką jest tworzenie klasycznego paska komiksowego. Co tydzień uczestnicy rysowali paski od dwóch do czterech kadrów, na zadany wcześniej temat, które były oceniane, komentowane i punktowane przez użytkowników forum. Zwycięzca edycji miał prawo do zadania kolejnego tematu. W konkursie przez lata wzięło udział wielu znanych i znakomitych twórców komiksowych, powstawały nowe serie inspirowane kolejnymi tematami, zaś efekty tych zmagań trafiały nawet do oficjalnych albumów. Niestety, od kilkunastu-kilkudziesięciu tygodni cieszył się on dość nikłym zainteresowaniem. Śmierć nastąpiła po długiej agonii, w 232. edycji o temacie „Dzika karta” do którego nikt żadnej pracy już nie zaproponował; nowych tematów też już nie zadano. Ja sam wziąłem udział w chyba kilkunastu edycjach na Gildii, bardzo lubiłem atmosferę tego konkursu. Czy jest szansa na reaktywację? Jak widać, w obecnej formie i momencie chyba nie z bardzo. Komiksiarze lubią jednak takie zmagania, o czym świadczy popularność internetowych Bitew Komiksowych czy też Ligi Bitew Komiksowych, więc może kiedyś za jakiś czas i konkurs paskowy się odrodzi, z nowym pokoleniem twórców? (RW)

Wydawniczą zapowiedzią tygodnia jest wiadomość, że internetowy komiks "Scientia Occulta" Łukasza Okólskiego i Roberta Sienickiego zostanie opublikowany nakładem wydawnictwa Mroja Press. Całość ma liczyć 100 stron i planowana jest na Festiwal Komiksowa Warszawa 2011. To już kolejna polska premiera w tym wydawnictwie (po piątym tomie "Rewolucji" Mateusza Skutnika), które początkowo specjalizowało się w publikacji europejskiej alternatywy – oraz kolejny polski webkomiks na papierze. Łukasz Okólski dał się poznać jako jeden z bardziej interesujących debiutantów magazynu "Kolektyw", Robert Sienicki to osoba bardzo mocno zaangażowana w środowisku komiksowym - samodzielny twórca kultowego "The Movie", scenarzysta wielu tytułów, współwydawca Dolnej Półki i "Kolektywu", współtwórca podcastu "Schwing!" – z którego nota bene w tym tygodniu odszedł jako stały prowadzący. Dla Łukasza będzie to debiut albumowy, Robert ma już na koncie "Rycerza Janka", wespół z Igorem Wolskim i Janem Mazurem. (RW)

Natomiast publicystycznym wydarzeniem tygodnia okazał się felieton Olgi Matuszewskiej na Comix Grrrrz – "Komiks po polsku". Tekst, który "odsłania absurdy jakimi rządzi się polski światek komiksowy" i "obala tezę, że kobiety nie są dyskryminowane" w rzeczywistości jest pełnym żalu wyrzutem o brak docenienia ze strony organizatorów konkursu MFK oraz wydawców z Kultury Gniewu. Przy okazji "Osa", autorka tekstu, piętnuje gusta męskiej części komiksowego półświatka, zarówno w kwestii ideałów kobiecej urody jak i komiksowej narracji. Widać, że autorki od Ściętej Głowy Marii Antoniny bardzo chciały osiągnąć sukces, ale dość szybko zraziły się pierwszymi niepowodzeniami, za co obwiniają twardogłowych komiksowych szowinistów. Na łamach "Kolorowych Zeszytów" najprawdopodobniej pojawi się polemika z tym tekstem, autorstwa Szymona Holcmana. (RW)

"Czwórka na pokładzie" jest, jak do tej pory, najciekawszą premierą w świecie polskiego webkomiksu w roku 2010. Bardzo chętnie śledzę kolejne krótkie odcinki. Dominika Węcławek umiejętnie prowadzi historię swojej drugiej ciąży, nie unikając w fabule trudnych i kontrowersyjnych tematów, przy okazji napełniając całość wielką dawką wzruszeń i rodzinnego ciepła. Ten tydzień przyniósł dwa niusy związane z tym tytułem – ogłoszenie półmetku oraz zmiana rysownika. Półmetek mnie trochę zmartwił, bo się przywiązałem i liczyłem na więcej, ale nie narzekam, bo to autorka najlepiej wie, ile chce przekazać czytelnikom. Nowym rysownikiem został natomiast Piotr Bartosiak, przedstawiciel obiecującego rocznika 1991, którego reprezentaci w polskim komiksie zdążyli już zaistnieć i nieco namieszać. Trzymam kciuki za dalsze odcinki oraz za pomyślne narodziny Olgi, bo już w ciągu najbliższych kilku dni Dominika zostanie po raz drugi mamą. (RW)

Kolejny tydzień, kolejny konkurs komiksowy. Tym razem można stanąć w szranki i stworzyć komiks o Janie Heweliuszu, z okazji 400. rocznicy jego urodzin. Konkurs ten, organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, jest właściwie przetargiem na 48-stronicowy album, który zostanie opublikowany podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksowego 2011. Wystarczy do 30 września przesłać organizatorom zarys scenariusza i cztery strony, nagrodą jest zaś 10 tys. złotych – co jest całkiem zacną kwotą jak na honorarium za album komiksowy. (RW)

Pozostając przy konkursach - w minionym tygodniu ogłoszono wyniki konkursie na pasek komiksowy o Fryderyk Chopinie, organizowanym przez chopinium.pl. Jako że poziom według jury był bardzo wyrównany, postanowiono przyznać cztery nagrody po 750zł zamiast jednej głównej. Motto konkursu brzmiało "A gdyby Chopin żył w naszych czasach?" i najlepiej z nim poradzili sobie tacy twórcy jak Roman Gajewski i Łukasz Bogacz, Artur Ganczarek, Łukasz Majewski oraz Monika Wróblewska. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Ponad połowę z nadesłanych prac można oglądać na facebook'owym profilu chopinium.pl (w tym m.in. stripy Tomasza Niewiadomskiego, Marcina Podolca czy Norberta Rybarczyka). Natomiast wszystkie komiksy będzie można podziwiać w albumie, którego publikację zapowiedziano na stronie konkursu. (ŁM)

17 komentarzy:

Maciej pisze...

Konkurs paskowy - sporo sentymentu.

Misiael pisze...

Heh - nieźle się obśmiałem, czytając wypociny pani feministki. Aż mi się pryszcze same powyciskały. Widać nieznajomość rodzimego rynku komiksowego. Rozczulił mnie zwłaszcza ten fragment:

dy twój przekaz jest spychany z głównego kanału komunikacji, który pozwala także zarabiać pieniądze, działa to na ciebie frustrująco.

No i oczywiście dowalanie tym obślizgłym męskim szowinistycznym świniom rzucającym kobietom kłody pod nogi.
Holcman - daj sobie spokój z polemiką, choć nie przeczę, że ewentualny flejm byłby interesujący. Nie ma sensu po prostu.

Maciej pisze...

Sensu nie ma
ale jest zabawa.

kaerel pisze...

a zabawa jest najważniejsza. puki jeszcze zdrowie jest. trzeba korzystać.

Misiael pisze...

kaerel, to co powiedziałeś, było bardzo szowinistyczne.

kaerel pisze...

nie wiem czy wiesz, ale jestem polskim, komiksowym szowinistą nąber łan.

tak więc wszystko się zgadza.

Maciej pisze...

Kaerel jest takim naszym komiksowym Kowbojem-Cejrowskim.

Misiael pisze...

Tak, pamiętam jak nalegał, byśmy nie patrzyli na komiks przez pryzmat czyjegoś dymania :] Akurat ten flejm dość dobrze wrył mi się w pamięć.

Kingpin pisze...

A ja żeby podgrzać atmosferę tylko powiem, że jeszcze przed SO Mroja wyda inny komiks z polskimi nazwiskami na okładce... stay tuned ;)

kaerel pisze...

wiem. wydacie Billa Sienkiewicza

holcman pisze...

To ja doleję oliwy do ognia, żeby ta atmosfera nie ostygła - będzie to albumowy debiut pewnej rysowniczki do scenariusza Grzegorza Janusza.

:-)

holcman pisze...

A nie! To do scenariusza Janusza to Taurus wydaje! Sorry :-)

Jarek Obważanek pisze...

Ojtam, Taurus i Mroja mają ze sobą trochę wspólnego. ;)

Ystad pisze...

Taurus to podał nazwisko tej dziewczyny na KW, więc to chyba żadna tajemnica :> (no chyba, ze chodzi o inną autorkę)

Łukasz Mazur pisze...

Taurus mówił - jeśli dobrze pamiętam - o wydaniu pracy magisterskiej Bereniki Kołomyckiej.

Ystad pisze...

Tja, o Kołomyckiej. Ale nie znam się aż tak na pracach magisterskich z komiksu, żeby być pewnym że musi ona posiadać zarówno scenariusz jak i rysunek "broniącego się"... (a może wystarczy sam rysunek?)
Stąd też tak pseudo domniemuje.

Ystad pisze...

i moje domniemywanie się chyba sprawdziło :P

http://wak.net.pl/ci-tytuly-0-2315-0.html