środa, 24 czerwca 2009

#190 - BFK: rozkład jazdy

Słowem wyjaśnienia - déjà vu (czyt. deżawi), które może pojawić się przy czytaniu dalszej części wpisu, może wynikać stąd, że podobny tekst pojawił się równo 24h temu na Motywie Drogi. Poniższe kilka słów o BFK skrobałem od jakiegoś czasu i gdyby wszystko odbyło się zgodnie z planem to notka poszłaby z automatu wczoraj o 12:00 - ale nie poszła i na dodatek jeszcze obywatel Babiel Łukasz był szybszy (zresztą nie po raz pierwszy). Więc jeśli czytaliście jego wczorajszy wpis, to ten poniższy potraktujcie raczej jako utrwalenie informacji.

Bałtycki Festiwal Komiksu (Gdańsk, Targ Rakowy 5/6, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, wstęp wolny!) już za chwilę, więc najwyższa to pora na zaprezentowanie planu imprezy. Co prawda został on ogłoszony dobrych kilka dni temu i wisi na każdym chyba serwisie komiksowym, ale będzie i tutaj. Tyle, że w nieco innej formie. Program festiwalu zaskoczył mnie swoim bogactwem i widzę, że będę miał ciężki orzech do zgryzienia w przypadku kilku nakładających się na siebie punktów programu. Poniżej więc program uwzględniający co też w danej godzinie dzieje się w Sali 1 i Sali 2. Jest jeszcze Sala 3, ale założyłem (może mylnie), że jej program raczej nie będzie interesował nawiedzających dwie pierwsze i umieściłem go w dalszej części wpisu. Główne atrakcje festiwalu przeznaczone są na sobotę i niedzielę, ale dzień wcześniej w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia będzie miał miejsce pierwszy punkt imprezy, czyli wernisaż otwierający wystawę "Komiks japoński - bogactwo stylów, bogactwo treści" (ul. Jaskółcza 1, start o 19:30, wstęp wolny - w późniejszych dniach zniżka na bilet po okazaniu karty imprezy). A po piątku jest..

Sobota - 27 czerwca:
10:00 – 10:30
Uroczyste otwarcie festiwalu

10:30 – 11:30
Mówić i pisać o komiksie – blogerzy kontra serwisy komiksowe
Warsztaty komiksowe – Przemysław „Trust” Truściński

11:30 – 12:30
Spotkanie z wydawcami
Warsztaty komiksowe – Ireneusz Konior i Karol "KRL" Kalinowski

12:30 – 14:30
Spotkanie z Davidem Lloyd - autorem V jak Vendetta czy Hellblazer
Warsztaty komiksowe – Janusz Wyrzykowski i January N. Misiak (do 13:30)
Hello Kitty - prawda i mity - Jaśmina Kotlarek (od 13:30)

14:30 – 15:30
Spotkanie z Ireneuszem Koniorem (do 15:00)
Komiks belgijski – prowadzi Michał Janowski (od 15:00)
Dziwne opowieści i Podróż w nieznane. Czyli o pewnych magazynach, które zmieniły oblicze komiksu – Maciek Wycinek

15:30 – 16:30
Jak działa japońskie wydawnictwo komiksowe – Yoshimasa Mizuo
Mroczny Rycerz Gotham w obiektywie kamery Christophera Nolana - Michał "Chudy" Chudoliński, Michał Siromski, Jakub Syty

16:30 – 18:00
Spotkanie z Guyem Delisle - autorem Phenianu i Kronik birmańskich
Hiroshige i Mizuki Shigeru. Mistrz i uczeń? – Joanna Zaremba-Penk (do 17:30)
Warsztaty komiksowe – Jacek Frąś (do 18:05)

18:05 – 18:30
Rozdanie GDAK-ów, wyłonienie zwycięzców konkursów: „Pasek z energią i klimatem” oraz „Pasek w pomorskich klimatach”.

Po czym o 20:30 rozpocznie się Interparty w Irish Pubie (ul.Korzenna 33/35 - piwnice Ratusza Staromiejskiego), gdzie znany i nagradzany poeta Bartosz Sztybor poprowadzi pomorską edycję "Bitew Komiksowych". Dla spragnionych zniżka na piwo (z 7zł na 5zł) za okazaniem karty imprezy. Party ciągnąć się będzie zapewne do późnych godzin nocnych / wczesnych porannych i jak zwykle w takich przypadkach będzie się o nim rozprawiać jeszcze długo po całej imprezie. Wiec jeśli chcecie znać wszystkie ploty i njusy to do Irisha przybywajcie.
Nocne wrażenia nie zdążą jeszcze opaść a zacznie się ostatni dzień imprezy, czyli..

Niedziela - 28 czerwca:
10:00 – 11:00
Kompozycja jako coś więcej niż zbiór elementów na płaszczyźnie – Daniel Chmielewski
Formy chmurowe w sztuce komiksu – Filip Bąk

11:00 – 12:00
Projekt Karton - Tomasz „Asu” Pastuszka oraz Piotr Nowacki
Warsztaty z kompozycji – Daniel Chmielewski

12:00 – 13:00
Sen nocy letniej Neila Gaimana – Jakub Syty
Warsztaty komiksowe – Tomasz „Asu” Pastuszka, Piotr Nowacki oraz Bartosz Sztybor

13:00 – 14:00
Promocja miasta poprzez komiks - jak to się robi w Wejherowie
Życie narysowane - krótka historia komiksowego autobiografizmu – Tomasz Pstrągowski

14:00 – 15:00
Spotkanie z autorami City Stories
Warsztaty komiksowe z twórcami komiksu o Wejherowie

15:00 – 16:00
Wizje futurystycznego świata w dziełach Franka Millera – Marcin Andrys
Warsztaty komiksowe z autorami City Stories

We wstępie wspomniałem o Sali 3 w której to pociechy będą miały i dla siebie sporo atrakcji wyszczególnionych poniżej. Zgodnie z powszechnym przekonaniem, że komiksy są dla dzieci, powinny one (atrakcje, nie dzieci) znaleźć się raczej na samym początku wpisu, ale niech i ci nieco starsi miłośnicy kadrów i dymków mają coś dla siebie i nie czują się dyskryminowani. Przyszłe pokolenia komiksiarzy marzące na razie o tym, żeby być w przyszłości policjantami albo strażakami mam nadzieję, że mi wybaczą.

Sobota - 27 czerwca:
10:30 - 11:30: Zajęcia z rysowania komiksów
11:30 - 12:30: Bajki z Wielkiej Brytanii
12:30 - 13:30: Nauka języka angielskiego z wykorzystaniem komiksu
13:30 - 14:30: Bajki francuskie i belgijskie
14:30 - 15:30: Nauka języka francuskiego z wykorzystaniem komiksu
15:30 - 16:30: Gry i zabawy
16:30 - 17:30: Bajki czeskie i słowackie

Niedziela - 27 czerwca:
10:00 - 11:00: Gry i zabawy (w tym pląsy z różnych stron świata)
11:00 – 12:00: Rysowanie komiksów
12:00 - 13:00: Nauka języka francuskiego z wykorzystaniem komiksu
13:00 - 14:00: Bajki włoskie i hiszpańskie
14:00 - 15:00: Spotkanie z autorem komiksów
15:00 - 16:00: Nauka języka angielskiego z wykorzystaniem komiksu

Wspomniane chwilę wcześniej zniżki na piwo to nie jedyne bonusy związane z posiadaniem wejściówki z imprezy. Organizatorzy Bałtyckiego Festiwalu zadbali również o żołądki komiksiarzy i w wyszczególnionych poniżej lokalach w sobotę i niedzielę obowiązuje dziesięcioprocentowa zniżka. W przypadku trzech pierwszych miejscówek do zniżki przyda się również kupon z imprezowego informatora!
- Pizzeria Napoli (ul. Długa 62/63)
- Restauracja Euro (ul. Długa 79/80)
- Restauracja Santorini (ul. Długa 37/39)
- Restauracja Piwnica Rajców (ul. Długi Targ 44)
- Restauracja Rooster (ul. Długa 4)
- Bar Harcówka (ul. Za Murami 2-10)
- Restauracja Kresowa (ul. Ogarna 12)
Tego typu spendy to oczywiście doskonała okazja do uzupełnienia swoich zbiorów o komiksy archiwalne, jak i nowości wydawnicze. Giełda znajdować się będzie w tym samym budynku w którym odbywać się będą spotkania z twórcami i wydawcami, więc obędzie się bez przymusowych spacerów jak to było ostatnio na MFK, czy parę lat temu na wuesce. W sobotę giełda czynna jest od 10:00 do 18:00, natomiast w niedzielę do 15:00.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na dwie pozycje, które w okolicach BFKi będą miały swoją premierę i które na samej imprezie będzie można zakupić. Bezinteresownie nakłaniam do rzucenia okiem w stronę "Bez Komentarza" Ivana Bruna (Kultura Gniewu), na który ostrzę sobie kły od momentu pojawienia się tego tytułu w planach wydawnictwa. Przykładowe plansze plus wizyta na blogu robią oszałamiające wrażenie i już teraz ośmielę się powiedzieć, że to jeden z lepszych pod względem graficznym albumów wydanych w tym roku w Polsce. Tematycznie też wygląda na niezłą petardę, co zresztą dobrze oddaje fragment z opisu komiksu - "(...) jedną ręką chwyta czytelnika za gardło a drugą wali go prosto w twarz". Druga rzecz - już interesownie - to piąty numer Ziniola. Prawie równo rok temu, kiedy czytałem #1 czekając na pociąg do Gdańska (!) nie spodziewałem się, że po 12 miesiącach moje nazwisko będzie gdzieś widnieć w spisie treści. A jednak. Tym samym zapraszam serdecznie do zapoznania się z tekstem "Zielony facet z gadzim grzebieniem na głowie" traktującym o pojawiającym się tu często Savage Dragonie oraz jego twórcy Eriku Larsenie. Tekst ten miał być jednym z kilku poruszających tematy Larsenopodobne w numerze, ale niestety nie wyszło - mówi się trudno. Oprócz tego polecam trzy krótkie komiksy Patricio Betteo, który przygotował je specjalnie na potrzeby piątej odsłony Ziniola. Sympatyczny meksykańczyk gościł już na łamach Kolorowych i pewnie jeszcze nie raz będzie można o nim tutaj poczytać, a powyższe szorciaki to jego pierwsze prace publikowane w naszym kraju. Tyle prywaty. Widzimy się na pomorzu.

Ahoj!

Brak komentarzy: