wtorek, 21 czerwca 2022

#2462 - Trans-Atlantyk 444

Titan Comics
ma przejąć prawa do wydawania przygód komiksowego Conana. Jak donosi "Hollywood Reporter", rozmowy między przedstawicielami Titan Publishing Group, a Cabinet Entertainment, właścicielami "marki" stworzonej przez Robert E. Howard w ramach Conan Properties International, miały zakończyć się uzyskaniem porozumienia. Wygląda na to, że brytyjska oficyna ma nie tylko wydawać nową serię z Conanem, ale również wznawiać pozycje wydane wcześniej przez Dark Horse i Marvela. W maju 2023 roku ruszyłby nowy on-going, co akurat zbiegłoby się z obchodami 10-lecia imprintu Titan Comics. Co więcej, poza Conanem, nabyto również prawa do innych kreacji Howarda, w tym Solomona Kane`a, Dark Agnes i Kulla Zdobywcy. Wszyscy oni mieliby dostać również swoje serie. Dodajmy, że już w zeszłym roku Titan zabezpieczył prawa do publikowania nowych książek, opowiadań i art booków z Conanem w roli głównej. 18 października do sprzedaży ma trafić powieść "Conan: Blood of the Serpent", a 2 listopada album "Conan the Barbarian: The Official Story of the Film".  "Pracujemy z Titanem od roku w kwestii publikacji książek i stworzyliśmy dobre podstawy do wspólnego rozwijania naszej działalności" - komentował Fredrik Malmberg, stojący na czele Heroic Signatures dla "THR". "Kiedy stało się jasne, że Heroic Signatures będzie wydawać komiksy, naturalnym było nawiązanie współpracy z zespołem, który znamy od dekad. Ich doświadczenie w branży jest znakomite (...)" - dodawał.

Tim Sale
nie żyje. 13 czerwca autora "Batman: The Long Halloween" i "Superman: For All Seasons" został przyjęty do szpitala z powodu "poważnych problemów zdrowotnych", jak napisał Jim Lee na swoim FB. Za pośrednictwem oficjalnego konta na Twitterze potwierdzono, że Sale był hospitalizowany, ale nie ujawniono szczegółów jego choroby oraz poproszono o szacunek dla prywatności w tej kwestii. W kilka dni później, w wieku 66 lat, w dniu16 czerwca 2022, Tim Sale zmarł. "Z wielkim smutkiem muszę ogłosić, że Tim Sale dzisiaj odszedł. Odszedł z miłością swojego życia u boku i bardzo was wszystkich kocha" - jak czytamy. Spoczywaj w pokoju, Tim. Kolejny cykl "artysta na dzień dobry" startujący od 1 lipca na Kolorowych zostanie poświęcony twórczości Sale`a. Mam nadzieję również napisać krótszy lub dłuższy tekst podsumowujący jego wspaniały dorobek.

Można było się tego spodziewać - Marvel przejmuje prawa do "Planety Małp". Wraz z kupieniem 20th Century Fox przez Disney`a właściwie kwestią czasu było ogłoszenie kiedy komiksy na motywach kultowego filmu z 1968 roku w reżyserii Franklina J. Schaffnera będą ukazywać się w Domu Pomysłów. Dodajmy, że poprzednio licencją tą dysponowała oficyna Boom! Studios, a Marvel było wydawnictwem, które najdłużej publikowało komiksy tej marki (w latach 1974-1977). Nowe komiksy pod szyldem "Planet of the Apes" z czerwonym logiem na okładce mają zacząć się ukazywać w 2023 roku. "Cieszymy się, że możemy powitać Planetę Małp z powrotem w Domu Pomysłów" - komentował w oficjalnym oświadczeniu red-nacz Marvela, CB Cebulski. "W późniejszym terminie" poznamy szczegóły dotyczące wznowień wcześniej wydawanych tytułów i nowych serii, a póki co musimy zadowolić się promocyjną grafiką przygotowaną przez Salvadora Larockę.

Bill Jemas odchodzi z AWA Studios, a więc z wydawnictwa, które zakładał w 2019 roku wraz z Axelem Alonso. Co było przyczyną tego ruchu? Całkiem niedawno AWA Studios zapowiedziało wejście na rynek NFT, ale potem szybko z tego pomysłu się wycofało. Według doniesień Bleeding Cool właśnie to mogło być powodem decyzji Jemasa, który niedługo po tym, jak pożegnał się z AWA, zapowiedział założenie kolejnego "entertainment business". Be Good Studios ma publikować komiksy i powieści graficzne, a także handlować NFTsami. Trzeba przyznać, że akurat do Jemasa pasowałoby naciskanie na tak, ekhm, "kontrowersyjny" ruch, patrząc na jego dotychczasowe dokonania i dorobek.  

Warren Ellis zapowiada powrót do pisania komiksów. W czerwcu 2020 roku kilka kobiet (w tym muzyczka Meredith Yayanos, artystka Zoetica Ebb i fotografka Jhayne Holmes) publicznie oskarżyło Ellis o między innymi "sexual coercion". 19 czerwca ponad 60 kobiet dołączyło się do tych oskarżeń. Z ich słów wyłaniał się dość spójny obraz postępowania nagradzanego i uznanego artysty komiksowego. Ellis miał dopuszczać się "manipulacji, gaslightingu i innych form nadużyć emocjonalnych" wobec kobiet. Jak donosił "Guardian", pokrzywdzonych miało zostać około 100 kobiet, z czego 33 złożyły pisemne oświadczenia, poparte dowodami w formie korespondencji przedstawionej brytyjskiej prasie. Sam Ellis przyznał, że skrzywdził wielu ludzi, przeprosił za swoje postępowanie i zapewnił, że się poprawi. Pokłosiem tej afery było zerwanie współpracy z DC Comics na prośbę samego Ellisa. Nie został on zaangażowany w prace nad kontynuacją "Fella" Bena Templesmitha oraz nie wrócił do pracy nad "Castlevanią" dla Netflixa. W zasadzi scenarzysta ograniczył się wyłącznie do publikowania swojego newslettera, Orbital Operations. I właśnie na jego łamach, w zeszłym tygodniu, Ellis poinformował, że pracuje nad nowymi projektami komiksowymi, które mają ukazać się w przyszłym roku. Dodajmy, iż ostatnim komiksem, który wyszedł spod ręki Ellisa był finałowy zeszyt "Batman's Grave" wydany w listopadzie 2020.

Andrew O'Neill jest brytyjskim komikiem stand-upowym, który na falach BBC Radio 4 wystartował z nowym radiowym sitcomem zatytułowanym "Damned Andrew", napisanym wespół z Tomem DeVille. Pierwszy odcinek został już wyemitowany w UK i można go posłuchać w apce BBC Sounds lub na stronie internetowej BBC. Dlaczego o tym pisze na Kolorowych? Bo lektorem "Damned Andrew" jest sam Alan Moore. W tej roli ma wystąpić w całym planowanym na cztery odcinki projekcie. Dla jednego z najwybitniejszych artystów komiksowych będzie to już kolejny (po kursie BBC Maestro) projekt realizowany wespół z brytyjskim nadawcą.

Oficjalnie potwierdzono, że manga "Berserk" będzie kontynuowana po śmierci jej autora. Kentarō Miura zmarł 6 maja 2021 roku, w wieku 54 lat z z powodu ostrego rozwarstwienia aorty. Postawiło to pod znakiem zapytania dalszą publikację i zakończenie cyklu jego autorstwa, publikowanego od 1989 roku. Jak oficjalnie potwierdzono, "Berserk" zostanie przejęty przez artystów ze Studia Gaga i Kouji Moriego, który prywatne był bliskim przyjacielem Miury. Na podstawie materiałów pozostawionych przez ojca "Berserka", obecny wątek fabularny (Fantasia Arc/Elf Island Chapter) zostanie zamknięty w sześciu kolejnych rozdziałach, z których pierwszy ma ukazać się już 24 czerwca 2022 na łamach "Young Animal". Później, Miura ma rozpocząć nowy story-arc. Kontynuacja będzie jak najściślej odnosić się do pomysłów na serię, o których Miura dyskutował z przyjaciółmi i kolegami, ponieważ nie zostawił żadnych formalnych zarysów dotyczących tego, co miało wydarzyć się w "Berserku". 

W Polsce manga wydawana jest nakładem JPF od 2014 roku. Do tej pory wydane wszystkie 41 tomów i zakładam, że na tym się nie skończy.

Brak komentarzy: