niedziela, 26 czerwca 2022

#2463 - Komix-Express 444

Ledwo w marcu 2022 do sprzedaży trafiła "Zasad trójek", a już pod koniec maja na swoim oficjalnym profilu Tomasz Spell zaczął pokazywać swoje pierwsze wprawki do nowego komiksu, w ramach którego zmaga się z akwarelami. "Wziąłem się za akwarele, bo z każdym kolejnym projektem lubię stawiać sobie nowe wyzwania. Do tej pory malowałem akwarelami na boku, raczej hobbystycznie" - komentował Spell specjalnie dla Kolorowych odnośnie praca nad nowym projektem. "Jestem bardzo podekscytowany ale i jednocześnie absolutnie przerażony tym, że następny komiks będę malować farbami (ba! Następne TRZY, bo to dopiero pierwszy tom serii). Ale ten strach tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że podjąłem dobrą decyzję, bo artysta musi wychodzić ze swojej strefy komfortu, by się rozwijać." Dlaczego padło akurat na tę technikę? "Po wydaniu "Zasady Trójek" zorientowałem się, że przypadkowo styl, w jakim robiłem ten komiks, pasował do niego jak ulał,  bo komiks też opowiada o obsesji i perfekcjonizmie. Kolorując na komputerze mam PEŁNĄ władzę. Mogę kolorować i przekolorowywać do woli. Mogę skupiać się na najmniejszych detalach." 


"Z akwarelami jest to niemożliwe. Pchasz pędzlem tę nieszczęsną kolorową wodę po kartce i modlisz się, żeby coś z tego wyszło. To nieprzewidywalne i bardzo wymagające medium. I pasuje doskonale do historii, którą chcę opowiedzieć, bo będzie w niej dużo o niestabilnej rzeczywistości. Dużo abstrakcji" - tłumaczy artysta. "Akwarele to w ogóle dopiero początek góry lodowej, na którą kieruję swój statek. Chcę się puścić barierki. Takiego komiksu jeszcze nie było w Polsce" - deklaruje na zakończenie Spell.

Zobaczcie to, co Spell pokazał u siebie na FB:

A to już coś specjalnie dla czytelników Kolorowych - kadr testowy z nowego komiksy Spella. "Widać na nim przykład co mam na myśli mówiąc, że akwarele to dopiero początek" - zaznacza autor "Zasady trójek".
Łukasz Kowalczuk szykuje kolejny "Szlam" - tytan komiksowego niezalu pracuje nad nową wystawą. "Po kilku latach nic-nie-robienia w temacie wystaw, wracam ze szlamowym cyklem. Będzie dużo świeżych rzeczy, będzie coś więcej niż wydruki, będą też warsztaty. Wszystko to w Białogardzie na przełomie czerwca i lipca. Więcej informacji wkrótce!" - pisze na swoim oficjalnym FB autor "Vreckless Vrestlers" i "Tylko wrestling jest prawdziwy". Według informacji na plakacie wernisaż wystawy "Szlam V" odbędzie się już w ten czwartek, 30 czerwca 2022 roku w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogradzie. Przypomnijmy, ostatni raz "Szlam" gościł w przestrzeni galeryjnej w 2018 roku, przy okazji Festiwalu Komiksowa Warszawa.

Praca wre także u Daniela Gizickiego - scenarzysta "Postapo" po premierze trzeciej części cyklu ("Są łatwe i trudne wybory") pracuje nad wznowieniami dwóch pierwszych epizodów ("Nienormalna normalność" i "Najpierw słychać grzmoty", które ukazały się nakładem wydawnictwa Dolna Półka). "Staramy się przygotować dodruki jak najszybciej" - czytamy na  FB wydawnictwa Celuloza. Roboty jest przy tym sporo. Dlaczego? "Otóż, teksty w dymkach w tych tomach były wpisane przez Krzyśka Małeckiego ręcznie. Ale niestety nie zaznały one prawdziwej korekty. A jako, że chcę by wznowienia były jak najlepsze, to teraz tę korektę zrobimy... By jednak można to zrobić trzeba wyczyścić dymki, dokonać korekty, a następnie ponownie wpisać teksty w plansze, już przy użyciu fonta, który przygotowaliśmy na bazie odręcznego pisma Krzyśka. No dużo z tym będzie roboty..." - uzupełnia Gizicki, a my trzymamy kciuki, żeby z premierę udało się wyrobić na MFKiG w Łodzi.

Katarzyna Dziergaczow oraz Pier Gajewski stypendystami programu rezydencji komiksowych w ramach współpracy dwóch Miast Literatury UNESCO: Krakowa i Angoulême. Artystka komiksowa znana lepiej na scenie zinowej, jako Falauke spędzi miesiąc w Angoulême, gdzie pracować będzie nad swoim swoim nowym projektem. Jakim? "Szykuję dłuższy komiks odpowiadający na pytanie: jak to jest być kelnerem, dobrze? Bo jak wiadomo - nie zna życia ten, kto nie pracował nigdy w gastro. Prolog zobaczycie już w czerwcu!" - pisze na swoim FB Dziergaczow. Przypomnijmy, pierwszym stypendystą tego projektu był właśnie Spell, który na francuskiej prowincji stawiał ostatnie kreski w "Zasadzie trójek".

Wydawnictwo JPF otrzymało akceptacje wszystkich materiałów potrzebnych do kontynuowania ekskluzywnej reedycji "Akiry" Katsuhiro Otomo. Czwarty tom serii ukaże się w lipcu, piąty - w październiku, a szósty, a zarazem ostatni, na początku roku 2023, w styczniu. "Musimy zachować 3 miesięczny odstęp miedzy tomami ze względu na dostawy papieru i kolejkę w drukarni. Robimy właśnie dodruk tomu trzeciego" - czytamy na oficjalnym profilu FB wydawnictwa JPF. Przypomnijmy, wielki mangowy klasyk, komiks kultowy, kamień milowy dla cyberpunku w swojej nowej edycji zaczął ukazywać się w lutym 2020 roku, a pierwotnie w PL został opublikowany w latach 1999-2003 w 19 albumach. 

Greg Rucka przyjeżdża do Polski - jeszcze kilka lat temu pewnie sikałbym po majtach na wieść, że takie artysta o takim nazwisku i dorobku pojawi się w Łodzi, ale jako bywalec imprez komiksowych zostałem strasznie rozpieszczeni. Jak nie Norm Breyfogle, to Jim Lee. Niemniej, pojawienie się Rucki na 33. MFKiG to naprawdę świetna wiadomość, bo to twórca z absolutnie pierwszej ligi. Ja cenię go przede wszystkim za wcześniejsze tytuły ("Whiteout", "Queen & Country - Za Królową i Ojczyznę"), w Polsce znany jest przede wszystkim z serii "Lazarus", "Stumptown" i tytułów realizowanych dla DC ("Wonder Woman", "Gotham Central") oraz dla Marvela ("Wolverine"). Na swoim koncie ma nagrody Eisnera, Harvey`a i GLAAD Media Award. Poza tym, że robi w komiksie, jest również pisarzem  serii powieści z udziałem Atticusa Kodiaka, a obecnie wspólnie z Michaelem Larkiem koncentruje się na produkcji serialu na motywach "Lazarusa", produkowanego przez Legendary Pictures i Matt Tolmach Productions.

"Rysowanie na kolanie!" - taki tytuł będzie nosiła nowa publikacja z nazwiskiem Tadeusza Baranowskiego na okładce. Z tego, co pisze klasyk polskiego komiksu będzie to coś w stylu art-booka, zatem znajdą się w nim szkice, "kilka kolorowych plansz wydobytych z zakamarków komputera", stare fotografie, a całość zostanie okraszona wywiadem z Baranowskim przeprowadzonym przez Krzysztofa Pukaczewskiego. "Rysowanie na kolanie!" ukaże się nakładem Ongrysa, a jak donosi ACAB na swoje wznowienie czekają również "Bezdomne wampiry" od Kultury Gniewu, które zostanie wzbogacone o zupełnie nowy epizod.

Pod skryptem - uznałem, że najgłośniejszemu wydarzeniu zeszłego tygodnia, a więc działalności "Komiksowego otworu" i osobie, która za nią stoi, należy się osobny wpis, nad którym, gdy piszę te słowa, sumiennie pracuje. A poza tym na Kolorowych szykuje się gorący okres nadrabiana zaległości, regularnych aktualizacji i nowych formatów. Stay tuned.

Brak komentarzy: