czwartek, 21 marca 2019

#2487 - Komix-Express 417: Zapowiedz 8. Krakowskiego Festiwalu Komiksu

Za mniej, niż dwa tygodnie w Mieście Królów Polskich odbędzie się 8. edycja (już!) Krakowskiego Festiwalu Komiksu! W dniach 30-31 marca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, a konkretnie w Artetece (Rajska 12) każdy fan komiksu znajdzie coś dla siebie. W programie imprezy przewidziane są spotkania autorskie z gośćmi z Polski i zagranicy, panele dyskusyjne, wykłady oraz warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży, a także pokaz filmów animowanych, pokaz cosplay i pokaz budowania z klocków Lego. Nie zabraknie także nieodłącznej, komiksowej giełdy, na której - jak co roku - będzie można kupić najciekawsze polskie i zagraniczne komiksy. Wydawcy przygotowują na festiwal kilka komiksowych premier, a organizatorzy zaprosili ich autorów. Będzie więc okazja do zdobycia autografów i rysunków od ich twórców. Organizatorem imprezy jest Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe. Autorami plakatu, który zobaczycie poniżej, są Simeon Genew (projekt) oraz Enrique Fernandez (ilustracja).



Pełen program z jego wszystkim atrakcjami w poręcznej graficznej formie znajdziecie pod tym linkiem. Warto dodać, że wzorem lat ubiegłych spotkania, które odbędą się na I. piętrze będą streamowane na żywo w internecie, a prelekcje będą nagrywane. - Prędzej czy później wszystko wyląduje na kanale youtubowym - komentował Rafał Kołsut, zajmujący się organizacją imprezy. No dobrze, ale przejdźmy do najważniejszej kwestii - jakich gości, jakich atrakcji i jakich komiksów można spodziewać się na KFK?

Smerfowa wystawa, premiera rocznicowej antologii "KKK" oraz Bedu, Fernandez i Vizoso - to według mnie najważniejsze wydarzenia zbliżającej się imprezy. Dzięki Przedstawicielstwu Generalnemu Walonii-Brukseli w Polsce jedną z najciekawszych atrakcji Festiwalu będzie międzynarodowa wystawa, przygotowana z okazji niedawnej 60 rocznicy debiutu Smerfów na łamach komiksu. 23 października 1958 roku na łamach magazynu "Spirou" ukazał się komiks z cyklu "Johan et Pirlouit" ("Johan i Sójka"), gdzie po raz pierwszy pojawiły się niebieskoskóre stworki w białych czapeczkach, żyjące w ukrytej w głębi lasu wiosce z grzybowych chatek. Stworzone przez Peyo (czyli Pierre'a Culliforda) magiczne istoty zwane Smerfami błyskawicznie podbiły serca czytelników i doczekały się własnej serii komiksów, która zdobyła popularność na całym świecie. Dzisiaj Smerfy to gigantyczna franczyza, obejmująca m.in. seriale animowane, filmy pełnometrażowe, zabawki, gry, gadżety i aplikacje. Z pewnością warto będzie tę jubileuszową wystawę obejrzeć.

Chyba największą gwiazdą KFK będzie Bernard Dumont. Artysta lepiej znany jako Bédu, ur. w 1948 roku w Ciney w Belgii. Po zdobyciu dyplomu studiów ekonomicznych postanowił zawodowo zająć się tworzeniem komiksów. W 1975 roku rozpoczął współpracę z legendarnym tygodnikiem "Tintin". Tam w 1981 roku zadebiutowała jego autorska seria fantasy "Hugo", wśród polskich czytelników uchodząca za kultową od czasu pierwszego wydania na początku lat 90. Dwa lata później przejął po Raymondzie Macherocie i duecie Turk/de Groot serię "Clifton” o brytyjskim detektywie-amatorze – tworzone przez niego odcinki cyklu właśnie ukazują się w Polsce.

Kolejnymi zagranicznymi gośćmi są Miguel Díaz Vizoso oraz Enrique Fernandez. Ten pierwszy urodził się w Haine-St-Paul w Belgii w 1969 r. Już jako dziecko spędzał większość czasu czytając komiksy, a pozostałe chwile poświęcał na rysowanie. Jego wyuczonym zawodem jest nauczyciel specjalny, w której to roli Miguel spędził 10 lat. Jednak życie zawodowe odciągało go od jego największej pasji, czyli rysowania. Postanowił więc zacząć robić to, co kocha i podjąć pracę jako artysta.  Jego pierwszą artystyczną posadą była rola rysownika-asystenta w Rantanplan, ale w 2000 roku przeniósł się do studia Peyo, które założył twórca kultowych Smerfów – Pierre Culliford. Miguel pracuje tam do dzisiaj – pisze scenariusze, rysuje i koloruje. Wielokrotnie pracował przy komiksowych przygodach Smerfów, między innymi przy wydanym w Polsce 25. tomie serii – "Dzieciak u Smerfów".

Enrique Fernandez z kolei to mistrz komiksu hiszpańskiego, cieszący się opinią jednego z najlepszych kolorystów na świecie. Rysownik i animator, pracujący m.in. przy filmach "El Cid" i "Nocturna". Autor komiksów tworzonych na rynek frankofoński: "Czarnoksiężnik z Oz", "Aurore", "Ile sans sourire", "Opowieści czasu kobry". W Polsce znany ze swojego autorskiego cyklu "Brygada" o drużynie krasnoludzkich skazańców.

Z kolei jedną z najciekawszych premier KFK będzie antologią "KKK 25 Antologia. Krewni i znajomi KKKrólika". Akurat w 2019 roku przypada 25-ta rocznica założenia Krakowskiego Klubu Komiksu, który publikował magazyn komiksowy pod tym właśnie tytułem. Aby uczcić tę rocznicę Klub przygotował jubileuszową antologię zawierającą premierowe komiksy zaproszonych specjalnie na tę okazję gości, jak i autorów związanych z tą inicjatywą. Będą też przypomniane wybrane, najciekawsze prace z łam "KKK". Oczywiście nie zabraknie części publicystycznej opisującej działalność Krakowskiego Klubu Komiksu. Album zatytułowany "KKK" zawiera ponad PÓŁ TYSIĄCA stron w kolorze oraz czerni i bieli, ponad 100 opowieści, ponad 80 autorów. Publikacja ukaże się w czterech wariantach okładkowych (Nikodem Cabała, Zbigniew Kasprzak, Marcin Nowakowski, Arkadiusz Klimek).

Rzecz jasna na imprezie nie zabraknie również polskich gości - swoją obecnością KFK uświetnią między innymi Kasia Babis, Łukasz Kowalczuk, Maciej Pałka, Tomasz Grządziela, Aleksandra Motyka, Anna Karolina Kaczmarczyk, Anna Krztoń, Piotr Nowacki, Katarzyna Witerscheim, Rafał Szłapa, Bartosz Sztybor, Jakub "Dem" Dębski, Unka Odya. Wyjątkowym festiwalu będzie Jerzy Kramarczyk. Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, prezenter telewizyjny, redaktor, scenarzysta i wydawca, od 1997 roku związany ze stacją TVN. To także pierwszy człowiek, który wcielił, a raczej wmałpił się w postać Tytusa de Zoo w scenicznej adaptacji komiksów Papcia Chmiela w warszawskim teatrze "Rozmaitości" z 1985 roku.

Nie zabraknie również gości zza naszej wschodniej granicy, a konkretnie z Ukrainy Tam sporo zaczęło się dziać w sztuce i kulturze komiksu - i to dziać się ciekawie! W związku z tym w tym roku do Krakowa przyjedzie aż czterech gości, by opowiadać o ukraińskim komiksie i prezentować swoje prace. Będą to:

Андрій Данкович / Andrij Dankowycz / Andriy Dankovych - scenarzysta i rysownik. Ma na koncie dwa autorskie albumy: "Саркофаг" ("Sarkofag") i "Мор" ("Zaraza") i wiele publikacji w internecie. Najlepiej odnajduje się w klimatach grozy i science fiction.

Богдан Кордоба / Bohdan Kordoba - scenarzysta i wydawca, animator kultury komiksowej. Od 2017 roku prowadzi wydawnictwo Ukrainian Assembly Comix, specjalizujące się w komiksach rodzimych autorów. W 2018 roku wydał 10 albumów, w tym "Мор" ("Zaraza") Andrija Dankowycza i "Троє проти Зла" ("Trzech przeciw Złu") Antona-Jarosława Semeniuka i Tarasa Jarmusia, a także otworzył komiksową księgarnię we Lwowie.

Антон-Ярослав Cеменюк / Anton-Jarosław Semeniuk - znany też jako Fudjack - scenarzysta i rysownik. W 2007 opublikował w czasopiśmie komiksowym "K9" swoją pierwszą pracę "АнтиГерої" ("AntiBohaterzy"). Od 2012 roku współtworzy komiks "Троє проти Зла" ("Trzech przeciw Złu"; z Tarasem Jarmusiem), najpierw w internecie, potem w druku - w 2018 roku ukazał się pierwszy z trzech planowanych tomów.

Денис Скорбатюк / Denys Skorbatiuk - scenarzysta, tłumacz i badacz historii ukraińskiego komiksu. W 2017 roku ukazał się jego komiks "Сага про Сонценосців" ("Saga o niosących Słońce", rysunki: Artem Burłyk), a w 2018 "Wola. Tom drugi" ("Воля. Том другий", rysunki Jewhenij Tonczyłow). Podczas festiwalu wygłosi wykład pt. "Мальопис: historia ukraińskiej kultury komiksowej".

Opracowana na podstawie materiałów organizatorów.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Franczyza pomysł na biznes oferuje przedsiębiorcy gotowy model do powielenia. Wybierając sprawdzoną markę i koncept, franszyzobiorca unika konieczności tworzenia biznesowego pomysłu od zera. To umożliwia mu skupienie się na aspektach operacyjnych i rozwoju, mając pewność, że model już się sprawdził na rynku.

Anonimowy pisze...

Sklep monopolowy to miejsce, gdzie sprzedawane są napoje alkoholowe, często obok innych produktów spożywczych. Tego typu sklepy oferują szeroki wybór alkoholi, w tym piwa, wina i mocne trunki. Prowadzenie sklepu monopolowego wymaga spełnienia szeregu wymagań prawnych, takich jak uzyskanie licencji na sprzedaż alkoholu oraz przestrzeganie przepisów dotyczących godzin otwarcia i sprzedaży alkoholu nieletnim. Sklepy monopolowe cieszą się popularnością ze względu na wygodę zakupów i szeroki asortyment, dostosowany do różnych gustów i okazji.