poniedziałek, 7 stycznia 2019

#2471 - Komix-Express 414

Polski komiks na 27. finale WOŚP! Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Polskie Stowarzyszenie Komiksowe zapraszają do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu. 13 stycznia 2019, podczas 27. Finału WOŚP na Placu Defilad w Warszawie, w specjalnie przygotowanym namiocie spotkać będzie można prawdziwą śmietankę polskiego komiksu Przez cały dzień, w zamian za datki do orkiestrowych puszek, artyści wykonywać będą rysunki i rozdawać autografy. Od kogo możecie liczyć na podpis? Na imprezie pojawią się Daniel Chmielewski, Wojciech Cichoń, Krzysztof Gawronkiewicz, Berenika Kołomycka, Anna Krztoń, Tomasz Leśniak, Piotr Nowacki, Maciej Pałka, Marcin Podolec, Benedykt Szneider, Michał Śledziński, Adam Święcki, Jakub Topor, Przemysław Truściński, Roch Urbaniak, Wojciech Wawszczyk, Tomasz Woroniak, Kajetan Wykurz. Zapraszamy do udział w akcji!


Wszystko wskazuje na to, że już jutro, w środę w kioskach na terenie całej Polski pojawi się pierwszy numer kolekcji Transformers G1 od wydawnictwa Hachette. Tradycyjnie, pierwszy numer ("Walka o władzę") będzie tańszy, niż wydania regularne, kolejne będą ukazywać się co dwa tygodnie, dla prenumeratorów przygotowano trzy prezenty, piękna panorama na 80 tomów... Wszyscy to nieraz przerabialiśmy, więc nie będę się powtarzał.

Link do strony kolekcji znajdziecie tutaj, a tak wygląda oficjalna reklama, którą zobaczymy w TV:

 


Pozostaje pytanie - czy warto się pakować w kolejną kioskową inicjatywę? Jeśli pytacie mnie - na pewno biorę całość G1 (czyli pierwsze 20 tomów), bo sentyment za Semikiem, ale nie mam wątpliwości, że jakość tych komiksów (no, przynajmniej większości) wysoka nie jest. A jeśli spytać kogoś, kto się na tym zna, to muszę przywołać obszerną i wyczerpującą wypowiedź Pawła Gregorczyka z Thousand Hi-Fives, który przy okazji rzutu testowego napisał coś więcej na ten temat:

Historie, które zostaną wydane w kolekcji są naprawdę dobre. Jeżeli styczność z Transformerami miało się dotychczas oglądając filmy Michaela Baya, wychowując się na "Transformers G1", jarając się "Beast Wars", a potem "Transformers: Prime" czy po raz pierwszy w życiu roniąc łzę widząc śmierć Optimusa Prime’a w pełnometrażówce z 1986 roku to ten sentyment będzie w tej kolekcji obecny. Dodatkowo warto zaznaczyć, że redaktorem "The Definitive G1 Collection" jest architekt i w zasadzie legenda komiksowych Transformersów, Simon Furman. Mając na uwadze, że ten człowiek przeżył ponad 30 lat w uniwersum, które budował i rozwijał nie bałbym się o zawarte w kolekcji komiksy. Można powiedzieć, że Furman zebrał tutaj swoje the best of.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej to odsyłam do 408. numeru Komix-Expressu - link tutaj.


Hanami nie udało się opublikować przed końcem roku kolejnego komiksu Jirō Taniguchiego. Jak czytamy na profilu wydawnictwa mimo najszczerszych chęci "K" wyląduje w sklepach dopiero w nowym roku. Komiks o tajemniczym K i pięknych, ale morderczych, górach, okazał się bardzo trudny w produkcji. Materiały trzeba było bardzo ostro przerabiać, co było bardzo czasochłonne, a samo tłumaczenie nie należało do najłatwiejszych. A co z innymi tytułami? Jeśli chodzi o kolejne tomy "Sagi winlandzkiej" oraz "Chłopaków z XX wieku" - oczywiście będą kontynuowane i postaramy się, żeby częstotliwość była 3-4 miesięczna. Tytuły będą się ukazywać na przemian, co znaczy, że "Saga winlandzka" tom 4, będzie pierwsza. Wszystkich, którzy czekają przepraszamy. W styczniu też pojawi się dodruk drugiego "Pluto".

A tak prezentują się zapowiedzi Mucha Comics na pierwszą połowę 2019 roku. Dużo, dużo dobrego. "Criminal" Bru i Phillipsa, wiadomo, klasyk, wciąż jedna z najważniejszych premier nowego roku, ale "Gideon Falls" to również typowy must have.


Chłopaki z Kadr ci w oko podsumowują miniony rok w polskim światku komiksowym. I trzeba przyznać, że do sprawy podeszli metodycznie i solidnie, godzinka słuchania o komiksikach minęła, jak z bocz strzelił.

Wszyscy mają podsumowania ubiegłego roku, czas i na nasze. Tym razem podzieliliśmy nasze komiksowe wrażenia na dwanaście kategorii i z uporem maniaka mówimy przez nieco ponad godzinę o 2018 roku zarówno jako "ten" jak i "poprzedni", bo tacy jesteśmy profesjonalni. Mimo to zapraszamy do odsłuchu i dzielenia się w komentarzach własnymi typami.


Klikajcie tutaj.

Stacja Kultura - Biblioteka Rumia i Łukasz Kowalczuk zapraszają na drugą edycję festiwalu komiksowego Rumia Comic Con, która odbędzie się 2 marca 2019 roku. To kameralna impreza z udziałem gwiazd polskiego komiksu i atrakcjami dla osób w każdym wieku. Skupiamy się na historiach, sztuce, procesie twórczym, autorach, czytelnikach. Uczestnicy festiwalu będą mogli posłuchać rozmów z autorami oraz wykładów, obejrzeć filmy animowane i wystawy, poczytać komiksy z największej publicznej kolekcji w kraju, wziąć udział w warsztatach, zakupić nowości wydawnicze i wydania archiwalne, pograć w stare gry video oraz gry figurkowe. Na początku 2019 roku poznamy szczegółowy program imprezy, ale już teraz wiadomo, że na RCC pojawią się między innymi Kate Niemczyk, Bartosz Sztybor, Berenika Kołomycka, Jacek Frąś czy Piotr Nowacki. Line-up naprawdę zacny.

A plakat wygląda tak:


Tak prezentuje się okładka drugiego tomu serii "Syn" Benedykta Szneidera zatytułowany "Łowca". Ufam, że gotowy cover to znak tego, że premiera kontynuacji "Wody i ognia" będzie miała miejsce niebawem. To za dobry cykl jest, żeby skończyć, jak wiele innych polskich serii, które skończyły się zanim zdążyły się porządnie rozkręcić, czytaj - na przykład po pierwszym tomie.


Brak komentarzy: