sobota, 23 czerwca 2018

#2431 - Komix-Express 403

Co dalej z Gildią Komiksu? 31 maja Jacek "CD Jack" Gdaniec ogłosił, że przestaje pełnić funkcję głównodowodzącego jednego z największych (jeśli nie największego!) komiksowych portali w Polsce. Po osiemnastu latach pracy nad Gildią Komiksu przychodzi mi pożegnać się z serwisem oraz jego czytelnikami - pisał Gdaniec. Dziękuję bardzo za ten wspaniały czas, w którym miałem okazję współpracować ze znakomitymi ludźmi napędzanymi pasją i miłością do komiksu. Co dalej? Od tamtego czasu na stronach komiksowej Gildii przestały pojawiać się aktualizacje, newsy i teksty. Zaczęły się pojawiać głosy, że to koniec witryny, która funkcjonowała od 2001 roku - dopytaliśmy się więc u źródła jak wygląda sytuacja. Mamy 2018 rok i portale internetowe w takim wydaniu przestały być dla czytelników interesujące - komentował specjalne dla Kolorowych Wojciech Szot, redaktor naczelny Gildia.pl. Nie znaleziono formuły na uzyskanie przez portal rentowności i aktualnie trwa jego wygaszanie. Przed nami całkiem inne wyzwania i to, co świetnie działało w 2005 roku, dzisiaj wymaga przemyślenia na nowo i całkowitej zmiany struktury."Battle Angel Alita" powraca. Wydawnictwo JPF nie tylko wznowi kultową i klasyczną mangę Yukito Kishiro, ale również chce wydać jej kontynuacje. Najpierw, ukaże się nowa, ekskluzywna reedycja - w wersji "zremasterowanej" dostaniemy nie tylko w powiększonym format (B5) i z kolorowymi stronami, ale także z nowym tłumaczeniem. Całość zamknie się w czterech tomach liczących od 448 do 592 stron. Trzy pierwsze albumy kosztować będą 84 złote, ostatni - 105. Premierę "jedynki" zaplanowano na wrzesień.

Oficjalny opis wygląda tak:

Jak wiadomo, na złomowisku znaleźć można przeróżne cuda. Doktor Ido może jednak uważać się za wyjątkowego szczęściarza - pewnego dnia bowiem w stercie rupieci znajduje szczątki dziewczyny-cyborga. Zabiera ją do domu, daje nowe ciało, pomaga powrócić do normalnego funkcjonowania po zupełnej niemal utracie pamięci... i wszystko byłoby jak w dobrej futurystycznej bajce, gdyby nie fakt, że dobre futurystyczne bajki nie istnieją. Pewnego dnia okazuje się, że Alita - takie imię nadał dziewczynie Ido - posiada zdolności przewyższające nawet najwyższej klasy roboty bojowe...

Komentarz, który najczęściej chyba pojawia się wśród tych, którzy przeczytali "Alitę", to po prostu: "kawał dobrej mangi!". Ta historia spod znaku cyberpunk ma już stałe miejsce na liście żelaznej klasyki gatunku, doczekała się wersji animowanej, kontynuacji (o podtytułach "Last Order" i "Mars Chronicle") i filmu aktorskiego (premiera w roku 2018)

Brutalna i zabawna, romantyczna i zaskakująca, a przede wszystkim - wciągająca jak diabli. Opowieści o pancernej pannie młodej nie da się chyba nie lubić.

Jak miłośnik oldskulowej mangi, postapo i cyberpunku nie mogę nie polecić, szczególnie, że edytorsko wygląda to naprawdę fajnie. Oprócz tego JPF ma w planach sześciotomowe "Last Order" oraz nadal wydawane na rynku japońskim "Mars Chronicle". Po więcej szczegółów odsyłam do poniższej grafiki:

W połowie czerwca ukazały się dwa komiksy znanego z "Radości" Pawła Jarońskiego. Na "Radość. Pilot" składa się 26 komiksów opublikowanych w okresie sierpień 2017 – kwiecień 2018, a całość zamyka się na 32 kolorowych stronach za które zapłacić trzeba będzie 19,90 zł. Z kolei "Jaronizmy, część II" to już solidne sto kolorowych stron zamkniętych w twardej oprawie w cenie 59 złotych. Opis może nie jest specjalnie zachęcający, ale ci, co znają "Radość", wiedzą czego można się spodziewać:

Album zawiera prace z lat 2015-2018, w alfabetycznej kolejności. Sporo prac to nowe wersje starych pomysłów. Zwłaszcza prace z lat 2015-2016 musiały dostać drugie życie, bo dziś rysuję około piętnastu razy lepiej niż kilka lat temu.

Album zawiera też chronologiczny spis zaprezentowanych prac. Prace są poukładane wg daty pierwszej publikacji. To znaczy, że jeśli jakiś pomysł najpierw został narysowany w 2015 roku, a teraz narysowany na nowo, to znajdzie się na początku spisu.

Joanna Karpowicz pracuje nad komiksami z Anubisem, tajemniczym bohaterem, który do tej pory pojawiał się w jej malarstwie. Od dawna myślałam o wpuszczeniu Anubisa do komiksu. Dłuższa fabuła mnie przerasta. Myślę o nim raczej obrazami. Zdaję sobie też sprawę, że Anubis żyje już nie tylko w mojej głowie, także w głowach wielu innych ludzi - komentowała artystka. Jeśli nie długo to krótka forma. Formuła krótkich niemych historii wydaje się najlepiej pasować do niedopowiedzianego charakteru Anubisa. Powstała pierwsza z nich (8 stron), będzie ją można przeczytać w całości w projekcie wydawniczym, który ruszy niebawem. Na resztę poczekajcie proszę do pełnego albumu. Ostrzegam, nie będę się spieszyć. Niech sobie przychodzą te historie na spokojnie. No to czekamy!

Ruszyła przedsprzedaż "Dolores", autorstwa byłego red-nacza wydawnictwa TM-Semic, Marcina Rusteckiego, i obecnego red-nacza "Ziniola", Dominika Szcześniaka. Całość ma zamknąć się w 80 czarno-białych stronach, a jego zapowiedź jest dość... enigmatyczna.

Dolores to traktat o zemście i rzucaniu palenia,
Dolores to hołd dla wybranych twórców popkultury,
Dolores to elektryzująca rzecz o gadającym kocie i bezwarunkowej przyjaźni,
Dolores to odpowiedź na pytanie dlaczego trzeci sezon Prison Break był tak zły,
Dolores to komiks o okrucieństwie człowieka i wyższości ciecierzycy nad mielonym.

Nakład komiksu jest limitowany i będzie dostosowany do ilości zamówień w przedsprzedaży. Planowana premiera komiksu przewidziana jest na 14 września, podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Cena albumu w przedsprzedaży z odbiorem podczas MFKiG to 40 złotych, a 50 złotych zapłacimy wraz z wysyłką po imprezie. Po więcej info odsyłam na stronę Ziniola.

Tak wygląda ostateczny zwiastun do "Ant-Mana i Osy" od Marvel Studios. W amerykańskich kinach pojawi się już 6 lipca, ale w Polsce będziemy musieli na niego poczekać aż do 3 sierpnia.Dzieje się w... Warszawie. 28 czerwca o godzinie 19:00 w foyer Teatr Ochoty odbędzie się premiera komiksu "Ja, Nina Szubur" (Wydawnictwo Komiksowe) oparta na motywach powieści Olgi Tokarczuk "Anna In w grobowcach świata". Na spotkaniu z czytelnikami pojawi się autor komiksu, Daniel Chmielewski. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę wydarzenia.

Dzieje się w Bydgoszczy. W Bydgoskim Centrum Sztuki pojawi się mieszkająca w zielonym mieście na Brdą Magda Rucińska, współautorka "Miasta Złotej". Zapraszamy 30 czerwca na godzinę 12:00. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy! Jeśli chcecie wiedzieć więcej to wiecie co zrobić.

Dzieje się w... Łodzi. Bohaterem kolejnego spotkania pod szyldem United States of Komiks będzie cyniczny mag, nierozstający się z papierosem egzorcysta z Liverpoolu, John Constantine. Zapraszamy do American Corner Łódź 26 czerwca o godzinie 17:00. Ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą poprowadzi Tomasz Kozłowski. Po więcej - klikajcie tutaj.

Dzieje się w... Piasecznie. W Centrum Kultury w Piasecznie "Przystanek Kultura" będzie można obejrzeć wystawę praca znakomitego Shauna Tana zatytułowaną "Po drugiej stronie globu". Ekspozycję będzie można podziwiać do 15 lipca 2018 roku. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę wydarzenia.

A tymczasem na piłkarskim mundialu w Rosji...

Brak komentarzy: