niedziela, 3 czerwca 2018

#2425 - Komix-Express 402

Zapraszamy 22-24 czerwca 2018 r. na kolejną edycję największego na Pomorzu festiwalu komiksowego – Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK 2018. Pierwsze dwa dni festiwalu (piątek-sobota) odbędą się tradycyjnie w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82, GCH Manhattan). Trzeci dzień (niedziela) zostanie zorganizowany w Sztuce Wyboru (ul. Słowackiego 19). W tym roku gościem specjalnym GDAK`a 2018 będzie duński artysta komiksowy Peter Snejbjerg, autor rysunków do "Starmana", "Byłem Bogiem" oraz do wydanego w tym roku cyklu fantasy "Saga Orków". Swój udział potwierdzili także czołowi polscy twórcy, badacze i publicyści komiksowi, m.in.: Łukasz Kowalczuk, Henryk Glaza, Mateusz Skutnik, Krzysztof Gawronkiewicz, Melon, Warchlaki, Marek Olesicki, Tobiasz Piątkowski, Maciej Kur, Piotr Bednarczyk, Tomasz Mering, Mietek Fijał, Anna Krztoń, Jerzy Łanuszewski.

W trakcie Gdańskich Spotkań Komiksowych oprócz spotkań z autorami będzie możliwość wzięcia udziału w dyskusjach oraz warsztatach skierowanych do miłośników komiksów. Uzupełnieniem festiwalu będzie giełda komiksowa zorganizowana na parterze GCH Manhattan. Obecni będą wystawcy z całej Polski. Dla gości i fanów w przestrzeni Biblioteki Manhattan zostanie zorganizowana specjalna strefa autografów. Nie zabraknie również cosplay`u. Szczegółowy program festiwalu oraz regulamin konkursu mają pojawić się już wkrótce.Wstęp na imprezę jest bezpłatny.


To koniec pewnej epoki - Jacek "CD Jack" Gdaniec przestał pełnić funkcję głównodowodzącego Gildii Komiksu w Gildia.pl Fantastyczny Portal Kulturalny. "Po osiemnastu latach pracy nad Gildią Komiksu przychodzi mi pożegnać się z serwisem oraz jego czytelnikami" - komentuje Gdaniec. Dziękuję bardzo za ten wspaniały czas, w którym miałem okazję współpracować ze znakomitymi ludźmi napędzanymi pasją i miłością do komiksu. Co dalej? Jestem szczęśliwy, że mogłem współtworzyć najlepszy serwis, środowisko fanów i rynek komiksowy w Polsce. Nie planuję z tego rezygnować i będę nadal wspierał wszelkie inicjatywy, ale już nie w ramach Gildii Komiksu. Mój czas tutaj dobiegł końca - kończy CD Jack.

Nowości Demlandu w czerwcu:

"Duże ilości naraz psów 2007-2009" to pierwszy tom kolekcji zbierającej paski z tytułowej serii komiksowej. W środku większość komiksów z sezonów 1-9, łącznie ze wszystkimi ulubieńcami, takimi jak "Jogurty za 1,29zł", "Kroplówka", przygody pana Walenia w górach oraz wszystkie paski z Czyimś Tatą i Mega Ubogim Człowiekiem z tego okresu. Niektóre komiksy wymagały przerysowania na nowo, gdyż oryginalne wektorowe pliki zaginęły. Takie paski zostały ze starannością odrysowane tak, by wyglądały identycznie. Została także zachowana oryginalna czcionka i pionowy układ. Każda kolejna okładka będzie miała jednego stickmana więcej oraz nieco ciemniejszy kolor. Premiery kolejnych raz do roku. 

"Spacja: Foka ze snu" z kolei to limitowany komiks o moim śnie, w którym nasza kicia Spacja była foką i wpadła do basenu z fokami. W końcu wyjdzie w grubym albumie w nielimitowanej formie, ale póki co będzie darmowym 16-stronicowym dodatkiem do dowolnego komiksu za 29zł w czerwcu. Nakład gratisu ograniczony do tysiąca sztuk - 400 podzielę między sklepy internetowe, a 600 dostaniecie na małych prapremierach w Wawie, Krakowie i jeszcze jednej miejscowości na południu.

Paramount Pictures zdejmuje z ramówki szóstą (albo siódmą - zależy jak liczyć) część kinowego cyklu "Transfomers". Studio oficjalnie usunęło ze swoich planów dystrybucyjnych premierę filmu, którą pierwotnie zaplanowano na 28 czerwca 2019 roku. Jak na razy interpretować ten ruch? Czyżby kinowe uniwersum stworzone przez Michaela Bay`a czekały jakieś rewolucyjne zmiany? Trudno w tej chwili jednoznacznie stwierdzić. Fakt, że wytwórnia nie podała od razu nowej daty może po prostu wskazywać na daleko posuniętą ostrożność. W grudniu na wielkie ekrany zawita pierwszy spin-off cyklu "Bumblebee". Wszystko wskazuje na to, że będzie on "nowym otwarciem" marki i wyznaczy kierunek, w którym podążą kolejne filmy. Paramount będzie bacznie przyglądało się reakcjom fanów i wynikom finansowym. Wytwórnia mądrzejsza o te doświadczenia mogłaby się zabrać za development kolejnego epizodu z nowym reżyserem na pokładzie - o ile rzecz jasna Bay, który zadeklarował, że skończył z "Transformers", dotrzyma swojego słowa. To racjonalny punkt widzenia na tę sytuację. Natomiast jeśli wierzyć plotkom, które w branży krążą od lutego, rozczarowane wynikami finansowymi "The Last Knight" Hasbro ma szykować się do pełnego rebootu marki. Niewykluczone, że pod skrzydłami innego filmowego giganta.

Tam gdzie Hulu nie dało rady, Netflix spróbuje. Największa platforma VOD znajduje się w trakcie finałowych negocjacji dotyczących ekranizacji komiksu "Locke and Key". Całkiem niedawno, bo pod koniec marca Hulu zrezygnowało z serialowej adaptacji cyklu autorstwa scenarzysty Joego Hilla i rysownika Gabriela Rodrigueza. Decyzja ta była niespodziewana, a jej powody nie zostały podane do publicznej wiadomości. Praca nad produkcją nadzorowane przez między innymi producenta Carltona Cuse`a ("Lost – zagubieni", "Bates Motel") i reżysera Andy`ego Muschiettiego (ostatnia kinowa adaptacja "To" Stephena Kinga) były bardzo zaawansowane. Nakręcono odcinek pilotażowy, scenariusze do kolejnych ośmiu czekały na realizację, ekipa była gotowa do zdjęć. Hulu ustami swojego szefa, Randy`ego Freera, powiedziało jednak "nie". Jak donosi serwis "Deadline" obecnie twórcy projektu i przedstawiciele Netflixa mają pracować nad dojściem do porozumienia. Platforma chce zacząć prace niemal od zera, rezygnując nie tylko z pilota, ale i części obsady. Oj, seria opublikowana na polskim rynku nie ma szczęścia do branży filmowo-serialowej. W 2011 z realizacji serialu (ze względu na koszty) zrezygnowali Dreamworks z Foxem, a w 2014 szefowie Universal Pictures również wycofali się z projektu tyle, że filmowego.

Dzieje się w... Jazdowie. Polskie Stowarzyszenie Komiksowe i Otwarta Pracownia Jazdów zapraszają na ośmiogodzinny maraton komiksowy! Impreza rozpocznie się 10 czerwca o godzinie 11:00, a do godziny 19:00 uczestnicy mają czas, aby stworzyć ośmiostronicowe komiksy pod wylosowany temat. Wstęp wolny. W planach jest wydanie okolicznościowego zina z komiksami, które powstaną podczas mini-maratonu. Więcej - na stronie.


Dzieje się w... Poznaniu. Wraz z tamtejszą Biblioteką Uniwersytecka w Poznaniu oraz Instytutem Kultury Popularnej zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Odbędzie się on 20 czerwca o godzinie 18.00 w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA. Jego tematem będzie "Strzeż się tych miejsc – przestrzeń grozy w mangach Junjiego Ito", a w roli prelegenta wystąpi Łukasz Słoński. Po więcej informacji odsyłam do strony wydarzenia na FB.


Współczesny komiks niemiecki na 29. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi - największy polskie konwent komiksowy zrealizuje projekt poświęcony komiksowo zza naszej zachodniej granicy. Jego celem będzie promocja twórczości 20 młodych niemieckich autorów komiksowych w ramach wystawy towarzyszącej 29. MFKiG, spotkań i konsultacji artystycznych oraz wykładu o niemieckim komiksie. W Łodzi zobaczymy pierwszą przekrojową prezentację niemieckiej sztuki komiksowej w Polsce. Będzie ona miała miejsce w dawnej elektrowni i hali sportowej. Wystawa pokaże różnorodność i osiągnięcia młodej narracji graficznej przez pryzmat społeczny. Składać się będzie z 60 plansz komiksowych i 10 standów autorstwa 20 artystów z Niemiec oraz prezentacji multimedialnych z ich twórczością. W projekcie weźmie udział 4 artystów niemieckich oraz kurator z Niemiec.

Brak komentarzy: