sobota, 28 maja 2016

#2145 - Komix-Express 346

Łamiąca wiadomość - Egmont zapowiada kontynuację "Kajko i Kokosza"! Na FKW Tomasz Kołodziejczak zapowiedział na wrzesień premierę albumu zatytułowanego "Kajko i Kokosz: Nowe przygody". W jego skład wejdą cztery 9-stronnicowe  spin-offy z Łamignatem, Zbójcerzami, Milusiem oraz młodymi Kajkiem i Kokoszem w rolach głównych. Wśród twórców znaleźli się Maciej Kur, Piotr Bednarczyk (autorzy serii "Lil i Put"), Sławomir Kiełbus (namaszczony przez samego Christę na jego następcę), Tomasz Samojlik, Norbert Rybarczyk i Krzysztof Janicz, znany lepiej, jako tajemniczy Kapral (twórca Na Plasterki, najlepszego najlepszego bloga o twórczości Janusza Christy). Nowy komiks będzie kontynuacją, zarówno w warstwie fabularnej, jak i plastycznej, wykreowanego przez Janusza Christę świata słowiańskich wojów, nie zaś jego humorystyczną parodią. Okładkę pierwszego tomu ozdobi niepublikowany dotąd, oryginalny rysunek Christy. Co najciekawsze Egmont nie wyklucza nowych, pełnometrażowych albumów będących kontynuacją "KiK".Ruszyła III. edycja konkursu na komiks dla dzieci imienia Janusza Christy. Do 30 sierpnia do wydawnictwa Egmont można przysyłać komiksy, które będą miały między 6, a 10 stron. Pula nagród sięga 6 tysięcy złotych, a zwycięzcy największe polskie wydawnictwo komiksowe zaoferuje podpisanie kontraktu na wydanie pełnometrażowego albumu. Podczas pierwszego konkursu, który miał miejsce w 2014 roku za najlepszą pracę uznano komiks Izabeli Dudzik "Dorosłość". Rok później pierwszej nagrody nie przyznano, natomiast na drugim ex aequo uplasowali się Bartosz Sztybor, Tomasz Kaczkowski za „Niezła draka, Drapak!” oraz Berenika Kołomycka za komiks „Malutki Lisek i Wielki Dzik”. Jak będzie tym razem?

"Exterminateur 17" Enkiego Bilala i Jean-Pierre Dionneta ukaże się nakładem wydawnictwa Kurc, a "Luc Orient" będzie publikowany przez Taurusa. Oficjalnie potwierdzono, że Planeta Komiksu wyda "The Boys" Gartha Ennisa. Sol Invictus zabiera się za wydawanie komiksów brytyjskich. I wreszcie - nowy komiks Michała Rzecznika ukaże się nakładem Wydawnictwa Komiksowego. To w zasadzie wszystkie świeższe informacje, które pojawiły się na niedzielnym panelu wydawców na FKW, które wcześniej nie wypłynęły w sieci. Na spotkaniu, na którym tradycyjnie więcej było wydawców, niż czytelników, nastroje jednak wcale nie były wesołe. Rynek rośnie, komiksów w zawrotnym tempie przybywa, ale czytelnicy powoli nie wytrzymują tempa. Wojciech Szot i Kuba Pietrasik z perspektywy retailerów absolutnie nie chcieli mówić o zbliżającym się krachu, ale obecna klęska urodzaju może mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję rynku...

Polskie Stowarzyszenie Komiksowe rękoma Jakuba DEMa Dębskiego rozdała nagrody dla najlepszych twórców i komiksów roku 2015. And the winners were...

Najlepszy zagraniczny komiks - "Kroniki dyplomatyczne" (Christophe Blain i Abel Lanzac, Timof Comics)
Najlepszy polski komiks - "Wróć do mnie, jeszcze raz" (Bartosz Sztybor i Wojciech Stefaniec, Timof Comics)
Najlepszy polski rysownik - Wojciech Stefaniec ("Wróć do mnie, jeszcze raz", "Opowieści znad Bałtyku")
Najlepszy polski scenarzysta - Bartosz Sztybor ("Wróć do mnie, jeszcze raz", "Niezła draka, Drapak!")
Najlepsza polska okładka - "Opowieści niestworzone: Usta pełne śmierci - Wielka Kolekcja Komiksów Łazura / Artist's Edition" autorstwa Łukasza Mazura

Trust w Portugalii. W ramach 12. festiwalu Festival Internacional de Banda Desenhada de Beja obejrzeć będzie można ekspozycję komiksów i ilustracji Przemka Truścińskiego. Jak donosi portal Culture.pl pokazane zostaną wyłącznie oryginalne prace artysty. Wśród nich będą miedzy innymi plansze do "Ucieczki anioła" do scenariusza Tomasza Kołodziejczaka i "Komiks W-wa" do scenariuszy Alexa Kłosia i Tomasza Kwaśniewskiego oraz szereg ilustracji książkowych, w tym do "Czerwonej mgły" i "Białej reduty" Kołodziejczaka, "Powrotów" Wojciecha Bogaczyka i Adama Pietrasiewicza, a także premierowe konceptarty Trusta. Festiwal rozpoczyna się 27 maja i potrwa do 12 czerwca, a sam artysta będzie gościem imprezy. Festiwal komiksu w Beja jest drugą co do wielkości imprezą komiksową w Portugalii po festiwalu Amadora, od której uznawany jest za bardziej niezależny.

Nakładem wydawnictwa Klinika języka ukazał się "Zamah", czyli antologii niepublikowanych komiksów autorstwa Tomasza Bereźnickiego z lat 2005-2016. Album kosztuje 47 złotych, a w przyszłości ma również ukazać się drugi zbiór. Gabriel Maciejewski tak pisze o tej pozycji:

Zawsze chciałem, żeby powstał taki komiks, praca, która naświetlałaby w sposób właściwy okoliczności zamachu na Heydricha. Zmagaliśmy się z tym długo i ja w końcu wysiadłem po wymyśleniu części jedynie scenariusza, musiałem się zająć swoją książką oraz kwartalnikami, z których kolejny za chwilę pójdzie do druku. Tomek kończył to dzieło sam.

Jest ono częścią dużego, klasycznego, zawierającego sporo krótkich historii obrazkowych albumu zatytułowanego „Zamah”. Dlaczego tak, a nie „Zamach”? O tym musicie się przekonać zaglądając do środka. Album wydany jest w twardej oprawie, ma 72 strony i zawiera także pierwszy na świecie komiks o przygodach Adama Michnika. Jego początek wydrukowaliśmy kiedyś w jednym z numerów „Szkoły nawigatorów”. Teraz zaś przyszła kolej na kontynuację.

Poznaliśmy tytuły kolejnych trzech albumów, które ukażą się w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. W Dzień Dziecka, 1 czerwca, swoją premierę będzie miał 92. tom cyklu, a będzie nim "Spider-Man: Marvel Team-Up". Garść przygód Spider-Mana, w których Peter Parker współpracował kolejno z kilkoma różnymi superbohaterami Marvela (m.in. Iron Fistem, Tigrą, Man-Thingiem i Kapitanem Brytanią) by pokrzyżować plany korowodu marvelowskich złoczyńców (m.in. Kravena, D'Spayre'a i Arcade'a). Komiks autorstwa Chrisa Claremonta i Johna Byrne'a czyli legendarnego duetu znanego z wielu ikonicznych przygód X-Men ukaże się w tłumaczeniu Sebastiana Smolarka i liczył sobie będzie 224 strony.

W dwa tygodnie później dostaniemy (15 czerwca) album "Hulk: W Sercu Atomu", którego autorami będą tacy artyści, jak  Harlan Ellison, Roy Thomas, Archie Goodwin, Len Wein, Bill Mantlo, Chris Claremont, Herb Trimpe, Sal Buscema. Dawno, dawno temu Hulk trafił na planetę K'ai w tak zwanym mikroświecie. Tam spotkał piękną zielonoskórą Jarellę, w której się zakochał. Niniejszy tom zwiera tę opowieść oraz wszystkie kolejne, w którym Jarella powróciła. Jest to więc przegląd komiksów z Hulkiem wydanych na przestrzeni całej dekady i okazja do poznania w całości jednego z najważniejszych rozdziałów w jego życiorysie. Polski przekład przygotował Robert Lipski, a całość zamyka się 216 stronach.

Numer #94 to znowu przygody zielonoskórego giganta, z tym że znacznie współcześniejsze, bo z lat 2010-2011. "Hulk: Spalona ziemia", który ukaże się 29 czerwca, to dzieło Jeffa Parkera, Gabriela Hardmana i Eda McGuinnessa. Komiks zapowiada się bardzo... hulkowo. Czerwony Hulk czyli Thunderbolt Ross wykonując ważną misję powierzoną mu przez Bruce'a Bannera tłucze się kolejno z Iron Manem, Thorem, Namorem i zgrają potworów, którą napuszcza na niego Impossible Man. 184 strony, tłumaczy Jacek Drewnowski.

1 komentarz:

tO mY: pisze...

Trust wymiótł w Bejy - piszę relację z festu, ale że jestem w drodze, to trochę to potrwa jeszcze. Tak naprawdę to Beję trochę co do wielkości zmiotły ostatnio portugalskie imprezy typu comic-con. Ale Beja bezsprzecznie ma najfajniejszy flow ze wszystkich tych imprez :)