sobota, 21 maja 2016

#2142 - Komix-Express 345

Scream Comics zapowiada "Dekalog". Komiks Franka Girouda, który zaprosił dziesięciu różnych rysowników do zilustrowania dziesięciu historii, opowiada o dziesięciu przykazaniach objawionych przez Boga Mahometowi. Nie słyszeliście o nich? Pytacie czemu? Właśnie o tym jest ta historia. Każdy tom nawiązuje do jednego z przykazań. Każdy tom opowiada historię dziejącą się w innych czasach i opisującą innych bohaterów, którzy wchodzą w posiadanie tajemniczej księgi i artefaktów. Zebrane opowieści zawarte zostaną w pięciu podwójnych albumach, które zawierać będą również materiały dodatkowe. W pierwszym albumie znajdą się tomy "Rękopis" i "Fatwa" rysowanego przez Behe i doskonale znanego polskiemu czytelnikowi Giulio de Vitę. "Rękopis" zdążył się już ukazać na polskim rynku w 2003 roku nakładem wydawnictwa Motopol - Twój Komiks, a "Fatwa" zdążyła się jedynie przewinąć w (nigdy nie zrealizowanych) zapowiedziach. Oprócz tego nakład Scream będą ukazywać się wznowienia komiksu Alejandro Jodorowskiego, które pierwotnie publikował Egmont - będą to "Technokapłani" i "Kasta Metabaronów", które ukażą się w wydaniach integralnych po cztery tomy na album. To jednak nie jedyne ogłoszony ostatnio przez "Krzykaczy" tytuły. Na FB zaprezentowano kilka nowych pozycji. Zacznijmy od "Modiglianiego - Księcia bohemy" Seksika i Le Henanffa oraz "Wędrówkę przez Morze Czerwone" Joela Alessandra.


Ten pierwszy komiks to wspaniale narysowana biografia kontrowersyjnego artysty, który zachwyca oprawą graficzną. Jego akcja rozgrywa się w Paryżu, w 1917 roku. W nędzy mieszkalnego poddasza mieszka młody artysta, Amedeo Modigliani wraz z żoną. Mimo licznych wysiłków, nikt nie docenia jego twórczości. Malowanie jest dla niego nie tylko pasją, ale także bolesną obsesją z którą musi żyć. Sam nie jest łatwym człowiekiem - jest arogantem, który odpycha innych, a w dodatku cierpi na gruźlicę. Autorzy kreślą wstrząsający portret ostatniego okresu życia Modiglianiego. To opowieść o tym, że sukces, chociaż wydaje się być w zasięgu ręki, bardzo często może przegrać walkę ze śmiercią, a chwała przychodzi dopiero pośmiertnie. Z kolei "Wędrówka" ma urzekać orientalizmem. Opowieść z pogranicza reportażu, przybliżająca problem biedy, ubóstwa, religijnych i politycznych napięć w regionie bez silnej władzy centralnej. Dżibuti, pełne białego piasku i gorących skał, wciśnięte gdzieś pomiędzy Afrykę i Bliski Wschód - to kraina od zarania dziejów słynąca z przemytu i nielegalnego handlu. Co znajduje się w niespokojnych wodach na pograniczu Somalii? Jakie tajemnice kryją nowocześni awanturnicy i przemytnicy? Jak zakończą się poszukiwania egzystencji? Ta historia, pióra Joela Alessandra, inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, to  idealna propozycja dla fanów komiksów przygodowych. A sam autor będzie gościem Łódzkiego Festiwalu Komiksu i Gier w październiku.

Dalej mamy "Dampierre" znanego z ciepło przyjętego przez polskiego czytelnika "Księcia Nocy" Swolfsa. Komiks będzie ukazywał się w formacie DoubleScream

Podczas triumfu rewolucji francuskiej w Paryżu, w ludziach budzą się waleczne ideały, głoszące pogardę zwyczajów i tradycji religijnych. Dampierre, młody człowiek, z niezwykłą ambicją, wyznaje nienaruszone ideały, jest jednak niewrażliwy na uczucia innych, skupiony na własnym rozwoju za wszelką cenę. Jak potoczą się jego losy? Czy rany przez niego zadane uda się zabliźnić? Swolfs, autor rysunków i scenariusza, przedstawia w tym wydaniu obraz ekscytujący i pełen mocnych wrażeń z paryskiego podziemia.

Zapowiedziano również kolejny komiks Juana Gimeneza, czyli serię "Segmenty", współtworzoną z Richardem Malikiem.

Ludność, podzielona według osobowości, zamieszkuje planety poświęcone unikalnym cechom: duchowości, dzieleniu się, przyjemności, wojnie, pracy, porządku i kreatywności. W tym doskonale uporządkowanym świecie coś zaczyna się psuć, a ludność dziesiątkuje niezrozumiała epidemia niepłodności. Zostało niewiele czasu, aby odnaleźć skuteczne lekarstwo... Juan Gimenez, jeden z legendarnych twórców "Kasty Metabaronów" wraz z wiodącym scenarzystą obecnego pokolenia, Richardem Malikiem, tworzą galaktykę, w której prym wiodą seks, narkotyki i przemoc. "Segmenty" to naukowo - fantastyczne rozmyślanie na temat kondycji ludzkiej egzystencji.

I wreszcie dochodzimy do pozycji wymownie zatytułowanej "Jak zbić fortunę w czerwcu 40?"

Czy kradzież dwóch ton złota z Banku Francji wydaje Wam się niewykonalna? A jednak... Czerwiec, 1940. Francja jest w stanie wojny od dziesięciu miesięcy, coraz częściej mówi się o przejęciu Paryża przez nazistów. Bank Francji od ponad roku zapobiegawczo przenosi swoje rezerwy złota z dala od stolicy. Wydaje się, że w Paryżu wszystkie kasy zostały puste... Prawie wszystkie. Zapomniane dwie tony złota odnajdują się w skarbcu Saint- Quen, a opancerzony van w trybie pilnym usiłuje przewieźć je do Bordeaux. Jednak Frank Popp Angel Sambionetti ma już trochę inny plan... Niezwykle wciągający komiks przygodowy, pióra mistrzów tego gatunku - Fabiena Nury'ego i Xaviera Dorisona, dodatkowo opatrzony zaskakująco realistycznymi ilustracjami Laurenta Astiera.

Dużo czy mało Tomasza Samojlika w tym roku? "Pikotek chce być odkryty" to kolejna pozycja, która wyjdzie spod ręki tego niestrudzonego twórcy. Książka w formie ponad 6 metrowego leporello będzie miała premierę podczas Warszawskich Targów Książki. O ile nas pamięć nie myli, to kiedyś Kultura Gniewu przymierzała się do wydania. Ostatecznie jednak edytorem została oficyna Wydawnictwo Widnokrąg. Opis wydawcy przedstawia się tak:

Książka opowiada historię nieistniejącego zwierzątka - Pikotka, którego marzeniem jest zostać odkrytym. Pikotek wędruje przez las, spotyka mnóstwo zwierzaków i każdego pyta, czy wiedzą kim jest. W międzyczasie w tle rozgrywa się życie lasu i 12 innych historii (związanych z konkretnymi zwierzętami, np. lisem, rysiem, niedźwiedziem, dzikami czy zajęczą mamą), które można śledzić równolegle. W książce nie ma słów, cała komunikacja odbywa się za pomocą dymków z piktogramami, dlatego jest ona przystępna dla maluchów, starszy czytelnik zaś lepiej odczyta zawarty w książce humor.

4 czerwca na Gdańskich Spotkaniach Komiksowych GDAK odbędzie się premiera nowego komiksu Łukasza Kowalczuka. "RadioActive Cross: Ostatnia Bitwa Epickich Rozmiarów" (32 strony, kolor, 15 złotych) ukaże się nakładem Studia Lain. Czego można się spodziewać po tym tytule?

WOJNA ATOMOWA NIE BYŁA OSTATECZNYM KONFLIKTEM, A ZAPOWIEDZIĄ JESZCZE GORSZYCH CZASÓW. STARSI BOGOWIE WYPEŁZLI Z RADIOAKTYWNYCH RUIN ŻEBY BUDOWAĆ NOWE KADATH. DINOZAURY POWRÓCIŁY Z WNĘTRZA ZIEMI, GDZIE WYEWOLUOWAŁY W CZŁEKOKSZTAŁTNE MACHINY ZAGŁADY.

Oto AntyUtopia, XXV wiek. Ludzkość jest zgubiona, ale nie wszyscy złożyli broń! Czy radioaktywny krzyż ma jakieś szanse przeciwko zjednoczonym potworom? Zeszyt zawiera historię "Ostatnia Bitwa Epickich Rozmiarów" (pierwotnie opublikowaną w antologii Aces Weekly), szorty z "Bloody Gore Comix Anthology", "Strange Kids Club Magazine" oraz premierowe opowiadanie zatytułowane "Przycisk".

W czerwcu ukaże się czwarty tom "Lady S". Seria autorstwa Jeana Van Hamme`a z rysunkami Aymonda wydawana przez Kubusse trafi na sklepowe półki 20.06. Historia zamknie się w standardowej objętości albumie (48 stron) i kosztować będzie 38 złotych. Opis przedstawia się następująco:

CIA usilnie stara się rozpracować nieoficjalnie działającą na terenie Europy organizację CIRCAT, która zajmuje się zwalczaniem terroryzmu. W tym celu agencja zarzuca sidła na... Suzan Fitzroy, podejrzewaną o wstąpienie w szeregi tej tajemniczej grupy. Spłoszona Lady S ma bezwiednie doprowadzić Amerykanów do ściśle strzeżonego centrum dowodzenia CIRCAT, dla której pracuje tajemniczy Orion.


"X-Men Apocalypse" wciąż czeka na swoją kinową premierę, ale Bryan Singer już zastanawia się co pojawi się w kolejnej odsłonie mutanckiej franszyzy Foxa. Reżyser potwierdził, że akcja filmu będzie rozgrywać się w latach dziewięćdziesiątych, a w roli głównego villaina widziałby zagrożenie w skali kosmicznej. Kolejnym elementem mitologii X-Men jest motyw obcego z galaktycznych czeluści. Dla mnie, jako wielkiego fana "Star Treka" i "Gwiezdnych Wojen", byłby to fantastyczny motyw do rozegrania na kinowym ekranie. Wypowiedz Singera wpisuje się w pojawiające się od jakiego czasu spekulacje o tym, że w kolejnym obrazie zobaczymy Dark Phoenix. Producent Simon Kinberg spytany o komentarz w tej sprawie powiedział, że to jest to historia, którą warto opowiedzieć w zupełnie inny sposób. Przypomnijmy, że historia o upadku Jean Grey raz posłużyła już za kanwę historii filmowej, ale "Last Stand" zapisało się w historii, jako obraz, który na jakiś czas pogrzebał filmową markę X-Men.

1 komentarz:

Jarek Obważanek pisze...

Nie tylko kultura gniewu się przymierzała do „Pikotka”. Gdy byłem przy stoisku Widnokręgu podeszła pani z Naszej Księgarni, do której Tomek też się zwrócił w sprawie wydania, ale tylko Widnokrąg był w stanie sprostać wymaganiom Tomka, czyli wydrukować całość na jednym arkuszu.