

Ukazał się nowy, 66. numer komiksowego magazynu "KZ". Jego tematem przewodnim są "kobiety w komiksie". Do tej pory żaden z 65 numerów najdłużej ukazującego się w sieci periodyku poświęconego sztuce obrazkowej nie był poświęcony zagadnieniom kobiet, czytelniczek i bohaterek komiksowych. Na pomysł wpadła Sylwia Kaźmierczak, która uznała, że marzec, miesiąc Dnia Kobiet, Manif i warszawskich obchodów międzynarodowego V-Day, będzie doskonałym terminem. W numerze można znaleźć między innymi wywiady z Agatą Łaguniak i Beatą Sosnowską, przekrojowy tekst poświęcony fenomenowi, jakim niegdyś była seria "W.I.T.C.H." czy przegląd kobiecych postaci komiksowych. Jest to również ostatni numer redagowany przez Jakuba "Tjalla" Sytego, który rezygnuje ze stanowiska naczelnego i jak dobrze rozumiem - z pisania o komiksach (poświęcając się innemu projektowi...). (KO)
Komiksowa Gildia.pl donosi o problemach z finansowaniem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. W budżecie miasta Łodzi znalazło się zbyt mało pieniędzy, aby móc obsłużyć wszystkie imprezy w mieście. Wśród tych, których los wciąż jest niepewny, znalazło się również MFKiG. Adam Radoń, twórca i organizator Festiwalu ma nadzieję, że pieniądze jednak się znajdą i rozwiewa plotki, jakoby impreza miałaby się przenieść do Warszawy. Jak sam mówi - "nie wynoszę do Warszawy festiwalu. Robię tam wiosną drugą imprezę komiksową w Pałacu Kultury i Nauki" i zapewne chodzi mu o drugą edycję Komiksowej Warszawy. I rzeczywiście - znalazły się. Pół miliona złotych zasiliło budżet największej komiksowej imprezy w Polsce. (KO)
Sprostowanie: największy komiksowy portal w Polsce zagrał mi na nosie. Przyznanie 500 tysięcy dotacji organizatorom MFKiG okazało się tylko żartem z okazji pierwszego kwietnia. Dość dziwacznym według mnie. O ciągu dalszym tej sprawy napiszę w przyszłym wydaniu Komix-Expressu.
Romansu komiksu z "Gazetą Wyborczą" ciąg dalszy. Chyba nikt nie spodziewał się, że tak szybko po premierze specjalnego, obrazkowego dodatku do katowickiej edycji "GW", kadry i dymki zagoszczą w mainstreamowej prasie. Maciej Pałka i Dominik Szcześniak przygotowali komiks dla "GW Lublin" z piątku, traktujący o Narodowym Spisie Powszechnym organizowany przez Główny Urząd Statystyczny. Twórcy do tematu podeszli z charakterystycznym dla siebie luzem i humorem. Komiks "Puk, puk tu rachmistrz" można przeczytać na stronie "Wyborczej". (KO)
Aktualizacja: natomiast w katowickim wydaniu "Gazety" opublikowano cztery plansze komiksu o Konradzie Swiniarskim autorstwa Tomka Kontnego i Pawła Piechnika w ramach starań miast o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz